Холандска тема - 27

  • 20 296
  • 282
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 559
Честит рожден ден на малката голяма принцеска Ариенка.Да расте здрава и игрива.И да слуша мама(може и папа Mr. Green)newsm59 nbirthday  bigdance2  ura dazzler1 newsm18 Tada

Такава случка,каквато описа Картинка,съм имала с чернокожи.Не ми е приятно въобще и на мен от такива ситуации(но мога да кажа,че има и доста българки,които реагират по този начин...била съм свидетел Joy)Нямаме контакти с мароканци(само с фризёра на мъжо,но той е много приятен човек Peace).Имаме един приятел-суринамец,който също е много готин Wink.
Истината е,че всяко стадо си има черни овце(но и в някои стада преобладават Sick,ама не ми се коментира,че ще задълбая Joy)


А между другото и за нас българите не е особено добро, но това как се отнасят към всеки един от нас се определя от толкова много неща- до колко добре владееш езика, образование, семейна среда, външен вид, та дори и социалния статут на съпругът ти (за омъжени/женени за холандци).

Абсолютно си права Peace

# 151
  • Мнения: 1 132
Милика, да ти е жива и здрава малката госпожица.

# 152
  • Мнения: 334
Момичета здравейте! Извинете, че така нахлувам в темичката ви. Предстои ми пътуване през Ноември и имам вариант през Амстердам, където в неделя имам престой от 10 часа. Интересува ме дали летището е много далече от града, дали мога лесно да изляза да се разходя и съответно да се върна на летището, без да се загубя Grinning На самото летище има ли какво да се прави, голямо ли е, има ли интернет, такива работи. Благодаря предварително ако някоя от вас ми сподели малко инфо!

# 153
  • Мнения: 1 550
Лейла , с влак си за 20 мин в центъра на Амстердам. От летището се хваща влакчето и бум на центъра. Има какво да правиш и видиш на центъра. Всичко е около централната гара- магазини и музеи, ресторанчета. Не може да се загубиш, Амстердам не е толкова голям Grinning Може да се разходиш и с лодка по каналите на Амстердам (лодките са покрити със стъклен покрив). Мадам Тюсо е на центъра, както и други музеи ако си любител на този вид забавления.
Летището е едно от най- големите в Европа. Има интернет, магазини, организират се изложби и какво ли не. Въпросът е дали времето ще е читаво за разходки Thinking Но по принцип има какво да правиш, както на летището, така и в центъра на Амстердам.
В неделя всичко работи на центъра.
Приятно прекарване!

# 154
  • Мнения: 334
Благодаря много за информацията, Милен@!
  bouquet

# 155
  • Мнения: 1 132
Милена, ти освен, че си нашия майстор готвач, си и туристическия ни и информационен гид.  Grinning
Вчера най-накрая дойде водопроводчика, но се оказа, че по-сложничко трябва да се оправи. Оправи го де. Предложих на мъжа ми да закачим картина на мястото на разкъртеното  Mr. Green , но като се замислих, че пак трябва да пробива се отказах.  hahaha
Днес в къщата до нас се роди момченце. Ходих до центъра да купя някакво малко подаръче и Софи заспа на колелото докато я возех.  Shocked
Аз в общи линии нямам негативни сблъсъци с мароканци, суринамци, индонезийци, кюрди и т.н. В крайна сметка и те са емигранти като мен. Че някои не са китка за мирисане, е друг въпрос, но всяко стадо си има черните овце.

# 156
  • Мнения: 1 761
Честит рожден ден на АРиенка и от мен!
Да расте здрава,весела и послушна!  bouquet Hug Heart Eyes

# 157
  • северно море
  • Мнения: 321
Милика,4естита първа година на Ариена  bouquet
Нека расте жива здрава,само полжителни емоции newsm59
весело изкарване на празника  bouquet
Милена,освен да взема аз да се замъкна към вас,да си хапна торти4ка. Laughing
Хем си ми на близо Wink
Лека ве4ер на вси4ки

# 158
  • Мнения: 1 550
Милена,освен да взема аз да се замъкна към вас,да си хапна торти4ка. Laughing
Хем си ми на близо Wink
Мари, ами хайде де Wink

Милена, ти освен, че си нашия майстор готвач, си и туристическия ни и информационен гид.  Grinning
Мопси, аз съм тук и там, и навсякъде. Всичко чувам и виждам Wink
Ама много забравям Joy Joy JoyМи ти при толкова много информация Crazy

# 159
  • Мнения: 3 638
                       Честита първа годинка на Ариена!!!

           

# 160
  • Мнения: 1 550
Добро утро, девойки Hug

Милика, как изкарахте РД на Ариенка? Или ще празнувате през уикенда?

Девойки, ако не сте видели тази тема в клюкарника, разгледайте я Wink Аз се смях, припомних си младините...малко ретро- носталгично- комична тема Party

Лек ден от мен Hug

# 161
  • Мнения: 7 914
Милен@
 страхотна тема, дори успях да се запиша Hug

# 162
  • NL
  • Мнения: 520
Привет и от нас.
Благодаря на всички за пожеланията Hug.Изкарахме много добре.Само с тортата се изложиха ,че ми я връчиха нарязана а аз като я поръчвах специално отбелязах,че е за РД и да не я режат.Като изключим този гаф,останалото беше супер.
Миленски ще я прегледам темата задължително.Има теми из форума на които толкова се смея,че за нищо не бих ги пропуснала.
Картинка,честита годишнина от сватбата.Много любов и разбирателство ви пожелавам.
Вчера писах вечерта и накрая всичко ми се затри и нямах сили да почна отново.Ще се включа сигурно по-късно пак.
Лек ден на всички.

# 163
  • Мнения: 498
privet na vsichki mami w Holandia! niamam v momenta kirilica i pisha na latinica. molia da mi kazete slednoto :
- kak se dvijat razhodite za hrana i jiveene /tok, voda, internet, gaz ../
- naema si e odelna istoria
- koe se vodi dobro zaplashtane
- kakvi detski se davat i koj gi dava, kak
- ima li danachni oblekchenia za semejstva s deca
- kak stoj vyprosa sys zdraveopazvaneto

a da i za detskite gradini, kak sa, plashtat li se, obshtinata dabazli pari a tova i t.n.
 mnogo vi blagodaria i prostete za nahluvaneto v temata vi !

# 164
  • Мнения: 1 550
виртуална, горе до копчето за "изход" има копче за превключване на кирилица Wink
По повод на въпросите, които си задала, всичко е много относително. Всеки сам избира аршина, с които мери.
Например, разходи за храна- някои се справят с 50 Е на месец, на други и 150 Е не им стигат. Храната като цяло е на същите цени, както в България, ако не и по- евтина.
Разходите за интернет, телефон, кабелна- зависи от доставчика и офертата, която са ти предложили.
Разходи за ток+ газ (вървят заедно), също зависи от доставчик. По принцип имаш една стандартна цена, която плащаш на месец и в края на годината се гледам дали има да доплащаш или ще ти върнат пари.
За вода- освен изразходеното количество, плащаш и данъци.
Грубо казано 1000Е са ти разходите на месец.
Оттам вече наем, мед. осигуровки, данъци и т.н.
За мед. осигуровки- част от тях си плащаш ти, друга ти поема (по принцип) работодателя. Също не е константна величина- сам определяш какво искаш да ти се включва в 'пакета'.
За дет. градини- плащат се и то доста! По принцип родителя плаща около 1/3 от разходите, останалите 2/3 са за работодателя и данъчните. Средно дет. градина е около 1200Е/ месец за 5- дневна седмица. Списък на чакащи има при това.
За детските- на първа страница има линк към данъчните, към тях се подава молба и в зависимост от възрастта на детето се изчислява колко се полага.
Няма облекчения за семейства с деца, има такива в зависимост от годишния доход на семейството, което е също нещо специфично и се изчислява индивидуално.


На питането за добро заплащане- отново нещо индивидуално. Зависи какъв ви е стандарта на живот сега и как живеете по принцип. Статистически погледнато средният доход за страната е 1800Е. Така, че средно заплатите са около 2000- 2500 Е. Има и много по- високи, както и още по- ниски.


Малко в телеграфен стил ти отговарям, но доста често влизат хора с питания тук и малко досадно става за нас всеки път да даваме такава информация. В предната тема отговаряхме на подобни въпроси, върни се ако искаш да видиш какво се писали.

Общи условия

Активация на акаунт