Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 783
  • 403
  •   1
Отговори
# 195
  • T"A
  • Мнения: 2 515
maly, до сега съм правила само със спанак - аз просто обожавам спанак! Правя и комбинирана - спанак и печени чушки, и още един вариант с кедрови ядки, но пак основата е спанакът  Simple Smile Свекърва ми и майка и правят с лук, с царевица, с карфиол, доста разнообразно... С гъби ми е любима - но до сега с гъби съм купувала готова пащида само - от една френска фурна до нас, правят чудни кишове (т.е. с разстлано тесто и плънка от гъби и сирене)... Но съм готова да пробвам  yes

Мерси, Ели   bouquet

# 196
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз съм яла пащида с броколи,ама незнам как се прави-аз не мога да готвя  Embarassed предполагам,че принципа е същия само се заменя спанака с борколи  Peace

# 197
  • T"A
  • Мнения: 2 515
По принцип, ако се прави с броколи или с карфиол, е хубаво да се ползват "розичките" и за украса,
нещо такова:



Но не мога да разбера как запазват тези "розички" от препичане  Thinking  Confused Трябва да поразпитам  Wink

Намерих рецепта за пащидат питриот - пай от гъби, но ще я изпробвам по-нататък, че напоследък доста тестено ни се събра да вечеряме...
(иначе е от книгата "БиШуля", а рецептите и са сполучливи, каквото съм пробвала от нея - излиза вкусно

# 198
  • Мнения: 46
Всъщност като си помисли човек тази пащидат теред си е направо "мързелива " баница със спанак.Вместо да месиш разточваш и прочие подробности  Simple Smile заместваш цялата работа с белото хлебче, а сигурно става  хубаво и с изстинал, позастарял багет newsm78,, бъркаш всичко,печеш, приготвяш  и чашка айрянче и ето ти вечеря  chef  bouquet

# 199
  • Мнения: 112


Но не мога да разбера как запазват тези "розички" от препичане  Thinking  Confused Трябва да поразпитам  Wink


Мента,аз слагам алуминиево фолио отгоре .

# 200
  • Мнения: 6 390
Аз съм, Ели да  Laughing! Карнавал е и в темата ни и на вън. Лудницата е голяма. Утре ще напиша пропорциите, че ме е налегнала сладка умора  Crazy...
утре мина и замина...  Mr. Green

# 201
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мали, наистина е простичко, моята асоциация беше с кайма  Grinning Все едно правиш кайма от спанак и я изпичаш после  Grinning Баницата си я правя вита и така са си свикнали да им я поднасям, ако е друга - няма да разпознаят, че е баница  Mr. Green

Сара, явно покриват с фолио и може би цялото печене е с покрита съдинка  Thinking Бабата на съпруга ми често ни поднася карфиола за гарнитура, като го пече с малко вода, в която разтваря бульон на прах (аз бих ползвала зеленчуковата вода с няколко капки олио), а отгоре го поръсва с Nigella - т.нар. черен кимион или чилибитка (на иврит - кецах):


Понякога слагат и на пая с карфиол от тази подправка, ето една снимка: http://saigel.files.wordpress.com/2007/11/cimg1272.jpg  Peace И още една: http://images.nana10.co.il/upload/62005/IsraBlog/98756/posts/2773090.gif


А аз снощи правих сушени захаросани кори на помела  Grinning Това е плод, който тук отглеждат и дори изнасят... (с много обелки)



Опитах на един рожден ден захаросани кори и много ги харесах, така че нямах търпение да си направя в къщи. Обаче в нета видях, че правят и с други кори, така че пробвах с корите на една помела, един портокал, една мандарина и един лимон  Mr. Green Ако се ползват кори на помела или грейпфрут, бялото отвътре трябва да се изреже  thumbsup (на другите плодове - не). Няколко дни се попарват - т.е. в голям съд върху тях се изсипва вряща вода, подменя се 2-3 пъти дневно; след това се кипват няколко пъти (отново водата се подменя след всяко кипване), и накрая се сиропират - т.е. кипват в смес от равни части вода и захар, докато не водата почти не изври и накрая остане гъст сироп. Накрая корите се сушат (изцедени от сиропа) - или два дни на проветриво и сухо място, или във фурната - на температура, която не превишава 80о-100о. След това може да се овъргалят в кокосови стърготини, в пудра захар (за да се запазят) или в разтопен шоколад  Peace (или най-простото - да се ползват в някой кекс)

Моите снимки: сиропираните парченца , изсушени и овъргаляни в пудра захарphoto, и с шоколадовата глазура

И чужди снимки:
кори на помела в кокосови стърготини, портокалови кори в кристална захар
- стават сладки отвън с тръпчив вкус отвътре, оставят кисело-горчиво на езика

# 202
  • Мнения: 46
Опа и тези цитрусови корички хващат око newsm10.Аз ги купувам с шоколадово покритие.Има няколко подправки между които канела, кокосови стърготини ,кориандър и хауайъдж(дори да ги  произнасям не ми се ще) които са персона нон грата в устата ми #Cussing outно тези лакомства топнати в шоколад са бижу coolcool

# 203
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мали, и ние сме така с изброените от теб подправки  Stop  Аз ги харесах с шоколад, но мъжът ми ги предпочете в пудра захар... Може би, защото не ползвах качествен шоколад (просто нямах вкъщи), иначе биха били истински деликатес  Heart Eyes В шоколадовото покритие ми се запазиха по-сочни  Peace

# 204
  • Мнения: 1 526
ooooh!   Embarassed ексюзе моа  Crazy

Салата от авокадо

2 бр. авокадо
сокът на един лимон
3 твърдо сварени яйца
3-4 стръка  зелен лук (според вкусовите предпочитания)
3-4 лъжички майонеза

При авокадото най- важното е да е хубаво узряло, но не и да е презряло (защото се разкашква и вкусът се променя).
Помня как се търкалях от смях на едно предаване по GTV (Перфектата вечеря). Там един от участниците беше решил да сложи авокадо в шопска салата. Но не за това се смях, резултата е добър. Обаче явно за пъви път приготвяше нещо с авокадо, защото обясняваше, че е най- трудно да се отдели от костилката и се бореше с него като прасе с тиква. А е всеизвестен факт, че когато авокадото е зряло то костилката се отделя супер лесно с едно докосване. Да не говорим, че когато не е зряло е като гума със стипчиво- горчив вкус... Както и да е, отклоних се, но това е важен факт за вкусовите качества на тези салатки.

Обелваме авокадото и леко го намачкваме с вилица. Веднага поръсваме с малко сол и прибавяме лимонът, за да запазим авокадото от потъмняване. Обелваме яйцата и  пасираме всички продукти с помощта на блендер или пасатор. Палучава се гладка паста. Нарязваме на ситно и прибавяме зеленият лук. Накрая прибавяме мойонезата, също според предпочитанията. Дозата може да се намали или увеличи. Объркваме и поставяме за няколко часа в хладилник. Поднасяме с крекери или брускети. Може да се гарнира и с резанчета домати.

Тази рецепта научих от израелската лелята на мъжът ми, когато дойдохме преди 12год.

Мента, чудесни са резанките. Изглеждат много апетитно.
За пащидата- не съм знаела този начин с халата  Peace. Винаги съм правила някакво тесто с брашно, яйца, к. мляко.
Аз съм алергична към спанак, моята любима е с царевица, гъби и кашкавал. С броколи не съм правила, но ще се пробвам скоро.

# 205
  • Мнения: 46
Нека да се върнем няколко страници по назад - за бурекас.Че са вкусни-няма две мнения но само когато са пресни топлички току що излезнали от фурната. Изстинат ли  , колкото да ги претопляш, Ето не то-както казват италянците( нямам е оборотное  Rolling Eyes)


Опитайте обаче прословутите бурекитас, но не тези купешките


Завирате в дълбока тенджера 1 чаша олио и щипка сол.Изтегля се от огъня и внимателно се изсипва вътре 1 чаша вода(без 1 пръст височина).Хубаво е да поизчакате все пак минута две за да не пръсне.Започвате да изсипвате вътре брашно и с дървена лъжица бъркате, докато се получи меко тесто.
 [За ориентация на някои по млади и по неопитни бъдещи и настоящи мами, тестото трябва да бъде  меко като долната част на ухото, там където се закачват обиците Simple Smile,не се смейте, това мама ме е учила newsm26,, работи неотказно]

От готово размесеното тесто  откъсвате топчици с големина на орех и всяка топчица размесвате на кръгче. В средата слагате плънка по желание


сирене и белтък
сирене и печен патладжан
сирене и варен намачкан картоф,
само картоф,
патладжан с кайма
гъби
или всичко друго каквото обичате


подгъвате едната стана на кръгчето  върху другата  защипвате краищата намажете с жълтъка и поръсете със сусам или настърган кашкавал(за разкош както казва една дружка)и печете.
Снимката която давам не е моя, само за нагледност




Най големия им недостатък е че колкото повече стоят по вкусни стават, но къде ти да останат #Cussing out

# 206
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мали ,като дебела гастрономка, си копвам тази рецепта! откога си умувам с подобно тесто дали ще се полу4и нещо, тип парено!друго освен познатите толумби, еклери и тн! мерси!

# 207
  • Мнения: 46
Здравей Марси,

убедена съм че ще ти харесат тези соленки


Много приятно чувство поражда участието  на сънародници разпръснати по целия свят smile3528

# 208
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Мали а кафена чаша или няма значение просто да е една и съща и за брашното и за олиото  Embarassed а горе долу колко соленки излизат?
Ох да и на колко градуса се пекат Embarassed

# 209
  • Мнения: 46
Добрутро newsm03,

снощи рано напуснах поста защото спешно трябваше да се гледа"пайдърмен салос"Spiderman 3 и сукамен 2(Superman2)-поне 10 пъти от едно и също място до определена точка Mr. Green така че не съм видяла въпроса ти Бубе.


 Не е важна големината на чашата,  а да се спази съотношението ,(тъй като брашното е колкото поеме) колкото по- голяма, повече соленки излизат Simple Smile.Температурата е 180 гр,
От една средна водна чаша 200 мл излизат около 20на. Simple Smile


Несиа това ве билуи наим dance



Happy Friday the 13th Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт