Колко пъти бяхте на ФМ през бременността си?

  • 10 888
  • 147
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 214
... ултразвуков скрининг за ранно откриване на хромозомни аномали(по-специално Даун) e изследване , което може да се проведе само между 11-13 г.с.Само в този период се измерва нещо на вратлето и нослето , което може да даде доста ясна представа дали е възможно да има някакъв проблем.Със сигурност не трябва да се пропуска....

По думите ти излиза, че ако пропуснем това ранното изследване на по-късен етап няма шанс да се види, ако нещо не е наред? Защо ли ми се струва странно?

Да , така е.Прочетох го някъде.Ако го намеря ще го пусна тук.

# 121
  • Мнения: 3 993
... ултразвуков скрининг за ранно откриване на хромозомни аномали(по-специално Даун) e изследване , което може да се проведе само между 11-13 г.с.Само в този период се измерва нещо на вратлето и нослето , което може да даде доста ясна представа дали е възможно да има някакъв проблем.Със сигурност не трябва да се пропуска....

По думите ти излиза, че ако пропуснем това ранното изследване на по-късен етап няма шанс да се види, ако нещо не е наред? Защо ли ми се струва странно?

Да , така е.Прочетох го някъде.Ако го намеря ще го пусна тук.
Не е точно така. И на по-късен етап  се откриват вродени аномалии - с феталната морфология в 18-22 г.с., която е най-важния ехографски преглед за цялата бременност, тъй като точно в 18-22 г.с. това изследване е най-информативно. Ето инфо от проф. Кременски:  http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=budeshtimaiki&Num … llapsed&sb=5; 
Изследването, за което говори KokonaBonbona, се казва скрининг на първия триместър (11 - 13 г.с.) и представлява комбинация от ултразвуково и биохимично изследвания. Ето малко информация, която извадих с търсачката на прима виста:  http://www.1agb.com/news.php?id=19. Ето и малко обща информация за всички необходими ултразвукови прегледи през бременността: http://www.maichindom-varna.com/blog.php?id=48

# 122
  • Мнения: 1 214
Въпреки , че не беше това , което съм чела ето нещо подобно.Все пак продължавам да смятам , че е необходим и този първи ултразвуков скрининг.И ще го направя , въпреки че при мен амниоцентезата ще е задължителна.

    *
      Ултразвуков скрининг за хромозомни аномалии (ХЗА) на плода – ултразвуковото изследване само по себе си не може да диагностицира хромозомните (генетичните) аномалии на плода. За целта е необходимо да се вземе материал от околоплодната течност или от плацентата, който да бъде изпратен за лабораторен анализ. В част от случаите обаче ултразвуковото изследване може да заподозре наличието на хромозомна аномалия на плода, което се осъществява обикновено по два основни механизма:

    Чрез установяване на ехографски маркери и белези, които сами по себе си не представляват структурни аномалии, но повишават рисковете за наличието на асоциирана хромозомна аномалия на плода; такива ултразвукови маркери са удебелената нухална транслуценция между 11-14 г.с., липсата на носна кост между 11-14 г.с.; удебелената нухална гънка между 18-23 г.с. и много други; при наличието на подобни ехографски маркери на втори етап се предлагат допълнителни диагностични изследвания.

    Чрез установяване на структурни аномалии на плода, чието наличие повишава риска за асоциирана хромозомна аномалия; такива са вродените сърдечни аномалии, дефектите на храносмилателната система и др.; при ехографското диагностициране на подобни структурни дефекти на втори етап се предлагат допълнителни диагностични изследвания.

И нещо друго.Амниоцентеза(ако се наложи) се прави между 16-20 г.с. А една морфология направена между 18-23 г.с. малко притеснява откъм време планирането на евентуалната амниоцентеза.След 20 седмица амнио се прави в редки случаи.

# 123
  • Мнения: 636
... ултразвуков скрининг за ранно откриване на хромозомни аномали(по-специално Даун) e изследване , което може да се проведе само между 11-13 г.с.Само в този период се измерва нещо на вратлето и нослето , което може да даде доста ясна представа дали е възможно да има някакъв проблем.Със сигурност не трябва да се пропуска....

По думите ти излиза, че ако пропуснем това ранното изследване на по-късен етап няма шанс да се види, ако нещо не е наред? Защо ли ми се струва странно?

Да, точно така е. По-късно това не може да се види.

# 124
  • Мнения: 2 270
Ходих два пъти на ФМ - в 12г.с. и в 19-20 г.с., когато откриха проблема при нас, до колкото знам се прави трета към края на бременността. Според мен това е много важно изследване и при това развитие на медицината и пренаталната диагностика е безотговорно да не се направи!
Веднъж в 21 г.с. Сметнах, че излишно ще облъчвам бебето ако отидя повече.
това твърдение наистина е несериозно - това е ехографски преглед и не вреди на бебето по никакъв начин!

# 125
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
1 път, в 19-20 г.с

# 126
  • Мнения: 206
Вили - вторият път беше въпрос на личен избор, а не поради някакви причини, затова реших че може да не ходя и лекарката беше на същото мнение.

pretty - мисля, че е излишно да спорим по въпроса дали ехог. преглед вреди. Не е доказано, но и не се препоръчва да се ползва често, значи...........  Поне така ми каза лекарката Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 06 яну 2009, 17:09 от biko

# 127
  • Мнения: 206
нещо май обърках с този пост Embarassed

# 128
  • Мнения: 3 993
... ултразвуков скрининг за ранно откриване на хромозомни аномали(по-специално Даун) e изследване , което може да се проведе само между 11-13 г.с.Само в този период се измерва нещо на вратлето и нослето , което може да даде доста ясна представа дали е възможно да има някакъв проблем.Със сигурност не трябва да се пропуска....

По думите ти излиза, че ако пропуснем това ранното изследване на по-късен етап няма шанс да се види, ако нещо не е наред? Защо ли ми се струва странно?

Да, точно така е. По-късно това не може да се види.
Лилия. Н, би ли обяснила какво не може да се види по-късно?
-------------
Струва ми се, че понятията за пренатална диагностика, които се употребяват в темата, се бъркат или не са точни. Не се прави разлика между скрининг и диагностика!  NaughtyЩе се опитам да представя вярната информация систематизирана на прост език:
Пренаталната диагностика включва: скринингови тестове и диагностични тестове.
1. Скрининговите тестове дават информация за вероятността (риска) да се роди дете с определен вроден дефект или генетично заболяване от настоящата бременност. Някои от най-честите вродени дефекти и генетични заболявания, които могат да се открият чрез скрининговите тестове са: дефекти на невралната тръба; дефекти на коремната стена; вроден сърдечен порок; хромозомни болести (синдром на Даун, тризомия 18, тризомия 13 и др.)
1.1. Скринингови тестове през първия триместър : включват изследване на определени биохимични показатели в кръвта и ултразвуков преглед. Провеждат се в 11-14 г.с. и показват каква е вероятността бебето да е болно от хромозомна болест (синдром на Даун, тризомия 18 и др.) Това е скрининга, за който говори  KokonaBonbona. Този комбиниран скринингов тест открива около 90% (но не всички) от бременните, които биха родили дете със синдром на Даун. Въпросният скрининг в 11-14 г.с. не оценява риска за дефекти на невралната тръба (спина бифида, аненцефалия) и коремната стена.
1.2. Скринингови тестове през втория триместър: провеждат се между 15 -20 г.с. и се осъществяват чрез измерване количеството на определени вещества в кръвта на бременната. Биват т.н. "двоен тест"(AFP и hCG) и "троен тест" (AFP,hCG и uE3). Получените резултати се комбинират с възрастта на бременната и с помощта на компютърна програма се определя индивидуалния риск за раждане на дете със синдром на Даун, тризомия 18, дефект на коремната стена или на невралната тръба. Това е т.н. БХС, за който пита авторката на темата. Тройният тест открива 70-75% (но не всички) от бременностите със синдром на Даун. Изследването на AFP открива около 90% от случаите на аненцефалия и около 70% от тези със спина бифида.
2. Диагностични тестове следват, ако резултатите от скрининговите тестове будят безпокойство. Те позволяват да се определи със сигурност дали плодът е засегнат от специфично конкретно заболяване, но не могат да установят всички възможни вродени аномалии или генетични болести. Те включват:
2.1. Фетална морфология, фетална анатомия - прецизен ултразвуков преглед - провежда се през втори триместър; осигурява надеждна информация за растежа и развитието на бебето; подпомага правилната интерпретация на резултатите от скрининговите тестове; незаменимо изследване по отношение диагностика на вродените аномалии;
2.2. Амниоцентеза - обикновено се прави 16-19 г.с.;
2.3. Биопсия на хорион.

# 129
  • Мнения: 106
аз направих БХС-един път и ФМ - един път в цитираните седмици.според моя доктор БХС е достатъчен-той беше категоричен че съм добре и няма нужда от други изследвания. моите приятелки и колежки ме подплашиха че не било достатъчно понеже съм в рискова група- родих на 38 години. и аз отидох - доста късно, почти нямаше време за реакция. оказа се че бебето е съвсем добре.много доктори излишно се застраховат и подлагат бременната на всякакви изследвания. зависи колко добър професионалист е доктора- моят е наистина много добър.

# 130
  • Мнения: 1 219
1 път на ФМ в 14гс.Но останах много разочарована от държанието на доктора и повече не повторих!

# 131
  • Мнения: 1 219
сега прочетох горния подробен пост и май съм сбъркала.И при мен е било Скрининг навярно. PeaceМай съм скарана с понятията Blush

# 132
  • Мнения: 387
буболече след това, което си преживяла можеш да ходиш и на трите ФМ, но това си е личен избор и по преценка на лекаря, който ти следи бременността, ако той и апаратурата са му добри, няма нужда и от трите...колкото до БХС, то май не е от най-точните изследвания, но мисля че един път между 19-22г.с. е достатъчно...но все пак не съм медицинско лице...

# 133
  • Мнения: 1 054
Благодаря на всички за включването   bouquet 

Лорини, много ти благодаря, мила! Мисля да отида там между 18-20 г.с. и после ще се посъветвам с док, която ще ме гледа  Hug

# 134
  • Мнения: 422
аз също не съм ходила,бях 4увала ама така и не отидох,но мисля 4е е по добре да се ходи-при следващо беб4е ще отида със сигурност Peace

Общи условия

Активация на акаунт