Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 059
  • 296
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 35
Еххх..правилно са казали - "разделяй и владей". Ми ние направо ще се скараме помежду си... и защо-защото там някой някъде ни предопределя живота и действията и бездействията. Вместо да се тухкаме.
Ами ето как се случва, да речем аз съм пациент и имам нужда от кръв , отивам в кръвния център и ме пресрещат тези индивиди и на мен като ми закъснява кръвта а имам нужда да речем че си плащам и въпросните чичковци ми стават роднини. Това вариант ли?.....  И ако не е кажете алтернатива?
Ами има алтернатива. Вярно не става веднага като с магическа пръчица ами ще минат години и много труд за да се увеличи кръводаряването. Ти ГОСТ искаш ли да си един от тези, които мотивират, пропагандират и т.н. Защото аз ако отида и говоря пред целева група, че ето има нужда от кръв, има хора, които се нуждаят ежемесечно от кръвоперливане - всички ще ме глееедат и ще си викат-тая иска да ни излъже нещо. Но чевек като теб ако застане и каже-Ето, аз съм човека на който преливат вашата кръв, а не някой незнаен, невидим, без лице-тогава съм сигурна, че поне един ще трепне.

И това не се отнася само за теб...отнася се за всички. И за всички най-вече майки от форума. Да възпитаме децата си на човечност и отзивчивост(не само).
И крайно време е да се организираме да направим акция за кръводаряване от форума. Че те автомобилните, рибарските и мотористките форуми са по-активни от нас.

# 46
  • Мнения: 124
Това с акцията.Това е много добър извод.Това беше целта на темата и ми се иска горещо все повече майчета да се свързват с нас и да заявят желание не само те да даряват кръв,а и да мотивират близки да го правят заедно с тях.Десико ти беше права,ето че е възможно да се ентусиазираме и да помогнем на таласемичетата за кръвта и без да каним Риана,но нещата вървят много бавно и в мъчително очакване някой да прояви съпричастност и да ни пита за подробности.
Благодаря ви Марчела и Десико,че подкрепяте каузата ,но така ми се иска да има ефект....
някак като в автомобилните,рибарските и мотористките форуми.......

# 47
  • Мнения: 51
Благодаря ви Марчела и Десико,че подкрепяте каузата ,но така ми се иска да има ефект....
ani.lucky , за мен е въпрос на живот Simple Smile, нормално е да подкрепям, а и не само това - но силно да го желая.
А колкото до :
...но така ми се иска да има ефект....
някак като в автомобилните,рибарските и мотористките форуми.......
според мен ефект може да има на първо време като се започне една специална тема - призив за конкретна дата, час и място за кръводаряване.

# 48
  • Мнения: 918
Приветсвам инициативата!  newsm10 Познавам лично млади хора с таласемия и родители и дечица,тези хора винаги са ме възхищавали със своята интелигентност и борбеност, в тях има една осебенна жажда за живот и непримиримост към съдбата.Възхищавам им се и същевременно дълбоко им съчувствам за страданията.Ще помогна тази инициатива да се разпространи и лично ще даря кръв.

# 49
  • Мнения: 190
според мен ефект може да има на първо време като се започне една специална тема - призив за конкретна дата, час и място за кръводаряване.

Да, но от друга страна това би включвало само София... Което пак ще ограничи броят на хората. Не ми е целта да съм черногледа и да казвам как НЕ може да стане; разбира се, че дори да е само за София, пак ще е добре, защото ще има хора, които ще разберат за проблема. Може би на тоя етап само това може да се направи.

А за да има акция на bg-mamma, може да се сложи банер на главната страница и да има линк към страница с информация кръводаряване, но и да има информация за това къде точно отива кръвта, да има примери, истински истории. Това има много по-голям ефект върху съпричастността на хората, отколкото само абстрактна информация за кръводаряването. Когато успеем да трогнем хората, когато наистина видят, че с този си жест могат да помогнат на някого, те, според мен поне, ще са много по-склонни да повярват и да го направят.

А що се отнася до "кръводарителите" които се мотаят пред центровете и като хиени чакат някой в нужда, за да му вземат парите, все едно на човека малко му е нещастието на главата, това е едно низко и жестоко. Знам със сигурност за случай, когато един баща завел детенцето си след някакъв инцидент, на връх нова година, и нямало кой да дари, защото всички по нова година са с алкохол в кръвта, та човекът трябвало да даде 1500лв на такива хиени, за да спаси сина си. Косата ми настръхва, като знам, че това се случва...

Исках да ви питам, тази година имаше ли акция кръводаряване? В смисъл за цялата страна? Преди се сещам Бойко Борисов се появяваше, Бербатов май и той.... Това лято имаше ли нещо?

# 50
  • Мнения: 35
dexy - "Да, но от друга страна това би включвало само София..."

Декси, нямах пред вид само София. По-скоро да е кръводарителска акция обявена и осъществена от БГ МАМА. Просто се събираме пред центровете в уречен час....може и да е в два дни. Може дори и събота да е в София(май само там работи и в събота). Тя няма да е насочена конкретно към таласемиците...защото в някой градове примерно няма такива, в София пък те се обслужват изключително от картотекирани кръводарители. Нищо лошо някой ако когато го питат - "ти да кой даваш", да се отговори- " за човек с таласемия майор".


а за въпроса ти: - "Исках да ви питам, тази година имаше ли акция кръводаряване?В смисъл за цялата страна? Преди се сещам Бойко Борисов се появяваше, Бербатов май и той.... Това лято имаше ли нещо?"

Не съм сигурна, но май последната беше по Великден. За друга национална не се сещам тази година. Бербатов не се е появявал. Щеше да е добре. Но все още не е късно да се присъедини към нашта идея за насърчаване на кръводаряването. Той е общетвено ангажиран човек.

това е

# 51
  • Мнения: 620
Може дори и събота да е в София(май само там работи и в събота).
Софийския център работи в събота, но само с болните. Кръводарителите не ги приемат в събота.

# 52
  • Мнения: 51
Исках да ви питам, тази година имаше ли акция кръводаряване? В смисъл за цялата страна? Преди се сещам Бойко Борисов се появяваше, Бербатов май и той.... Това лято имаше ли нещо?

Тази година имаше обичайните акции - пролетна национална кампания за безвъзмездно и доброволно кръводаряване, подкрепена и проведена със съдействието на Светия синод на Българската Православна Църква на Цветница.  И също така  в началото на есента - Националната кампания "Капка по Капка - живот", която се осъществява във всички Висши учебни заведения. Имаше и някакъв опит за национална кампания на 14.06.2008 г., - Международния ден на доброволните кръводарители, когато показаха как новия Министър на здравеопазването дари кръв, но дали се получи на национално ниво нещо - не е е ясно.

# 53
  • Мнения: 124
Nastasja,Благодаря ти от сърце,че днес си спасила човешки живот,нямам думи да изразя благодарноста си,хора като теб връщат вярата ми в доброто.
Мили майчета,Nastasja днес дари кръв за таласемиче.

# 54
  • Мнения: 124
50 Факта за кръвта и кръводаряването


1. Някой се нужда от кръв на всеки две секунди
2. Около 1 на 7 души влязли в болница се нуждаят от кръв.
3. Около 470 мл кръв могат да спасят до три живота
4. Здрав възрастен човек, който е над 18 години и поне 50 кг. може да дари около 470 мл. кръв – най-честото количество за даряване – всеки 56 дни, или на всеки два месеца. 53% от хемотрансфузиите са на жени, а мъжете получават 43%.
5. Има четири основни типа червени кръвни клетки (еритроцити): А, В, АВ и О. Всеки тип може да бъде положителен или отрицателен за Rh фактор.АВ е универсалният реципиент; О отрицателна е универсалният донор на червени кръвни клетки
6. Д-р Карл Ландщайнер пръв индентифицира основните човешки кръвни групи – А, В, АВ и О – през 1901 г.
7. Една единица кръв може да бъде разделена на няколко компонента: Червени кръвни клетки, плазма, тромбоцити и криопреципитат.
8. Червените кръвни клетки пренасят кислород до телесните органи и тъкани.
9. Червените кръвни клетки живеят около 120 дни в кръвоносната система.
10. Тромбоцитите подпомагат съсирването на кръвта и дават шанс на хората болни от левкимия и други видове рак да живеят.

11. Плазмата е бледожълта смес от вода, протеини и соли.

12. Плазмата, която е съставена от 90% вода, съставлява до 55% от обема на кръвта.

13. Здравият костен мозък прави непрекъснати доставки на червени кръвни клетки, плазма и тромбоцити.
14. Кръв или плазма, която идва от хора на които е платено за това не би трябвало да се използва за преливане на хора.
15. Гранулоцитите, тип бели кръвни клетки, се движат по стените на кръвоносните съдове в търсене на бактерии за да ги погълнат и унищожът.
16. Белите клетки са основната защита на тялото срещу инфекции.
17. Афарезата е специален вид кръводаряване което позволява на донор да даде специфичен кръвен компонент, каквито са например тромбоцитите.
18. 42 дни: толкова най - дълго могат да се съхраняват дарените червени кръвни клетки.
19. Пет дни: толкова най-дълго могат да се съхраняват дарените тромбоцити.
20. Една година: толкова дълго може да се съхранява замразената плазма.
21. Голяма част от съвремените медицински грижи зависят от стабилните доставки на кръв от здрави донори.
22. 1,27л: средното количество прелята цялостна кръв и червени кръвни клетки на нуждаещ се човек.
23. Деца лекуващи се от рак, недоносените бебета и деца с кардиологични операции се нуждаят от кръв и тромбоцити на донори от всички кръвни групи, особено от тип О.
24. Пациенти с анемии се нуждаят от кръвопреливане за да увеличи нивото на червените кръвни клетки в организма им.
25. Раково болни, трансплантирани пациенти, пациенти с травми и такива с престоящи отворени - кардиологични операции може да се нуждаят от преливане на тромбоцити за да оцелеят.
26. Таласемия майор е тежко наследствено заболяване, което засяга над 250 души в България.
27. Пациентите с Таласемия майор правят кръвопреливане на всеки 2 до 5 седмици.
28. Пациент може да бъде принуден да пропусне животоспасяващ орган, ако няма налична съвместима кръв за да се обезпечи трансплантацията.
29. Тринадесет теста (11 за инфекциозни заболявания) се правят на всяка единица дарена кръв.
30. 17% от недаряващите хора изтъкват „никога не съм мислил за това” като основна причина да не даряват, докато 15% казват, че са твърде заети.
31. Причина №1, която заявяват кръводарителите е, че даряват защото те „искат да помогнат на другите”
32. Недостиг на кръв от всички кръвни групи има винаги през лятото и около зимните празници.
33. Кръвните центрове често имат недостиг на червени кръвни клетки тип О и В.
34. Най- рядка кръвна група е тази която не е налична когато има нуждаещ се пациент.
35. Няма заместител на човешката кръв.
36. Ако всички кръводарители даряват три пъти в годината, липсата на кръв ще бъде рядко явление. (Същото би станало средно при две дарявания)

37. 175,12л: количеството кръв, което можете да дарите ако започнете от 18г. Възраст и дарявате на всеки 56 дни докато навършите 79 г.
38. Четири лесни стъпки за да дарите кръв: попълване на декларация за медицинска история, бърз преглед, кръводаряване и подкрепителна закуска.
39. Фактическото кръводаряване отнема обикновено около 10 минути. Целият процес – от времето в което подпишете до времето в което си тръгвате – около час.
40. След като дарите кръв, вашето тяло замества количеството течност за няколко часа, а червените кръвни клетки за период до четири седмици. Отнема осем седмици за да възстановите загубеното след даряване желязо.
41. Не можете да се заразите със СПИН или която и да е друга инфекция докато дарявате кръв.
42. 4,7л: средното количеството на кръвта в тялото на възрастен човек.
43. Една единица дарена цялостна кръв е приблизително равна на около 0,47л.
44. Кръвта представлява около 7% от тежестта на вашето тяло.
45. Новородено бебе има около една чаша кръв в тялото си.
46. Даряването на кръв няма да намали силата ви.
47. Всяка компания, общинска организация, църква или индивид могат да се свържат с техния локален кръвен център за да покани подвижен екип за кръводаряване.
48. Подвижните екипи осигуряват около 19% от цялата дарена кръв в България.
49. Хората които даряват кръв са доброволци и не получават заплащане за тяхното дарение. 
50. Кръводаряване. То е около час от вашето време. То е около един живот!!!

# 55
  • Мнения: 124
Всеки, който желае да дари кръв за деца пациенти на Таласемия Майор, без значение от коя кръвна група, може да се обърне директно към д-р Павлов или д-р Величкова в Центъра по трансфузионна хематология на ул. "Братя Миладинови" №112 („Майчин дом”) близо до хотел „Принцес” в София.

Всички, които искат да даряват кръв ще бъдат записани в регистъра за донори и периодично при нужда ще бъдат повикани. Желаещите трябва да носят документ за самоличност и 1 снимка, за да им бъде създадено досие. При първото ходене само се взима кръв за изследване и до десет дни ще се уговори втора дата, на която да се извърши самото кръводаряване. Процедурата отнема максимум 30 минути.

Едни от най-важните изисквания са:

1. Възраст между 18 и 65 години

2. Тегло над 50кг.

 Молбата на лекарите е да се обърнете лично към тях от понеделник до четвъртък (в четвъртък е най-спокойно) и задължително да кажете, че е за пациент с Таласемия Майор.

# 56
  • Мнения: 124
Информацията от последните ми отговори е взаимствана от сайта: www.otbulgaria.com

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 15:35 от Mama Igi

# 57
Ами ето как се случва, да речем аз съм пациент и имам нужда от кръв , отивам в кръвния център и ме пресрещат тези индивиди и на мен като ми закъснява кръвта а имам нужда да речем че си плащам и въпросните чичковци ми стават роднини. Това вариант ли?.....  И ако не е кажете алтернатива? Как може въпросните индивиди да ми станат роднини, а за хората които наистина даряват за мен да не е ясно какво се случва с тяхната кръв ?Писна ми все да няма кръв, а те да ме успокояват че се грижат за нас- пациентите с таласемия.

Аз пък колкото и да трябва да чакам, няма да помоля въпросните чичковци! Защото те до голяма степен имат вина за сегашното положение. Тези хора превърнаха кръвта в стока за продан, а комерсиализирането винаги има неприятни последствия...
И на мен ми писна да няма, но няма да помагам за развитието на този пазар!
И друго - за мен лично голяма вина за липсата на кръводарители имат и самите центрове за кръводаряване. Не може да искат хората да се връщат там след като отношението в много случай е безобразно...

# 58
  • Мнения: 124
Според мен е важна идеята да помогнем с каквото можем та било то дори и с 450мл кръв от нашата в името на това: дете да живее.Когато съм решила да дам кръвта си слагам капаци за отношението на центровете към мен и дерзая в целта си да даря.Лошото е че аз само не съм достатъчна и ми е болно че хората са далеч от приоритета да спасиш живот дарявайки кръв поради причини разбираеми.Както каза и друго майче по горе от ежедневни задачи не се сещаме за подобни жестове а и липсата на лично време сякаш ни отдалечава от ходене в кръвните центрове.За мен това не е проблем,а за вас?

# 59
Не знам как точно да започна. Вече не знам и какво точно да кажа. Напоследък имам чувството, че живея в сапунен сериал с наклоност към повторение на сценария.
Спомняте ли си онази серия в която главната героиня се тръшка сълзливо и обяснява как страда, че живота на няколко деца е заложен на карта?
Сега пак гледам тази серия.

7:30 на 1.12.2008 (понеделник). Героинята влита на работното си място. Поглежда през прозореца и вижда силуета на сградата на НЦХТ. Рано е и все пак работното й време е от 9:00. Отпивайки глътка кафе се чуди дали вече работят. Сеща се, че е забравила да пита една майка дали са дали кръв за сина й. Всъщност трябваше в петък да са на кръвопреливане, но нямаше кръв. Усмихна се на спомена как в събота говориха по телефона и същата жена й разказваше как 8 годишният и син се тръшкал, че вече си иска кръвта. Осем годишен, а вече е наясно с повече неща отколкото тя самата на същите години...
9:10 Вече са се свързали и героинята нервно хапе устни. Кръв няма. Един сак А1+! Цял един сак. НЯМА...
19:30 Точно се прибира от работа и се пльоска на дивана. Телефона й пак звъни. Още не го е извадила от джоба си и вече и се иска да го изхвърли през деветия етаж. Учудена вижда името и си дава сметка, че не и се обаждат за да си говорят просто така. Умората е сковала крайниците, но скача и отива да говори на тихо място. Със всяка секунда пулса и се увеличава. Дали сърцето и ще издържи до края на седмицата. Все пак е само понеделник, а вече няколко пъти и се обаждат да я питат какво става и какво да направят. Пак майка, но на 15 год. дете, което чака за 0+ от миналата сряда.....

Ако изляза от тона, с който върви поста ми до тук, простичко мога да кажа:

Мили хора, Моля Ви спасете живота на тези деца! Моля....

Общи условия

Активация на акаунт