Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 3-та тема

  • 135 347
  • 364
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: X
nani m , Мамо Цоце,благодаря ви!     
Тук от темата така съм се запалила по тия питки...
Не знам на кое казвате кравайчета,малко съм боса по украсите,разделих я на 16 парчета,всяко на фитил и връзвах на възелче...скоро някой беше пуснал клипче ,май кайзер питки им казват,ако не бъркам...та се опитах да ги направя по същия начин.
tazi sa6tata, добре си се справила.Давай все така!   Peace 
dodyniki ,супер са ти питките!Айде и теб да изкрънкам за рецепти...моля!   

# 346
  • Мнения: 1 394
краси.мира  здравей!Последната ми питка е моя измислица ,но се получи доста добре.Значи сложих към 1.3кг брашно,малко повече от половин кубче мая(моята мая едно кубче е за 2кг брашно),4яйца,1с.л.захар,1с.л.мед,500мл прясно мляко,250гр.кисело с една ч.л.сода бикарбонат разтворена в него,1ч.л.сол,половин пакетче разтопено масло.Това всичкото го месиш като маята я рязтваряш в млякото на гладко и меко тесто.И после си я нареждаш както искаш.Приготви си и още масло и жълтък за намазване отгоре,защото онова масло,което споменах го слагаш в тестото.Ами това е но се получи вкусна питка.
 

# 347
  • Мнения: 11 607
половин кубче мая
 една ч.л.сода бикарбонат

Доколкото знам не е добра идея да се смесват в едно тесто мая+сода. Тестото става по-тежко. Аз никога не съм го правила. Много набухватели на едно място става и ....съм скептично настроена. Питката ще е прекрасан и без сода. Поне така мисля аз. А за маята и содата го каза преди време Пина, която е завършила точно нещо с технология на брашната или от този род....

# 348
  • Мнения: X
dodyniki ,     bouquet   

И аз съм се чудила защо се слага и мая,и сода бикарбонат...но понеже се придържам към рецептите,ги правя както са ми дадени.Като се ошлайфам малко повече,сигурно и повече ще импровизирам.

# 349
  • Мнения: 1 394
Трябва да ви кажа ,че наистина стана вкусна и то доста,а що се отнася до содата тя не е чак такъв набухвател като маята ,а и 1ч.л.все пак не е толкова много ,че да пречи.Повярвайте наистина стана приказна.А и ако не сте забравили в Болярската питка,също има сода бикарбонат и става страхотна,така,че експериментирайте!

# 350
  • Мнения: 11 607
Не искам да споря с никой - всеки си слага това, което си знае...Просто споделих,че не е добре. А и 1 ч.л. сода на 1/2 кубче мая - общо взето не е чак толкова малко. Лично аз болярската питка я правя само с мая. Без сода. И пак е супер вкусна! Някой дори в темата за болярската питка писа,че конците на питката идвало едва ли не от содата....Не е така...Идват си от бялото брашно......

По принцип аз не съм привърженик на набухвателите - едно,че после бакпулвера ми мирише много силно напр. Така че всеки сам си преценява. С една добра технология - дълго разбиване на яйцата и добра фурна - набухването също ще стане.

dodyniki дори и да си искала да се презастраховаш за бухването на питката - опасенията са били напразни. Но това количество брашно, което си писала - 1 кубче мая свършва идеална работа! Опитай и ще видиш ще питката ще стане също много добре и без сода, с 1 кубче мая на това количество брашно. А и нека бъдем габровци - днес боба, утре сиренето. Содата може да се използва за прекрасна содената питка!...

Ето Болярската питка без сода - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/CopyofP1010318.jpg

# 351
  • Мнения: 1 394
Мама Цоцоланка,благодаря ти за съвета.Следващият път ще пробвам само с мая и ще видя.

# 352
  • Мнения: 1 798
dodyniki, страхотни пити. Убедих се, че за да стане хубава пита, тя трябва да е голяма  Peace

# 353
  • Мнения: 1 232

 С една добра технология - дълго разбиване на яйцата и добра фурна - набухването също ще стане.

Това сега може ли да го коментираш, защото ме интересува.  Колко дълго разбване и с миксер или не? Какво означава добра фурна?
Аз по принцип не правя от вчера пити, обаче никога не ми се е получавала 10-12 см. височина, най-много 7-8 см.

# 354
  • Мнения: 11 607

 С една добра технология - дълго разбиване на яйцата и добра фурна - набухването също ще стане.

Това сега може ли да го коментираш, защото ме интересува.  Колко дълго разбване и с миксер или не? Какво означава добра фурна?
Аз по принцип не правя от вчера пити, обаче никога не ми се е получавала 10-12 см. височина, най-много 7-8 см.

Определено и със сода няма да станат тези 10 см. На мен ми се е получавало 10 см. За 12 - незнам.....Въпреки,че съм имала и високи питки, но дали са стигали 12 см...незнам......За 10 обаче да, защото тавата ми е висока малко над 8см. и винаги питката ми минава тези сантиментри.

Зависи - от втасване, вид тава - при по-висока тава вероятността за по-висока питка е голяма, голяма питка, да няма кой знае каква разлика между вън и вътре във фурната - т.е. във фурната да е по-студено от вън. Аз затова в последно време пускам питката поне 10-15 мин. на вентилатор. После го махам.  Брашното да е поне 1,3-1,5кг. Дори и от вида плетка - напр. кравайчетата бухват повече. При хризантемата малко повече трябва да се чака. Охлюва втасва също добре.

А за по-дългото бъркане на яйцата - имах предивд по-скоро при кексовете.......Правя кекс без набухватели, компенсирам точно с по-дълго разбиване с миксера.

Незнам дали съм го обяснила...Но определено зависи от грамажа, вида на тавата - ако е разлата......малко трудно. Моята е права, малко над 8км., 30 см. Има и по-малки - там идеално ще стане по-висока. Напр. Пина бе пуснала една рецепта за италиански хляб. Той се пече във висока тенджера. Ами става разкош този хляб.......Едно от първите неща, които си купих като тръгнах да правя питка бе точно тава. Не я сменям вече години наред...Дори си търся подобна, но все едва 8 см. намирам......

# 355
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Доколкото знам не е добра идея да се смесват в едно тесто мая+сода. Тестото става по-тежко. Аз никога не съм го правила. Много набухватели на едно място става и ....съм скептично настроена.

 Аз пък от опит съм се убедила, че тесто направено с мая и сода(като содата първо е сложена в к.мляко), става невероятно пухкаво и вкусно.Никак не е тежко тестото, правила съм доста неща от мая и сода и всичко ми харесва много повече, ако е само с мая.

# 356
  • Мнения: 11 607
Биляна, да права си.....Лично аз правих питката и със сода, и без сода.......Не видях особена разлика, става си ми пухкава и вкусна. Но независимо,че дали го усещаме или не - самото натрупване на повече набухватели, при това маята съдържа глутен, прави тестото по-тежко смилаемо. А и продуктите със сода е желателно веднага да се пекат, както и с бакпулвер за да се засили действието им, и то при добре затоплена фурна.

Не споря, но за мен лично проблема съм си го решила - използвам само мая, или само сода.

Майка напр. в содената питка слага бучка мая, точно защото и ставала по-пухкава.....Но за мен ми идва тежко това тесто. Ако искам по-пухкав хляб - правя с мая, ако искам по-посен - със сода.

Всеки да опитва и от опит да разбере кое е най-добре за него и семейството му.

# 357
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325

Незнам дали съм го обяснила...Но определено зависи от грамажа, вида на тавата - ако е разлата......малко трудно. Моята е права, малко над 8км., 30 см. Има и по-малки - там идеално ще стане по-висока.

Ей, маме, къде ги побираш тез 8км. Сори, ама не се стърпях  Blush

# 358
  • Мнения: 11 607
Бутоните на К и С са един до друг на клавиатурата - лесно е да отгатне човек, че е грешка на ръката в бързането.......

# 359
  • Мнения: 1 394
Обещах ви да ви покажа питката от днешния прощъпулник и рожден ден на малкия ми син.Това всъщност е втората-първата замина в казана,поради несъобразеност от моя страна за количеството и тавата-просто се разля(стават и такива работи)но втората се получи ,ето я и нея:

Общи условия

Активация на акаунт