Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 4-та тема

  • 87 273
  • 365
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 11 607
Марулке, Марулке, сполай ти,че ме светна да не хвърлям пресеченото мляко......Днес ми се пресече около 1 л. - може и 800мл. да е било - незнам...Сложих го цялото в хлебопекарната, 3 яйца, 100 мазнина - 60гр. масло и останалото олио, 1 кубче мая, 1с.л. сол и 1 с.л. захар и брашно....може би 2 кг. отиде.

Не направих цялото тесто. Разделих на 2. Едната част на питка, другата част в хладилника оставих за мини пици.....

Пекох в тенджера висока 13 см., диаметър 25 см.

Резултат - висока - 10 см., като се опитах да копирам Мариета, не се получи, но пък и аз не се старах......

Тук + тук и опит да снимам конците.....

Много, много вкусна питка се получи. Във фурната втасва 30 мин. на вентилатор на 50 градуса някъде.....А в хлебопекарната втасва около 30 мин. също пак.......

# 151
  • Мнения: 1 394
Маме,страхотна е!Това за пресеченото мляко не го знаех,но вече ще знам.Аз козунака го месих на ръка и после прочетох,че можело и в машината.Ако знаех по-рано....откачиха ми се ръцете,а хлебопекарната ми се е "смяла"от шкафа.  ooooh! Спазих твоите съвети и на Лабрекс,спазих и точната рецепта,така се притеснявах,дали ще стане,но слава богу получи се.Ама много чакане бееее!Макар,че надух климатика вкъщи ,та се изпотих 10 пъти докато ги направя.Но много съм благодарна за съветите,които ми даде,защото всъщност,това е най-важното за козунаците-тайната на майсторлъка.Благодаря ти Мамо Цоце!И на теб Лабрекс,за напътствията!А тази пита направо е чудесна и ако не знае човек-никога няма да предположи,че е правена с пресечено мляко.А и какви конци самоооо!Супер е!Ако имате още такива идейки,които да спасяват положението при някой сакатлък-споделяйте ги! Wink

# 152
  • Мнения: 389
dodyniki, много хубави козунаци, браво  Peace

Мама Цоцоланка, питката ти е станала супер и конците се виждат  Peace

# 153
  • Мнения: 407
Момичета здравейте!
Аз от близо месец все надничам във вашия форум и съм правила до сега една-две питки /е горе долу станаха/, но чесно да си призная ме беше "шубе" да споделя с вас. Но ето, че днес направих поредния опит с питка и малко се поизложих.
Ще ви кажа защо-защото правих Болярската пита, а тя нали става по дебелка и остана сурова. Аз знам от една позната, че питката се пече 40мин и аз толкова я пекох. Но щях да печа още, защото видях, че е станала много дебела в средата но бяхме у майка ми и братми ми"изкара" душата-"Хайде, вадия! Изпекла се е!". И аз как можах да се вържа на неговия акъл и я извадих. И ето пак провал. Сега ме е яд защото вътре стоеше на пластове но СУРОВА.
Искам да отбележа, че на майка ми /а и моята/ фурна е от по-старите /без вентилатор/.
Моля ви кажете ми колко приблизително печете вашите питки?

# 154
  • София
  • Мнения: 618
Лелееее момичета, какви са тези козунаци eat Пусти му и озунаци всичко им правя както си е и вкусни стават Ама като нямам търпение да ги чакам да втасват #Cussing out.

Пепа, аз пека питки на 150-160 градуса, време за печене на нищо, никога не съм засичала!! Но 40 минути ми се виждат малко Thinking

# 155
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Да ви кажа и аз вчера правих пита по метода на мариета и въобще няма нищо общо с тази на Vivian и Мама Цоцоланка, все едно и трите сме правили различни пити, но може би при мен е затова, че нямам висока тава и си пека в плитката. Иначе стана красота и по-късно ще кача снимка.
Този път пекох както ми каза dodyniki на второ ниво на фурната на 180 градуса около 45 минути и имаше супер загар.
Иначе за козунаците, много ми харесват вашите, но аз имам един неуспешен опит от миналата година и едва ли пак ще опитам, много трудоемко е, а нямам нерви.
И извинете за тъпият въпрос, но конците предпоставка за хубаво омесена пита ли е или какво, че аз не заглеждам моите на конци ли са Rolling Eyes

# 156
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Валката, ако ми разгледаш питките, ще видиш, че всяка една е различна, а оформям по един и същ начин. Влияние оказват и качеството на брашното, и температурата, и времето за втасване.
но така е по-добре - иначе всеки път един и същ резултат щеше да е досаден, нали Wink?

# 157
  • Мнения: 1 394
Valkata78,конците на питите и козунаците се получават от глутеновите нишки на брашното и от белтъците на яйцата.Важна роля за тях играе и премесването на тестото.Така,че ,колкото по-малко яйца има в една пита,толкова по-малка е вероятността тя да стане на конци и обратно.Това ми го каза майстор хлебар и да ти кажа убедих се в това.Когато правя постна пита,тя не става на конци,но когато правя с яйца и с двойно втасване и измесване се получават страхотни конци.Това според мен не е критерий за добра пита.Всичко зависи от много неща-дали е хубаво брашното,каква е температурата на продуктите,от маята,дали се меси добре и т.н.Мисълта ми е,че по мое мнение неможе да се каже,че една питка е хубава само когато е на конци.Може да не е на конци и пак да е със страхотен вкус. yes

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 10:52 от dodyniki

# 158
  • Мнения: 293
Valkata78,конците на питите и козунаците се получават от глутеновите нишки на брашното и от белтъците на яйцата.Важна роля за тях играе и премесването на тестото.Така,че ,колкото по-малко яйца има в една пита,толкова по-малка е вероятността тя да стане на конци и обратно.Това ми го каза майстор хлебар и да ти кажа убедих се в това.Когато правя постна пита,тя не става на конци,но когато правя с яйца и с двойно втасване и измесване се получават страхотни конци.Това според мен не е критерий за добра пита.Всичко зависи от много неща-дали е хубаво брашното,каква е температурата на продуктите,от маята,дали се меси добре и т.н.Мисълта ми е,че по мое мнение неможе да се каже,че една питка е хубава само когато е на конци.Може да не е на конци и пак да е със страхотен вкус.
Аз не съм специалист, но много често правя пита, която замесвам без яйца, само вода, мая, захар, сол и малко олио. Дори не чакам да втаса тестото- само 15 мин. престоява, не премесвам, разпъвам с ръце кори, мажа с разтопена мас и поръсвам със сирене.Втасва преди печене и стават страхотни конци! И за да не съм голословна ето:

И още пояснения- маята ми е прясна, незамразявана, брашното ми е много хубаво, меся с топла вода - меко тесто. Може би конците се дължат на маста, тя е топла, когато мажа с нея корите, не зная.И да добавя- разточвам сравнително тънки кори, макар че втасва, мазнината ги разделя и резултата е ОК.

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 11:06 от nela_66

# 159
  • Мнения: 1 394
Нелка,аз също споменах,че зависи и от брашното.Не съм казала,че неможе да се получат конци ,ако няма яйца-а просто,че вероятността е по-малка,което зависи и от брашното,температурата на продуктите и месенето.А ти спомена,че твоето брашно е хубаво,а и слагаш мас,което пропуснах да отбележа,че мазнината също играе важна роля.Преди малко попитах бабата на мъжа ми,чийто баща е бил навремето фурнаджия и тя ми каза,че когато се слага мас-също стават питите на конци.Те дори едно време и козунаците са ги правили с мас.Аз например,правя две еднакви пити,тоест с еднакъв състав и еднакви продукти-едната става на конци,а другата не,но вкусът им е един и същ.Така,че всичко е относително.Важен е вкуса на питата,а това дали ще е на конци или не-хляба в магазина не е на конци и пак е вкусен.Според мен/това е лично мое мнение/,когато една пита е на конци,тя е по въздушна и по-пухкава.Тези ,които не са на конци-пак стават пухкави....абе немога да го обясня-вкусът им е един и същ,но самото усещане по време на консумирането е различно.По мое мнение конците не са критерий за хубава пита-това исках да кажа на Валката всъщност.Пак казвам-не съм специалист,това си е лично мое мнение.   Heart Eyes

# 160
  • Мнения: 293
Така,че всичко е относително.Важен е вкуса на питата,а това дали ще е на конци или не-хляба в магазина не е на конци и пак е вкусен.Според мен/това е лично мое мнение/,когато една пита е на конци,тя е по въздушна и по-пухкава.Тези ,които не са на конци-пак стават пухкави....абе немога да го обясня-вкусът им е един и същ,но самото усещане по време на консумирането е различно.По мое мнение конците не са критерий за хубава пита-това исках да кажа на Валката всъщност.Пак казвам-не съм специалист,това си е лично мое мнение.   Heart Eyes
Абсолютно съм съгласна с теб. Важен в крайна сметка е вкуса!  Hug

# 161
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Маме, сега видях, че ме хвалиш. Радвам се, че съм била от полза. Пак го казвам, че в нашата къща от бабино време още, пресечено мляко не се хвърля, месят се теста, баници се правят, палачинки, всичко става и стават много вкусни.

Ето я моято питка за заговезни, която също е с пресечено мляко  Wink


# 162
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Марулка, както винаги разкошна питка Peace!
Как я оформи, не ми прилича на кифлички Thinking...

# 163
  • Мнения: 1 394
Marulka,супер е!Да бях умряла,нямаше да знам това за пресеченото мляко.На мен рядко ми се е случвало да се пресече,но съм го хвърляла.От сега нататък обаче ще знам.  Peace

# 164
  • Мнения: 1 283
Здравейте неуморни мамчета  Hug Кога успявате да творите, ей това си е време, пък и себеотдаване. Всички сте се постарали доста. Мога да дам съвет на Вивиан - мила, питката ти е превтасала, като гледам доста шуплеста е. Ама не си мисли, че ще ти е последната. Аз да направя добро - ме помолиха за питки за сватба и аз хъката-мъката, не можех да откажа. От престараване едното тесто ми превтаса, ей идваше ми да ревна с глас. Та не една, а три питки наведнъж. Само който е правил, знае за каква хамалогия става въпрос. Човек се учи от грешките си и от опита, разбира се. Трябва да сте самоуверени в себе си.
 Да кажа и за конците. Има значение какъв е състава на питките, колкото повече масло и яйца /давам пример козунаците/, толкова по-добре и другото, което съвсем не е маловажно - е  месенето и  оформянето на питката. Като месите, разтягате тестото /нишките/ и пак го събирате - горе -долу както се точи бутер тестото за да се получат слоевете. Оформянето - навиваш на руло и усукваш като пране - няма начин да не станат конците, дори и само с мас да си я правила, без яйце. И за да не съм голословна ето:
конците Hug

Общи условия

Активация на акаунт