Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 769
  • 403
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 952
Да драсна набързо за ЛИМОН КАВУШ ( לימון  כבוש ):

Нарязвате го на колелца (филийки) , почиствате  семките .
Настрана слагате 2 чинийки - едната със  едра сол , другата с червен пипер (не лют).
Топва се всяко резанче лимон от  едната страна в сол, от  другата в пипер и се нареждат в  стъклен буркан.Хубаво се оплътняват. Заливат се с лимонов сок от шише (купен , не изстискан от лимони). Затваряте буркана , слагате в хладилника и след 2-3 седмици са готови лимончетата . Един вид заместител на трушийка , но много специфични.

Вървят с месо, ориз и каквото пожелаете , но и в  сандвич с ХУМУС + фалафел, месо , чипс (пържени картофки) и т.н. Някои си слагат лимончета дори върху сирене за мазане  Simple Smile .



http://foodha.blogli.co.il/files/2008/03/dsc01868_s.jpg

Ние правим и от малките лимончета също :

http://prdupl02.ynet.co.il/ForumFiles/6144040.JPG

Всяка култура , религия , кухня си има своите обяснения и традиции . Би трябва да се уважава каквато й да е , а спазването никак не е задължително.  Simple Smile

Лек ден и скоро пак ще се включа  с ФАЛАФЕЛ , КУББЕ (Къббе ) , ШЕФТЕ ,  ХАМИН  ....   Hug на всички!

Можете да поговорите покрай питите и за ЛАХОХ ( לחוח  ) .... Изнамерете рецепта от интернет ...Аз стягам багажи за БГ  Simple Smile ....

Лахох : С тях също се "забърсва" хумус   Flutter ....Може и хумус с гъби и лук . Завърташ с лъжица  хумус  в чинийката , а в средата сипваш пържени  гъбки с лук ....

И хумус прави девер ми , но е голяма игра и защо  .... не е като да не се продава по 10-тина шекела килото готов за хапване ( 3.80 лв. някъде ).По-здравословно е , но кой ли се занимава вкъщи.








Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 09:40 от petia911

# 16
  • София
  • Мнения: 338
Петя, аз съм накиснала нахута и чакам рецепта за фалафели, момичета ако някой знае как, да помага. Колко време се вари, има ли някаква тънкост при махането на люспите на зърната нахут или едно по едно се белят.  Взела съм рецептата от архива на готварския форум, но ми се искаше някой да каже тънкости или пък друга рецепта. 

# 17
  • Мнения: 5
                                                  

   Браво  на  пчеличката   Ментичка  !
   Ще  сложа  и  аз  нещо  на  общата  ни  трапеза  !

           chef     bouquet      chef

# 18
  • Мнения: 2 952
barabenka ,  не го белим у нас.Кисне цяла нощ , после  в домашния робот  заедно с всичките  други неща .Не  го и варим .Всичко се мели и се оформят топчета , които се пържат в дълбоко олио.  Има и готов  в консерви ...изсипва се в робота вместо да киснеш цяла нощ. Когато се кисне  той набъбва , така , че  да се сложи в по-дълбок съд  , за да има накъде да се вдига. Мъж ми прави  по много "тесто" за фалафел и слагаме във  фризера в наелони. След време  вадим , размръзяваме и пържим , вкусът е същият.

# 19
  • Мнения: 899
Мента, благодаря, значи смело ще направя аз такава салата, само да изровя пустата рецепта.

Петя, а тези лимончета, ох този Лахох... мисля, че чудесно бих си живяла в Израел  Laughing . Записвам си всички рецепти.

# 20
  • София
  • Мнения: 338
Петя много ти благодаря, аз съм накиснала към 500 гр. и гледам сутринта, че е напълнило купата, ще направим смеската и ще замразя във фризера по твоя идея. Има ли някаква специфична подправка за сместа , която не бива да се пропуска?

# 21
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Една от най-популярните салати в Израел е т.нар. турска салата. Продава се във всеки супермаркет, но е много лесна за домашно приготвяне... Може би във всеки дом я праавят различно, това е семейната рецепта от семейството на мъжа ми

„Турска салата” 

Продукти:
1 голяма връзка магданоз (отговаря на 2 връзки в България)
2 средни глави лук
1 (~500 gr) доматено пюре*
1 с.л. червен схуг**
1 с.л. кимион (на прах, т.е. смлян кимион)
1 с.л. захар
5 с.л. олио
*доматенето пюре не трябва да се замества с пресни домати, концентрираният вкус на пюрето е важен!
**Схуг е люта смес, която купуваме готова и подправяме много от типичниte ястия с нея. Може да се приготви от 5 люти чушки, 6 скалидки чесън и връзка зелени листа кориандът, подправки - кимион, сол, зехтин – всички се смила на еднородна смес. Трябва да е много люто!

Приготовление:
Доматеното пюре се разрежда с малко вода (да е по лесно за бъркане), Прибавяме останалите продукти, лукът и магданозът предварително нарязани. Захарта се прибавя най-накрая по преценка след опитване, защото доминантният вкус трябва да е солен.

Готовата салата изглежда така

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 12:49 от Mentha

# 22
  • Мнения: 1 526


Джахнун

йеменска кухня


ако се питате защо тази рецепта е тук- в Израел има емигранти от най- различни места, като всеки от тях е донесъл със себе си характерни ястия. те и до ден днешен се приготвят масово тук, поизрелчени може да се каже

Продукти:

1 кг. брашно
1 лъжица сода (или пакетче бакпулвер)
1/3 ч. течен мед
1 лъжичка сол
2- 2 1/2 ч. хладка вода
250 гр. мазнина (разтопено масло)

Приготовление:
В голяма купа смесваме брашното, содата, медът, солта. Добавяме постепенно водата и започваме да месим. Целта е да се получи гладко, меко и еднородно тесто. Ако ви се вижда сухо може да добавите още вода.
Когато тестото е готово, оставете го за 30 мин. да "почине".
След това го разделете на равни топки с големината на картоф. Дайте им още 15 мин. "почивка". През това време разтопете маслото.
После вземете топка тесто, потопявате я в мазнината и на набрашнена повърхност я разточвате до получаването на тънък лист. Слагате го настрани. Процедирате така с всички топки,  когато имате готови 4 листа ги слагате един в/у друг и заедно ги завивате на руло. Рулото после може да се постави право в тавичка или да го завиете като охлювче. Когата всички топки са се превърнали в ролца, поставяте тавичката във фурната- затоплена на 120`С. Пече се 6-7 часа и придобива характерен кафяв цвят.
По традиция се приготвя в петък вечерта, пече се цяла нощ и се яде на сутринта.
Поднася се с доматен сос- може да използвате едро смляна лютеница с нарязан в нея зелен лук и сварени яйца!

Приятен апетит!




# 23
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Марак катом - оранжева супа 
Това е една от най-популярните супи в Израел, традиционно приготвяна през есента...
Отново ще отбележа, че тъй като е "народна" супа, във всеки дом я приготвят според семейните си рецепти, а аз пак описвам тази, която съм научила от семейството на съпруга си...
    chef

Продукти:
1 кг батата, обелена и нарязана на кубчета
1/2 кг моркови, нарязани на филийки
1/2 кг тиква
2 глави лук
3 скалидки чесън
1л - 1и1/2 л бульон от пилешки кости (може да се ползва и зеленчуков бульон - т.е. водата от предишно сварени зеленчуци)
250 мл сметана*
3 малки клончета тарагон - зелена подправка, вид пелин е...
сол и черен пипер на вкус, копър или ситно нарязан зелен лук (за предпочитане див лук, или както още го наричат Сибирски лук, див чесън, или Chives)


Приготовление:
Леко запържваме нарязания на ситно лук. Към него прибавяме зеленчуците и бульона. Оставяме супата да заври, след което я оставяме да ври на тих огън до пълното омекване на зеленчуците, прибавяме солта, пипера и тарагона.
Оставяме супата да изстине малко и я пасираме с пасатор. Сметаната може да се сложи веднага след пасирането и да се разбърка - тя е важна не само заради вкусовите си качества, а и за получаването на консистенстността на супата. Друг вариант е тя да се сипе при сервирането, по подобие на показаното на снимката. Поръсва се със лукът, може и с копър (за който обича) и/или с настърган джинджифил.

*това е некашерният вариант на рецептата (кашерен е, ако не се яде месо след нея...)
За да е кашерен, ако по-нататък се сервира месо, използваме кокосово мляко вместо сметана.  Sign Exclamation Но е важно да се ползва именно кокосово мляко, а не кокосова вода, защото кокосовото мляко, което е сокът на кокоса и смленият му плод, съдържа по-голяма масленост, така необходима за еднородната консистенция на супата 
Peace

# 24
  • Мнения: 1 526
Намерих рецепта за салата от израелски кускус със зеленчуци
Умбра, не знам дали е тази, която търсиш, но... заповядайте:


Израелска салата с кускус и зеленчуци



Използва се точно такъв тип паста, които познаваме в БГ

Продукти:

1 пакет кускус
2 средни домта, нарязани на кубчета
2 обелени краставици, нарязани на кубчета
3 стръка зелен лук, нарязани ситно
1 чаша накъсан магданоз
4 глави бели репи, нарязани на тънки кръкчета
1 червена чушка, нарязана на кубчета
1/2 чаша накъсана мента (листа)
2 червени репички, настъргани едро
1/2 чаша зехтин
сокът на един лимон
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:

Сварявате кускуса, според указанията на опаковката. Зазбърквате с вилица, да се разлепят, ако има залепени.
Прехвърляте в голяма купа. Прибавяте вече подготвените зеленчуци, зехтина, лимона и подправките.
При желание може да овкусите допълнително.

Приятен апетит!

# 25
  • Мнения: 836
ихаааааа, страхотна тема!
благодаря!   bouquet

да се запиша с една открадната рецепта от Нож и Виличка

Рогалах

Продукти за тестото:

150 гр. крема сирене
220 гр. масло
3 жълтъка
1/2 ч.ч. захар
2.5 ч.ч. брашно
щипка сол
ванилия (1 пакетче или 2-3 капки есенция)

Продукти за плънката:

1 ч.ч. смлени орехи
2 с.л захар
1 ч.л. канела
щипка сол

1 ч.ч. кайсиево или малиново сладко, загрято и прецедено (ние използвахме малиново и рачел)
около 150 гр. шоколадови парченца
дребни парченца сухи плодове (ние използвахме боровинки и сушени вишни)


Важно е маслото и крема сиренето да са добре размекнати на стайна температура, за да се смесят добре. Разбъркваме маслото с миксер, докато стане пухкаво, и добавяме сиренето. След това добавяме трите жълтъка, последвани от захарта, брашното, солта и ванилията. Получава се меко и леко лепкаво тесто. Овалваме тестото в малко брашно за по-лесно боравене, и го разделяме на 3 топки, които оставяме да престоят няколко часа (или за 1 нощ) в хладилника, увити във фолио. Необходимо е тестото да се охлади и да стегне, за да може изобщо да се разточи.

Поръсваме масата с малко брашно и разточваме топките тесто една по една до около 3мм дебелина. Трябва да се действа бързо, защото ако тестото се размекне, става доста трудно за боравене с него.

След това намазваме тънко диска тесто със сладкото - не е нужно да е много, тъй като то играе ролята на лепило за останалата плънка. Именно затова е добре и да се прецеди сладкото, за да няма парчета плодове. Поръсваме с ореховата смес и добавяме парченцата шоколад и сухи плодове.

Нарязваме на 16 парченца с помощта на нож за пица (или обикновен нож) и ги навиваме във формата на кроасан.

Поставяме ги върху хартия за печене, намазваме всяка кифличка с разбито яйце за блясък, и поръсваме със захар (може да използвате обикновена бяла захар или декоративна на по-едри кристали). Печем около 10-15 минути в добре загрята фурна (на 180-200 градуса).

http://nojivilichka.wordpress.com/2008/12/21/rogalach/


после ще пусна и нещо от домашните  Wink

# 26
  • T"A
  • Мнения: 2 515
esme_bolger, чудесна идея!
За който не е опитавал -  рогалах са израелските кроасани Mr. Green
Непременно ще пробвам да ги направя и аз вкъщи   yes

Аз се включвам с рецепта за любимия ми кекс, който се приготвя за 10 минути...  Peace Рецептата е предавана на лист сред приятели и роднини, но оригинално е от готварската книга "Бишула" или "Рецептите на Шула"  Flutter



Угат банана - бананов кекс

Продукти:
100 гр маргарин/масло
1+1/4 ч.ч. захар (ако не обичате много сладко - 1 чаша захар е достатъчна)
2 яйца
1/2 лъжичка сол
1/4 ч.ч. прясно мляко
2 ч.ч.  брашно с набухвател
4 банана, намачкани с вилица

Приготовление:
Разтопяваме маслото и го изсипваме в по-голяма купа. Прибавяме с бъркане продуктите в следния ред: захар, яйца, брашно, сол и бананите.
Затопляме фурната на 180о. Слагаме кекса във фурната за около 30 минути, като преди да го извадим, проверяваме дали се е изпекъл с клечка за зъби.

Заб.: За печене на този кекс се използва дълга форма за хляб от този сорт:


За повече екзотика - може да се сложат и парченца шоколад или орехи.
Желателно е бананите да не се мачкат на каша, а да има парченца, дори и да са по-едрички...  Peace Приятно е да ти попадне парченце банан, докато си хапваш от кекса, ние дори слагаме 5 банана, вместо 4 по рецептата  Grinning

# 27
  • Мнения: 899
Tali Dan, чудесно звучи салатата! Мисля, че тази, която имам аз само зеленчуците се задушават леко, та ще го направя. Само да намеря ентусиасти да я изядат. Аз май повече обичам да готвя, отколкото после да ям  Laughing .

А тези Рогалах от "Нож и виличка" колко им се канех. Пък сега и бананов кекс е пуснала Мента, чувствам се съсипана  Laughing .

Страхотни рецепти давате   bouquet

# 28
  • Мнения: 899
Пак аз  Mr. Green

Мента, много ти благодаря за страхотния бананов кекс!   bouquet Направих го под формата на мъфини, добавих шоколадов чипс и намалих малко захарта. Ухаят невероятно! Отивам да ги занеса на нашите, като ги изядат ще кажа колко са вкусни, но от сега подозирам  Grinning .

   

# 29
  • Мнения: 4 433
Тирамисуто ми хареса  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт