Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 781
  • 403
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 263
bliznacite2004, чудесна украса!   bouquet
И аз да се похваля днес спретнах един угат - лимон, поради това, че нямах в наличност банани.  Laughing Мъжа ми каза, че в живота си по-вкусен кекс не е ял, надминала съм майка му и леля му по майсторство.  Joy
Това е благодарение на вас момичета.  Hug
 Ето  една снимка и от мен.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 10:11 от basis

# 226
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз да се похваля днес спретнах един угат - лимон, поради това, че нямах в наличност банани.  Laughing Мъжа ми каза, че в живота си по-вкусен кекс не е ял, надминала съм майка му и леля му по майсторство.  Joy

 Joy Това е най-големият комплимент, който една кулинарка може да получи  Grinning  От сърце съм се смяла Hug
Радвам се, че и с лимон се е получил добър резултат    bouquet

Аз по принцип не обичам сладко, но в тази тема излиза, че съм голям почитател на сладки и кексчета Joy Но обикновено ги правя за други хора... Много обичам обаче сладки на белтъчена основа - целувки, торта с маренг, Павлова, френски макарони и... тукашните сладки във формата на розички  Heart Eyes Не че не могат да се купят готови, и тях, като другите изброени до сега, ги продават във всеки супер, но, особено за подарък или за специален повод, домашно направените винаги обират овации. Тези не съм ги правила от 1-2 години, но родителите на една малка принцеса още пазят спомен от почерпка и наскоро ми припомниха да се готвя за следващия и РД Flutter

Угиот шошаним - сладки-розички


давам 2 варианта - единият е прието да се поднася след млечно хранене, а другият е парве - т.е. няма мляко и е за след месна гощавка. Който не спазва канона, може да си избере как да ги приготвя, съпругът ми ги предпочита млечни, а аз - обичам парве варианта (купешките са ми развалили вкуса явно  Laughing). Приготвят се много лесно, просто описанието ми е подробно и дългичко...  Embarassed

Продукти:

За основата:
360 гр брашно = 2 ½ ч.ч.
(ако ползвате брашно с набухвател – това е една малка опаковка на Осем; ако брашното е без набухвател – добавяте около ½ пакетче бакпулвер, трябва да е 7 гр за по-голяма точност, което е една непълна супена лъжица..., в Из пакетче бакпулвер е 10 гр)
200 гр маргарин от растителни мазнини ИЛИ 200 гр масло - разтопено/меко
½ ч.ч. портокалов сок ИЛИ 100 гр кисела сметана
(пак пропорциите са приблизителни, защото 2/3 ч.ч. сок се равняват на 1 кофичка кисела сметана от 200 гр)
3 жълтъка
Опция – 1-2 лъжици захар, ако обичате да ви е сладичко...

За крема:

3-4 белтъка
180 гр захар (=1 ч.ч., без да я препълваме)
Инстант пудинг ванилия – на 3 белтъка слагаме 50 гр, на 4 – 75 гр, което е едно пакетче)

Приготовление:
1) Разбъркваме с миксер маргарина и жълтъците, прибавяме брашното и продължавайки да бъркаме, постепенно изсипваме портокаловия сок.
2) Разделяме тестото на 3 топки и ги оставяме настрана.
3) Приготвяме крема от разбитите на пяна белтъци, захарта и инстант пудинга; и го разделяме на 3 равни части.
4) Разточваме всяка топка тесто на правоъгълник с дължина 30 см и широчина 15 см (приблизително, просто пропорцията е 2:1). На този правоъгълник по дължина изсипваме едната доза крем и навиваме на руло. Рулото го режем на филийки с дебелина около 1 см (т.е. тънички). Повтаряме с останалите две дози.
5) В тавичка слагаме хартия за печене и нареждаме тези филийки, рулца или охльовчета (на каквото ви приличат в този момент, след печенето ще са розички) като долната им страна е страната, на която сме ги нарязали, като оставяме разстояние между тях, защото бухват при печенето (и могат да се слепят). Загряваме фурната на 160о-180о и печем сладките около 20 минути (може и с обръщане, може и без – в зависимост от дозата и от печката понякога са готови за 15 минути, а понякога за 25... - важното е да се запазят бледи на цвят, но да са хрупкави след като изстинат).

* Инстант пудинга може да се смеси с какао. (но по мнение - това повлиява естетичния им вид, въпрос на вкус  Peace)
** В Интернет прочетох, че могат да се замразят и лятото да се хапват без да се размразяват – не съм пробвала, но в израелските жеги аз ям замразени горски плодове като бонбони, без да ги размразявам, така че си представям какво е довело авторката на една от рецептите за тези сладки до подобен съвет...  Laughing

Тъй като нямам свои снимки, давам 2 линка, на които са качени снимки от приготвянето на розичките стъпка по стъпка  Peace
http://www.foodblog.co.il/article.asp?aid=435
http://www.nrg.co.il/online/5/ART1/740/298.html

# 227
  • Мнения: 2 952
А като количество как излизат накрая розичките,Мента ? Не изглежда трудно правенето .... Ако крема е розов може и добре да се получи  . Може да се капне оцветител за по-силен цвят ... Може и ром да се сложи в крема - есенция  Flutter

# 228
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Трябва да са около 30-40, зависи как разпределиш продуктите и колко дебели ги изрязваш. Когато е за вкъщи, всички сладки ги правя в по-малки дози, или половин, или (че в случая е по-лесно) - 2/3, а пълната доза съм я правила само веднъж за раждането на братовчедката на мъжа ми, преди 2 год. и половина... Освен това в оригиналната рецепта е с 3 белтъка, но аз обичам да има повечко пълнеж и слагам 4  Grinning доста импровизирам с пропорции и мерки  Blush

Може с ром или с есенция от ром, есенцията придава малко цвят, наистина  Peace
Бих пробвала и с розова вода (ако намаля портоколовия сок или още по-добре - за млечната версия), може би ще стане оригинално Thinking, но класическите (купешките) са си белички  Peace (ти си знаеш, де...)

# 229
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Такааа, сетих се за заливките за салати, които приготвят тук... В общи линии, не съм виждала израелци да си поливат салатата с оцет и олио, както ние сме си свикнали в България, освен ако не е някаква точно определена салата, за която да е написано/казано, че точно това е заливката. И аз свикнах и така си приготвям и "заешката" храна  Mr. Green
Ползвам шишенце за дресинг, подобно на тези: тук и тук


Заливки за салати (сосове, дресинг)

1. Лимон и зехтин

  - в бурканче (или шишенце), което побира 250 мл се слага сокът на един лимон, сол и черен пипер (повечко) и след това се залива със зехтин почти до горе (аз оставям 1-2 пръста разстояние между зехтина и края на бурканчето). След това се  затваря, разбърква (както бъркаме в шейкър) и се изсипва върху салатата (в зависимост от количеството салата – не винаги се излива цялата смес, ½ обикновено стига за една салата). Подходящ за класическата салата от краставици и домати, както я приготвят в Израел – т.е. ситно нарязани. Освен това я ползвам за салатата с киноа. Табулето също подправям със зехтин и лимонов сок, но тогава директно върху салата слагам всяка една от съставките. За други салати (напр. зелена салата) може да се сложи и накълцан магданоз – 1 с.л., и едно-две листенца мента за свежест  Grinning



2. Класически френски винегрет и версиите му

френският винегрет е много популярен дресинг на зелените салати тук – вкъщи го приготвяме по „израелска френска рецепта” (на Исраел Аарони; винаги имаме едно бурканче от тази смес). . Правим го от: 2/3 ч.ч. зехтин, ¼ ч.ч. оцет от бяло вино, сол и черен пипер и 1 ч.л. дижонска горчица (със зрънца) – това наричат класически винегрет, но ние го правим „зелен” (пак е типично за тукашната кухня, която ползва много подправки): добавяме 1 скалидка чесън, 1 с.л. магданоз, 1 с.л. босилек, при възможност и 1 с.л. див чесън и мащерка на вкус ... (каквото от листата ви се намира...)

Вариация на класическия винегрет, е цитрусовият винегрет (винегрет адарим), при който вместо зелените подправки и оцета се слага ½ ч.ч. портокалов сок, 1 ч.л. настъргана кора от лимон, чесън и босилек на вкус (на база стандартен винегрет). Към класическата смес на винегрета може да се добави 2 с.л. соев сос и/или 2 ч.л. балсамов оцет (вместо зелените подправки и портокаловия вариант).
Винегретните заливки са подходящи за зелени салати, накъсани вместо нарязани на дребно, не само от марулки, а смеси от зелени листа (рукола и пр.)

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 10:07 от Mentha

# 230
  • T"A
  • Мнения: 2 515
- продължение -


3. Дресинг за салата от спанак – сладка заливка:

¼  ч.ч. зехтин
¼ ч.ч. обикновено олио - слънчогледовото става  Peace
¼ ч.ч  мед (аз намалявам меда за сметка на балсамовия оцет, слагам 1 с.л. мед)
¼ ч.ч. балсамов оцет
3 скалидки чесън (една е достатъчнс)
(в дадената ни рецепта има и 1 с.л. захар, но ние не слагаме)
Сол и черен пипер

Спанакът обикновено приготвяме с кисели плодове, затова е подходящо да се подслади, но с мярка и по вкус (добре е салати с пресен спанак да преседят със заливката около час преди да се поднесе, защото тя прави листата по-нежни и приятни за хапване). Това количество ни стига за 2-3 салати от спанак (т.е. има на къде да се намалява)



За еврейската нова година приготвяме салата от спанак и нарови зрънца... варианти - всякакви  Grinning
А горната заливка правя за тази салата по тази рецепта  Hug Може би звучат странно като смеси, но са вкусни (а и не са съвсем непознати, защото има и готови подобни заливки, в бълг. заведения също смесват дресинг за салатите)

# 231
  • Мнения: 110
   Реших да изтегля малко от ''трета глуха''  Heart Eyes, т.е. страница темичката като спретна небезизвестният бананов угат на Мента.   chef От кога му се каня и все не намирам време.
  Стана чудесен,  bowuu макар, че сложих само два банана (но бяха големи и компенсираха малко) и чаша захар. Както каза, наистина е доста сладко (поне за моя вкус). Нарязах го на ромбоиди, защото така го предпочитам, но се надигна толкова, че неможаха да се закрепят прави  Grinning. Може би заради тавичката, че е малка.

Благодаря за вкусната рецепта   bouquet
Следващото наред е Браунис.  Peace

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 16:41 от Alba76

# 232
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Алба76, много вкусен изглежда твоя угат банана Peace и много жълт на цвят, допълнително ли го оцветява или яйцата са ти били хубави newsm78 моя стана много блед и не се наду толкова много.Скоро пак ще го правя, много го харесаха в къщи.

# 233
  • Мнения: 110
   jakinik, радвам се, че ти е харесал.  Peace
 Не, не съм слагала нищо допълнително (освен лекото отклонение от рецептата, което съм описала по-горе).
 Не съм се замисляла, но сигурно яйцата са дали този цвят.  Thinking Жълтъка беше наситено оранжев, много плътен цвят и може би е допринесъл за това да изглежда ''много жълт''.  Heart Eyes
 И у дома се хареса много, дори и гости ми дойдоха, та....изчезна още снощи  Wink

 Сега се сещам за една грешка, която съм направила. Вчера преписвах и двете рецепти- на Угат банана и Браунис-а и до последно се чудих кой да направя. Накрая се спрях на угат-а,  hahaha но съм го нарязала като другия.... и после се чудя защо не прилича на онова от снимката (малките квадратчета) и ми се е надигнало толкова  Joy


  Mentha    bouquet

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 11:11 от Alba76

# 234
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Alba,    bouquet  много ме впечатли снимката! Добре, че беше тази тема, за да разбера за някои "скрити" таланти на съфорумки  Heart Eyes Hug

Ще споделя нещо за палачинките - тук ги ядат с всякакъв пълнеж, както по света, особено с шоколад, а и ги има във всякакви разновидности - френски креп, унгарски палачинки, американски пенкейкове... Но тъй като са привнесени от ашкеназите, направените по"нерегионални" рецепти,  ги наричаме обикновено блинчес Hug

Блинчес - בלינצ'ס
Самите палачинки няма значение как точно ще ги направите, може и готови да се купят... Все пак ще дам рецептата на мъжа ми:
1 1/4 ч.ч. прясно мляко (добавяме ~ 2 с.л. при необходимост, за да разредим тестото...)
2 яйца
3 капки олио или тънка филийка масло
1 ч.ч. брашно
1/4 ч.л. сол
Прави се паланчиково тесто и палачинките се пържат, стандартно.    food002  Той е добавил "няма значение какво и как правим, първите никога не излизат цели..." - приемете го като част от рецептата  Grinning Хубавото е, че имат неутрален вкус, защото ние правим половината със сладък пълнеж, а другата половина - със солен.

Ето, идея за сладък пълнеж, който може да внесе малко разнообразие.   eat
Бабите от източно-европейски произход го приготвят... тъй...

Продукти:
250 гр извара (ако може да не е обезмаслена, но да е неосолена) в Изrael - бяло сирене с 9% масленост, изсушено от течности или сухо сирене Кнаан/Тув Таам или творог - може и с маскарпоне или рикота  Wink
2 жълтъка - опция
4 с.л. пудра захар
1 кора от лимон, настъргана
1/2 ч.ч. стафиди, предварително накиснати в ликьор или бренди и изцедени

Приготвяне:
Объркваме продуктите за пълнежа (от пудрата захар запазваме за поръсване) и слагаме по една пълна лъжица във всяка палачинка, в единия и край. След това започваме да навиваме, като подгъваме двете странични крайчета така, че рулото да е затворено, и продължаваме навиването. Поднасяме с кисела сметана и/или сладко/горски плодове, може и да се поръсят с пудра захар.

Ако слагате захар в палачинковото тесто, не слагайте в пълнежа или намалете количеството Peace
Рулцата излизат такива. Идея за поднасяне - тук  Wink

# 235
  • Мнения: 388
Страхотна тема  Hug   bouquet

# 236
  • Мнения: 1 526
Alba, много красиво и апетитно изглежда тоята уга   bouquet!
Новотор, и в нарязването  Grinning. Според мен твоята "грешка" в нарязването ще има последователи.

Мента, тази плънка не я знаех, ще са пробва на шабат.
Да попитам  Blush: жълтъците сварени ли се слагат или сурови? Защото не видях да имат някаква температурна обработка?
И в нашата кухня правенето на палачинки е приоритет на мъжете  Laughing.

# 237
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Да попитам  Blush: жълтъците сварени ли се слагат или сурови? Защото не видях да имат някаква температурна обработка?

Не, сурови са, за това ги пиша като опция  Peace С израелския климат, а и при вас и деца ги консумират, не си заслужава риска  no Но в по-студени страни няма проблеми  Peace

# 238
  • Мнения: 110
   Момичета,   bouquet  благодаря за хубавите думи.  Hug

 Аз с тая тема май само проблеми си създавам.  Wink
Палачинките ще се пробват и те, само че малко по-нататък.  Peace
Продължавайте в същият дух да давате интересни и лесни рецепти, а ние четящите ще показваме резултати.   chef

Албума го махам, за да не стои из нета.

# 239
  • Мнения: 610
basis много симпатично лимоново кексче  Simple Smile а мъжът ти ти е направил много ценен комплимент  Hug

Алба браво за угат банана и красивата украса   bouquet
Тъкмо се чудих кога ще се решиш да се включиш и ти  Simple Smile

Вчера правих пастета от пилешки дробчета - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11148355 вкусен стана  Peace

Салатката на Мента с чушки, много ни хареса - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11148351

За десерт приготвих  ябълковия пай на Петя , вместо топка сладолед, отгоре на парчетата слагах сметана  Simple Smile стана супер  Crazy
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11148357   Flutter

Мента, Тали и в къщи само мъж ми мята палачинките  Simple Smile аз досега за почти 7год. нито веднъж не съм правила  Wink  утре ще му покажа рецептите тук, да се развихри малко и той .. Party... Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт