Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 765
  • 403
  •   1
Отговори
# 240
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Алба,  Hug  да ти имам проблемите  Mr. Green

Близнаците,  Grinning случили сме на мъже-майстори на палачинки   bouquet Прекрасни неща си сътворила отново!  Hug

За напитки не сме писали...   Flutter

Лимонана



Това е домашна лимонада с мента, която е една от най-разпространените напитки тук  

За бутилка от 1.5 л е необходим сокът на два лимона, 1/2 ч.ч. захар, 1 шепа листенца от мента (или ги пускаме първо в пасатор или  ги слагаме цели), и може да се прибави малко портокалов сок (1/3 ч.ч. или 1/2 ч.ч.), шишето се допълва догоре с вода (вода и лед). И един съвет, който научих в Интернет - кората на 1/2 или 1 цял лимон подсилва вкуса, слага се настъргана, разбира се  Grinning
Опитва се и се поправя на захар. Действа много разхлаждащо през лятото  Grinning

# 241
  • Мнения: 110
   Ето ме пак  Hug .....ей сега вече няма оттърване  Joy

   Близнаците, тук съм, те хубавите неща (и хора) се надушват.  Peace
Както винаги чудесни произведения.  Hug Браво.   bouquet
   Мента, проблем си е то,  Whistling особено когато човек се опитва да полага грижи (т.е. инат) и се опитва да се въздържа от определени неща  Naughty... темата си е цяла бомба. Да ме пита човек какво правя тук в такъв случай.  Wink

  Лимонаната е точно по моята част-  bowuu всичко с лимон е дълбоко уважавано от моя милост  Peace. Интересна комбинация, която ми напомня за италианските гранити (натрошен лед с различен вкус), без които лятото не минава.  thumbsup
Мента не се намира в мойта къща, но ще си набавя (нали е за идеята).  Peace

  Аз направих Браунис-а и ви пускам снимки с резлтата.
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=355108&pid=11151718
Незнам моето ли се надига много или така трябва да е,  newsm78 но са ми доста високи квадратчетата и абсурд да стоят прави (пак спомени от снимката под рецептата). Хрупкави отвън, мекички вътре... точно за кафенце са.  Peace
Благодаря пак за рецептата.   bouquet

# 242
  • Мнения: 310
Здравейте момичета!
моля за помощ. започвам по ваша рецепта да правя Угиот шошаним - сладки-розички. въпросът ми е за този инстант пудинг- на прах ли е. купила съм един пудинг на д-р Йоткер, който е с варене, имам и такъв без варене, мога ли да сложа някой от тях или пудинга в рецептата е някакъв специален.

# 243
  • Мнения: 1 526
Shapokliak (много оригинален ник!) точно такъв пудинг трябва да слажиш  Peace. Аз ползвам тези без варене, но предполагам че и другият ще свърши същата работа.

Алба, както винаги чудесен резултат   bouquet! Лимонаната е страшно приятна и ободряваща през лятото (и аз често правя, с много лед). Като опция мога да ви предложа да замените захарта с мед (за който обича) също става много вкусно. У нас децата ядат много мед.

Близнаците, вълшебница си в кухнята   bouquet!

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 13:02 от Tali Dan

# 244
  • Мнения: 310
МНОГО БЛАГОДАРЯ !!!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 245
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Shapokliak, мисля, че този без варене е точно като този, който ние ползваме  Peace

Алба, ако не си свикнала на вкуса на ментата (а и не знам каква разновидност ще намериш, има някои видове, които са с по-остър аромат), сложи по-малко от една шепа... Ние ползваме доста мента (при нас и казват нана, от там и името на лимонадата - лимон + нана= лимонана) - в салати, в чай, в лимонаната, т.е. свикнали сме и (аз я обожавам, за това и си избрах такъв ник Grinning и си отглеждам 2 вида...)

За надуването на кекса - сега, като видях и браунито, си помислих, че явно при вас набухващото брашно съдържа повече набухвател  Thinking Страшно харесвам как аранжираш сладкишите за снимка  Heart Eyes

Близнаците, вълшебница си в кухнята   bouquet !

По-точно не бих могла да го кажа  Hug

Ще се постарая и аз да кача снимки тези дни  Hug

# 246
  • Мнения: 641
Вие продължавате с идкушенията. Ще станем 100 кила в къщи  Embarassed

Ето го моя Угат Банана http://media.snimka.bg/2446/011147621.jpg
Вместо обикновенна захар, сложих фруктова, а тя има дъх на плодове и придаде допълнителен аромат на баннаново ухание
Ето и патладжановия пастет, но с печен патладжан http://media.snimka.bg/2449/011154073.jpg
Пастета с патладжан аз по принцип го правя само с патладжан, чесън и майонеза, но сега като сложих и яйцата и лукът стана страхотен. Иначе вкусът е много силен и доста небалансиран
Правих и рогалах, но толкова бързо им видяхме сметката, че не успях да ги снимам. Сложих им плънка от настърган натурален шоколад и смлени орехи

Мента, тази лимонова напитка е супер, обожавам и мента и лимон, обаче трудно ще намеря прясна мента сега. Май-май ще чакам лятото

# 247
  • Мнения: 110
   Момичета,    bouquet

   Таli, добра идея е това за меда.   Peace Аз се сетих за кафявата захар като замстител и без това само нея използвам. Обичам мед, но тук не съм купувала, че ми идва скъпичък. Но със сигурност ще се изпробват и трите варианта.   Heart Eyes
   Mentha, в интерес на истината нана (да не повтаряме много думата  Heart Eyes) не съм и опитвала (освен ако не е била част от нещо, което не съм разбрала, че я съдържа  Wink). Имам смътни спомени от детството, но не съм убедена, че е била точно тя. Виждала съм тук да я продават в малки саксийки. А вкусовете се предопределят понякога и от местонахождението ни.  Peace Аз също свикнах с вкуса на босилека тук и с удоволствие го слагам в салати (+ ястията с него).  Grinning
 
   От форума съм изпробвала няколко рецепти, но с неуспешен (почти) резултат. Именно надуването не ми се е получавало и съм мислела, че грешката е в мен. Използвам един и същ бакпулвер и една и съща тавичка, но твоите рецепти се надуха доста.  Thinking Затова ми беше и учудването.  Rolling Eyes
 Важното е, че се харесват и се изяждат.   Wink   bouquet
   Espa    smile3501

# 248
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
           Мента, снощи направих твоя пай със спанак. Получи се много вкусен. Сложих и съвсем малко сирене, защото, печен, кашкавала малко ми мазнее. Предполагам, че този пай ще присъства често на масата ни. Благодаря,  Hug!

# 249
# 250
  • T"A
  • Мнения: 2 515
           Мента, снощи направих твоя пай със спанак. Получи се много вкусен. Сложих и съвсем малко сирене, защото, печен, кашкавала малко ми мазнее. Предполагам, че този пай ще присъства често на масата ни. Благодаря,  Hug!

Искрено се радвам, че ви е харесал  Hug Хубаво е, че сте си го напаснали по ваш си вкус  thumbsup
Може и да греша, но ми се струва, че тукашните кашкавали са по-сухи...  Thinking Във всеки случай, когато си носим български кашкавал, не го слагаме в готвеното, свиди ни се  Grinning

Еспа, и при нас през зимата ментата е в по-оскъдни количества, но като лятна напитка, ментата изобилства в сезона си  Wink

Вие продължавате с идкушенията. Ще станем 100 кила в къщи   Embarassed
Ще си приличаме  Laughing


Помните ли рецептата за сладки-цветенца с мармелад: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371720.msg10219367#msg10219367? Наскоро си купих формички за сладки и реших да ги изпробвам  Grinning




Тук са на малко по-голяма снимка: http://media.snimka.bg/2465/011184890-big.jpg

Правих и мус от бял шоколад с боровинки: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11184914 - сниман е със сладки с глазура Simple Smile

На част от него сложих желатин, а този, който беше без желатин, сервирах в чаша за вино
(в указанията пишеше да се сложи в чаша за мартини, но къде ти такива неща у нас  Laughing):
 http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11184908
Още веднъж се извинявам за качеството на снимките, надявам се, че се придобива представа за направеното и така...

Спорен кулинарен ден ви желая и до следващата рецепта  Hug

# 251
  • Мнения: 490
Аз отдавна не съм ви посещавала и тук, но просто още се червя Embarassed, от моя угат банана. Много са хубави и на Алба и на Еспа, но при мен стана фал. Явно бях сложила малка тавичка пък пълнежат ми излезе повече, 3 банана сложих и орехи и чак и фурми добавих за сметка на по малко захар. Стана много вкусен (изяде се де), но ми се наложи да махна един слой отгоре,който се запече, а по средата беше още течно ooooh!. Та махнах горната част и после си стана нормален кекс, ама не и за снимка Crazy  chef

# 252
  • T"A
  • Мнения: 2 515
мимкис, ако ползваш еднократни съдинки за печене, сместа за кекса може да се разпредели в 2 съдинки с размер 28Х8 см, с дълбочина 5 см (сега я премерих  Laughing). Пълниш ги наполовина, на нас ни бухва с около 2 пръста, не повече  Peace Ако ползваш по-голяма съдинка, не би трябвало да ти излиза  Peace И още нещо от моя опит - ние печем на въздух, като по време на печенето не отваряме фурната... (едва накрая за проверката с клечка за зъби)   chef Най-важното, че сте си подсладили деня  Hug

# 253
  • Мнения: 110
   Mentha, немога да не те поздравя за чудесните резултати.     bouquet
 Личи какво старание си вложила в изработването им.   chef A глазурата си я 'докарала' в много сладък бебешко-розов цвят.  Peace
 Какво пише на една от сладките? 
Много харесвам желирани неща и в най-скоро време ще направя онзи апетитен желиран сладкиш на Тали  Peace

   Mimkis, аз също пекох моя угат в малка тавичка. Може би мерилната ти чаша е по-голяма от нормалната?  newsm78  Не ми се стори голямо количеството, което се получава, за да прелее чак. Или както Мента предположи (при моя) да не са набухвателите ''проблемът''?   Thinking
 В крайна сметка ако е останал- да се притесняваш, а както чета  Wink няма и спомен от него вече, което е важно.  Peace

Джоджен и гьозум по моя край са едно и също и никога не сме го оприличавали с ментата. За мен тя е съвсем отделен вид, но предвид написаното в линка (и не само)...започвам да се съмнявам
  Thinking

# 254
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Алба, името на съпруга ми е изписано на една от сладките  Grinning Нямам опит с глазури, вчера ми беше ден за експериментиране  Hug


Джоджен и гьозум по моя край са едно и също и никога не сме го оприличавали с ментата. За мен тя е съвсем отделен вид, но предвид написаното в линка (и не само)...започвам да се съмнявам
  Thinking

Те принадлежат на вида Mentha spicata (Spearmint), но този вид има няколко подвида...  yes Има нюанси в аромата, в големината на листенцата, наситеността на зеления цвят, но това са подробности - трудно е да се търси определен подвид, освен ако не търсиш разсад в оранжерии  Grinning Най-свежите и популярни за напитката изглеждат така (може би една идея по-тъмни):


Иначе е объркващо  Crazy Аз дълго време отказвах да повярвам, че джодженът и ментата са един вид  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт