Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 767
  • 403
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 46
Храиме


необходими продукти

риба филе -принцесата на нил или друго филе без кости

6-7 скилидки чесън, нарязани на дребно
4-5 настъргани домати или 3/4 кутия от готовите + 1 с.л.захар(това не е в рецептата, но по съветите на мама,където има домат трябва да се "омекоти" със захар )
1-2 червени чушки нарязани на ивици
1 цяла люта чушка (или повече-ако обичате много люто)
1 голям морков нарязан на ивици
черен пипер
 сол на вкус
 малко кимион
 (има и още една подправка (хаваидж която според мен е ужасна и разваля напъно вкуса и затова не я препоръчвам изобщо, но   както се казва- на вкус и цвет товарищи нет Grinning)
много магданоз
олио
1 с.л супа на прах


рибата се накисва във вода и сок от лимон за малко за да неутрализира  миризмата



В по- плоска тенджера  леко се  запържва  чесъна,добавят се морковите, след това чушките подправките,половината от магданоза, доматите със захарта и когато морковите омекнат се добавя и рибата нарязана на  парчета.
Покрива се с гореща вода и се вари на среден огън.
Ако забележите, че сосът се е сгъстил много разреждате с  малко топла вода.
В последните няколко минути преди да свалите от огъня добавяте останалия магданоз


Наи важното-  не забравяйте хала или топлия хляб за топене в соса Grinning

# 46
  • Мнения: 836
ТИШПИЩИ

за тестото
1 ч. вода
1 ч. олио
4 с.л. маргарин
3 ч. брашно
3 ч. грис
1 бакпулвер

за плънката:
1/2 ч. захар
1 ч. орехи (смлени)
1 ч. бадеми (смлени)
1 с.л. сусам
2 ч.л. канела

за сиропа:
1 1/2 ч. вода
1 1/2 ч. захар
3 с.л. розова вода (може и без нея)
2 с.л. лимонов сок

Маргаринът, олиото и водата се слагат на котлон да заврат.
Прибавят се брашното, гриса и бакпулвера.
Получава се меко тесто, което се меси и се разделя на 2 части.
едната част се разстила на дъното на намазана тава, поръсва се плънката и се покрива с втората кора.
Разрязва се на квадрати или ромбове и се пече на предварително загрята на 180° фурна. Като се опече и стане златисто се вади и се залива със студения сироп.

# 47
  • у дома
  • Мнения: 258
Момичета, прекрасни предложения.
Най-много ме зарибиха тигровата салатка (че сме предимно на салатки сега), както и лещата с ориз....мммм

# 48
  • Мнения: 1 526

или угат солет- торта от грис
Много добро предложение, браво esme_bolger . Смятам да го направя утре Peace.


Въобще браво на всички включили се!

# 49
  • Мнения: 46
Сега разгледах по подробно и забелязах, че всъщост настоящата тема е продължение на друга, създадена преди повече от година. Тъй като е доста голяма и нямам време да изчета всичко наведнъж,ще ме извините ако повторя нещо Embarassed

# 50
  • Мнения: 46
Пастел (баница с месо)



3 1/2 ч брашно с 1/2 бакпулвер,щипка сол ,1 ч.вода, 1/2ч олио и 50гр маргарина се омесват на хубаво тестокоето се оставя да почине.През това време се приготвя плънка като 1/2 кг каима,малко кимион, стрита чубрица,  ситно нарязан магданоз,черен пипер, сол и 1 чаша вода се слагат да се задушат до получаване на сивкав отенък.



От тестото се приготвят 2 топки.


По голямата топка се разточва  и се разстила върху набрашнена тава като се покриват и стените.Изсипва се приготвената плънка.Отгоре се покрива с разточената втора топка от тесто като краищата се прищипват с тези от долното тесто.Пече се до получаване на златист оттенък, вади се от фурната, напръсква се с малко вода и се покрива с кърпа докато поизсине

  bouquet


# 51
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Едно нестандартно предложение, в оригинал е гарнитура, но в днешно време се поднася или като предястие, а дори и вместо десерт (ако се подслади повечко)... Рецептата е от кухнята на полските евреи:



Цимес - сладки моркови

Продукти:
1 кг моркови, обелени и разрязани на колелца (може и на пръчици, както е на картинката, но да не са съвсем тънки)
3 с.л. масло
сол на вкус
сокът на 1 портокал
2 с.л. мед
1 ч.ч. стафиди
2 пръчици канела (или 1/3 ч. лъжичка канела на прах)

Приготовление:
Задушаваме морковите в съд с масло за около 5 минути, като разбъркваме.
Прибавяме останалите продукти, заливаме с вода (да покрива морковите), затваряме съда и готвим на несилен огън около 1/2 час, докато морковите не поомекнат. Махаме капака на съда, разбъркваме и оставяме да се готви докато течностите не се изпарят - накрая остава нещо като сироп, който прави морковчетата бляскави. Може да се поднесе и топло, и изстинало - според вкуса   Simple Smile

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Хрянът е едно от задължителните добавки към празничната трапеза на еврейската Пасха - Песах. Но се прави и без повод, стига да отива на основното ястие - риба, език, месо. В Израел хрянът е и задължителен при поднасянето на рибни кюфтета, типични за ашкеназката кухня (гефилте фиш - по-нататък ще дам и за тях рецепта, въпреки че лично не съм им почитател...)



Хазерет - червен хрян

Продукти:
3 глави червено цвекло, сварени и изстинали
1 корен хрян, около 200 гр

2 с.л. оцет
1 с.л. захар
сол на вкус

Приготовление:
1. Обелваме цвеклото и го настъргваме на ситно ренде.
2. Обелваме хряна и го стържем на ситно ренде (действието предизвиква силно сълзоотеделяне  Cry)
3. Объркваме цвеклото с хряна и добавяме подправките, разбъркваме добре (през сълзи...)
4. Затваряме плътно в бурканче и съхраняваме в хладилник до консумацията...

# 53
  • Мнения: 110
Добър вечер! Да си запазя ред аз. Чудесна темичка, Мента.   bouquet  chef

Вече гледам сме на десертите, то ще пусна по-късно рецепта - изпитана/ за батбут: така на магрибски казват на питите - джоб.
До скоро!  Hug Peace

# 54
  • Мнения: 46
Добър вечер.Виждам че Мента е дала рецепта за моркови по полски.Ето от мен моркови по марокански

Няколко големи моркова се обелват и разрязват на колелца (1см)Слагат се да се варят и междувременно се приготвя маринатата  от  счукани няколко скилидки чесън, наситнен магданоз, олио,сол, ако обичате лютичко малко чили и изстискан лимон.Когато морковите са готови прецедете ги , изсипете в купа и ги объркайте добре с маринатата.За предпочитане е да ги оставите час - два в хладилника за да я поемат добре.


Ор

# 55
  • Мнения: 490
Здравейте, включвам се и аз във вкусния форум.   bouquet
     Ментичка браво и за това ти благородно дело thumbsup.
     Израелската кулинария е необятно море, има уникални ястия от различни региони на света, аз обаче смятам да се запиша с едно италианско ястие, пък по нататък ще се отбележа и с израелска рецепта.
         Лазаня "Макаби"- вегетарианска
(тайната съставка е бира Макаби, за това съм си я кръстила така, може да се използва и друга марка разбира се Grinning)
        Половин кутия готови кори за лазаня
            за плънката
           200-300 гр доматено пюре
           2 глави червен лук
           3 скилидки чесън
           1 ч.л. сол
           1 ч.л. захар
           100 гр гъби
           1 червена гамба или друг зеленчук по вкус
           1 чаша светла бира
            200- 300 гр кашкавал ( в Израел използвам 28%)
           риган и подправки по избор (подправките за спагети )
            за бял сос
            100 гр масло
            200 мл прасно мляко студено
            половин чаша вода и половин чаша бира
            3 с.л. брашно , черен пипер и сол на вкус
   
           Задушават се лука и чесъна самостоятелно в зехтин( или олио) за около 2-3 мин. прибавя се гамбата( също се задушава 1-2мин). Добавят се гъбите, доматеното пюре и сол, захар,подправки, чашата светло пиво. Разбърква се докато кипне и се оставя да се охлади леко след това.
          За белия сос се разтопява маслото, след това се прибавя брашното, млякото, бирата сол и пипер, разбърква се постоянно докато изври бирата и се получи средно гъста консистенция.
        В намаслена тава поставяте слоя кори за лазаня, преливате ги с белия сос , слагате слой плънка и слой настърган кашкавал и така всеки слой. Аз слагам слой и най-отгоре и настъргвам много кашкавал.Пече се в загрята фурна на 200 градуса около 25 мин.(зависи от корите, на Барила са за 20 мин. и не трябва предварително да се запичат, при други трябва).
           Приятен апетит(бе теавон)! 1dating
       Бутилка бяло вино или светла бира няма да навреди на консумацията Laughing bowuu

# 56
  • Мнения: 1 263
Браво на Mentha за темата.  bouquet
Аз вече опитах салатата от кус-кус. Flutter
На дневен ред е банановият кекс. bowuu
Влюбих се в мъфините на Umbra. Crazy

# 57
  • Мнения: 1 410
Метичка ,страхотна тема!А вкусна ли е - лелемале! Crazy

# 58
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
обещаните снимки от угат банана, които направих сутринта.Приготвя се много бързо и е страшно вкусен Peace
 това е изпечен в тавата и парче

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 19:09 от jakinik

# 59
  • T"A
  • Мнения: 2 515
jakinik,    bouquet Не си бях помисляла, че и в голяма тава може да се получи кексчето  Grinning
Потвърждавам, че се приготвя бързо и изненадва с вкусовите си качества  yes

мимкис, оригинална идея!  Hug

akhyal_katya, чакам с притаен дъх!!!  bowuu

maly и esme_bolger, приносът ви е неоценим!   bouquet

Приготвила съм още няколко рецепти, при първа възможност ще ги публикувам  Grinning
(дори се "пречупих" за ястие с месо, въпреки че то присъства само по изключение в менюто в нашия дом)

Общи условия

Активация на акаунт