Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 760
  • 403
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 283
Пак аз  Mr. Green

Мента, много ти благодаря за страхотния бананов кекс!   bouquet Направих го под формата на мъфини, добавих шоколадов чипс и намалих малко захарта. Ухаят невероятно! Отивам да ги занеса на нашите, като ги изядат ще кажа колко са вкусни, но от сега подозирам  Grinning .

   


И аз  да се изкажа като Карлсон -  УМБРА, твоите кексчета са  неприлично вкусни  Crazy Как направи тези фигурки, че съм много лИбопитна? Blush

# 31
  • Мнения: 899
Пепика, по най-дебилния начин  Joy . Използвах за шаблон каренце, плетено на една кука, част от него - налагам и ръся с пудра захар.

# 32
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Umbra, страхотна идея е това с формичките за мъфини (а и твоите са станали истинско произведение на изкуството  yes)! Непременно ще направя и аз, ще се хареса, особено от децата  Hug И аз днес правих бананови кексове - 2 броя - изядоха се като топъл хляб, в семейството на мъжа ми ги обожават  Grinning

# 33
  • Мнения: 405
Прекрасна теми4ка  Hug

# 34
  • T"A
  • Мнения: 2 515
С риск да повторя вече давана рецепта, ще опиша тук нещо по-банално - как приготвяме табуле
Рецептата ни е предоставена от приятел, който е от северните части на Израел
  Peace




Табуле - салата с магданоз и булгур

Продукти:
1 връзка магданоз (от българските - 2 връзки!)
1 глава лук - среден размер
2 домата, изчистени отвътре - без семките и течната част (разрязваме домата на две и го издълбаваме внимателно с лъжичка)
1/3 ч.ч. бургул/булгур
сокът на 1 лимон, лимон и половина

Приготовление:
Нарязваме магданоза на много ситно, лукът също се реже на дребно. Изчистваме доматите (както е описано по-горе) и ги нарязваме на много малки кубчета. Накисваме булгура във вряща вода - в една чаша слагаме булгур (пълним една трета от чашата, или, ако обичате да е с повече - половината чаша може да се запълни с булгур, и прибавяме вода до горе).
Подправяме със сол и черен пипер, сокът на един лимон, зехтин се  полива обилно (както нашият приятел ни е продиктувал - зехтин се полива с любов  Mr. Green)

Получава се количество за една голяма купа, ето снимка от табуле, което правих за един пикник...

Последна редакция: нд, 15 фев 2009, 11:54 от Mentha

# 35
  • Мнения: 899
Мента, тази рецепта ми се нарежда сред най-любимите, по-хубав кекс не съм правила  Hug .

# 36
  • Мнения: 2 952
Ще се включа от България набързо за  Фалафела , за да не оставам само със снимки  Simple Smile .

Та  Simple Smile - кисне се хумусът цяла нощ и набъбва , омеква. Не  го варим у нас. Изцежда се от водата ако не е глътнал всичката. Слага се в домашния робот / фууд просесор. Там се прави "тестото" за топчетата фалафел. Прибавят се за мелене : лук , чесън (пресован) , магданоз доста - зелен (не сух) , лъжичка кориандър, сол , брашно, кимион и набухвател .Пропорциите  на вкус.Дано не забравям нещо.

Топчетата се пържат в дълбоко олио.Има специална машинка за фалафелчета , но може и с 2 лъжици да се огормят топчетата  - въпрос на форма. Гевречета съм виждала само в БГ , не и в Израел.



# 37
  • Мнения: 2 952
Ето по ред на номерата - ЛАХОХ хлебчета  сега .



За някъде 6 големи  хлебчета продуктите са : 1 кг. брашно , 1 л. сол , 1/4 лъжичка захар , 1  и  половина л. суха мая , 2 лъжици грис.

Разтваряме маята в  чаша топла вода.В голяма купа слагаме около литър топла вода , солта , захарта и маята.В малък съд  слагаме да заври вода - 2 чаши. Сипваме там 2-те л. грис и разбъркваме за 1-2 мин. Прибавяме това към голямата купа.Прибавяме постепенно брашното и разбъркваме.Оставяме  купата завита с  кърпа на топло за 2  часа. С ръчен миксер трябва да се разбърка веднъж тестото през тези 2 часа и набързо. Тестото е готово да речем.После  намазваме тигана  с масло / олио .Може да се работи с 2 тигана за по-бързо. Сипва се тестото  като за палачинка - да покрие тигана. Започват да се получават балончета по тестото от силния огън.Тогава захлупваме тигана и намаляме огъня .Не  се обръща от   другата страна . Между  двете Лахох трябва да се изстуди тигана като се потапя дъното му в  студена  вода.

Това не съм го правила  аз лично . Любител съм на Лахох , но това е рецепта от интернет .

 

# 38
  • Мнения: 836
Празнични сладки

3 яйца
1 1/2 ч. пудра захар
1 ч.л. коняк
1/2 ч.л. канела
брашно, колкото поеме за меко тесто

яйцата се разбиват и към тях се прибавят всички останали продукти.
Тестото се разточва на кора с дебелина 7-8 мм. Изрязват се квадрати със страна 3-4 см, които се прищипват в средата, така че да наподобяват пеперуда. Пържат се в сгорещено олио.
Поръсват с пудра захар

# 39
  • Мнения: 836
малко е рано за Пурим, но сладките си ги бива  Mr. Green

Пръстите на Аман (от книгата на Анави)

За тестото
3 ч. брашно
1 1/2 ч. олио
1/4 ч. вода
1 жълтък
щипка захар

за плънката
1 1/2 ч. орехи
1 ч.л. канела
2-3 с.л. захар
1 яйце+1 белтък
настъргана кора от 1 портокал

Към олиото постепенно се добавя брашното, а после и водата.
Омесва се меко, нелепнещо тесто. Разделя се на парчета с големина на картоф, които се разточват на правоъгълници с размери 5-6 см на 10-15 см. По дължина се слага плънката и се навиват на руло. После се оформят, като пръсти. Нареждат се в тавичка и се намазват с жълтък. Пекат се в предварително загрята фурна, готови са, когато тавичката се разклати и те се отлепят сами. Поднасят се студени.

# 40
  • Мнения: 836
Джобовете (или ушите) на Аман 

за тестото
115 г несолено масло
250 г захар
2 с л мляко
1 яйце, разбито
1 ч л ванилова или бадемова есенция
щ. сол
200-250 г брашно
пудра захар за наръсване

за плънката
130 г семена мак, смлени
120 мл мляко
75 г накълцани стафиди
3-4 с л захар
2 с л меласа
1-2 ч л лимонова кора настъргана
1 ч л ванилия

тестото:
Разбива се маслото със захарта на пяна
Отделно се смесват млякото, яйцето, есенцията и солта и се добавят към маслено-захарната смес.
Брашното се пресява в трета купа.
Омесеното тесто трябва да бъде с консистенцията на пясъчно (маслено). Ако е много гъсто,се добавя още мляко.
Завива се и се оставя в хладилник за 1 час.

плънката:
всичко, без ванилията, се смесва и се слага на слаб котлон.
вари се 5-10 минути докато почти цялото мляко се изпари и се сгъсти и му се добавя ванилията.

Тестото се разточва на кора с дебелина 3-5 мм и се изрязват кръгчета с диаметър 7-8 см.
Слага се 1-2 с.л. плънка и се защипва така че да се оформи триъгълник.
Пече се около 15 минути на предварително загрята на 180° фурна, до бледо златист цвят. Поръсва се с пудра захар.

забележка: по съвет на Бисквитка от бгкулинар, за да не стане суха маковата плънка, макът се попарва с вряло прясно мляко или вода и престоява така няколко часа или цяла нощ, изцежда се и после се смила с блендер.

една снимка (не е моя) как би трябвало да изглеждат

# 41
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Щом сме започнали с дребните сладки, предлагам рецепта за домашно приготвяне на едни често срещани из магазините готови сладки  Grinning

Сладки-цветя с мармелад
(угиот перах риба)
по рецепта на Карин Горен



Продукти:
- за тестото
200 гр масло, студено (не разтопено), нарязано на кубчета
100 гр пудра захар
2 ч.ч. брашно (~300 гр)
1/4 лъжичка сол
1/4 ч.ч. прясно мляко (~60 мл)

- за пълнежа:
сладко от ягоди

- за украса
пудра захар
 
Приготовление:
Затопляме фурната на 180о. В миксер или в кухненски робот слагаме брашното, солта и пудрата захар, прибавяме маслото и разбъркваме, като включваме и изключваме миксера (на пулси го включваме, на кратки завъртвания) докато не получим натрошена смес (не се получава хомогенна смес, а като на едри трохи). Прибавяме постепенно млякото, докато сместа не стане единна (тук вече разбъркването е с ръце). Увиваме тестото плътно в найлон и го оставяме за около 2 часа в хладилника да се стегне. След това го разточваме върху хартия за печене, предварително обилно посипана с брашно, да е с дебелина не повече от 1/2 см. С формичка за сладки изрязваме цветята (аз нямам формички и ползвам чаша с малък диаметър), като на половината цветя допълнително изрязваме и дупка по средата (с още по-малка чашка или с друга кръгла форма), от остатъциците от тестото могат да се направят още няколко сладки, като се смесят в едно и се разточи отново.
Пекат се около 10 минути, докато получат лек златист отенък. Оставяме ги да изстинат напълно. Половинките с дупка поръсваме с пудра захар, а на другите мажем сладко, след това ги залепяме, подреждаме и сервираме. В зависимост от големината, излизат между 20 и 30 сладки. Ако не се ядат веднага, се слагат в затворена кутия (на един ред, за да запазят вида си) на стайна темперетура.

 

# 42
  • Мнения: 14 489
я да се запиша, че за малко да пропусна такава страхотна тема Crazy

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел много се стараят да поднасят здравословна кухня и почти във всеки дом и във всяко заведение предлагат салати с киноа. Има безброй варианти на тази салата, ще запиша един от тях (пропорциите не са ми много точни, тъй като "копирам" салата, която обичам и познавам от едно кафене  Peace)

Здравословна салата с киноа
салат бриут им киноа  thumbsup



Продукти:
1 малка маруля или половин по-голяма, може да се добави към нея: листа рукола, малко магданоз и други листа, подходящи за салата
1 голям морков (или 2 малки)
1/2 краставица (или 1 цяла, ако е от израелските)
1 голям домат
1/2 - 2/3 ч.ч. сварена киноа
2 с.л. мюсли
сокът на половин лимон 
1/4 - 1/3 ч.ч. зехтин, сол и черен пипер на вкус

Приготовление:
Листата на марулята се накъсват, морковът се нарязва на тънки ивички, краставиците и доматите - на малки кубчета.
Сокът на половин лимон се обърква заедно със зехтина и останалите подправки в малко бурканче.
Върху салата се изсипва киноата, мюслито, полива се с дресинга и се разбърква добре. Опитва се на вкус и се подправя допълнително, ако нещо липсва. Сервира се с квадратна филия сирене отгоре.

Може да се добави и половин глава червен лук или зелена чушка, нарязана на ивички по подобие на моркова.   chef






# 44
  • Мнения: 46
Чудесна тема, Simple Smile с удоволствие ще се включа.
Утре ще пусна рецепта за храиме , това е един вид риба яхния по иракски, а за сега лека нощ

Общи условия

Активация на акаунт