Това ли е адаптацията?

  • 3 760
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 363
wife, вече поне 6 човека те попитаха коя е яслата? не искаш ли да кажеш?

и изобщо, когато разказвате такива негативни преживявания, хубаво е да споделяте за коя ясла/ДГ става дума, за да знаят хората след вас и да не се налага да минават през същото....

помислете за това!

# 46
  • Мнения: 176
Яслата е 19 ОДЗ Деница в Младост 2.
За градинската им група съм чувала чудесни отзиви.
Директорката е мила и отзивчива, старшата сетсра - също.
Градината е седмична или поне до миналата учебна година беше, сега май ще прекратят, че нямало май желаещи за седмичен прием. Ние сме приети за нормална ясла, тоест целодневна, не целоседмична.
Беше първата ясла, в която ни приеха още на първо класиране ( сега разбирам защо) и понеже на другите места бяхме много назад в класирането-реших да не чакам, да записвам.
Знам, че има много циганчета, това никога не ме е спирало, знам, че базата е адски стара-това също, защото е систо и си личи, че се полагат усилия въпреки трудностите.
Имам чувството обаче, че реално не е все тая с какви деца прекарва детето ти деня си, а и някак си отношението на лелите към едни деца се прехвърля и на други.
Незнам много е страшно, има деца, които се разболяват и понеже няма кой да ги вземе, си боледуват там цяла седмица, лелите, педиатърките и сестрите ги лекуват. Да, ама.......боледуват и другите деца, вечно са си съ сополи в яслата, винаги има по някои кашлящ, лелите ми казаха да не с етревожа, били ясленски сополи, да бе ама сополо, сополи, та накрая детето е с бронхит.
Ами....майките трябвало да ходят на работа, вземали ги вкъщи за 2-3 дена, докато поукрепнат и бум, пак на ясла.
Та както беше казала една майчица някъде тук из форума: "Държим си ние вкъщи здравите деца, за да могат болните да ходят на градина!"

# 47
  • Мнения: 176
Ами, в Англия живеят сестра и на Буба, а градината била не изцяло частна, със сонсорирани от общината или държавата средства.

# 48
  • Мнения: 4 965
Ако всичко е такова, каквото го описваш, директорката не си е на мястото - дори и мила да е.
А и в седмична ясла (която е по-мек вариант на детски дом) не бих пращала децата си и (в описаната ситуация) бих инициирала проверка! Peace

# 49
  • Мнения: 176
Опитах се да говоря със старшата сестра на тема болни деца на ясла, а тя зе да обяснява какви били глобите на ХЕИ, как строго следели за тези неща.
Едната сутрин коридора преди нас се чу кашлящо детенце, тя каза на майката, че няма да го пусне  в групата, да заминавали на лекар.
Да , обаче когато мъжът ми отишъл да вземе дъщеря ни видял как същата тази майка със същото това дете си тръгват от яслата. Това се случва в 16 часа.
Това дете е било в групата. Може да е алергично, не коментирам несгоди всякакви, ама болестите са си факт и това е.
А това за седмичната и аз не го разбирам. Да не дава Господ да ми се наложи да го направя, какво ли не му се случва на човек на този свят.
Ама да го оставя болно цяла седмица с чужди хора, е това вече нищо не го оправдава или поне така смятам аз, ни пари, ни работа, ако трябва хляб и сол ще ям, ще прося на улицата но няма да го позволя.

# 50
  • Мнения: 3 506
wife, първо да кажа, че именно това е яслата, в която беше и моята дъщеря. за 1 седмица ходене, после 2 години детето пищеше, когато му се ака. беше кошмар. Всичко, което казваш, е абсолютно така за там. Децата не ги извеждаха грам яслените лели. Не знам защо, да не настинат. В градината също рядко излизаха (синът ми беше 1-ва група). Имали си правила (които в общи линии включваха излизане само лятото). След като намекнах, че ще проверявам как е другаде, взеха да обясняват, че понеже циганчетата нямали дрехи и обувки, затова не ги извеждали. Да, но в ОДЗ-то се носят дарения дрехи и обувки.. Както и да е.. С болестите също е така - циганетата си стоят болни, директорката редовно моли да получава дарения на лекарства, защото нямало как да се свържат с родителите да си вземат отрочетата. И така там си се администрират сиропи, антибиотици, вентолини и прочее. Дъщеря ми направи пневмония за тази една седмица. Не мисля, че е заради хремата - стресът, а и вероятно дезинфекцират яко и направи и някаква реакция към дезинфектантите. Директорката е мила наистина, но май основната и цел е да се погрижи за ромчетата (в което не би имало нищо лошо, но да го обяви официално тогава...). Госпожите на сина ми изглеждаха симпатични жени, но всичко останало не е много по-различно в градинската група.

За съжаление обаче не е само 19 ОДЗ така. Тогава пусках активно теми из форума и установих, че много ОДЗ-та са така, почти никъде не излизат, същата е работата с болните деца (макар че в последствие аз си попромених възгледите и спрях толкова да се впечатлявам на тема сополи), същата е работата с посрещането и изтръгването на детето от ръцете ти от вратата още, абе всичко е горе-долу същото... И си намерих вариант да остана още половин година вкъщи, а после - частна ясла, в която малката беше влюбена и досега пита за нея. Мисълта ми е, че проблемът със сигурност не е бил в моето дете (макар че и още 6 месеца не са без значение). С което съм далеч от мисълта да сравнявам частна/държавна, въпросът е да случиш на директор/персонал. А и детето ти да е от свикващите.. Щото ако не е (както е синът ми - който и до момента сутрин го оставям с насълзени очи) - дупе да ти е яко.. Може само да слушаш разказите на чужбински мами и да си мечтаеш да се намери някой да подходи индивидуално към твоето дете...

# 51
  • Мнения: 176
Здравей, Maria.St.
Благодаря за постинга.
Чудесно е, че се вклщчи с конкретни впечатления, на мен ми бяха от страхотна полза.
Мисля, че решение взех за себе си и детето.
Радвам се и ти си направила същото.
И се радвам, че сте се справили.
А за това да ми е яко дупето, дано да ми е яко.
Сестра ми  си гледа децата 7 години вкъщи, асматици са и яслата и градината бяха почти мисия невъзможна. И се справи, е с цената на много неща.
Но децата са чудесни ученици, контактни, интелигентни, самостоятелни и оправни.
Та .......дупе да ми е яко.
Варианти много.
Но тази ясла не е вариант за нас.

# 52
  • Мнения: 3 506
Радвам се, че споделеното ти е било от полза и всичко хубаво пожелавам, какъвто и вариант да изберете нататък  Hug

# 53
  • Мнения: 8 229
Какво им е пречела вашата чаша с вода. И Виктор като тръгна на ясла не можеше да пие хубаво от обикновена чаша. Сестрите сами ми казаха да му занеса това, с което е свикнал да пие. Така че едната чаша с накрайник отиде в яслата и му наливаха вода, чай и мляко в нея. Същевременно му даваха и обикновена чаша. В резултат след 2 месеца махнахме чашата с накрайника и започна спокойно да пие с нормална чаша. При нас имаше и деца с шишета с биберони.

# 54
  • Мнения: 789
Какво им е пречела вашата чаша с вода.........

На мен ми обясниха, че от ХЕИ не дават да се носи нищо - чаши, биберони, възглавници.

# 55
  • Мнения: 8 229
Какво им е пречела вашата чаша с вода.........

На мен ми обясниха, че от ХЕИ не дават да се носи нищо - чаши, биберони, възглавници.

Това е странно...Имам впредвид, че в нашата ясла постоянно има проверки от ХЕИ. Понеже сме им на 200-300м, та явно им е най-удобно да идват при нас да проверяват  Laughing. Въпреки това има деца с биберони. Ние и възглавничка бяхме занесли в началото, защото малкият си заспиваше само с нея. Едно от момиченцата в групата си ходи всеки ден е един голям пингвин вече няколко месеца, защото без него не заспива нито в яслата, нито вкъщи. Никой не е правил забележки. Напротив още в началото директорката каза, ако детето има нещо любимо, с което е свикнало да заспива, да се занесе, за да свикне по-лесно.

# 56
  • Мнения: 1 761
Много ми е мъчно като чета за такива ясли и градини.Надявам се да намерите някакво решение,което да удовлетвори и майката и детето.

Наистина е трудно да се жонглира между децата и работата,обаче когато трябва да се прави избор кое е по-важно изобщо не бих се замислила да избера спокойствието на детето си,ако ще да съм с кърпени дрехи.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 114
wife, определено това, което описваш, не е  процес на адаптация, а ясно доказателство, че за съжаление не сте случили на добро място. Дъщеря ми ходеше в яслата на 70 ОДЗ в Младост 3 и бях много доволна. Там не се случваше нищо от това, за което ти разказваш. Децата бяха гледани перфектно.

Ако имате възможност, пробвайте в друга ясла; ако не, ще се наложи да търсите друго решение до догодина.  Peace

# 58
  • Мнения: 130
каква е тази ясла, ужас! Моето дете тръгна миналата година на ясла, беше на 1г и 8м и не е плакала нито веднъж. Ходеше с удоволствие. Подсечена не съм я взимала, нито напикана, наакана. Сега е на детска в същото ОДЗ и сутрин влиза ухилена до ушите, вика ми: "Първа смяна съм"
Мисля, че трябва или да смениш градината, или да говориш с директорката или да я спреш и да си я гледаш ако имаш възможност.

# 59
  • Мнения: 2 908
Дъщеря ми тръгна сега от 15-ти септември на ясла-не е ОДЗ,не е плакала и ден,харесва и там,иска да ходи всеки ден,яде,спи,никога дупето и не е било подсечено,но и аз я пуснах без памперс,защото го отказахме,с големи усилия преди 3 месеца.Друг въпрос е болестите-до сега два пъти се разболява и двата пъти с антибиотик(до сега не и бях давала никога антибиотик).
Така,че аз засега съм повече от доволна от яслата,особено като трябва да работя и няма кой да я гледа.

Общи условия

Активация на акаунт