Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 770
  • 403
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 952
Боже , хора ...сетих се за една много обикновена салатка , но много вкусничка ...То е едно нищо за обяснение , но понеже хапнахме и скачам да я напиша ....Не помня дали е писана ...Както и да е  ... Твърдо сварявам яйца .Нарязвам ги на ситно (колкото може да не се разронват ...).Разбърквам ги със  зелен лук на ситно .Добавям лимон, сол , черен пипер на вкус.

Моята свекърва нарежда по много салатки на вечерите - много на брой в малки чинийки ...

Дъщеря й пък прави една страшна салата с марули , краставички, домати и запържени  орехови ядки отгоре ...Може и сусамени ...може и двете ... С ореховите става супер ... Може да се полее със сос на вкус от  готовите или какъвто си правите за салати.... На мене ми харесва без сос , за да усещам вкуса на орехчетата - на едро хем ....

Много рядко правим на вечерите халави (млечно) , все басари ( месно ) ...Жалко ...аз обичам млечните вечери ... У нас обаче мъжете остават недоволни от млечното .... Малко недовтршено им идва ....ядат , ядат и току търсят още нещо - не става работа ...мръвки трябва ...  Whistling ....  Халави било за детски рожден ден - твърдо гориво им трябва .... после ни с ядки си дояждат , ни с чай ...ни сладкото им върви като се отместят в хола вече ...Опват  се  - пият чайче ...уж  заслаждат ама  - ц !  Whistling 

 Hug 

# 211
  • Мнения: 610
Жакиник много хубави сладки сте направили за Пурим , браво на твоята малка помощничка  Hug

Мента чудесно изглеждат коричките от помела   bouquet интересно ми е как ще са на вкус ....аз съм хапвала помело, при нас на пазарчето продават, по вкус ми заприлича малко на грейпфрут  Thinking

Ето и сладкишите които приготвих преди два дни за рожд. ми ден - по ваши рецепти , за което Ви Благодаря   bouquet

Браунис по рецепта на Мента:

намазанки с шоколад - http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11035591
и пак - http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11035657   мноого вкуснички

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11035569  украсата със сърчицата  Flutter е по идея на Мента   Heart Eyes

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11035630  портокаловите мъфини на Умбра

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11035648  и отново шок. топчета на Тали  , двойна доза  Simple Smile

Тали ще пробвам браунис и по рецептата която даде ти, обаче четейки темата на Блонди нещо се обърках, аз също като теб ползвам силиконови формички, трябва ли да ги слагам в хартиени кошнички ? Моля те кажи  Hug

Сега наред са- сладките от тахан с вкус на халва, пай със спанак , ще чакам и рецептата на пай с гъби ....и гъбки и спанак много обичаме всички в къщи.

# 212
  • Мнения: 1 526
Уау   bouquet  Hug! Поздравления за отличните резултати  Peace! Близките ти са облагодетелствани с кулинарка и естетка като теб  Hug!
Аз не слагам хартия в силиконовите форми. Блонди е слагала защото нейните формички не са силиконови и трудно се вадят готовите браунита. А силиконовите, знаеш излизат много лесно, само ги вади докато са топли, защото после стават отгоре хрупкави и се разтрошават ако се вадят студени.

# 213
  • Мнения: 2 952
Близначке , ти с тия  златни ръце ...а и време как намираш с малчовците !? Бравос !  Simple Smile

# 214
  • Мнения: 641
Леле, за какви вкуснотии сте дали рецепти!
Близнаците – супер сладкиши
Боже , хора ...сетих се за една много обикновена салатка , но много вкусничка ...То е едно нищо за обяснение , но понеже хапнахме и скачам да я напиша ....Не помня дали е писана ...Както и да е  ... Твърдо сварявам яйца .Нарязвам ги на ситно (колкото може да не се разронват ...).Разбърквам ги със  зелен лук на ситно .Добавям лимон, сол , черен пипер на вкус.
Петя, вярно адски вкусничка салата става. Правя същата, но добавям и малко майонеза и съвсем малко горчица или ситно смлян хрян.

# 215
  • T"A
  • Мнения: 2 515
...когато дойдохме преди 12год.
Преди 13, но кой ти брои  Mr. Green

Близнаците, голямо удоволствие е да разглеждам приготвените от теб неща  Hug Направо все едно съм ти била на гости  Grinning

Набързо в този късен час ще се опитам да опиша как приготвят салата от чушки в Израел.
За пример, една снимка от бюфет в заведение:http://www.mentha.snimka.bg/album.php?album_id=332730&pid=10133115
Давам оригиналната рецепта, но аз променям пропорциите - слагам 3 чушки, а останалите продукти - наполовина  Peace


Салата от чушки
Продукти:
1/3 ч.ч. олио
2 глави лук, нарязани тънко
9 чушки в различни цветове (но не прави чушки, а от тези във форма на камбанка, дебелокожи, от този сорт)
2 скалидки чесън (накълцан, намачкан или пресован)
Сол, пипер на вкус
1/3 ч.ч. бяло вино (аз ги подправям с оцет от бяло вино и с балсамов, като сипвам в малки количества докато го докарам на вкус), клонче мащерка
Приготовление:
Затопляме олиото в голям съд и запържваме лука. Междувременно нарязваме чушките на ивички и ги прибавяме в тигана. Добавяме чесъна, подправяме със сол и черен пипер и оставяме за няколко минути да се задушат, накрая добавяме виното , разбъркваме добре, и оставяме на тих огън за още не повече от 10 минути. Накрая добавяме клончето мащерка и оставяме да се изстуди... (поднася се със стайна температура или по-студено, т.е. след престой в хладилник)

Така се готвят чушките:

     Готовата салата:

Други варианти: 1) към салатата може да се добавят обелени и "изпечени" на тиган тиквени семки; 2) да се задушат чушките с цели скалидки чесън; 3) да се прибави един малък патладжан и  домат, нарязани на ситно, запича се във фурна (вместо на тиган) и накрая се поръсва с половин връзка магданоз, също поднасят студено  Grinning

# 216
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента чудесно изглеждат коричките от помела   bouquet интересно ми е как ще са на вкус ....аз съм хапвала помело, при нас на пазарчето продават, по вкус ми заприлича малко на грейпфрут  :thinking

Ако е узряло, би трябвало да е лишено от горчивината на обикновения грейпфрут  Peace Аз получавам киселини от грейпфрута, а от помелото - не  Grinning Коричките са сладки отвън, но оставят леко горчив, тръпчив вкус на езика. За да не е прекалено горчив (и неядлив) трябва да се кисне във вряла вода, която да се подменя няколко пъти дневно, а после и да се остави на огъня няколко кипвания, преди да се сиропира... А може да се сложи и повечко захар в сиропа, за всеки случай...  Wink
(колкото повече се кипва и попарва, толкова повече "изкарваш" горчивина)

Аз първо хапнах на един РД и много се запалих да си направя, но не е за хора с абсолютна непоносимост към горчивината...
Портокаловите и лимоновите също станаха вкусни, но мандарината няма достатъчно дебела кора за целта и съхне...


 Hug

П.П. За който не е свикнал да яде помела - за разлика от другите цитрусови плодове, при които отделяме кората от плода и така ги ядем, при помелата разрязваме кората по дължина на плода (или на две части, или на три) и след това отделяме плода от кората... не е лесно, но не е невъзможно : )

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 00:19 от Mentha

# 217
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пай с гъби – пащидат питриот - с хрупкава основа от тесто



Продукти:
За тестото
½ кофичка сметана (кисела сметана – това е 100 мл)
1 ½ ч.ч. набухващо брашно
100 гр маргарин
Пълнеж от гъби
Олио за запържване
2 големи глави лук, нарязани на едро
1 конср. кутия гъби – около 230гр, аз ползвам смес от замразени  и пресни гъби, нарязани на филийки
1 с.л. гъбен бульон на прах (гъбен бульон домашно производство може да се направи от сухи гъби, сол и сух магданоз, но тогава се слага ½ с.л.), аз прибавих шепа пресен магданоз вместо бульон
Млечен пълнеж
200 гр настърган кашкавал
3 яйца
2 с.л. мляко
1 кофичка кисела сметана (200 мл)
¼ ч.л. сол
¼ ч.л. черен пипер
Огнеупорна съдинка с размер около 20 см на 30 см, намазнена добре (аз слагам и хартия за печене, но и нея намазнявам със спрей)

Приготовление:
Смесваме продуктите за тестото и го оставяме за около час в хладилника. Разточваме го и го поставяме в тавичката така, че да има тесто от всички страни. Затопляме фурната на 180о. В тиган затопляме олиото, запържваме лука и прибавяме гъбите да се задушат малко. Подправяме с гъбения бульон (или заместителя му), разбъркваме и оставяме настрана да изстине. Накрая изсипваме гъбената смес върху тестото. В една купа разбиваме яйцата със сметаната и останалите продукти за млечната смес (кашкавал, подправки). Изсипваме най-отгоре в тавичката и запичаме в предварително загрятата фурна около 40 минути, докато пайът не придобие специфичния златист цвят на запечено. Поднасяме със салатата от чушки, зелена салата, кисело мляко.


Снимка на пая, туко-що изваден от фурната:
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11043376
Парченце:
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11043382

И идея за поднасяне на такъв тип пайове, както се прави в израелските заведения:
http://www.rest.co.il/img/sites/9883/DSC_7605.jpg (в заведения поднасят персонални, малки пайове)

* Тестото може да се замени с готово тесто за пици, но даденото в рецептата е вкусно и е трайно - може да се направи няколко дни по-рано - в хладилник издържа 2-3 дни, а освен това може да се замрази в камерата  Peace

Последна редакция: ср, 13 яну 2010, 23:34 от Mentha

# 218
  • T"A
  • Мнения: 2 515
4 поста един след друг...  Blush надявам се да не прекалявам  Embarassed

Обещаните бишкоти Кантучини - италиански бишкоти, които и тук са много обичан придружител на задължителната чаша кафе след вечеря (или на закуска)  Grinning Докато ги проготвях, се замислих, че може би са наабрали популярност и заради това, че не съдържат мляко, което ги прави подходящи за сервиране след месна вечеря... Но най-вече са харесвани заради вкуса им  Heart Eyes Сладките са италиански! но просто са популярни и тук, за това давам рецептата, по която ги правих (иначе се продават навсякъде, ние си взимаме от кварталния "Dominique" или от веригата Arcaffè)


Бишкоти кантучини (cantuccini) с размер XXL ...защото в Израел сладко ядем по много
Продукти:
3 и 1/2 ч.ч. брашно (500 гр)
2 чаени лъжички бакпулвер
½  ч.л. сода за пиене
½ ч.л. сол
4 яйца
1 ½ ч.ч. захар (300 гр)
2 п. Ванилова захар (20 гр)
3 с.л. бренди или ликьор (аз ползвам бадемов ликьор за всякакви сладкиши)
2 ч.ч. бадеми – сурови, необелени (200 гр) (аз сложих равни части бадеми и шам фъстък, изчистен, за готвене)
1 ½ ч.ч. лешници – сурови, необелени (150 гр)
Излизат 20 големи бишкоти
Приготовление:
Загряваме фурната на 170о.
В една съдинка объркваме брашното с бакпулвера, прибавяме содата и солта
В отделен съд разбираме яйцата с ванилията, захарта и ликьора (получава се много вкусен крем). След това объркваме (с лъжица) брашнената смес с яйчения крем, омесваме тесто и прибавяме ядките, като се стараем да са равномерно разпределeни в тестото. С мокри ръце оформяме от тестото хляб, около 4 см висок и около 35 см дълъг (20 см на ширина) - малко се разтича по краищата, но не е страшно  Peace (следете за температурата на печката  Wink)
Печем го 35 – 40 минути докато не се получи златиста коричка. Не се боде, не се реже докато е топъл! Отвън трябва да изглежда с коричка, твърд, но отвътре се запазва мека сърцевина...
Резултатът при мен беше такъв: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11043401

Оставяме го да изстине на стайна температура (най-добре е да се остави един ден, т.е. поне 10-12 часа). Внимателно го нарязваме на тънки (около 1 см) филийки с остър нож: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11044387
Нареждаме филийките върху решетка и ги пъхаме да се изсушат във фурната (загрята на 140о) не повече от 15- 20 минути.  Coffee Приготвяме кафе.... Simple Smile   (сериозно - топят се в кафето)

Ние опаковахме няколко за подарък (би трябвало да ги наредим във висок буркан за сладки, но нямахме...):
 photo http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11047156

* Разрязването е най-трудно, защото покрая има препечена част, която е трошлива, затова първите филийки ("крайчетата" на хляба) излизат на трохи, но след втората филия се реже с лекота - използвах гладък и прясно наточен нож

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 12:21 от Mentha

# 219
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Момичета, невероятни сте Hug

Жакиник много хубави сладки сте направили за Пурим , браво на твоята малка помощничка  Hug

благодаря за милите думи  bouquet, ние сме начинаещи  chef имаме много да учи ме от вас Peace
Близнаците, много ми хареса как си украсила кексчетата и шоколадовия сладкиш Peace много оригинално се е получило.
Мента, не прекаляваш разбира се Peace невероятни бишкоти си направила Hug

# 220
  • Мнения: 610
Благодаря ви момичета за милите думи  Hug всички вие тук също приготвяте много красиви и вкусни ястия   bouquet

Ах...Мента замириса ми на гъбки  newsm22  чуден пай, много е свежичка салатата с чушки, а бишкотите ти са разкошни, браво .......ех...ако имах пръстена на Арабела  Simple Smile да се телепортирам у вас и да хапна от всичко което си приготвила  Wink

Тали мерси за бързия отговор   bouquet

Петя ще пробвам и твоите салатки   chef забравих да ти кажа , че правих ябълковия пай , много вкусен, моите " домашни любимци "   Simple Smile го харесаха много .

# 221
  • Мнения: 110
   Здравейте, момичета,
   Чудесна ви е темата.   bouquet
 Мentha, кантучините са ми любими  Heart Eyes и не се сдържах да те поздравя.   bouquet
 В Италия се ядат без топене, но с огромно внимание  Naughty (заради евентуална раздяла с част от зъбите  Wink). 
Разликата е, че замесеното тесто се прави продълговато, като салам, 5-6см широк, което помага при нарязването.  Peace
Bliznacite, какви произведения само  Hug

  Още веднъж поздравления  Peace

# 222
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Албичка, сигурно ще прозвуча смешно, но ние си превърнахме медения месец в Италия и Франция в кулинарен туризъм  Mr. Green толкова обичаме и двете кухни  Heart Eyes Всеки ден, освен списък кои места да посетим, имахме и кулинарни цели  eat

 Разликата е, че замесеното тесто се прави продълговато, като салам, 5-6см широк, което помага при нарязването.  Peace

И в моята рецепта пишеше "като салам", но на мен ми се разтече по края и, както е видно и от снимката ми, заприлича на хляб. Реших, че "като салам" е написано по погрешка  Laughing, но явно така е правилно  Peace  Blush

Мерси за поздрава и допълнението     bouquet

Близнаците
, и аз, като ти гледам снимките, си мечтая да се телепортирам при теб  Hug На мъжа ми даже не ги показвам, че рискувам да ми вдигне летвата  Joy

# 223
  • Мнения: 110

   Mentha   bouquet
 В интерес на истината никога не съм ги правила (нали си ги купувам  Wink), но съм гледала няколко пъти по Тv как се приготвят.   chef
 И изобщо не звучиш смешно за кулинарният туризъм.  Peace Напротив. Има неща, както навсякъде по света, които можеш да пробваш само на място. А кухнята им е много богата и е хубаво поне основните неща да се опитат.
Вие сте били типични туристи, отворени към новото. За мен беше меко казано шок в началото италианската кухня,  Grinning но този момент е отдавна в миналото.  Peace
 Ако мога с нещо да помогна по кулинарните въпроси, макар и не в тази тема-насреща съм.  Peace
 Извинявам се за ''лиричното'' отклонение

# 224
  • Мнения: 899
Ох, гъбен пай, ох кантучини... Мента, ти си бич за диетата ми!  Joy

Общи условия

Активация на акаунт