Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 775
  • 403
  •   1
Отговори
# 315
  • T"A
  • Мнения: 2 515
е моите се поразтвориха - има ли някаква тънкост при затварянето им?

asyalein, на снимката изглеждат съвсем като истински  Grinning На мен не са ми се разтваряли, крайчета само ги притискам с пръсти  Peace Предполагам, че има някакви разлики в брашната и способността им да набухват, може би на това се дължи  Thinking

Ще помисля за дребни сладки, на мен повечето са ми по-вкусни на следващия ден (цветенцата с мармелад поемат от мармелада след престояването, тахановите - също - след ден-два ми бяха по-вкусни), така че винаги правя сладките ден преди поднасянето им. Кантучините си ми бяха вкусни докато не ги унищожихме (което не ни отне дълго време...  Whistling)...

bliznaciteHug  bouquet Hug при първа възможност ще покажа снимката на бабата, ако нямаш нищо против, разбира се   bouquet Маслинки за мезе, към салатка или нещо друго пролетно-лятно, можеш да пробваш увити в тесто - ползва се същото тесто като за пая с гъби, от него откъсваш малки топчета, които разточваш (може и на ръка с леки раздърпвания), слагаш маслинка по средата и затваряш тестената опаковка. После се пекат във фурната до златисто  Peace
И близнаците могат да помагат в увиването, ако обичат да са част от готварския процес с мама  Hug

# 316
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз се сетих, Мента за кантучините, но те са за кафе, т.е. да се топят, че са твърдички...
на мен ми трябват за коктейли или подобно...
ушичките на Аман или който беше там, издържат ли няколко дни?

гвините са много вкусни, ще отделя няколко да видя как са на вкус след няколко дни  Mr. Green
аз снимах успешните.
тези са доста дребни.
другите, които бяха по-големи и с повече плънка, се разтвориха като цвете  Mr. Green


# 317
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Момичета а някоя лесна рецепта за козунак???

# 318
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Борянче, няма тук козунаци, не съм виждала някой да меси... Най-много хала или бриош  Peace Защо не погледнеш в Козуначената тема - има и съвети, и разнообразие от рецепти  Grinning Ние ще сме ти духовна опора в процеса и ще ти преведем съставките, за да си ги намираш и на израелска земя  Peace

Asyalein, сиренките (гвиниот) никога не ги оставям за следващия ден, правя ги в петък сутрин, закусваме с тях, а каквото остане - носим за десерт на празничната вечеря в петък... За тях знам, че се ядат пресни... Ушите на Аман издържат няколко дни, но да са добре затворени в кутия, на стайна темперетура, като всяка друга сладка  Grinning  Локумките също са вариант за подобен вид поднасяне  Grinning Peace

Тук са популярни и едни марокански крекери (може да си имат и мароканско име, но тук така съм ги чувала), но и те са за поднасяне с чай и кафе  Peace Изглеждат така, леко сладки са, много хрупкави  Grinning



Продукти:
(рецептата е за голямо количество крекери, над 50, така че спокойно може да се намалява количеството продукти, но да се зпазят пропорциите)
1 кг брашно
1 с.л. набухвател (пакетче и половина приблизително)
1 ч.ч. (200 гр) захар
2 пакетчета ванилова захар (ванилова есенция)
1 ч.ч. олио или 200 гр маргарин, разтопен и изстинал
3 яйца
1/4 ч.ч.сусам
2-3 с.л. зръца резене - т. нар. фенхел (в Израел - зраей шомар=זרעי שומר, по света - Fennel seeds) - може да се заменят с анасонови семена  Peace
около 400 мл портокалов сок - отива между 1ч.ч. и 1/2 до 2 - колкото поеме тестото

Приготовление:
Смесваме брашното с бакпулвера, захарта, ваниловата захар, олиото, яйцата, сусама и семената/зрънцата фенхел или анасон. Започваме да изсипваме и портокаловия сок, докато тестото не стане гладко и с еднородно - първо сипваме около една чаша, после добавяме докато не го усетим меко и леко лепкаво. Постиламе тестото с кърпа и го оставяме за 20 минути.

Затопляме фурна на 170 оС. Разделяме тестото на 4 топки и всяка от тях разточваме върху хартия за печене (леко набрашнена) - с размер на правоъгълна тава (в която и ще се пече) и да е съвсем тънко, не повече от 1/2 см (защото малко и набухват, а не е желателно да са дебели). Надупчваме тестото с вилица - нагъсто, разрязваме на малки правоъгълничета с помощта на нож за пица  (сладкарите и мароканците си служат с един такъв нож, който е с големи зъбци и така правят къдравата форма на крекерите, но в домашни условия и с такъв за пица става, за сметка на къдричките). Пекат се около 25 минути до златисто (ако са добре надупчени с вилица, не би трябвало да бухват много), оставяме ги да изстинат и внимателно ги разделяме една от друга. Запазват се няколко дни (трайни са) на стайна температура в закрит съд.





(рецептата е на Карин Горен, защото тя ми е любима сладкарка, иначе съм срещала и други варианти за приготвяне, без особени разлики)

# 319
  • Мнения: 1 526


Това мезенце го вкусих в Израел за първи път, но в китайски ресторант  Mr. Green.
Вкусно е и става бързо. Моля на вашето внимание:

Mорковен чипс

Избират се по- големички моркови. Количеството е по ваше желание (аз приготвям около 500гр- едно пържене във фритфрника).
Изчистват се и с картофобелачка се нарязват на тънки ивици. Пържат се във фритюрник като картофите, но за по- малко време. Важно е да се хване момента да са хрупкави, но не и изгорели, защото започват да нагарчат. След изважнане са слагат в/у кухненска хартия да се отцеди излишната мазнина и се посоляват на вкус. Стават леко сладникави и много вкусни. По същия начин приготвям и батата (сладък картоф).

# 320
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Продава ли се в Израел готово тесто и ако да как се казва на иврит  Embarassed

# 321
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Продава ли се в Израел готово тесто и ако да как се казва на иврит  Embarassed

Тесто за козунак ли? В Израел няма.  Confused (освен, може би в руските магазини да има нещо сходно)
Иначе тесто е бацек (בצק).

В пекарните можеш да питаш за панетоне, за цуреки или бриош. Ако ви се намира и руска фурна, попитайте за кулич - има известни прилики, но май само тсурекито се приближава до българския козунак  Peace

# 322
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Имаме арабска фурна и искам да направя на мъжо милинки  Peace За козунака ще събирам смелост да отворя козуначената тема  Whistling
Значи трябва да го пратя да пита дали ще ми продадат само тесто...

# 323
  • Мнения: 310
Бубе ето рецепта за козунак намерих си я в един вестник /рецептата е на Иван Звездев/ та аз по тази рецепта го правя много сполучлив /преди това не бях правила и никой не ме е учил/


КОЗУНАК НА ПЛИТКА

2кг брашно /но незнам при вас какво е брашното/
10 яйца
2ч.ч. прясно мляко /около 0,500мл/
2ч.ч. захар
500 гр. мас /явно е стара рецепта аз използвам маргарин или масло/
стафиди, бадеми, кората и сокът на един лимон, 2-3 ванилии, мая колкото кибритена кутия /аз използвам суха мая - в случая 2 пакетчета/ и щипка сол.
Маята разтваряме в половината хладко мляко, прибавяме 1ч.л. захар, щипка сол и малко брашно, за да се получи рядка каша и оставяме на топло да втаса. Правим "кладенче" в брашното и когато маята удвои обема си я изсипваме в него заедно с разбитите яйца, захарта/разтворена в млякото/, сока и кората на лимона. С маста измесваме козунаците, докато се получат едри мехури. Оставяме да втаса на топло. Когато удвои обема си слагаме размесените със стафидите и оформените във вид на плитки козунаци, като козунаци, като внимаваме да заемат около 1/2 от формите. Отново ги оставяме да втасат на топло, покрити леко с кърпа отгоре.
Щом изпълнят формата, намазваме с белтък, поръсваме със захарта и отгоре набождаме бадемите. Отначало печем козунаците в силна фурна, а към края на печенето намаляваме температурата.

Аз като си омеся тестото го пъхам в един найлонов плик и в микровълновата на слаби градуси да му е топличко за да втаса и така става много бързо и винаги ми е сполучливо защото тук обикновенно за Великден не е топло.
Успех на смелчаците които решат да правят!

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=361612&pid=11450102

Последна редакция: пн, 06 апр 2009, 15:26 от suni4ka

# 324
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
На колко градуса се пече? Може и да събера смелост поне да се опитам пък каквото стане  Rolling Eyes Мерси за рецептата  Hug

# 325
  • Мнения: 641
Здравейте момичета,
Имам въпрос за едни кюфтенца с маца, за които мъжът ми все говори – правят се с маца и яйце. Според мен са брумеликос, но мъжът ми твърди, че се слагал вътре черен пипер и някаква непозната за него подправка и не се добавяло сирене или кашкавал. Това вид брумеликос ли е или е нещо друго с маца и каква е тази непозната подправка?  Ще ви бъда благодарна за помоща, ако знаете

# 326
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Еспа, това си е бурмеликосът  Peace На 5-6 маци слагам едно яйце, черен пипер и сол, правя малки кюфтенца и пържа  Peace
Преди това мацата трябва да е киснала във вода и да е добре изцедена от водата преди да добавиш яйцето и подправките. При родителите ми сме я приготвяли точно така  yes Сиренцето и другите добавки са като екстра  Wink
Допълнително можеш да добавиш яйце, ако едно не ти се струва достатъчно, аз ги правя на око, по усет, важното е яйцето да е достатъчно за сплав.

# 327
  • Мнения: 641
Mentha, много благодаря  Hug. Мъжът ми с тях свързва Песах – ял ги е при баба си и дядо си и исках да го зарадвам. Отделно ще направя и малко със сиренце и кашкавалче.
Вчера правих оризови кюфтенца, изядоха се за отрицателно време, в нашата къща оризът е на особенна почит. Вече само торта от ориз не съм правила  Laughing, но скоро ще издиря рецепта.
Междудругото страхотна Рубик торта си направила – взе ми акъла – мернах я преди няколко дни в Израелската тема, докато се опитвах да ви настигна и прочета

# 328
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мерси, Еспа!

Замислих се, понеже и аз по спомен от баба, после от къщи си ги знам бурмеликосите, мисля, че правиха от 8 маци с 2 яйца, стигаха ни за 4 човека. А сега вкъщи правя по-малка доза, защото те са вкусни топли, и слагам на 4-5 маци едно яйце. Във вода ги оставям поне за един час.

Весел празник! 

# 329
  • Мнения: 836
здравейте!
още едни кюфтета от маца

4 кори маца (накисната и изцедена)
2 сварени и намачкани картофа
100 гр. настърган кашкавал
4 яйца
сол, подправки

олио за пържене

смесват се всички продукти, оформят се кюфтета и се пържат в сгорещено олио.

 Hug


Общи условия

Активация на акаунт