Световна кухня-рецепти и превод!

  • 93 387
  • 253
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 456
Мента, и аз ще чакам превода на хляба.

# 91
  • Мнения: 243
Мента, пусни типични ястия...

аз съм правила едни пълнени с ядки кравайчета, забравих как се казват.
жестоки Crazy


о да това ще е интересно,Мента,добре дошла!  bouquet

# 92
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Трябва да си призная, че приготвянето на този хляб ми се струва голямо предизвикателство   Crazy Не съм превела цялата статия, а само рецептата  Peace

Първо за типични ястия, страшно много неща ги броят тук за типични, ама типични за определена общност в Израел.
Има някои неща, които съм превеждала в миналото, пускам линкове, а ако някой попадне на нещо любопитно, или пък аз ако срещна някоя интересна рецепта, ще дам превод  Peace
питки за шуарма/дюнер
салата с бакла и авокадо
салата от пресен спанак и портокали (за дресинга съм пропуснала да напиша, че се слага и мед - около 1 лъжичка). Има там и рецепта за нахут, както ни го сервираха веднъж за мезе към бира в един пъб  Peace
някакви екзотични картофени кюфтета - не съм ги пробвала, по молба на съфорумка ги преведох  Peace Тези дни ще пусна едни изпробвани от сладки оранжеви картофи (батата или yam)
А, ако има нещо неясно, свиркайте, защото някои там са превеждани за хора, които имат представа или поназнайват иврит...

Сега за хляба:

(вдъхновена от картинка, която авторката е видяла във френска книга за тестени украси)

За един голям хляб – продукти:
Тесто за фигурките:
500 гр обикновено бяло брашно = 3 чаши и ½
1 чаша от 250 мл белтъци (белтъците на 8 яйца номер 4, т.е. малки яйца е ползвала)

Тесто за хляба:
420 гр бяло брашно (3 чаши)
½ ч.л. сол
2 с.л. захар
1и1/2 лъжичка суха мая или 12 гр прясна мая
25 гр разтопено масло
2 белтъка
½ чаша вода +/- 1,2 лъжици

 За глазурата:
2 с.л. сладко от кайсии, разредени и прецедени, или царевичен сироп

Приготовление:

1.   Приготвя се тестото за фигурките: брашното се изсипва в купа с миксер, прибавят се белтъците, миксерът се пуска на бавно месене до получаването на гъвкаво тесто. В началото е трошливо, но постепенно трохите се свързват в еднородно тесто. Завиваме тестото в найлон и го оставяме настрана.
2.   Приготвяме тестото за хляба: брашното се изсипва в купата на миксера, прибавят се солта и захарта и се разбърква. След това се добавя набухвателя и отново се бърка.
3.   Прибавяме маслото, белтъците и половината чаша вода, слага се на бавна скорост за месене. Ако не се образува еднородно тесто и остават трохи след минута-две, се прибавя още една или две с.л. вода, според нуждата. След това покриваме купата с прилепващ найлон и оставяме да бухва около 1 час докато придобие обем.

(следва)

Последна редакция: нд, 14 дек 2008, 18:45 от Mentha

# 93
  • T"A
  • Мнения: 2 515
(приготвянето на хляба със житните класове - продължение)


4.   През това време правим житните класове, но те могат да се приготвят и няколко часа по-рано и добре покрити да се съхраняват в хладилник
А. Стръкчета – откъсваме от тестото (което малко е почивало) малки парченца и с кръгови движения (т.е. точене) образуваме тънки (колкото е възможно по-тънки) пръчици, дебелината да не надвишава 5 мм, трябва да са 20-30 пръчици с дължина 20 см. Готовите пръчици нарецдаме върху поднос и покриваме с найлон, за да не изсъхнат
Б. Житото – откъсваме от тестото малки парченца и правим от тях малки пръчици с дължина около 10 см и дебелина около 1 см. Всяка пръчица се дели на две равни части, т.е. отрязва се по средата с нож, а крайчетата се заострят. С помощта на малка и остра ножичка отрязваме напречно разрези – наляво-надясно, за да се образуват „бодили” (виж картинката). Леко и внимателно разтегляме всеки житен клас и подреждаме върху поднос, завиваме, за да не съхнат. Приготвяме около 40-50 такива житни класове (отнема време и е нужно търпение)
Забележка: ако тестото за фигурките е сухо и трудно за точене, отвреме на време забърсваме с влажна кърпа повърхността, върху която работим, за да може тестото да се захваща и оформянето на пръчиците ще е по-лесно.

5.   Оформяме хляба, който служи за основа: слагаме малко от тестото, което е набухнало и го връщаме до оригиналния му размер. С точилка го разточваме до дебелина 3-4 см, като едната страна е по-тясна. Поставяме разточеното тесто във форма, която е широка и плоска и покрита с хартия за печене. Сгъваме хартията 4 пъти на лента с широчина 5 см и с нея обикаляме долната трета (по дължина на хляба, виж картинката) на тестото като с колан. Когато тестото набухне, „коланът” ще го принуди да остане тясно „в кръста”. Покриваме с найлон и оставяме да набухне около час.

6.   Затопляме фурна на 180, като на дъното на фурната е оставена празна форма с високи краища

7.   Внимателно изрязваме и издърпваме хартията за печене от двете страни

8.   Подреждаме стеблата на житните класове върху набухналото тесто, по дължина. Житните класове могат да се застъпват и няма нужда да се създава твърде подреден вид.

9.   След това подреждаме самите житни фигурки (горната им част) от края на хляба по посоката на стъблата, като всеки ред жита покриват малко предишния ред, който сме наредили (със стеблата)

10.   От остатъка тесто за фигурки точим дълго въже с дебелина около 2 см и го режем на 2 равни части. Тези въжета попъхваме в долната част на хляба, където до преди това е бил „хартиения колан”. Връзваме двете „въжета” с някакъв приятен възел отгоре, все едно държи житните класове

11.   Изливаме чаша вода в тавичката, която преди това сме сложили във фурната, за да се образуват пари, и след това вкарваме и тавата с хляба

12.   Печем около 45-50 минути докато житните класове не придобият запечен вид. Трябва да се наглежда и да се пази от препичане. Ако житните класове се изпекат преди преди хляба да бъде готов, покриваме с парче алуминиево фолио там, където е започнало препичането

13.   Изваждаме хляба от фурната и го поставяме на решетка, навлажняваме хляба с четка, потопена в малко вода

14.   След пълно изстиване на хляба, 2-3 часа преди да се поднесе, намазваме житните класове с глазурата от сладко или сироп за получаване на блясък.


Непременно прегледайте картинките, иначе звучи доста абстрактно, линкът с рецептата е тук: http://food.walla.co.il/?w=/920/912057




Последна редакция: нд, 14 дек 2008, 18:50 от Mentha

# 94
  • Мнения: 243
Мента,мерси много за старанието!
Видях рецептата за питките за шаурма и мисля да ги пробвам,малко по различни са от тези за дюнер според мен,опитвала съм ги като живеех в Украйна,там дюнерджииниците се държаха  от иранци най-често!Яла съм и суфлаки в Гърция искам да попитам по-запознатите от вас,питките за суфлаки пържени ли са или на мен така ми се струваше,виждаха ми се по-мазни и тежки от обикновенните!И още един въпрос,има ли някъде оригиналната рецепта за чесновият сос?

# 95
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Лиленце, предполагам, че питките са различни, тук правят доста разновидности, а съпругът ми пробва да прави една от рецептите, които дадох, но не му се получиха (обаче и двамата сме много боси в приготвянето на хляб и не сме критерий). Иначе при нас ги продават в т.нар. джобове, а за тях не съм чувала някой да ги прави в домашни условия  Confused
Това са питите за фалафел и шуарма в Израел: http://www.mevashlim.com/images/auto/mini/2672001_image_250.gif
И се пълнят, не се навиват, или се ползват за "забърсване" на хумуса: http://blog.tapuz.co.il/kmusa/images/2784370_234.jpg  newsm78

За соса от чесън и на мен ми е интересно (сред израелцитекато че ли не е популярен), арабско-/турско- говорящите биха могли да са по-полезни от мен  Peace

# 96
  • Мнения: 243
Лиленце, предполагам, че питките са различни, тук правят доста разновидности, а съпругът ми пробва да прави една от рецептите, които дадох, но не му се получиха (обаче и двамата сме много боси в приготвянето на хляб и не сме критерий). Иначе при нас ги продават в т.нар. джобове, а за тях не съм чувала някой да ги прави в домашни условия  Confused
Това са питите за фалафел и шуарма в Израел: http://www.mevashlim.com/images/auto/mini/2672001_image_250.gif
И се пълнят, не се навиват, или се ползват за "забърсване" на хумуса: http://blog.tapuz.co.il/kmusa/images/2784370_234.jpg  newsm78

За соса от чесън и на мен ми е интересно (сред израелцитекато че ли не е популярен), арабско-/турско- говорящите биха могли да са по-полезни от мен  Peace


ох гладна съм Joy с тези снимки ......съвсем,сега ще потърся из други теми соса!В един турски ресторант съм яла дюнер ама направен на порция,мисля да направя нещо подобно,ама без сос не върви Confused

# 97
  • Мнения: 1 265
Лиленце, суфлакя в Гърция се казва на най- обикновеното българско шишче. Т.е.- нанизани на дървено шишче кубчета месо - свински.о, пилешко, телешко или смесено. Когато ги пекат отгоре на скарата, знаеш че пускат мазнина върху реотаните. Преди да ти завият дюнера, точно с тези питки обират от скарата покапалата мазнина от шишчетата - просто, вкусно, лесно и икономично. Нали знаеш, че гърците са известни скръндзи - по този начин спестяват почистването на скарата, но питките наистина стават по-вкусни.

# 98
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Хайде, все пак да не оставяме мръвката без сос  Mr. Green давам рецепта за тхина - това слагат тук вместо белия чеснов сос, който съм виждала в арабските дюнери в София  Peace

Класическата рецепта (или поне по-популярната) е от списание "За жената" отпреди сума ти години...
11/2 чаши сусамов тахан (необработен)
сокът на 2 лимона
4-6 скалидки чесън (накълцан или там какъвто става с уред за чесън) - колкото повече, толкова повече  Wink
сол и пипер на вкус
11/4 чаша вода

Продуктите се объркват, като водата и лимоновия сок се наливат постепенно и се внимава да не стане твърде течно (това зависи от тахана). Опитва се, това е "народна" рецепта и няма точни мярки  Wink
Тхината се облагородява с магданоз (на това количество продукти е нужно поне половин чаша изчистен и накълцан магданоз), а търпи и някое друго листенце мента  Peace
Някои идеи и снимки от тук: http://www.nivcalderon.com/how-to-make-tehina/
http://humus101.com/wp-content/uploads/2008/04/tahini.jpg

Не е трайна, трябва да се яде бързо  Peace

# 99
  • Мнения: 243
Нали знаеш, че гърците са известни скръндзи - по този начин спестяват почистването на скарата, но питките наистина стават по-вкусни.

 Joy Joy Joy

# 100
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
търсих рецептата на пълнените кравайчета, но явно ми е останала в Бг Rolling Eyes
Мента, не се ли сещаш за тези сладки?
май за Ханука се приготвят newsm78
пълнеха се със захаросани ядки и отгоре имаше сусам май...

иначе много обичам бейгъл, ама много врътлив бе Crossing Arms

# 101
  • T"A
  • Мнения: 2 515
asyalein, много се чудих с тези кифлички  Confused Продават разни във фурните, безброй видове, но не съм сигурна какво си опитвала... За Ханука правят понички, пържени са и с някакъв пълнеж от сладко, май не е това, което имаш предвид...

Намерих някакви, виж как изглеждат (картинката вляво): ТУК - това е сайтът на едно кулинарно предаване, излиза ми като търся "кифли с бадеми", но тези са като мъфини...

Бейгълите ти изглеждат много апетитно Hug На мен любими са ми този вид: http://www.matkonim.net/salty/pretzels.html
Ще погледна из книгите за печене на тестени изделия, че нещо в Интернет не намирам много идеи, май местните не пекат много  Laughing

# 102
  • Мнения: 1 265
браво Мента, благодаря за соса. От десет година съм в Гърция и колко пъти съм се чудела как го правят тука соса????? Опитах твоя и е досущ като този тук във сувладжидиката. То и аз не съм голяма готвачка.

# 103
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Sem, много ме зарадва! Мерси за обратната връзка   bouquet

asyalein, може ли да са сладки от този тип:



Тези са традиционни тук, за един друг празник на пролет...

Последна редакция: вт, 16 дек 2008, 15:05 от Mentha

# 104
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
май са подобни на тези триъгълните.

тези сладки ги прави някой от Бг по телевизията, още преди да има толкова много кулинарни предавания...не помня кой, ама публична личност беше...

тестото беше с доста масло, а пълнежът и той беше калоричен - карамел и ядки...
може оформлението им да е било нестандартно или аз да се лъжа  newsm78

ама казаха, че са за някакъв празник Laughing

Общи условия

Активация на акаунт