пак за ...ЯДЕНЕЕЕЕЕЕЕ

  • 16 859
  • 179
  •   1
Отговори
  • Spain
  • Мнения: 3 750
седя си тук .... потя се в тази горещина ..и в главата ми само едни сладки ,едни торти ...лоша работа ..издавам и конкретната при4ина . от близо 2 седмици  "майстора " дето идва в къщи съвсем ми разбута фурната и съответно ама никак не мога да я ползвам . стоят си резервните 4асти купени от сума ти време ,ама няма кои да дойде --- това му викам "испанска то4ност"понеже за испанците като трябва да свършат нещо винаги е "маняна"(утре)---------
и така това беше само малко лири4но отклонение ....всъщност ,мислейки си тука за храна , се 4удех ..какво е хубаво да се опита във всяка една страна . такова което си го нямаме в Б-я.
аз ще по4на за Испания -  за това което ми е на мен по вкуса  иза което се сещам в момента де  :
4орисо - салам от едри пар4ета , с някаква 4ервена подправка , като го режат на тънко става "смилае" , и доста вкусен
 хамон - бут приготвен поспециален на4ин ,където месото остава 4ервено ,като нашата пъстърма ,има доста особен вкус и даже в на4алото хи4 не ми харесваше,ама сега.....
 турон - общо название , халва..но биват хиляди вида , лошото е 4е пове4ето от тях се намират само по коледа инова година
4уррос -тестяно изделие  ,тестото прили4а на за пони4ки ,  топи се  в горещ шоколад..много вървежно по всякакъв вид празненства
 тарта де мансана (ябълкова торта ) и тарта де кесо (от сирене)
айде 4е май отивам да тършувам из кухнята  Laughing Laughing Grinning

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Сега Хонда те утрепа!!!! #2gunfire

# 2
  • Мнения: 382
И АЗ! И отивам да тършувам в кухнята.  smile3511

# 3
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Сега Хонда те утрепа!!!! #2gunfire
що бе   Wink -аз съм "любознателна" - един ден като събера пари - да ходя по света да знам какво да си купувам Simple Smile Sunglasses и да ям
пък тя Хонда ве4е свърши с диетата  Wink

# 4
  • Spain
  • Мнения: 3 750
И АЗ! И отивам да тършувам в кухнята.  smile3511
после като се върнеш да доложиш какво си намерила  Wink
и да се стегнеш на напишеш - какво си хапвате там в немско  Laughing Laughing Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 238
а нещо веганско? Wink Wink Wink Wink

# 6
  • Мнения: 1 238
И АЗ! И отивам да тършувам в кухнята.  smile3511
после като се върнеш да доложиш какво си намерила  Wink
и да се стегнеш на напишеш - какво си хапвате там в немско  Laughing Laughing Mr. Green

Ще ти издам аз какво ще хапна за вечеря Wink Wink Wink Wink За него не се изисква фурна Wink Wink Wink Wink
Печени чушки, после панирани в брашно и опържени в олио. И накрая полети с доматен сос. Това е рецептата на майката на дядо ми. newsm22

# 7
  • Spain
  • Мнения: 3 750
аде ти ме уби
в Испаня ВегетарианЦи Нема - те това е
шеги4ка ,шеги4ка

# 8
  • Spain
  • Мнения: 3 750


Ще ти издам аз какво ще хапна за вечеря Wink Wink Wink Wink За него не се изисква фурна Wink Wink Wink Wink
Печени чушки, после панирани в брашно и опържени в олио. И накрая полети с доматен сос. Това е рецептата на майката на дядо ми. newsm22
аз това го правих само 4е с мле4ен сос - понеже до скоро това беше "специалитет" на свеки и аз не бях "квалифицирана " за такъв вид манджи  мъжо направо ме разцелува ..обмислям възможносста цяла седмица да пържа 4ушки с мле4ен сос  Grinning Grinning Grinning

# 9
....
пък тя Хонда ве4е свърши с диетата  Wink
НЕ съм - днес и още един ден   People No Good newsm66 af
Оплюмчих се Embarassed

То май британците си нямат нищо особенно, което ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се опита.  newsm78 Пъчят се с тяхната "английска закуска" - ама ти се е направо "атомна" бомба.
Скотовете пък се пъчят с "Хагиса" (Haggis) си и "Черният будинг"  Sick - за мене са отврат, за тия дето обичат кървавици и подобията им ще им хареса

Забравих "Фиш енд чипса" (пържена мазна риба с пържени картофи, полети с оцет Sick)

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 15:04 от Honda

# 10
  • Мнения: 2 825
Стигааааааааааа, на ниЩо не прили4а това ваЩо smile3511 и аз съм гладна. Добре поне 4е свърШвам работа и след около 30 мин Ще съм си в нас и Ще има  newsm55  food002
Анка, аз 4уро много оби4ам, ама хамона оЩе не мога да се нау4а да го ям...

# 11
  • Мнения: 1 238
аде ти ме уби
в Испаня ВегетарианЦи Нема - те това е
шеги4ка ,шеги4ка

ауууу...лошо.
значи да не идвам там...
То не че в Дания има много вегетарианци де...

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ами....какво си хапваме??? За съжаление, Холандия няма много национални неща- голяма смеска е.....
Ама ще се опитам да изредя някои неща:

vla- това е за десерт и е като крем нещо, но във всякакви разновидности - с плодове, без, с киесло мляко смесено, с шоколад, с ванилия. Много е вкусно, ама и килограмките  ooooh!

хаше- това малко прилича на винен кебап- с много лук се прави и телешко месо

хотспот- в няколко разновидности- 1. картофи с моркови и лук /смачкани като пюре/+ наденичка+ едно голямо кюфте:2. картофи с с кисело зеле на пюре и другите неща са същите: 3. картофи с андайви /не знам как е това на български-вид спанак е/ и  
същите неща.

сирене /тип кашкавал/- май, към 1000 вида

фрикандел- форма на кремвирш, ама не е. Пържи се във фритюрник и е от смляно месо. Много е вкусно с пресен лук.

Крокет-пак смляно месо, но с панировка и пак за фритюрник.

картофи- много и във всякакъв вид /някои ги ядат през 90% от живота си всяка вечер/  Rolling Eyes

Сигурно има още, ама другите холандки да се включат и те..... Wink  


# 13
  • Мнения: 5 183
A paelia ?!:)
Skoro nashi priateli, jiviali dve godini v Ispania, ni postiha s paelia i si oblizahme prastite ot kef!!!  chef Wink

# 14
  • Spain
  • Мнения: 3 750


картофи- много и във всякакъв вид /някои ги ядат през 90% от живота си всяка вечер/  Rolling Eyes



каот каза това за картофите се сетих за 4ехите ..които до колкото знам без купа варени картофи не сядат .

# 15
  • Мнения: 382
Намерих една вкусна диняяяя...трябваше да е за вечеря, амааа  Embarassed Simple Smile! Аммммммммммм! Сега се старая да не залея клавиатурата с остатъци от нея...
А ние в немско...ядеме салати. И сладолед от кисело мляко  newsm47!
Моя специалитет е кекс със маково семе и торта с кварк (нещо като извара).
Иначе мойта куфня е относително бедна на въобръжение (горкия ми мъж, какъвто е сладокусник)... нищо не се пържи, всичко трябва да се готви бързичко и се реже наедро, гледам уж да е относително разделно храненето... Това в ежедневните ситуации, иначе в специални случаи се старая повече  Mr. Green.
Е понякога като ми се събере глад забравям за разделното хранене и поглъщам половин торта, например или домати със сирене...
* tornerosse не е много веганско... аз съм само вегетарианче, обаче на всичко слагам кисело мляко...дето може, разбира се. Динята е без кисело мляко  Mr. Green.

Аве Хонде, от какъв зор си на диета ве, човече?! Видях те аз накрая, амъ не разбирам в настоящия момент какво искаш още от себе си?! Амъхъ!

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 15:10 от Шмупсипу

# 16
  • Spain
  • Мнения: 3 750
A paelia ?!:)
Skoro nashi priateli, jiviali dve godini v Ispania, ni postiha s paelia i si oblizahme prastite ot kef!!!  chef Wink
паеята  също - ах как я забравих .ама понеже за мен това си е сготвен ориз (аз горедолу така го готвя )..затова изклю4их . Тук са много горди с това си ядене . има с заек и пилешко , или с морски " твари" . мен тази втората не ми се нрави  много ,много. майсторството е да направиш ориза "сух" - аз не умея ,става така само в "паелерата" - ел тиган специално  пригоден за това (и не само)......

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 16:35 от Анка Хулиганка

# 17
  • Мнения: 265
фрикандел- форма на кремвирш, ама не е. Пържи се във фритюрник и е от смляно месо. Много е вкусно с пресен лук.

Само да уточня за любителите на силни усешания - фриканделът го правят от месото, което е по челюстите на говедата Sick Sick Sick Само като си представя за какво иде реч и...... А има роокворст - демек пушен салам - е тва е точно като нашите кренвирши Grinning

Ох и за вла - особено шоколадов, съм винаги готова  Wink

Ябълковите торти не са за изпускане и който си пада по сурова риба - херинги с пресен лук /това също не мога да го ям/

# 18
  • Мнения: 456
Ох, нещо не се сещам да има тук специални храни. Е, има някои различни неща , но нищо впечатляващо. Те например обаче много се гордеят с едно традиционно ястие (ако може така да се нарече), та , това е пържени картофи отгоре с кашкавал, черен пипер на едро и сос...Иначе сьомгата е нещо невероятно вкусна тук, както и всякакви океански дарове....Мога да кажа също, че има много вкусни сладки неща - торти, сладкиши , кексове и т.н. Абе, сега като се замисля има разни интересни вкусотийки... newsm71 newsm22 Дано не съм разстроила много тези, които са на диета   smile3503

# 19
  • Мнения: 4 244
Първата немска простотия за която се сещам са брецелите - варено тесто изпечено в усукана форма и посипано с еднорсмляна сол.
Имат си и много сладкиши типични немски - франкфуртска торта, шварцвалдска торта.
По Коледа пускат прословитите канелени бисквитки с пълнеж и шоколадова глазура и всякакви варианти на тях.
Много им харесвам греяното вино пак по Коледа и щолена им
Но тук всяка провинция си има специфични специалитети и да си кажат и другите мами.
Няма да изреждат колбаси и сирена че ще ми изтече сесията....

Хондич - сори, ама не почнах аз Mr. Green

# 20
# 21
Ето и темата, която нищехме преди време. Розичка я беше пуснала и после я премести в Готварският, че и другите да попреглъщат Laughing

# 22
  • Мнения: 4 244
Ето и темата, която нищехме преди време. Розичка я беше пуснала и после я премести в Готварският, че и другите да попреглъщат Laughing
Ама тя беше за манджи а доколкото разбирам Анка пита за специалитети от типа деликатеси newsm78

# 23
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
и който си пада по сурова риба - херинги с пресен лук /това също не мога да го ям/
на мен това ми допада, и тук го правят.

Към холандските неща добавям и палачинките (панекоокен или нещо подобно се каzваха) с най раzлични пълнежи

# 24
  • Мнения: 382
В списъка с деликатеси от немско включвам и рабарбената торта на Деби Simple Smile.

# 25
  • Мнения: 4 244
В списъка с деликатеси от немско включвам и рабарбената торта на Деби Simple Smile.

Трай да та обичам  smile3560
Кат минат 100 г и някой още се присеща за таз моя рецепта може и да мине за немски специалитет.
Засега си е само мой! smile3521

# 26
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
4орисо - салам от едри пар4ета , с някаква 4ервена подправка , като го режат на тънко става "смилае" , и доста вкусен
айде 4е май отивам да тършувам из кухнята  Laughing Laughing Grinning

Мммм, обожавам го, например във винен сос Heart Eyes. Въобще раzличните испански тапас и други  такива яденета са ми много вкусни. А тоzи турон не го zнаех?

# 27
  • Мнения: 265

Към холандските неща добавям и палачинките (панекоокен или нещо подобно се каzваха) с най раzлични пълнежи

ооо, да - невероятни комбинации на вкусове мммммммм например палачинки приготвени с бекони пълни с някакво сладко .... Недоверчивото мусене се изпарява в момента, в който първата хапка влезе в устата....

# 28
  • Мнения: 382

Гроб съм!  smile3505

П.П. Ама хич не е за изпускане тортата. Аз и след 100 години ще я помня, а и мойта мутричка също. В събота сутринта се беше залепил за врата да ходим да пазаруваме рабарба (не намерихме в близките магазини и той много страда).

# 29
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Гърция правят много вкусно "Прошуто",това е свински бут,който се пуши около една година.Много е вкусно Wink.
 Иначе са известни с дюнерите си,които са по-различни от арабските и с големите сладкарници пълни с вкусутии  Laughing

# 30
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Правя брейнсторминг и теzи типични немски ястия му хрумват. Сега обаче нямам много време да обясня.
яденета с картофи (много обичат картофите във всякакви вариации)
Sauerkraut кисело zеле
Klоеße / Knоеdel
Spаеtzle  е нещо като паста, малки късчета
Flammkuchen, Zwiebelkuchen
Bratkartoffeln варени картофи, наряzани на шайби и иzпържени с лук и шпек
най раzлични видове кремвирши
Nуеrnberger Lebkuchen по Коледа
Bethmаеnnchen по Коледа
Stollen по Коледа
Grünkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
Pfefferpotthast типично вестфалско ядене
Rote Grуеtze десерт от череш, ягоди и др. червени неща
Rheinischer Sauerbraten печено месо, преди това мариновано с оцет и др.
Eisbein
Kasseler вид месо
и т.н. и т.н.

# 31
  • Мнения: 4 244

Гроб съм!  smile3505

П.П. Ама хич не е за изпускане тортата. Аз и след 100 години ще я помня, а и мойта мутричка също. В събота сутринта се беше залепил за врата да ходим да пазаруваме рабарба (не намерихме в близките магазини и той много страда
Ти мълчи за тоз рабарбер  че мама ме изяде че не сме и оставили от рабарбения сладолед и сега като няма откъде да купя ще ми се цупи 2 седмици.
Щяла била да пометне  Mr. Green
Освен да остскоча до Роза да си чопна от нейната градина  Blush

# 32
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мммм, турроните ги обичам, особено ако имат повече шоколад 

чурросите не ги харесвам, много са ми мазни.....но потопени в топъл шоколад са си хубавки. на мъжо в работата техните секретарки всяка сутрин закусвали това.....и двечките си правили конкуренция по 100 на кила . ние като си купим ги заливам със захарен сироп и стават като толумбички. паея с морски хубости обожавам, а гаспачото в горещите летни дни е достоен заместник на таратора като придружител на бг ракия.
мъжо много обича торта от сирене и даже миналата седмица изрових рецептата и направих..., еми хареса му Mr. Green Mr. Green
а тортията ? страшна е! моите деца могат само това да ядат.
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter

# 33
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Освен да остскоча до Роза да си чопна от нейната градина  Blush
Ми ела, аz имам още. Правих десерт, сос към месо и пак имам. Laughing

# 34
  • Мнения: 1 238
мммм, турроните ги обичам, особено ако имат повече шоколад 

чурросите не ги харесвам, много са ми мазни.....но потопени в топъл шоколад са си хубавки. на мъжо в работата техните секретарки всяка сутрин закусвали това.....и двечките си правили конкуренция по 100 на кила . ние като си купим ги заливам със захарен сироп и стават като толумбички. паея с морски хубости обожавам, а гаспачото в горещите летни дни е достоен заместник на таратора като придружител на бг ракия.
мъжо много обича торта от сирене и даже миналата седмица изрових рецептата и направих..., еми хареса му Mr. Green Mr. Green
а тортията ? страшна е! моите деца могат само това да ядат.
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter
Хара, я кажи как я правите гаспачото?

# 35
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Стига с това яденееееееее #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire Sick Sick Моля ви се ,няма ли модератори тука, Crossing Arms вие на ресторант го обърнахте   chef bowuu  Naughty
Обявявам гладна ста4ка пък  Whistling Outta Joint Wink
Като казаха испанките за туроните и тука ги има ама се казват торроне и се ядат предимно по коледните празници ( мъжа ми им е голям фен ).
За тукаШната кухня не знам какво да кажа:има толкова много специалитети,във всяка една област си имат характерна кухня та не знам какво по_напред да пиШа  newsm78

# 36
....
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter
Вярно е. За това британците все натам тичат лятно време Wink Grinning newsm49  car003

# 37
  • Мнения: 4 244
Допълвам на Роза бреинсторминга с пояснения
яденета с картофи (много обичат картофите във всякакви вариации)
Sauerkraut кисело zеле особено за Коледа с Каселер и кренвирш (виж понадолу)
Klоеsse / Knоеdel - грисени или картофени топки може и с пълнеж от крутони или пастет
Spаеtzle  е нещо като паста, малки късчета - варено тесто от брашно и яйца, претрито през цедка
Flammkuchen, Zwiebelkuchen - нещо от рода на пица с сметана шунка и много лук печено на дървени въглища
Bratkartoffeln варени картофи, наряzани на шайби и иzпържени с лук и шпек
най раzлични видове кремвирши
Nуеrnberger Lebkuchen по Коледа - това дето имах аз предвид като канелени бисквитки
Bethmаеnnchen по Коледа
Stollen по Коледа - казуначен сладкиш с марципан, стафиди и др вкуснотии пълен
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
Pfefferpotthast типично вестфалско ядене
Rote Grуеtze десерт от череши и всякакви бери-та (ягоди, малини и тнІ
Rheinischer Sauerbraten / задушено месо, преди това мариновано с оцет и др.
Eisbein - нещо като нашата пача
Kasseler - варено пушено с кокал

# 38
  • Мнения: 382
Ще ме извините, но вече не издържам на този деликатесен терор! И накрая нито ще приготвя вечеря, нито ще успея да напазарувам, нито цветята на бате ще полея....лелееееей и утре съм на урок, а не знам къде ми е тетрадката, че да си напиша домашните. УУУУф, а имаше време дето така се радвах, че съм "пораснала"...

Rote Gruеtze-то е много велико немско изобретение! Особено със сладолед от кисело мляко и вишни...
И аз искам гаспачо (ако е това за дето го мисля - нещо като доматена супа  newsm78)!

# 39
  • Мнения: 4 244

И аз искам гаспачо (ако е това за дето го мисля - нещо като доматена супа  newsm78)!
Определено това е испанския отговор на нашия таратор - прави се от сурови домати и чушки,а ама испанките да си кажат

# 40
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
tornerosse  , гаспачото го правим  едно към няколко Mr. Green
слагам в незаменимата бошка (роботката) глава лук, 2 ск. чесън примерно, 1 краставица, зелена и червена чушка, кило домати червени , пюрирам всички зеленчуци и после добавям на вкус сол, зехтин и оцет. слагам и малко сухар вътре.
после охлаждам в хладилника и  го сервирам с кубчета лед, наситнен магданоз и малко нарязани краставици отгоре за красота.
освен , че е много вкусно и има голям запас от витамини.
моника много го харесва Heart Eyes
с баща си само надигат чашите.

приготвянето му отнема не повече от 10 мин.

# 41
  • Мнения: 1 289
Зачетох се без да искам в темата. Нали става въпрос за ядене Embarassed. Най-хубавия ми белгийски спомен е една огромна кутия Haagen-Dazs. Нямам шрифт с "а" с две точки отгоре.

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 16:45 от Milena B.

# 42
  • Мнения: 1 238
Айде да вклЮчим и Дания в списъка.

Най-голямата гордост на датчаните са така наречените Smørrebrød, което буквално преведено означава намазан хляб. Представлява малка филийка черен хляб, намазана с масло, и отгоре се трупат всевъзможни неща, така че да се издигнат на високо като връх(уф колко тъпо обяснявам само)
Имат 1000 вида от тези филийки.
Сега ще ви напиша какво съдържа една от най типичните:
Филийка черен хляб намазаха с масло, от горе резен печено свинско месо, една лъжица сини сливи, които предварително са накиснати във вода, 2 лъжици от така прочутият rødkål, което е червено зеле, сварено в оцет, захар и сок, и най отгоре слагат един резен портокал.
Моя мъж пък много обича един вид бахур, опържен на тигана и полят с едно такова нещо наподобяващо мед.
Айде стига толкоз че ще ходя да драйфам........

# 43
  • Мнения: 265

Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните

хи хи в Белгия го наричат храна за зайци  Laughing

Rote Grуеtze десерт от череши и всякакви бери-та (ягоди, малини и тнІ

Обожавам Rote Gruеtze с ванилов сос или сладолед...........  и аз започнах да огладнявам newsm22

# 44
....
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
...
Laughing Laughing Laughing
Я дайте повечко инфо за тая "вкуснотийка" Mr. Green

# 45
  • Мнения: 1 238
tornerosse  , гаспачото го правим  едно към няколко Mr. Green
слагам в незаменимата бошка (роботката) глава лук, 2 ск. чесън примерно, 1 краставица, зелена и червена чушка, кило домати червени , пюрирам всички зеленчуци и после добавям на вкус сол, зехтин и оцет. слагам и малко сухар вътре.
после охлаждам в хладилника и  го сервирам с кубчета лед, наситнен магданоз и малко нарязани краставици отгоре за красота.
освен , че е много вкусно и има голям запас от витамини.
моника много го харесва Heart Eyes
с баща си само надигат чашите.

приготвянето му отнема не повече от 10 мин.

Много ти благодаря, звучи точно като за мен! Ето че имало и нещо веганско в испанията ви! Wink Wink Wink Wink
Всичките неща ги имам и след малко като взема оли ще я врътна! само зелена чушка нямам- имам само червени...

# 46
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
http://www.cuisine-french.com/cgi/mdc/l/en/recettes/gaspacho_ill.html
тук го има стъпка по стъпка как се приготвя

# 47
  • Мнения: 7 837
Леле какви вкусотийки. Аз освен да ида да изям един БигМак и да се гръмна след това  Sick

# 48
  • Мнения: 4 244
....
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
...
Laughing Laughing Laughing
Я дайте повечко инфо за тая "вкуснотийка" Mr. Green
МНого специфичен остър вкус има. Изпозва се за гарнитура към тежки месни манджи особено зимата. Аз сега го взех замразено и ще го правя с свински врат.
Слага се задължително индийско орехче като подправка че иначе много на треволяк бие
Иначе бих го приготвяла и като лапад (българска зеления като спанака)

# 49
Ммммм, мисля да го опитам. Само не знам как ще се оправям с половинката, че той лук и чесън не яде (по второто и аз не си падам Confused), но ще го пробвам.  Hug

# 50
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
mcdirokcчe ,мамма миа какви манджаре имате ! какво се чудиш : лазаня, пици, спагети ..калцоне малцоне прошуто мрошуто фунги там...ко беше? я давай рецептурника Mr. Green

# 51
mcdirokcчe ,мамма миа какви манджаре имате ! какво се чудиш : лазаня, пици, спагети ..калцоне малцоне прошуто мрошуто фунги там...ко беше? я давай рецептурника Mr. Green
Тя сега ги подрежда по азбучен ред Mr. Green Party

# 52
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Хондич, ами няма да слагате от тез пикантерийки, макар че без тях .... newsm78

# 53
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Най-голямата гордост на датчаните са така наречените Smørrebrød, ........
Брей, че това не е ли типично шведско?

# 54
Хондич, ами няма да слагате от тез пикантерийки, макар че без тях .... newsm78
Те са основната част бре. Абе като ще е гарга - ще е рошава Laughing  superuu

# 55
Най-голямата гордост на датчаните са така наречените Smørrebrød, ........
Брей, че това не е ли типично шведско?
Аз тия неща дето ги пишете с "особенните" букви даже ни ме излизат - само някакви иероглифи и цифри на тяхно място Embarassed Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 265
ами това е зелено зеле тук има картинка

Веднъж в Антверпен  питахме на пазара дали имат и получихме зашеметяващия  отговор " Ама моля ви се това е цивилизована страна Naughty, това нещо не е храна за хора"  #Crazy

# 57
  • Мнения: 4 244
ами това е зелено зеле тук има картинка

Веднъж в Антверпен  питахме на пазара дали имат и получихме зашеметяващия  отговор " Ама моля ви се това е цивилизована страна Naughty, това нещо не е храна за хора"  #Crazy
ААААааааааааааааа , не много моля
Това изобщо не е зелено зеле
Това е Wiersing и не е това което имаше Роза предвид.
В това зеле ако правите сарми стават нещо божествено!

A това е зелено зеле

# 58
ами това е зелено зеле ...
Аз с това зеле правя сърмите

# 59
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
ами това е зелено зеле тук има картинка

Веднъж в Антверпен  питахме на пазара дали имат и получихме зашеметяващия  отговор " Ама моля ви се това е цивилизована страна Naughty, това нещо не е храна за хора"  #Crazy
Gruenkohl ли? Защото той не иzглежда така.
Ето това е

# 60
  • Мнения: 2 195
Да прибавя про4утия Stampot(тъй ли се пишеше newsm78),много спанак Sick,картофи...Аз взех доста да пооби4вам крокетките,4е моя 4ак взе да ми се кара,4е правел шкембенце и дръжки от мойте крокети и пържени картофи Laughing(той като спортист Stop).А тез фрикандели Sick ooooh!.Оби4ам да си правя хап4ици със сиомга bowuu

# 61
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirokcчe ,мамма миа какви манджаре имате ! какво се чудиш : лазаня, пици, спагети ..калцоне малцоне прошуто мрошуто фунги там...ко беше? я давай рецептурника Mr. Green
Манджаре има колкото искаШ, Gioia mia (нъл ма разбра  Wink ) Какви рецепти да давам кат аз съм пиШман готва4   chef Embarassed Предпо4итам да папкам отколкото да готвя  Twisted Evil ( абе знам и аз да завъртя някоя и друга манджа колкото да не съм капо  Wink )

# 62
  • Мнения: 265
опа, пак я втасах ooooh! на зелето на Деби тука му викат Фермерско зеле, а на тва мойто - зелено...... обърках се от Gruenkohl - не се ли превежда зелено зеле  Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 2 195
mcdirokcчe ,мамма миа какви манджаре имате ! какво се чудиш : лазаня, пици, спагети ..калцоне малцоне прошуто мрошуто фунги там...ко беше? я давай рецептурника Mr. Green
Манджаре има колкото искаШ, Gioia mia (нъл ма разбра  Wink ) Какви рецепти да давам кат аз съм пиШман готва4   chef Embarassed Предпо4итам да папкам отколкото да готвя  Twisted Evil ( абе знам и аз да завъртя някоя и друга манджа колкото да не съм капо  Wink )
Италиянците имат невероятна кухня.И сега кат ви кажа откъде знам,ще паднете EmbarassedСкоро про4етох една книга "Ако искаш да си легнеш с мен...,сготви ми!" на Антъни Капела.Та в таз книга едни манджи,едни работи...То кои спагети с какъв сос се правели,пиците...аууууууууууууу....докато я 4етяхвсе лиги ми капеха Rolling Eyes Crazy

# 64
  • Spain
  • Мнения: 3 750
брей за газпа4ото също бях забравила . ето видя ли торнероссе 4е и испанците имат нещи4ко  вегетарианско. сега например се подсетихи за една салата мурсиана и за доста други неща .
а забравих да кажа 4е испанците са луди по аспержите и АЛКА4ОФАТА - е това в на4алото ми прили4аше на трева ..но сега по незнаини при4ини ме кефи максимално - маринована  и наи добре с аншоа - супер е 

... и така като го поразгледах си е маи 4ист магарешки трън..ама е вкусно ей  Laughing

оба4е иглежда не само в испания го оби4ат  Sunglasses

# 65
  • Мнения: 2 195
брей за газпа4ото също бях забравила . ето видя ли торнероссе 4е и испанците имат нещи4ко  вегетарианско. сега например се подсетихи за една салата мурсиана и за доста други неща .
а забравих да кажа 4е испанците са луди по аспержите и АЛКА4ОФАТА - е това в на4алото ми прили4аше на трева ..но сега по незнаини при4ини ме кефи максимално - маринована  и наи добре с аншоа - супер е 

... и така като го поразгледах си е маи 4ист магарешки трън..ама е вкусно ей  Laughing

оба4е иглежда не само в испания го оби4ат  Sunglasses
Това не е ли артишок?Аз все се 4удя като видя как се приготвя newsm78

# 66
  • Мнения: 4 244
Аааааа, Ани - на това при нас му викат артишок.
Толкова е вкусноооооооооо, ама е  много трудоемко за приготвяне.
Аз ползвам готовите консерви  Embarassed

# 67
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Какви рецепти да давам кат аз съм пиШман готва4   chef Embarassed Предпо4итам да папкам отколкото да готвя  Twisted Evil ( абе знам и аз да завъртя някоя и друга манджа колкото да не съм капо  Wink )
аз пък наиш каква готвачка съм? два пъти една и съща манджа на мога да я докарам...ма и аз съм експериментатор и все гледам различно да приготвя.
вчера мъжо ми вика жена ,не искам да ми се представяш с манджи, искам либов! Embarassed Embarassed Crazy
последно време се караме заради това лягане.....все след него, той горкият ме чака , а аз на компа още джиткам. Rolling Eyes


ама каква боза стъкнах сега  Party :party:5 ( пет! ) литра!

# 68
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
хулиганке Wink, я скажи някоя рецепта?
аз така и не можах да го харесам това нещо, веднъж го сложих във фолио и малко зехтин да се пече във фурната ,ама голяма гадост ми се видя Confused Confused

# 69
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Аааааа, Ани - на това при нас му викат артишок.
Толкова е вкусноооооооооо, ама е  много трудоемко за приготвяне.
Аз ползвам готовите консерви  Embarassed
идея си нямАМ ,за пръв път го видях тук Simple Smile
jara боза ?! как се прави туи нещо?
ами ти либов що не даваш ? тои и моито мъж тъи ми се сърди -вика аман с тоз форум...
за алка4офата - ами като правя паея само с зелен4уци. варя я  . а после може да се запърже с месо ..но моя мъж не я харесва ..и така само маринована ..от буркани..
..но казват 4е била много полезна....

# 70
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
бозата я правя вече 3 път, много е хубава Grinning
все ми става, сега последно 1/2 ми донесе от българия и от нея взех закваска.правя я по тази рецепта:

 Необходими продукти 5 л вода
2 чаши брашно
2 чаши захар
1 чаена чаша боза или специално приготвена закваска
 

Начин на приготвяне:
Брашното се препича до бледорозово, като се внимава се да не прегори ( бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши захар и се бърка, докато заври. След завирането продължава да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня, охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3 дена на топло да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.
 
 
 
 Закваска за бозата Необходими продукти 1-2 лъжици препечено брашно
1 чаша хладка вода
1 лъжица захар
 

Приготвяне на закваската:
Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като от време на време леко се разбърква.
Забележка: Прибавяната към основната смес чаша боза или закваска може да се замени с 6-7 леко навлажнени и натрошени филии от черен хляб или сухар или 6-7 супени лъжици хлебно тесто (с мая).
Имаме основание да предполагаме, че би могла да се използва като прибавка малко мая, размита с вода и лъжичка захар и оставена да ферментира.
За да станете добър бозаджия, очевидно трябва да експериментирате

# 71
...не искам да ми се представяш с манджи, искам либов! Embarassed Embarassed Crazy
....
Flutter Flutter Flutter . Засрами се бре моме, не принуждавай човека да   comp03

# 72
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Зна4и и тука са луди по алка4офата,кар4оф по италиански или артиШок както му викат по другите земи. И аз много ги оби4ам тези гадинки наистина са трудоемки за готвене, мамка им. Освен това има най_разли4ни видове.
Аз най_4есто ги ям консервирани в зехтин,свекито е цар да ги прави. То всъЩност от целия кар4оф остава само сърцевината.
Ина4е съЩо има един сорт малки кар4оф4ета,които са много вкусни,задуШени и сготвени с кЮфтенца в доматен сос.  Blush

# 73
....
Ина4е съЩо има един сорт малки кар4оф4ета,които са много вкусни,задуШени и сготвени с кЮфтенца в доматен сос.  Blush
Искаме рецепти, искаме рецепти, искаме рецепти.

И аз само го заобикалям недоверчиво тоя артишок

# 74
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
...не искам да ми се представяш с манджи, искам либов! Embarassed Embarassed Crazy
....
Flutter Flutter Flutter . Засрами се бре моме, не принуждавай човека да   comp03
чакай сега ,че пак ме изненада на компютъра  Embarassed Embarassed
дойде си ненадейно и аз пак тука...добре поне ,че боза направих днес Embarassed

# 75
  • Мнения: 2 195
И аз го заобикалям...Един път купих консерва,гледах го ,мирисах го,опитах го и го изхвърлих накрая Crossing ArmsКато си нямам идея как се приготвя Thinking Rolling Eyes

# 76
...
дойде си ненадейно и аз пак тука...добре поне ,че боза направих днес Embarassed
Мама Мия Laughing Laughing #Silly - бутай му бързо бутилката в ръцете Mr. Green

# 77
  • Мнения: 2 825
Аз пък не го ям това.... изглежда ми странно, а и сега като го видях на снимката....
Ама mcdirock , и аз няма да откажа някоя друга италианска рецепти4ка... и на мене мног ми харесва ваЩа кухня

# 78
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
И на мен не ми допада хич,аз го знам като ангинари Flushed .Иначе съм го пробвала сготвено както се приготвя грах и зален фасул,но не ми хареса.

http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=39

# 79
Абе много не ме убедиха в това да го ям. В общи линии разбирам, че трябва да се сервира с други неща, които да му превземат вкуса  newsm78

# 80
  • Мнения: 2 195
И на мен не ми допада хич,аз го знам като ангинари Flushed .Иначе съм го пробвала сготвено както се приготвя грах и зален фасул,но не ми хареса.

http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=39
Ей,голямо мерси!  bouquetТой много полезен бил newsm78

# 81
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз пък не го ям това.... изглежда ми странно, а и сега като го видях на снимката....
Ама mcdirock , и аз няма да откажа някоя друга италианска рецепти4ка... и на мене мног ми харесва ваЩа кухня
Клари4ка ,кажи какво то4но оби4аШ:паста ли,ризото ли,пица,лазаня меса разни,риби или какво   chef

# 82
....
Клари4ка ,кажи какво то4но оби4аШ:паста ли,ризото ли,пица,лазаня меса разни,риби или какво   chef
Какво месно ще ни предложиш Wink

# 83
  • Italia
  • Мнения: 4 492
....
Клари4ка ,кажи какво то4но оби4аШ:паста ли,ризото ли,пица,лазаня меса разни,риби или какво   chef
Какво месно ще ни предложиш Wink

Мръв4ици,а  Wink По кои то4но си падате  newsm78 Аз 4естно казано на месото не съм му голям фен ама 4ат хап похапвам.
Ние вкъЩи правим една рецепта която се казва Vitello tonnato или ина4е казано ТелеШко в сос от риба тон. Много е леко и приятно и става за топло време заЩото може да се концумира и студено.

# 84
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Мама Мия Laughing Laughing #Silly - бутай му бързо бутилката в ръцете Mr. Green
хихихи, ами тя не е готова още бееее Crazy
току- що изстина и й сложих закваската...сега трябва да минат три дни  за да ферментира.

и аз това рошавото го знам като ангинари, ама май няма да го готвя пак..иначе е полезно, ама пък не ми хареса вкуса.

сега се сетих за друго да ви питам . там във вашите страни има ли традиция по коледа да подаряват кутии с храна за случая?
тук това се прави и всяка уважаваща работниците си фирма прави такъв подарък.
нарича се cesta de Navidad и малко преди коледа се раздава.
включва прословутия jamon един бут, бутилка уиски, бяло вино, червено, някакъв ликьор. (тук има едно сладко вино malaga virjen, скъсвам го значи Embarassed)още шампанско, турони различни вкусове,  консервирани гъби подбрана селекция, chorizo, кутия шоколадови бонбони, маслини, зехтин, кутии сладки и курабии, аспержи задължително ....
мъжо се прибира с тая кошница и едва я носи.
при вас има ли такива изненади?


# 85
  • Мнения: 2 825
Аз пък не го ям това.... изглежда ми странно, а и сега като го видях на снимката....
Ама mcdirock , и аз няма да откажа някоя друга италианска рецепти4ка... и на мене мног ми харесва ваЩа кухня
Клари4ка ,кажи какво то4но оби4аШ:паста ли,ризото ли,пица,лазаня меса разни,риби или какво chef

Вси4ко, което не е с риба, раци, скариди или други водни гадинки Wink
А от месцето, най уважавам пиленцето Wink

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Цитат на: Nijntje
Само да уточня за любителите на силни усешания - [b
фриканделът[/b] го правят от месото, което е по челюстите на говедата Sick Sick Sick Само като си представя за какво иде реч и...... А има роокворст - демек пушен салам - е тва е точно като нашите кренвирши Grinning

Ох и за вла - особено шоколадов, съм винаги готова  Wink

Ябълковите торти не са за изпускане и който си пада по сурова риба - херинги с пресен лук /това също не мога да го ям/


Tова за месото на фриканделите е смляно, но ,май, не от челюста. И аз не знам точно, ама ще разуча.

Найнтче, и аз не можех да я ям рибата, обаче след 3 години престой-нещо даже ми се услажда....... Wink

# 87
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мама Мия Laughing Laughing #Silly - бутай му бързо бутилката в ръцете Mr. Green
хихихи, ами тя не е готова още бееее Crazy
току- що изстина и й сложих закваската...сега трябва да минат три дни  за да ферментира.

и аз това рошавото го знам като ангинари, ама май няма да го готвя пак..иначе е полезно, ама пък не ми хареса вкуса.

сега се сетих за друго да ви питам . там във вашите страни има ли традиция по коледа да подаряват кутии с храна за случая?
тук това се прави и всяка уважаваща работниците си фирма прави такъв подарък.
нарича се cesta de Navidad и малко преди коледа се раздава.
включва прословутия jamon един бут, бутилка уиски, бяло вино, червено, някакъв ликьор. (тук има едно сладко вино malaga virjen, скъсвам го значи Embarassed)още шампанско, турони различни вкусове,  консервирани гъби подбрана селекция, chorizo, кутия шоколадови бонбони, маслини, зехтин, кутии сладки и курабии, аспержи задължително ....
мъжо се прибира с тая кошница и едва я носи.
при вас има ли такива изненади?




Ахааааа,имаме ги и ние тия  адети  smile3521...
И наШто баЩа понеже си пада малко Шеф и на него му подаряват все разни луксозни cesti  с деликатеси. А пък той ми се смее и вика "Хайде да видим тази година Данон колко кофи4ки мляко Ще ви отпусне за празниците" Twisted Evil

# 88
  • Мнения: 2 825
това май е от наШия край, ама аз никога не съм го пила...май трябва да опитам Confused

# 89
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Клари4ка,не знам дали си опитвала някога паста със сос Песто или Писту както по необясними за мен при4ини го нари4ат в Бг. Този сос се прави от смлян босилек,настъргано пармиджано/пекорино (вид ов4е сирене,наподобяваЩо пармезана), едни ядки дето тук ги нари4ат пиноли ( намират се в боровите ШиШарки) ,зехтин,4есън и малко картоф. Много е приятна за лятото.
Ина4е и аз оби4ам пилеШко месце и напоследък правя доста заради детенце я пилеШка супа, я панирани пилеШки или пуеШки пържолки Blush

# 90
  • Мнения: 265

Калинка, Hug,  абе да ти кажа на мен само от мисълта за сурова риба и ми се повдига Sick Опитах се да го превъзмогна, пробвах и с японско суши ама.... абе по-добре да не изпадам в подробности Blush

# 91
  • Мнения: 2 825
Клари4ка,не знам дали си опитвала някога паста със сос Песто или Писту както по необясними за мен при4ини го нари4ат в Бг. Този сос се прави от смлян босилек,настъргано пармиджано/пекорино (вид ов4е сирене,наподобяваЩо пармезана), едни ядки дето тук ги нари4ат пиноли ( намират се в боровите ШиШарки) ,зехтин,4есън и малко картоф. Много е приятна за лятото.
Ина4е и аз оби4ам пилеШко месце и напоследък правя доста заради детенце я пилеШка супа, я панирани пилеШки или пуеШки пържолки Blush

Ями, ями... двай рецепти, 4е по4нах да се облизвам Blush

# 92
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Клари4ка,не знам дали си опитвала някога паста със сос Песто или Писту както по необясними за мен при4ини го нари4ат в Бг. Този сос се прави от смлян босилек,настъргано пармиджано/пекорино (вид ов4е сирене,наподобяваЩо пармезана), едни ядки дето тук ги нари4ат пиноли ( намират се в боровите ШиШарки) ,зехтин,4есън и малко картоф. Много е приятна за лятото.
Ина4е и аз оби4ам пилеШко месце и напоследък правя доста заради детенце я пилеШка супа, я панирани пилеШки или пуеШки пържолки Blush


Ями, ями... двай рецепти, 4е по4нах да се облизвам Blush

За пастата ли ?  newsm78

# 93
  • Мнения: 2 825
Ахам, може ако искаШ да кажеШ и неЩо италианско с пиленце Wink

# 94
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
едни ядки дето тук ги нари4ат пиноли
клара, тук им казват pinones( испанското n с байрачето отгоре не ми излиза). ако не го знаеш ,де Wink

# 95
  • Italia
  • Мнения: 4 492
едни ядки дето тук ги нари4ат пиноли
клара, тук им казват pinones( испанското n с байрачето отгоре не ми излиза). ако не го знаеш ,де Wink
Тука ги ползват и за манджи и за сладкиШи.
Клари4ка ама онази паста дето ти писах по_горе се прави така:
взимаШ 30тина листа босилек , една малка скилидка 4есън,една 4аена лъжи4ка и половина пиноли,настъргано пармиджано ( ако при вас няма такова сирене пекорино може и само с пармиджано,аз ги смесвам )половин сварен картоф и малко зехтин ( аз слагам на око ). Вси4о това се пасира с пасатора и се полу4ава зеленикав сос.
После се сваряват или спагети или пък пенне и се гарнира с тоаи сос като отгоре се поръсва с пармиджано.
Първия път когато ги опитах и си казах " Бляк,по голяма гадост не бях яла" , но втория път взе,4е ми хареса и сега като си правя от този сос си го мажа и на препе4ена филийка и е много апетитно. Продават и готово песто на Барила,но не е като домаШно приготвения.
За пилеШки рецепти много не мога да помогна заЩото аз го правя предимно на фурна с картофи или на супа или панирани пилеШки пържолки. newsm78

# 96
  • Мнения: 2 825
Мерси Ще го пробвам соса, аз много оби4ам паста .... а възможно ли е с този сос да заливат пе4ени на зелен4уци... ядох ги в едно кръ4ме и бяха залети с някакъв сос...

Я кажете ка става кайсия да мухляса отвътре, а отвън да е со4на и жълта newsm78 newsm78 newsm78 Така и се бях нато4ила... Close

# 97
  • Мнения: 980
Ина4е съЩо има един сорт малки кар4оф4ета,които са много вкусни,задуШени и сготвени с кЮфтенца в доматен сос.  Blush

искам рецептааа Praynig

Пестото е zа паста. Аz си правя нормален доматен сос. Отделно в друга тенджерка приготвям песто(купувам си го готово в бурканче и само го притоплям). После на масата всеки си слага от който сос иска. Аz ги меШам двата и ми е гот Mr. Green

# 98
  • Мнения: 4 244
Миленче ако ти кажа колко песто изпукваме - ще кажеш че сме италианци а не германци Laughing
Моя мъж така си пада по талянската кухня, че се наложи да взема еднан дебела книга от жената на братовчед му (талянка) и да се понауча на някой пиниз
Та туй лазани, пици у нас се джуркат седмично по 2-3 пъти
Мани мани.
Скоро пробвах и тестото за пица на Десита (в готварския май го беше пуснала), та ошашавих ептем половинката  chef  Mr. Green

# 99
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Мама Мия Laughing Laughing #Silly - бутай му бързо бутилката в ръцете Mr. Green
хихихи, ами тя не е готова още бееее Crazy
току- що изстина и й сложих закваската...сега трябва да минат три дни  за да ферментира.

и аз това рошавото го знам като ангинари, ама май няма да го готвя пак..иначе е полезно, ама пък не ми хареса вкуса.

сега се сетих за друго да ви питам . там във вашите страни има ли традиция по коледа да подаряват кутии с храна за случая?
тук това се прави и всяка уважаваща работниците си фирма прави такъв подарък.
нарича се cesta de Navidad и малко преди коледа се раздава.
включва прословутия jamon един бут, бутилка уиски, бяло вино, червено, някакъв ликьор. (тук има едно сладко вино malaga virjen, скъсвам го значи Embarassed)още шампанско, турони различни вкусове,  консервирани гъби подбрана селекция, chorizo, кутия шоколадови бонбони, маслини, зехтин, кутии сладки и курабии, аспержи задължително ....
мъжо се прибира с тая кошница и едва я носи.
при вас има ли такива изненади?



Ей това cesta de Navidad докато работех във Зара ни го даваха за Коледа
Значи от толкова много разнообразни вкусни и не чак толкова вкусни деликатеси ми идваше да се търкалям, а не да ходя Embarassed
И сега седя и се кефя ,че съм ги опитвала повечето Mr. Green

# 100
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ина4е съЩо има един сорт малки кар4оф4ета,които са много вкусни,задуШени и сготвени с кЮфтенца в доматен сос.  Blush

искам рецептааа Praynig

Пестото е zа паста. Аz си правя нормален доматен сос. Отделно в друга тенджерка приготвям песто(купувам си го готово в бурканче и само го притоплям). После на масата всеки си слага от който сос иска. Аz ги меШам двата и ми е гот Mr. Green

Тедка Ще дам,само трябва да направя сверка със дебелата готварска книга ,4е аз не вси4ко  помня наизуст  Rolling Eyes  chef

# 101
  • Мнения: 980
оки доки Hug

# 102
  • Мнения: 1 238
брей за газпа4ото също бях забравила . ето видя ли торнероссе 4е и испанците имат нещи4ко  вегетарианско. сега например се подсетихи за една салата мурсиана и за доста други неща .
а забравих да кажа 4е испанците са луди по аспержите и АЛКА4ОФАТА - е това в на4алото ми прили4аше на трева ..но сега по незнаини при4ини ме кефи максимално - маринована  и наи добре с аншоа - супер е 

... и така като го поразгледах си е маи 4ист магарешки трън..ама е вкусно ей  Laughing

оба4е иглежда не само в испания го оби4ат  Sunglasses
Това не е ли артишок?Аз все се 4удя като видя как се приготвя newsm78

Да, тук му казват артискок. Много го обичам. Изчиства се добре и се вари. После може и да се маринира. а маринирано е страхотно върху пица например.

# 103
  • Мнения: 1 238

Хара направих си я! стана божественна! Това не е просто супа, това си е истинско лекарство! По една чаша всеки ден и никога няма да видим болест. Тая супа вече ще си я правя всеки ден!
Благодаря ти за рецептата!

# 104
  • Мнения: 980
тва не го ям Crossing Arms
А Щом аz не го ям и 1/2 не го яде Whistling

брей за газпа4ото също бях забравила . ето видя ли торнероссе 4е и испанците имат нещи4ко  вегетарианско. сега например се подсетихи за една салата мурсиана и за доста други неща .
а забравих да кажа 4е испанците са луди по аспержите и АЛКА4ОФАТА - е това в на4алото ми прили4аше на трева ..но сега по незнаини при4ини ме кефи максимално - маринована  и наи добре с аншоа - супер е 

... и така като го поразгледах си е маи 4ист магарешки трън..ама е вкусно ей  Laughing

оба4е иглежда не само в испания го оби4ат  Sunglasses
Това не е ли артишок?Аз все се 4удя като видя как се приготвя newsm78

Да, тук му казват артискок. Много го обичам. Изчиства се добре и се вари. После може и да се маринира. а маринирано е страхотно върху пица например.

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 21:14 от tedsan

# 105
  • Мнения: 1 238
Най-голямата гордост на датчаните са така наречените Smørrebrød, ........
Брей, че това не е ли типично шведско?

Ааааа не не не! Баш датско си е. Датчаните много се гордеят с това. Може и шведите да си ги имат, но си е 100 процента датско. Naughty Naughty Naughty Naughty

# 106
  • Мнения: 1 238
ами това е зелено зеле тук има картинка

Веднъж в Антверпен  питахме на пазара дали имат и получихме зашеметяващия  отговор " Ама моля ви се това е цивилизована страна Naughty, това нещо не е храна за хора"  #Crazy
ААААааааааааааааа , не много моля
Това изобщо не е зелено зеле
Това е Wiersing и не е това което имаше Роза предвид.
В това зеле ако правите сарми стават нещо божествено!

A това е зелено зеле

Да, това зеле го има и при нас и го обожавам.Но тук го ядът по един особен начин, аз обаче си го правя както аз си знам. Тука го варят и после му слагат сметана...

# 107
  • Мнения: 1 238
Леле какви вкусотийки. Аз освен да ида да изям един БигМак и да се гръмна след това  Sick

Е аз ако го направя това със сигурност ще се гръмна после Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 108
  • Мнения: 1 238
....
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
...
Laughing Laughing Laughing
Я дайте повечко инфо за тая "вкуснотийка" Mr. Green
МНого специфичен остър вкус има. Изпозва се за гарнитура към тежки месни манджи особено зимата. Аз сега го взех замразено и ще го правя с свински врат.
Слага се задължително индийско орехче като подправка че иначе много на треволяк бие
Иначе бих го приготвяла и като лапад (българска зеления като спанака)

Да. Да допълня само че свеки го вари 45 минути в свински бульон и след това острият му вкус е изчезнал. Аз обаче си го бланширам за няколко минути и си го ръфам като зайче. Така си му запазвам витамините, иначе ква полза имам от цялата тая трева???!!!

# 109
  • Spain
  • Мнения: 3 750
извинявам се ..мможе да вие смешно , но не знам как изглежда босилека - я даите снимков материал  Laughing плс

# 110
  • Мнения: 1 238
ами това е зелено зеле тук има картинка

Веднъж в Антверпен  питахме на пазара дали имат и получихме зашеметяващия  отговор " Ама моля ви се това е цивилизована страна Naughty, това нещо не е храна за хора"  #Crazy
Gruenkohl ли? Защото той не иzглежда така.
Ето това е

Да и при нас се казва Gronkol.

# 111
  • Мнения: 1 238
извинявам се ..мможе да вие смешно , но не знам как изглежда босилека - я даите снимков материал  Laughing плс

Eto go
Моя на терасата вече почна да се подава, чакам го с нетърпение...
http://uni-schule.san-ev.de/space/Duft/pflanzen/basilikum/basilikum1.jpg

# 112
  • Мнения: 265
.... гаспачото го правим  едно към няколко Mr. Green....

jara, да те питам  Thinking а пюрирането може ли да стане с пасатор? Или само с блендер се свещенодейства Blush

# 113
  • Мнения: 265
Да прибавя про4утия Stampot(тъй ли се пишеше newsm78)

около smile3503  Stampрot - на мен повечето ми допадат, но ги правя по-нискокалорични  Wink без бекон  Laughing

# 114
  • Мнения: 1 238
.... гаспачото го правим  едно към няколко Mr. Green....

jara, да те питам  Thinking а пюрирането може ли да стане с пасатор? Или само с блендер се свещенодейства Blush

става и с пасатор Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Само бъркай по хубаво и равномерно.

# 115
  • Мнения: 265
Благодаря ти Торнероске  Hug
и на мен ми хареса гаспачото и исках да пробвам, но понеже нямам блендер се зачудих дали тавана няма да се боядиса в червено  Laughing

# 116
  • Мнения: 1 238
Благодаря ти Торнероске  Hug
и на мен ми хареса гаспачото и исках да пробвам, но понеже нямам блендер се зачудих дали тавана няма да се боядиса в червено  Laughing

виж сега има една тактика с пасатора, която просто трябва да я усетиш, за да не стане тавана червен. Много ми е трудно да ти обясня точно, но аз само като хвана пасатора и натисна един път и знам какво да очаквам. Просто правиш едни движения като движеш пасатора хем на долу хем нагоре,без да го изкарваш на вън, по този начин придаваш и въздух в сместа. Незнам колко хубаво го обясних, но се надявам да съм ти помогнала Wink Wink Wink Wink Praynig Praynig Praynig Praynig

# 117
  • Мнения: 980
Към моя пасатор си има специална каничка (така го купихме), тя е с високи стени и не хвърчи ниЩо наоколо. Веднъж пробвах директно в тенджерата и после и стените мих и пердетата прах Rolling Eyes Ако нямаШ такава кана, тогава внимавай пасатора да не иzлиzа иzвън сместта Thinking

# 118
  • Мнения: 265
виж сега има една тактика ... Незнам колко хубаво го обясних, но се надявам да съм ти помогнала Wink Wink Wink Wink Praynig Praynig Praynig Praynig

Много добре го обясни Peace И аз така процедирам, чудех се, защото досега със супи и т.н. не съм имала проблем, а това все-пак са сурови зеленчуци. Още веднъж - много ти благодаря  bouquet

Към моя пасатор си има специална каничка (така го купихме), тя е с високи стени и не хвърчи ниЩо наоколо.

Тедсан, имам и аз такава каничка, ама е малко малка за кило домати плюс чушки и т.н. Grinning

# 119
  • Мнения: 1 238
виж сега има една тактика ... Незнам колко хубаво го обясних, но се надявам да съм ти помогнала Wink Wink Wink Wink Praynig Praynig Praynig Praynig

Много добре го обясни Peace И аз така процедирам, чудех се, защото досега със супи и т.н. не съм имала проблем, а това все-пак са сурови зеленчуци. Още веднъж - много ти благодаря  bouquet

Към моя пасатор си има специална каничка (така го купихме), тя е с високи стени и не хвърчи ниЩо наоколо.

Тедсан, имам и аз такава каничка, ама е малко малка за кило домати плюс чушки и т.н. Grinning

Е, ти няма да правиш цяло кило, направи си само за тебе една порцийка.

# 120
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
jara, да те питам  Thinking а пюрирането може ли да стане с пасатор? Или само с блендер се свещенодейства Blush
защо да не може?  Wink аз слагам в бошка, щото ме мързи и там правя всичко.
само преди това е добре да махнеш ципата на доматите Mr. Green Mr. Green

# 121
  • Мнения: 980

Към моя пасатор си има специална каничка (така го купихме), тя е с високи стени и не хвърчи ниЩо наоколо.
Тедсан, имам и аз такава каничка, ама е малко малка за кило домати плюс чушки и т.н. Grinning

Е аz пиурирам на порции. То бърzо става. На кухненската маШина трябва да й се купува наставка zа пасиране, а сега да се бъркам и zа това не може. Карам с пасатора(че покрай сватби- матби имам два #Crazy)

# 122
  • Мнения: 1 545
Миленче ако ти кажа колко песто изпукваме - ще кажеш че сме италианци а не германци Laughing
Моя мъж така си пада по талянската кухня, че се наложи да взема еднан дебела книга от жената на братовчед му (талянка) и да се понауча на някой пиниз
Та туй лазани, пици у нас се джуркат седмично по 2-3 пъти
Мани мани.
Скоро пробвах и тестото за пица на Десита (в готварския май го беше пуснала), та ошашавих ептем половинката  chef  Mr. Green
Въх Фиданке, не вярвах, че някой е обърнал внимание на моето тесто!!! Леле как се възгордях, такваз готвачка като теб да ме похвали!!!!  chef

# 123
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Въх Фиданке, не вярвах, че някой е обърнал внимание на моето тесто!!! Леле как се възгордях, такваз готвачка като теб да ме похвали!!!!  chef
А, моля ти се и аz го иzпробвах, ама май не писах след това в темата положителния ми отzив, zащото тя беше иzчеzнала някъде наzад.

# 124
  • Мнения: 265

Е, ти няма да правиш цяло кило, направи си само за тебе една порцийка.

Ама как само за мен? А горката половинка? Ще има да се облизва като котарак около мен и да гледа жално жално Laughing

# 125
  • Мнения: 265
само преди това е добре да махнеш ципата на доматите Mr. Green Mr. Green

да, бе, да! Joy Разбира се, че ще ги махна Flutter Чак такъв заплес не съм Mr. Green

# 126
  • Мнения: 1 238

Е, ти няма да правиш цяло кило, направи си само за тебе една порцийка.

Ама как само за мен? А горката половинка? Ще има да се облизва като котарак около мен и да гледа жално жално Laughing

Че той яде ли таквиз работи Grinning Grinning Grinning Grinning

# 127
  • Мнения: 265
Да е жив и здрав, Торнероске, хапва си всичко. Simple Smile Много се радвам, че не е от типа хора, които без месо не сядат на масата, защото и аз не съм много по тая част. Е, не съм вегетарианка като теб, но умирам за постни неща  newsm53 , а и той покрай мен

# 128
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Найнтче, разучих за фриканделите. Правели се най-често от вимето на кравата или от месо, което не влиза в употреба за нещо друго, но не от челюста....Така че, се успокоих и утре мосля да си направя един. Wink

# 129
  • Мнения: 980
Найнтче, разучих за фриканделите. Правели се най-често от вимето на кравата

Е, и това не ми zвучи особено апетитно newsm78
Мама в България веднъж ме прекара с свински тестиси, оттогава си имам едно на ум Sick

# 130
  • Мнения: 7 837
Мама в България веднъж ме прекара с свински тестиси, оттогава си имам едно на ум Sick
Sick
Ехо, някои от нас се опитват да закусват следобедно  Laughing
Не ми разваляйте удоволствието от сандви4а  Laughing

# 131
  • Мнения: 980
Мама в България веднъж ме прекара с свински тестиси, оттогава си имам едно на ум Sick
Sick
Ехо, някои от нас се опитват да закусват следобедно  Laughing
Не ми разваляйте удоволствието от сандви4а  Laughing

Що, бе, 3латна, тати им вика "големите бъбречета"  Rolling Eyes и си ге яде Sick

# 132
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ама вимето било скъпо и недостатъчно, та от друго месо........

Ама аз предпочитам това пред тестиси  Mr. Green

# 133
  • Мнения: 780
Малеееееееееееее..... абе вие като стане въпрос за кльопачка ставате направо неудържими!!!  Разногледа станах да бързам да чета, че бебетията ще се събудят вече.  Crazy Ам аз нищо друго не успях да прочета! То не бе паста, то салами и кървавици, то зелета, то чудо! #Crazy Кога ли ще забогатеем, че да можем да попътуваме, па и похапнем от всичко де го има по света!!!
Айде сега по темата.. ами то в Австралия като са се събрали от все краища на света, всичко има. Кеф ти италианска, кеф ти гръцка, индийска, турска, азиатска, мексиканска, унгарска, румънска.. абе всякаква кухня. Ресторанти всякакви и всичко може да се опита. Та не знам какво може изобщо да се нарече типично австралийско (те история и тяхна си култура нямат, а какво остана кухня - да не ме види половинката какво пиша, че ще ме  #2gunfire Heart Eyes)
Задължително обаче трябва да се опита Meat Pie и Sausage roll (лист тесто с плънка от кайма), а от сладкишите различните пайове (ябълков, с малини, с кайсии и т.н.) сервиран със сладолед или сметана. Това, което тук водят за австралийско изобретение е торта Павлова (на името на руската балерина) - нищо особена торта от белтъци и ягоди.
Има едно нещо, без което австралийците не могат и си е лично тяхно изобретение - Vegemite - маже се върху филия препечен хляб с масло, на вкус е много горчиво и солено, но е най-добрият източник на витамин В. Приготвено е от бирена мая и екстракти от различни зеленчуци. Трябваше ми доста време да свикна с вкуса, а децата го обожават.
www.vegemite.com.au

# 134
  • Мнения: 382
Като чета разните деликатеси...  Sick ми остава само да се радвам, че не ям месо! Лелелееееее, че страшно...!

# 135
  • Мнения: 980
Шнупси, аz месце си хапвам и скрупули нямам. Whistling Напоследък zа радост на половинката не мога да ям цели печени пиленца, Щото само си мисля"Гледай какъв е живота, преди няколко дена се е раzхождало и кълвало,а сега..." Confused
3атова си купувам транжирано Crossing Arms и го мариzя в кухнето как ми дуШа иска. Ей сега се сетих zа гиувеч  chef

# 136
  • Мнения: 382
Напоследък zа радост на половинката не мога да ям цели печени пиленца, Щото само си мисля"Гледай какъв е живота, преди няколко дена се е раzхождало и кълвало,а сега..." Confused
3атова си купувам транжирано Crossing Arms и го мариzя в кухнето как ми дуШа иска. Ей сега се сетих zа гиувеч  chef
Хехехехеееее, кефи ме извиниението! То транжираното, тъкмо се е отървало от мъките, попадайки в кухнята.
Ама да си призная не бих заменила пресно изпечено хлебче със сиренце и доматче... нищо, че не е най-здравословната комбинация. Вече мирише хлебчето в кухнята!!! Аммммам..... А ако най-накрая избягам от нет-а, ще успея и да си купя доматки, преди да се е изпекъл.

# 137
  • Мнения: 980
ееее, аz съм чевръста булка и вече напаzарувах. Сега имам уговорка с приятелки на кафе и после Ще купувам оЩе малини, че в Готварския видях една рецептичка на Хонда zа торта и вече я мисля 10 дена Mr. Green

# 138
  • Мнения: 1 465
А това опитвали ли сте го?http://community.webshots.com/photo/214729519/389441234xKXIjc
този сладки6 се приготвя за сватбени тържества тук и изклиу4ителни слу4аи - аз гарантирам за изклиу4ителния му вкус Hug
А Милен4ето да не мъл4и за италиянските сладки, 6тото тук мойта съседка италиянка с такива сладки ме е го6тавала, 4е като си спомня мммммммм - има6е едни се казваха "ба4и ди дамма" лелеее, много вкусни бяха

# 139
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
ееее, аz съм чевръста булка и вече напаzарувах. Сега имам уговорка с приятелки на кафе и после Ще купувам оЩе малини, че в Готварския видях една рецептичка на Хонда zа торта и вече я мисля 10 дена Mr. Green

Тук малините са на баснословни цени- 250 грама за 3 евро. Cry Cry

А как ми се ядат........Вчера видях и опаковка с 2 чушки като нашите за 3 евро. На Торнаросе малко скъпо ще й излезе лютеничката, ако купува от тук чушките.  Wink

# 140
  • Мнения: 265
Поленцее, това не са ли еклерчета пълни със сладолед? Thinking И как се поднася /разрязва/ туй сладкишче? newsm78

# 141
  • Мнения: 1 465
Поленцее, това не са ли еклерчета пълни със сладолед? Thinking И как се поднася /разрязва/ туй сладкишче? newsm78

ами в тези топки има стра6но вкусен крем и се разрязва много трудно - нали има и карамел - аз ли4но никога не съм го рязала, но 4увстсвото при хапването е божествено - между другото остатъците от този сладки6 си ги занесохме вкъ6ти, та 1 седмица с мъжо сме ръфали карамел - 6тото естествено само той остана

# 142
  • Мнения: 265
Найнтче, разучих за фриканделите. Правели се най-често от вимето на кравата или от месо, което не влиза в употреба за нещо друго, но не от челюста....Така че, се успокоих и утре мосля да си направя един. Wink

Калинче, значи са ме подвели за месото от челюстите... Извинявай! Ама да ти кажа и това за вимето и остатъците някак си не ми допада Blush Абе дето казват руснаците - на вкус и на цвет товарищи нет  Grinning Да ти е сладко! Аз ще се присъединя към Шмупсипу с домата, сиренцето и топлото хлябче newsm22

# 143
  • Мнения: 265
....аз ли4но никога не съм го рязала, но 4увстсвото при хапването е божествено ...

ох мога да си представя  Mr. Green

# 144
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Оооо, и аз обожавам домати със сиренце......Май, наближава обяд.... newsm78 Слизам да спретна една шопска и да си хапна.... Wink

# 145
....Тук малините са на баснословни цени- 250 грама за 3 евро. Cry Cry

...
Не си мисли, че тук са евтини. Нито пък в Дания. Чушките също са скъпи, но слава богу, че има такива магазини като LIDL.
Малините обаче ги копувам замразени, защото така са по-евтини (това специално за чийз кейка Wink)

# 146
  • Мнения: 1 238
ееее, аz съм чевръста булка и вече напаzарувах. Сега имам уговорка с приятелки на кафе и после Ще купувам оЩе малини, че в Готварския видях една рецептичка на Хонда zа торта и вече я мисля 10 дена Mr. Green

Тук малините са на баснословни цени- 250 грама за 3 евро. Cry Cry

А как ми се ядат........Вчера видях и опаковка с 2 чушки като нашите за 3 евро. На Торнаросе малко скъпо ще й излезе лютеничката, ако купува от тук чушките.  Wink
Е да де. То и тука ги има тия чушки дето са по 2 от испанската и холандската реколта, казват им Snaks peber и струват около 3 евро. Обаче аз купувам от Netto турска капийка - едно кило за 4 евро!
За малините хич не съм си и помислила...аз обикновенно не поглеждам на там и ги заобикалям...

# 147
  • Мнения: 1 238
....Тук малините са на баснословни цени- 250 грама за 3 евро. Cry Cry

...
Не си мисли, че тук са евтини. Нито пък в Дания. Чушките също са скъпи, но слава богу, че има такива магазини като LIDL.
Малините обаче ги копувам замразени, защото така са по-евтини (това специално за чийз кейка Wink)
Хондичка, абе вчера гледах едни прекрасни замразени малини. Само че се претисних ако ги взема и като се размразят дали няма да се разкашкат както стана с едни замразени плодове, които купих на скоро, за една торта. Знаеш ли? мн. се колебах вчера да ги купа ли или не?Искам за отгоре да сложа на желираната торта Grinning

Зависи. Понякога не се разкашват. Може и внимателно да ги попиеш с нещо например. Пък ако се разкашкат, здраве да е, направи едно киселче и готово.

# 148
....Само че се претисних ако ги взема и като се размразят дали няма да се разкашкат както стана с едни замразени плодове, които купих на скоро, за една торта. Знаеш ли? мн. се колебах вчера да ги купа ли или не?Искам за отгоре да сложа на желираната торта Grinning
За тортата стават. Иначе ....абе разкашкват си се. Стават като тия в компотите.

# 149
  • Italia
  • Мнения: 4 492
А това опитвали ли сте го?http://community.webshots.com/photo/214729519/389441234xKXIjc
този сладки6 се приготвя за сватбени тържества тук и изклиу4ителни слу4аи - аз гарантирам за изклиу4ителния му вкус Hug
А Милен4ето да не мъл4и за италиянските сладки, 6тото тук мойта съседка италиянка с такива сладки ме е го6тавала, 4е като си спомня мммммммм - има6е едни се казваха "ба4и ди дамма" лелеее, много вкусни бяха

Има Поленце,има какви ли не вкуснотии ( аз веднъж леко преядох с ба4и те ди дама та оттогава не ги долЮбвам много,но ина4е са вкусни4ки) Мъжа ми прави много хубава ябълкова торта ,но докато го накараШ да я спретне може да минат години  Twisted Evil Свекърва ми приготвя много вкусни сицилиански сладки, най_разли4ни торти (много оби4ам пастиера наполетана  Blush) ЛоШото е ,4е аз съм много лоШа готва4ка и затова предпо4итам да папкам отколкото да готвя.
Ина4е има невероятни неЩа:всяка област на Италия си има своята кухня със съответните местни деликатеси и специалитети   chef

# 150
  • Мнения: 4 244


Хондичка, абе вчера гледах едни прекрасни замразени малини. Само че се претисних ако ги взема и като се размразят дали няма да се разкашкат както стана с едни замразени плодове, които купих на скоро, за една торта. Знаеш ли? мн. се колебах вчера да ги купа ли или не?Искам за отгоре да сложа на желираната торта Grinning
Мире, аз най редовно желираните торти ги правя с замразени плодове.
Номера е да не са слепнати преди да ги размразиш
Ако са слепнати - те се разкашкват, а тия които не са - няма проблем за тях

# 151
  • Мнения: 1 399
Като става въпрос за храна у чужбинско, да ви попитам за нещо дето ме човърка.
Наскоро си купих от Италия някакъв мед от евкалипт /сигурно и на други места го има/. Ама пусто, не можахме да се разберем езиково с лелката продавачка  #Cussing out
Че сега се чудя - наистина ли туй чудо е събирано от евкалиптови дървета или си е просто мед, в който е прибавено евкалиптово масло? То на евкалипта май листата се използват и хич не знам цъфти ли, не цъфти ли Embarassed
  И става ли за деца /по-големички, не бебета/. Защото го купих, ама сега не смея да го отворя Blush Blush
Има ли вещи по въпроса  Wink

Последна редакция: пт, 08 юли 2005, 16:30 от stella

# 152
  • Мнения: 1 545
За евкалиптовия мед не съм чувала, но по въпроса за сладките подкрепям Миленчето, че тук в Италия всяка област се слави със специалитети, така че асортимента е просто огромен. Тук неаполитанската ПАСТИЕРА много я тачат, ясе се по Коледа и Великден, тази Коледа даже я правихме със свекърва ми, макар че аз много-много не я обичам. Иначе в Пастичериите /сладкарниците/ направо ум може да си загубиш от сладки. Един от местните специалитети е Баба /с ударение на последното а/, нещо като кекс от пандишпаново сиропирано тесто /поне на това мога да го оприлича/, гарнирано със сметана и плодове.
Аз лично най си обичам тирамисуто. Скоро в Готварския го коментираха, рецептите бяха доста точни, макар че лично моята е малко по-различна и жъне успех по цял свят  Laughing или поне там, дето имам приятелки - на всички съм я раздала и всички мноооого я харесаха.
За пиците няма какво да говорим - само който е опитал пицата в Неапол може да разбере защо не можеш да я сравниш с никоя друга пица. Сладоледите също, хиляди вкусове ....  мммммммм

# 153
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Скоро в Готварския го коментираха, рецептите бяха доста точни, макар че лично моята е малко по-различна и жъне успех по цял свят  Laughing или поне там, дето имам приятелки - на всички съм я раздала и всички мноооого я харесаха.
А твоята има ли сметана вътре? Защото там се коментираха доста рецепти със сметана в тирамисуто, а пък аz го zнам беz сметана.

# 154
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Блиzо до нас намерих сега един магаzин с английски стоки, поддържан от една много  мила англичанка. Така че сега чакам англ.  рецепти..... Хондичка къде си...... Grinning

# 155
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Скоро в Готварския го коментираха, рецептите бяха доста точни, макар че лично моята е малко по-различна и жъне успех по цял свят  Laughing или поне там, дето имам приятелки - на всички съм я раздала и всички мноооого я харесаха.
А твоята има ли сметана вътре? Защото там се коментираха доста рецепти със сметана в тирамисуто, а пък аz го zнам беz сметана.
Рози4ка,не съм dessita ,но си позволявам да отговоря вместо нея:оригиналното тирамису се прави само с маскарпоне. Това със сметаната е някаква вариация на темата  Wink

# 156
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Рози4ка,не съм dessita ,но си позволявам да отговоря вместо нея:оригиналното тирамису се прави само с маскарпоне. Това със сметаната е някаква вариация на темата  Wink
Ха, две точки zа мен. Party И аz така zнам и го правя. Simple Smile

# 157
........ Хондичка къде си...... Grinning
Розичка, кво продават там. Ти ме вкара в тъч с тия "английски стоки" newsm78. Те техни традиционни неща май си нямат. Основно е взаимствано от всички кухни (нали си имат разнообразие от бивиш колонии Grinning)

# 158
  • Spain
  • Мнения: 3 750
А това опитвали ли сте го?http://community.webshots.com/photo/214729519/389441234xKXIjc
този сладки6 се приготвя за сватбени тържества тук и изклиу4ителни слу4аи - аз гарантирам за изклиу4ителния му вкус Hug
А Милен4ето да не мъл4и за италиянските сладки, 6тото тук мойта съседка италиянка с такива сладки ме е го6тавала, 4е като си спомня мммммммм - има6е едни се казваха "ба4и ди дамма" лелеее, много вкусни бяха
Поля - това изглежда малко странно но мнооооооооого вкусно .имаш поръ4ението да откриеш рецептата ..много ще сме ти признателни....
..и това "ба4и ди дамма"- женска целувка ли се превежда . .и с това ме заинтрегува .....даваи рецепти ако намериш.
за гърците и италианците и турците знам 4е са специалисти на сладките

# 159
  • Мнения: 980
и аz вzех zамраzени малини, че три евро ако дам Ще ме zаболи яzва. #Cussing out Дадох 1,39 Grinning
Не ги чаках  да се раzмраzяват, а директно ги редих върху тортата и полях с глаzурата. Wink Моят мъж ме сгаЩи тъкмо като я бутах в хладилника и й говорех "а сега , мойто бебче, тука да се стягаШ" Naughty Party, милият, само се хвана zа корема и ми вика"а аz мислех, че учиШ" hahaha Embarassed Embarassed
Тирамисуто и аz го правя с бита сметана и крема става по_пухкав и не толкова тежък Whistling

# 160
  • Italia
  • Мнения: 4 492
..и това "ба4и ди дамма"- женска целувка ли се превежда . .и с това ме заинтрегува .....даваи рецепти ако намериш.
за гърците и италианците и турците знам 4е са специалисти на сладките

АбсолЮтно ДА,Амка. Нали сме си съседи.... Wink

# 161
  • Мнения: 1 545
Скоро в Готварския го коментираха, рецептите бяха доста точни, макар че лично моята е малко по-различна и жъне успех по цял свят  Laughing или поне там, дето имам приятелки - на всички съм я раздала и всички мноооого я харесаха.
А твоята има ли сметана вътре? Защото там се коментираха доста рецепти със сметана в тирамисуто, а пък аz го zнам беz сметана.
Има, наистина крема става по-лек и пухкав. Но основното си е маскарпонето, 750 грама, и 250 сметана. Другото различно е, че го правя с Павезини вместо Савоярди, по-тънички са и по- не се чувстват.

# 162
  • Мнения: 4 244
В Бг няма маскарпоне, та затова така ги дават рецептите за тирамисуто
Иначе си е много особено на вкус това сирене и аз освен тирамису правя и една друга торта с него

# 163
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Скоро в Готварския го коментираха, рецептите бяха доста точни, макар че лично моята е малко по-различна и жъне успех по цял свят  Laughing или поне там, дето имам приятелки - на всички съм я раздала и всички мноооого я харесаха.
А твоята има ли сметана вътре? Защото там се коментираха доста рецепти със сметана в тирамисуто, а пък аz го zнам беz сметана.
Има, наистина крема става по-лек и пухкав. Но основното си е маскарпонето, 750 грама, и 250 сметана. Другото различно е, че го правя с Павезини вместо Савоярди, по-тънички са и по- не се чувстват.

Деска,ти ме хвърли в размисъл newsm78 Никога не съм го яла и със сметана,наистина ли става по_леко? На мен с маскарпонето хи4 не ми е тежко  newsm78 Пък и вси4ки рецепти които съм 4ела и виждала дават само Маскарпоне Thinking

# 164
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Има, наистина крема става по-лек и пухкав. Но основното си е маскарпонето, 750 грама, и 250 сметана. Другото различно е, че го правя с Павезини вместо Савоярди, по-тънички са и по- не се чувстват.
Ами? Може и да опитам следващия път така. Но не става ли много тежко със сметана и с маскапоне.
Павезини и Савоярди, това вида бисквитки ли са?

# 165
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
В Бг няма маскарпоне, та затова така ги дават рецептите за тирамисуто
Иначе си е много особено на вкус това сирене и аз освен тирамису правя и една друга торта с него
А, имало маскапоне обаче било скъпо. Затова го правели със сирене крема. Така четох в готварския.

# 166
  • Мнения: 1 854
....Тук малините са на баснословни цени- 250 грама за 3 евро. Cry Cry


Миналата неделя си купих ягоди/доста голяма и прили4но изглеждаща пластмасова дьлбока кутия/ за 50 цента от 4ерния пазар вьв Бевьрвейк.Особено в края на деня продават на безумно смешни цени/след 5 следобяд/.Има и малини,евтини.Тази неделя пак ще ходя,ще накупя и ще спретна нещо слади4ко.
А сега по темата:На мен ми харесват типи4но холандските Строопвафелс/Stroopwafels//-2 хрупкави вафли4ки в крьгла форма залепени сьс карамелен сос.Особено вкусни са ако се купят пресни,а не пакетирани от супера.Друго-Олиболен/Oliebollen/-като бухти4ки са,имат и стафиди вьтре,порьсват ги с пудра захар.Много се та4ат по Коледа.Друго много известно слади4ко са Пофер4ес/Poffertjes/-нещо от типа на пала4инките,но са малки и са по-сладки.

# 167
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
........ Хондичка къде си...... Grinning
Розичка, кво продават там. Ти ме вкара в тъч с тия "английски стоки" newsm78. Те техни традиционни неща май си нямат. Основно е взаимствано от всички кухни (нали си имат разнообразие от бивиш колонии Grinning)
ъъъъ,  newsm78 сега не мога да намеря листчето с интернет адреса, който вzех от магаzина. Купих си Lеmon curd и MacKay´s vintage orange (шотландски, сетих се zа теб Simple Smile). Има мармалади, чай, сладки, раzни zамраzени неща, cereals, бира и т.н.

А отделно да попитам, дали имаш някаква рецепта zа chutney от mango, plum и ginger? Готвих едно южноафриканско ястие с него, но ми остана поне половината бурканче и сега се чудя какво да направя с него? И въобще някакви интересни рецепти с chutney?

# 168
  • Мнения: 980
сега, че се сетих докато се врътках в кухнята...... Grinning

3наете ли какво е това "животно" трюфел? newsm78

Бяха ми подарили едно мъъъъничко бурканче италиански сос La Tartufata. Тоз уикенд го мернах случайно в шкафа и си викам да го пробвам Thinking
Съставките му са: 70% гъби, оливие, трюфели 5%, маслини, сол, чесън, магданоз, черен пипер.
Яде се студено или топло върху препечен хляб (кростини), към паста или трюфел-ризото. Може да се разреди с сметана.
Мъж ми изобЩо не го хареса и отказа да го яде под каквато и да е форма, а аз му намерих цаката и на миш -маш с яйца и лук и магданоз. Тогава има приятен вкус на гъби Whistling

# 169
...3наете ли какво е това "животно" трюфел? newsm78

....
ТОва са много скъп сорт гъби, които "растат" под земята. Изваждат ги с помощта на специално обучени кучета и прасета

# 170
# 171
  • Мнения: 980
ооо
не иzглеждат много апетитно. newsm78
Сосът имаШе страШно силен аромат на  сурови гъби Rolling Eyes

# 172
В сайта, който ти дадох има и идеи за готвенето им, но го има само на френски и английски.
Абе в общи линии е скъпо удоволствие. Вярно, че външният им вид не е от най-очарователните Laughing

# 173
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
На мен ми харесват типи4но холандските Строопвафелс/Stroopwafels//-2 хрупкави вафли4ки в крьгла форма залепени сьс карамелен сос.Особено вкусни са ако се купят пресни,а не пакетирани от супера.
О, да и аz много ги харесвам. Холандците имат хубави сладки неща eat

# 174
  • Мнения: 980
В сайта, който ти дадох има и идеи за готвенето им, но го има само на френски и английски.
Абе в общи линии е скъпо удоволствие. Вярно, че външният им вид не е от най-очарователните Laughing

Видях, Хонди, но вече така или иначе му видях дънцето на бурканчето Embarassed
Не се чувствам очарована дотолкова, че да се повтарям и доброволно такова чудо няма да купя Crossing Arms

# 175
  • Мнения: 780
А отделно да попитам, дали имаш някаква рецепта zа chutney от mango, plum и ginger? Готвих едно южноафриканско ястие с него, но ми остана поне половината бурканче и сега се чудя какво да направя с него? И въобще някакви интересни рецепти с chutney?

Не съм Хондичка, но да помогна колкото мога. По принцип chutney-то се ползва като гарнитура към почти всички видове меса или се прибавя към сосове за меса. Също се използва за намазване на шишчета или пържоли от различни видове месо, а може и риба, които се пекат на фурна или барбекю. Ето 2 рецепти (първата с пиле, втората с телешка кайма), но не съм ги пробвала, че мъжът ми не е любител на chutney.  Ще преведа с удоволствие ако има нужда.

http://www.wholefoods.com/recipes/wh_chickenchutney.html
http://magazines.ivillage.com/goodhousekeeping/recipefinder/reci … 85,392377,00.html

# 176
  • Мнения: 1 545


Деска,ти ме хвърли в размисъл newsm78 Никога не съм го яла и със сметана,наистина ли става по_леко? На мен с маскарпонето хи4 не ми е тежко  newsm78 Пък и вси4ки рецепти които съм 4ела и виждала дават само Маскарпоне Thinking


ами като се наканиш да ми дойдеш на гости, ще го пробваш. Определено е по-лек!
Розичка, Савоярдите са бишкотите от оригиналното Тирамису, които аз заменям с Павезини - по-мънички са и по-тънки, попиват изцяло кафето и крема. Понеже аз обичам за чувствам повече крем, отколкото тесто, използвам тях.

# 177
  • Мнения: 2 825


3наете ли какво е това "животно" трюфел? newsm78


Абе Тедсан има и шоколадови труфели Wink, аз тях ги оби4ам Wink, ама тия другите, мъжо ги харесва ама аз не

# 178
  • Мнения: 780
Абе Тедсан има и шоколадови труфели Wink, аз тях ги оби4ам Wink, ама тия другите, мъжо ги харесва ама аз не

ммммммммм... много ги папаме тия шоколадовите.. и домашна рецепта сме си измайсторили (доста далечна от оригиналната), лесна и бърза - даже мъжо помага, че много ги люби  chef

# 179
  • Мнения: 980
 не не са Шоколадовите. Неzнам zаЩо има съвпадение на имената newsm78
Шоколадите моя ги набива като семки, аz не си падам много по тях по принцип( обичам други вкуснотиики Laughing) Тое точно това дето Хонда ми покаzа Sick

Общи условия

Активация на акаунт