Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 065
  • 296
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 124
Frend@ Благодаря ти слънце
пиши ми и на скайпа за повече информация ani.lucky
търси д-р Велева,ако не можеш да се свържеш с мен преди да дерзаеш

Последна редакция: нд, 22 мар 2009, 18:42 от ani.lucky

# 211
  • dimitrovgrad
  • Мнения: 22
привет.от димитровград съм.Обръщам се към Марчела,разбрах,че това е най-близкото място до Димитровград където мога да даря кръв на човек с таласамия.Моля отговорете ми къде да отида и кога.

# 212
  • Мнения: 124
Както съм казвала и по-горе съм от Стара Загора. Който иска и тук да помогне на таласемиците и да дари кръв, може да се обръща към мен
Деси - тел 0897 224 249, скайп - desitkata_bg или
Марчела - тел. 0896786193
За който желае, маже сам да отиде или да се обади в Кръвния център(за тези, които не знаят-намира се в двора на болницата). За тези, но които ще им е за първи път да даряват-предполагам, че е по-добре да ми се обадят. Знам, колко ми беше трудно на мен да отида първия път да даря. Когато има някой до теб - е по лесно. Не че процеса самото вземане на кръв не нещо тежко, а всичко съпътсващо го.
1. Пред кръвния център те причакват 20-30 човека и те питат дали искаш да дарят вместо теб(срещу заплащане разбира се)
2. На входа те спират и ти казват, че те не плащат(ако току виж за това си дошъл)
3. Попълва се въпросник. Не е труден, но ..ако си стрестнат, може да се объркаш нещо.
4. През цялото време докато даряваш всички те гледат странно, кото извънземен, че ти си дошъл да дариш-безвъзмездно, без дори да ти е роднина човека, без дори да го познаваш.
5. Не всички от персонала знаят колко сака има нужда за таласемици. Проблема е, че в тукашния център няма някой доктор, който по цял ден е там за да се обърнете към него, както е в София при конкретен доктор.
Горе долу заради това е по-добре първо да се свържете с мен или Марчела.

Инак както вече много пъти казах нагоре по постингите-тук няма антигенни формули. Гледа се само кръвната група и резус фактора.
Няма еднна информация колко сака с кръв на нужни - защото има няколко отделения, в които се прелива кръв. Има детско отделение и за възрастни. Има ОРБ и ВМИ.
За тези от Казанлък-също могат да даряват. Всяка сряда ходи екип до тяхната болница. Мисля да проуча и въпроса за дарители от Бургас, Сливен и др. градове, които така или иначе се обслужват от тукашния Районен център по трансфузионна хематология.
Това е засега. Ако има въпроси-питайте. На лични, скайп, тел.
И благодаря на всички настоящи и бъдещи кръводарители.
Мила mama na mom4eta,
това тук е информацията която Десико даде за Стара Загора,мисля че ще си съдействате.
Дерзай
Благодарим ти от сърце!

# 213
  • Мнения: 92
Искам да ви попитам ,ако някои знае слу4айно кръвния център в СОФИЯ работи ли в събота и неделя и долу-горе с какво работно време

# 214
  • Мнения: 124
Не мила,не работи събота и неделя,а инак от 8 до 11 се взема кръв.

# 215
  • София
  • Мнения: 6 682
Напротив - работи в събота, мисля че от 9,30 до 15,30 ч., просто д-р Велева тогава не е там, но не е проблем да ти вземат кръв.

# 216
  • Мнения: 685
Имах огромното желание да отида и да дам кръв. Оказа се, че съм бременна и няма да мога за момента.
Но мъжа ми ще отиде, за да даде кръв. Въпросът ми е какво точно да каже, за да отиде кръвта по предназначение? Само когато д-р Велева е там ли може да се отиде?

# 217
  • София
  • Мнения: 6 682
Не, може да се отиде по всяко време, просто още в началото трябва да се каже, че желаеш да дадеш за таласемици, мисля, че се попълва и някъде в документите.

# 218
  • Мнения: 124
Olive,
 Благодаря ти ,че имаш готовност да отговаряш на въпросите, това е безценна помощ за каузата.Благодаря ти че си тук.
Така е,на разположение са,но д-р Велева води списъка на донорите,които даряват за пациентите на таласемия майор.Хубаво би било преди да влезете в кръводарителския бокс да я потърсите и да кажете че искате да дарите целенасочено за тях.

# 219
  • Мнения: 124
Майчета,ще ви дам много интересна статия,в която са описани извинения на въпроса за кръводряването,статията е извадка от сайта в подписа ми и е там благодарение не koisi,която е създателка на сайта.Бих искала да насоча вниманието ви към това,за да имате готовност когато се сблъскате с подобни въпроси,когато насърчавате кръводаряването.

Ето с какви въпроси се сблъскваме,а ето и отговорите им:
"Мога да се заразя със заболяване."
Нова стерилна игла се използва за всеки един донор, която след това веднага се изхвърля от употреба. Не е възможно да се заразите със СПИН или друго инфекциозно заболяване при кръводаряване.
"Може би боли докато вземат кръвта."
Фактическото вземане не причинява болка. Може да усетите слабо щипване докато вкарат иглата, но това е всичко.
"Използвам лекарства."
Много лекарства, включително противоалергични препарати, витамини, аспирини, противозачатъчни и таблетки за кръвно налягане, не засягат ваша приемливост като кръводарител. Бъдете сигурни, за да кажете на медицинското лице, което ви интервюира какви са лекарствата, които взимате или сте взимали наскоро.
"Аз съм анемичен."
Обучен персонал ще провери капка от вашата кръв преди да дарите. Ако сте анемичен, няма да ви бъде позволено да дарите в този ден. Все пак анемията обикновено не е перманентно състояние. Само защото сте били отложени или са ви казали, че сте анемичен не означава обезателно, че не можете да дарите кръв по-късно.
"Ще вземат твърде много кръв и ще се чувствам слаб."
Ако тежите повече от 50 кг. да дарите кръв ще е безопасно. Взима се само 0,47л  - нищо повече. Имате около 1 литър на всеки 11 килограма от вашето тегло, и тялото ви произвежда нова кръв постоянно. След като дарят кръв повечето хора могат да продължат с нормалната си активност.
"Кръвната ми група е толкова обичайна, че вероятно няма да е нужна."
Не е вярно! Някой типове кръвна група са по често срещани от други, но най-рядката кръвна група е тази, която липсва когато е необходима. Докато цяла кръв и кръвни компоненти трябва да бъдат преляти до няколко седмици, ние разчитаме на на регулярни дарявания от всички кръвни групи през цялата година.
"Другите хора трябва да са дарили достатъчно кръв."
Трябва да се събират по 200 литра кръв на ден за да се задоволят дневните нужди - а нуждите са нарастващи!
Но по - малко от 5% от тези, които са приемливи за дарители даряват кръв. Следователно, животът на много зависи от щедростта на малцина.
"Аз дарявам кръв доброволно, но кръвните центрове се обръщат обратно и я продават."
Кръвните центрове в България никога не са си позволявали да изнасят или продават кръв. Основната им цел е да задоволят собствената ни потребност от кръв и кръвни съставки.
"Твърде зает съм."
Цената на твоя живот равна ли е на час от нечие време? Ако живота на някой друг струва час от твоят живот?

Помисли върху това!
www.otbulgaria.com

# 220
  • Мнения: 124
Днес 1.04.
За Теб Цеци е този месец
За да те чувстваме тук между нас!
Помните ли това слънчице,
позволете ми да посветя целия месец април инициативата на него,
Затова защото тази история,породи в душата ми цел да се обърна към всичко, което е тук на този свят и обичам и с обичта си да съм полезна.
Хиляди страдащи деца,хиляди пламъчета, които ни вдъхновяват да се борим,а това дете ме научи как!
От далечни разстояния.
http://www.save-darina.org/component/option,com_datsogallery/Ite … nc,detail/id,420/
За теб Цеци, почивай в мир.
скоро, една година без теб
Никога няма да те забравим!
Дори ще правим така, че да те чувстваме между нас, посвещавайки ти каузи, които даряват живот, за да те усещаме.
Не ме познаваше, но това че аз те познавах ми беше достатъчно, за да ти даря частичка от себе си, така както всички нас, до които ти се докосна.
И така Цеци, месец април е твой, бъди с нас в душите ни.
А след този месец завинаги наш.
И нека болката от липсата ти да ни учи как да сме полезни
И нека се научим да живеем с нея така, че да даряваме надежди.
И кураж.
Петьо и Петя,не сте сами в болката си.
 Обичам Ви!
Прегръщам ви!
Благодаря ви, че ви намерих

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 21:06 от ani.lucky

# 221
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, току-що виждам темата, нямах време да я изчета цялата, но разбирам, че мога да отида да дам кръв, без да търся конкретен доктор, но да кажа, че е за ТАЛАСАМИЯ, НАЛИ ТАКА?  А  т.нар. Кръвен център в София все още ли е една сграда до Института Пирогов...? 

# 222
  • Мнения: 124
burty,адреса е ул.Братя Миладинови No112 това е точно зад хотел Принцес до Централна жп Гара,там има една градинка и ще видиш сградата е със знамена,Където са знамената е централния вход.Там като стигнеш питаш портиера да те свърже с Д-р Велева,на нея и кажи че искаш да дариш за пациенти на таласемия майор и си от форума на Бг мама,
водят ни в списък,трябва да решиш дали ще даряваш два или три пъти в годината и да и кажеш,но тя е лекарката,която съдейства на инициативата.Работят от 9 до 11 с дарители.
На добър час.
Благодаря ти за съпричастноста Hug

# 223
  • Мнения: 478
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365810.new#new

ani.lucky и всички тука патриоти, вземете нещо повдигнете пред институциите и медиите въпроса с "двусмисленото тълкувание" на "правото на дарителя да ползва 2 дни платен отпуск, който да се заплати от работодателя в размер според договора или уговорка м/у работник/работодател".
Става въпрос, че явно в много корпоративни фирми ще се научат да не изплащат полагаемият на дарителя отпуск по закона, тъй като закона се тълкува двусмислено:
Цитат
Във връзка със запитването до Министерството на труда и социалната политика, Ви уведомяваме следното:
   Съгласно чл.  157, ал.1, т.2 от Кодекса на труда (КТ), работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него.
   През време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, по т. 1 - 3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя.
те тука липсва уточнението че РАЗМЕРА  е според договора .. А НЕ ДАЛИ ДА СЕ ПЛАТИ ИЗОБЩО ОТПУСКА, ЧЕ КОЙ РАБОТНИК ПРИ ПОСТЪПВАНЕ НА РАБОТА НЯКОГА Е ПОДПИСВАЛ ДОГОВОР ЗА "В СЛУЧАЙ НА КРЪВОДАРЯВАНЕ".

 
а значи хората докато даряват безвъзмездно и губят парите си от заплатата поради това че са отсъствали от работа и не им зачитат да им изплатят отпуска, значи може Министерство на Здравеопазването да се гаври и да казва "що очакавате пари/отпуск БЕ ЛЕНТЯИ ТАКИВА", в това време същото министерство толерира ето тази система - половината онкохематологични болници не работят по здравна каса и забележете какви цени се искат за преливане например на "тромбоцитен концентрат"   http://ncht.med-bg.info/prices.html       , значи вие дарявайте пък роднините ви нека си плащат над 500 лв !?!?!?(цената сега рецитирам на изсуст и може да е +/- 10%, защото тази страница работи само през деня, сега не се отваря).
Национален Център по Хематология и трансфузиология - от вратата четете "РЕГИСТРАТУРА ПЛАТЕНИ УСЛУГИ"!!!!!

# 224
  • Мнения: 124
"n",изглежда си доста интелигентен и компетентен човек и затова бих искала да споделя наколко неща с теб.
Искам да ти кажа,че целта на инициативата ми не е да върша работата на институциите,целта е дмотивирам хората да йръводаряват.
Другото което бих искала да споделя е че цената на един човешки живот не струва два работни дни.Мисля че не си вникнала в темата.
Освен това не смятам че тази тема не е достойно поле за изява,но ако тази трибуна ти харесва бих искала да ти кажа,че по начина по който пишеш също помагаш,защото понякога хората за да опровергаят негативни мнения също отиват към кръводарителски акт.
Затова те моля да приемеш моите благодарности,но съшо и да вникнеш в целта на инициативата.
Благодаря ти че ни наричаш и патриоти.Аз не се смятам за такава,но се смятам за  човек с хуманни идеи и цели.
Благодаря ти още веднъж
С уважение:Анна

Общи условия

Активация на акаунт