Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 066
  • 296
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 124
Между другото иване,много би ми помогнал в така създалата се инициативност от страна на майките,Ти вече като човек който знае за каузата ни е хубаво даим разкажеш за стъпките като пропуснеш това срещу което се пребори с собствени усилия за определяне на антигенната формула

# 136
  • Мнения: 347
хора с кръв от коя кръвна група могат да даряват за таласемия

# 137
  • Мнения: 124
от всички кръвни групи могат да даряват











# 138
  • Мнения: 342
здравейте,аз също съм съпричасна с тази акция така да я нарека.Бих искала да даря кръв и се надявам да помогна.ще разкажа на всички мои познати и приятели и се надявам да мога да убедя още някои да се включи

# 139
  • Мнения: 124
Исках да ви кажа че телефона който съм дала тук е нормален глобулски номер и не е някакъв специален,Майчета скайпа ми от утре до неделя ще е включен вечер а имейла ще го отварям при първа възможност.Ако имате въпроси звънете ми и утре.ще имам готовност да отговарям на въпросите ви.
Благодаря ви за съпричастноста,бъдете с нас в инициаивата

# 140
  • Мнения: 758
Аз имам такъв въпрос!
След като прочетох информацията от сайта за Таласемията, едно нещо не ми стана ясно. Има ли някаква възраст, след която да заведа моят син на изследвания, за да се установи дали носи моята бета-таласемия или не.
До колкото разбрах, може и в по-късна възраст да се появи.
Благодаря!

# 141
Антигенна формула се определя в НЦХТ по един от двата начина:

1. Платен - срещу 37,50 BGN и две-три епруветки венозна кръв получаваш листче с подпис на лаборант и печат на НЦХТ, съдържащо твоята кръвна група, Rh и антигенна формула. Така постъпих аз. Може и да не даряваш кръв впоследствие.

2. Безплатен - отиваш и даряваш кръв, като казваш, че:
 - искаш кръвта ти да бъде използвана за таласемик;
 - искаш да получиш резултатите от изследванията на кръвната си група, Rh И АНТИГЕННА ФОРМУЛА.

Щом кръвта е дарена за таласемик, тя задължително се изследва и за тип на антигенната формула (поне в София, де).

Антигенната формула не се променя с времето - тя остава една и съща (както кръвната група и Rh).

# 142
Аз имам такъв въпрос!
След като прочетох информацията от сайта за Таласемията, едно нещо не ми стана ясно. Има ли някаква възраст, след която да заведа моят син на изследвания, за да се установи дали носи моята бета-таласемия или не.
До колкото разбрах, може и в по-късна възраст да се появи.
Благодаря!

Здравейте, MagieA!
Доколкото знам, таласемията е генетично обусловена. Значи става въпрос за генетично изследване и не би трябвало да има възрастови ограничения. Вашето детенце или носи съответните генетични белези - или не. Може би е най-добре да се обърнете към Вашият педиатър за съвет (ако му/й имате доверие, че не си е купил/а дипломата, де)?

# 143
  • Мнения: 124
Иване благодаря ти,за отговорите,
Честит рожден ден дано тази една твоя нова година от живота ти да ти донесе поне частичка утеха за всичко което си преживял и дано това което те очаква занапред  да е изпълнено само с позитивни емоции за да заглушава доколкото е възможно болката.

# 144
  • София
  • Мнения: 2 262
Честит рожден ден и от мен, разбрах от Ани, че сте човек с голямо сърце и ви пожелавам да намерите смисъла и утеха за да приемате живота, с болката не се свиква, по себе си знам, тя просто е наш тих и дълбаещ другар за цял живот. Дано е истина, че времето лекува.
Исках да ви попитам, щом като може без да се плаща, вариант 2, каква е разликата? При този вариант при всички случаи даваш кръв, правилно ли разбирам?

# 145
Здравейте!
Прочетох доста по темата,е признавам си не цялата,но нямам време Embarassed Аз съм от Благоевград,желая да даря кръв за таласемици,но изниква проблема,че нямам навършено пълнолетие,но имам голямо желание!В моето семейство по принцип всички са с кръвно налягане под нормата(освен мен),което не им позволява кръводарителска дейност.Бихте ли ми казали,дали все пак има начин да стана кръводарител?Искам да помогна на всички нуждаещи се,защото знам,че е ужасно,когато в такъв момент,няма кой да ти помогне Sad

# 146
  • Мнения: 124
Иги,да при всички варианти даваш кръв само че когато Иван дари за да му се направи антигенна формула си плати,след това разговаря с доц,Андреев казвайки му че това не е начин да мотивира кръводарителите за таласемичетата и доц.Анреев реши картотекирайки желаещи да дават редовно(2 или 3 пъти годишно) да им се прави изследване на формулата служебно.Тъй като има хора които смятат че могат да си позволят само веднъж да дарят поради техни съображения и така помагаме не само на таласемичетата ,което в случая е силен приоритет,но им съдействаме и за други случаи тъй като всяка капка кръв е равна на три живота както и да го погледнем.Затова получихме пълно съдействие от Нцхт в София защото ставаме взаимнополезни на нуждаещите се.
Диди,мисля че не е редно да даряваш щом не си пълнолетна все пак трябва да се съобразяваме и със законите които не напразно са такива тъй като са правени съобразно защите на здравето и на нас кръводарителите.Има време пациентите са около 350 в БГ и това което можеш да направиш на първо време за тяхна подкрепа е да разказваш доколкото можеш това с което вече си запозната и да насърчаваш хората покрай теб да даряват кръв.Това също е от голямо значение за каузата.Благодаря ти

# 147
  • Мнения: 6
За всички, които питат за ниското кръвно - аз съм с ниско кръвно и съм около 50 кг +- 2. Давала съм кръв няколко пъти до момента (никога селективно). Никога след това не съм се чувствала зле. Ставам, качвам се на колата и си тръгвам. Не са ми мерили кръвното след манипулацията, но до момента не е имало разлика в начина, по който се чувствам преди и след. Първият път и аз бях притеснена заради кръвното и килограмите, дори отидох с придружител, но се оказа, че притесненията ми са неоснователни. Подчертавам дебело, че не съм медицинско лице и това, което казвам е само и единствено установено от личният ми опит. Даже незнам защо искат 50 кг. Ако някой ми обясни, ще съм му благодарна. Защото бих искала да се включа в тази инициатива, а пък точно сега съм под 50.

# 148
  • Мнения: 124
Ети здравей,нямаме създадена организация никъде,това е инициатива до момента се опитваме да разберем броя на пациентите във Варна.Имаме телефони и адреса на центровете за кръводряване и разчитаме на хората които желаят да кръводарят да държат пред лекарите че желаят да помогнат на таласемичетата.Все още лекарите са озадачени тъй като не разбират откъде идва информацията у хората за това заболяване тъй като те самите не му отдават голямо значение за тях това е работа и никой от тях не влага нищо лично докато не се сблъскат с проблема.За момента ми се иска да намерим човек който да координира желаещите да дарят и да преговаря с центъра да са картотекирани за тези пациенти така както Доц.Андреев се опитва да съдейства.А там хората трябва да знаят че преливанията са освен по кръвна група съвместимост и по антигенна формула както тук в СФ,това означава че трябва да изисквате да си знаете формулата.Ако ви я кажат и ако я имате значи кръвта е отишла по предназначението на каузата.За момента всичко е във наши ръце,кръводарителите,да заявим желанието си и да позиционираме с информацията която съм дала в темата.Да държим на това.Посрещат хората с думите откъде на къде само за таласемици,има много нуждаещи се,е така е прави са човешкия живот няма цена и никой не може да избира за кой да има и за кой да няма ,но на практика те самите дискриминират таласемиците защото знаейки че това е хронично заболяване си позволяват да им причиняват чакане,което така или иначе не им е за първи път тъй като всеки месец преливат и дали ще закъснее кръвта или не вече им е станало рутина на лекарите.А целта на нашата кауза е да запознаен хората с тази нужда и да помогнем на кръвната банка за да не се получава това чакане понякога двуседмично,което за някои от тях е фатално.За момента разчитаме на информацията тук и на позиционирането на самита кръводарители.

# 149
  • Мнения: 124
Органиацията на таласемиците в България е съзадена с цел информация и защита на правата на пациентите както и за вземане на решения относно по нормална терапия според хуманните европейски стандарти

Общи условия

Активация на акаунт