Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 841
  • 403
  •   2
Отговори
# 345
  • Мнения: 112
Mentha , благодаря за доматената супа с кубе bouquet както и за вси4ки други рецепти   bouquet

# 346
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Sarrah, за мен е удоволствие     bouquet

Супата е от домати, с ориз, лук, морков, керевиз и магданоз (и захар, за да не скърцат зъбите от доматите  Mr. Green), най-обикновена, но много вкусна. А когато правят кубето с бамя - както ние в България приготвяме бамя в доматен сос - същото, но с много сос, да е по-рядко, и в него пускат кубето  Peace

А, да - докато кубето се вари, трябва да се бърка, защото топките се залепват една за друга....

Рецептата за хумус с подправки и лимон вече съм я давала, но едва тази вечер го снимах:


http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11579645
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11579632

Сега е излязла пролетната свежа мента... и аз оправдавам прякора си  Grinning

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 10:24 от Mentha

# 347
  • Мнения: 2 952
Аааа Браво , Мента ! Аз като нямам време за  рецептата за Кубе - ти я пусна !При нас е редовно ястие ! Свекърите докарват куббето за пържене и куббето на супа страхотно! Няма да пропускаш парси (иранските) евреи ...Куббето тук си е на почит (както и много други арабски храни). Лабриут!  Simple Smile

# 348
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Със сигурност и парсите правят хубаво кубе, но на иракци и кюрди това им е специалитетът, като символ на кухнята им е   bowuu


Рецептата я пуснах по заявка на лични бележки   bouquet , след като качих снимката (която пък беше, за да покажа ориза, чиято рецепта бях пускала по-рано).  Hug Но от кубе до кубе има разлика, може би и рецептата на свекърите ти да е интересна за тук четящите  Wink

Приготвила съм две рецепти - една за мерлуза и една на крепалах (нея отдавна я бях обещала), тези дни ще ги пусна, че сега нали са празници по тукашните земи...  Peace



Да допълня:
ако някой е хапвал нещо интересно в Израел и се чуди как се приготвя, нека пита  Peace За неща, които не съм готвила отдавна, забравям да напиша, но съм експериментатор в кухнята и често обичам да пробвам разни ястия, които сме опитали на гости или в ресторант, но само някои от тях остават като постоянно присъствие на кухнята ни (може да е защото са ми били сложни за приготвяне или защото не ям месо... и т.н.)  Grinning


И нещо, което може да ви разсмее - най-хубавата "кълцана" или израелска салата е в местните клонове на Макдоналдс, рекламата и: http://www.youtube.com/watch?v=upv33OnvATU (предимно на английски говорят)
 И линк за въвеждане в материала (за съжаление - чуждоезични) Mr. Green Israeli cuisine
Gastronomía de Israel

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 14:57 от Mentha

# 349
  • Мнения: 2 952
Мента , ех омрим МакДоналд'с бе иврит  hahaha ...

Момиченца , ето рецептата за  пържено КУБЕ (Къббе) :

Чаша  булгур + 2 чаши вода  - слага се в хладилника цяла нощ , но може и няколко часа.
Когато започнем да правим вече кубето водата трябва да е поела , а  ако не - изстискваме с ръка , да няма вода. Добавяме грис , за да стане лепкаво тестото, на око.Ако няма грис  - малко брашно.По-добре е с грис. Още - сол, олио и черен пипер.Това се  разбърква .Това е базата за кубето.

Пълнежът  е  запържен лук , подправки на вкус , месо на малки парченца или кайма  и  цнобар (кедрови ядки):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Pine_nut_123.JPG

Прави се кръгче в  ръката от тестото , слага се от пълнежа - СТУДЕН и се загръща като топче , издължава се и краищата му се заострят ... Така се пържи Кубето в  дълбоко олио .



Следващата рецепта е за хлебчета от кемах маца (брашно от маца) за Песах .Песах вече почти мина , но нека си седи рецептата в архивчето  Simple Smile :
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11625318 - СНИМКА

Чаша и половина кемах маца (брашно от маца) се прибавят към  1 чаша гореща вода  с половин маргарин вътре.След това се прибавят 4  яйца и сол на вкус. Оформят се хлебчетата и се пекат  на умерена фурна .

Ето и кексчето ми за Песах , което днес  спретнах като за последно вече до другата година Песах Simple Smile :
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11625341 - СНИМКА

2 чаши кемах маца
1 чаша кисело млеко
10 л. захар
половин чаша олио
ядки на едро  - орехи и бадеми
една чаша сок от портокал
канела
4  яйца

На 200 градуса , на тънко се пече , за да не остане сурово заради кемах маца-та.Прави се хрупкаво.

До скоро !   Hug
 



# 350
  • Мнения: 310
Пете тези пържени куббе-та изглеждат мноого вкусни. Ще се пробвам през почивните дни да ги направя. После ще докладвам как съм се справила - много си падам по кулинарни експерименти   Grinning

# 351
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ха, и кубето са украсили с мента  bowuu Пете, увиването ми изглежда сложно, но ще се пробвам някой път  Peace

Не бяхме споменавали влиянието на аржентинската кухня, изобщо южноамериканската, която е много интересна и е обичана в Израел. Най-популярни са сладките алфахорес, месо на огън – асадо, и един сос, който се използва и за марината и за поливане на готово месо – чимичури. Трябваше да приготвя нещо с чимичури и установих, че бурканчето, специално купено от аржентинско семейство, е мухлясало и трябва да се изхвърли... От там започнах да търся какво да приготвя, което съдържа ключовите по тези земи думи – асбей тибул, т.е. треви-подправки. Когато израелците кажат, че нещо е приготвено с „асбей тибул”, обикновено имат предвид пресни зелени подправки, туко-що набрани от двора или сандъчето на прозореца. Ние отглеждаме няколко вида, липсващите си ги набавяме от дворовете в махалата  Mr. Green (и понякога си ги купуваме). Италианското песто (в различните му вариации) също се „харчи” тук, заради тази слабост към използването на зелени подправки... (а и нали климатът е средиземноморски – има пресни треви целогодишно)
Това, което направих, е филета мерлуза в панировка от зелени подправки по вдъхновение от една интернетска рецепта, леко видоизменена, но все така диетична  Peace



За 500 гр филета мерлуза
Марината:
Сокът на един лимон, разреден в малко хладка вода + зехтин (няколко капки)
За „панировката”:
100 гр (3/4 ч.ч.) брашно (моята версия: 4 с.л. галета и 4 с.л. счукани сурови, обелени бадеми)
2 яйца
Зеленият слой
4 с.л. сух босилек
4 с.л. сух кориандър
2 с.л. сух копър
1 с.л. чесън на прах
1 с.л. брашно
½ ч.л. сол
½  ч.л. зрънца от целина
½ ч.л. смлян черен пипер
В моя случай пропорциите бяха на око, а подправките следните: сух босилек, сух магданоз, смлени на прах зърна кориандър, около 2 с.л. суха коприва, около 2-3 с.л. див чесън, нарязан на ситно, малко провансалски треви, черен пипер на вкус

Приготовление:
Рибата се размразява в марината (парчетата трябва да са нарязани на еднакви по размер филета), след което се потапя в разбитите яйца, в брашнено-бадемовата смес, пак в яйце и след това овъргалваме филенцето в зелените подправки.
Загряваме фурна на 220 градуса, постиламе тавичка с хартия за печене и нареждаме в нея филетата риба, след като са потапяни  иовъргалвани по гореспоменатия ред. Аз леко намазнявам хартията (или със спрей, или с намазана с олио), и, понеже рибата е суха, не мазна, е добре и отгоре и да се капнат няколко капки зехтин. Пече се около 15-20 минути (аз я пекох 20 мин и стана малко сухичка, но това зависи и от дебелината на филенцата и от това дали е била напълно размразена). Върви с гарнитура от картофена салата и домати, и лимон за овкусяване.

Заб.: някои от подправките, които използвах, не бяха сухи, а пресни, напр. Дивият чесън – измих го и го нарязах сутринта, сложих го в цедка и го оставих няколко часа на балкона. Копривата също я попарих и я суших на хартия на слънце. Подгответе си повече подправки, на мен бързо ми свършиха и добавях  Peace

За Песах – може да се използва брашно за маца или маца, смелена в кафемелачка, тогава дори бадемовите ядки е добре да са повече, защото техният вкус е по-приятен  Grinning


Снимката на авторката на рецептата: http://www.bishulog.co.il/blog/wp-content/uploads/2008/09/filletandherbsaa.jpg
И моята:http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350402&pid=11617707

# 352
  • Мнения: 2 952
Кубето за пържене   в началото докато свикнете ще  ви се рони, има да ядете парченца кубе  с лъжичка най-вероятно.Докато се нацели чалъмът  ooooh! Simple Smile . Най-важното е да  е еластично "тестото", то се усеща в ръката.Като завивате  пълнежа  да  се  увива добре , да прилепва.

Хайде , днес  вече не е Песах ... Направих на децата  сутринта  Малауах с  настъргани доматки - обичат много.
http://blog.tapuz.co.il/TickTack/images/2452484_351.JPG

Мента , http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350402&pid=11617711  Crazy - страхотия изглежда !  Flutter

# 353
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Е, това се казва добра домакиня - кога свърши Песах, кога отвориха суперите, а ти вече си успяла малауах да вземеш  Grinning


Това са провансалските домати на Роца: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=217691.msg5444306#msg5444306
На нас са ни любима гарнитура, обаче този път така се случи, че използвах домати-чери - голяма играчка  Crazy С нормалните домати става за нула време  Peace

# 354
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
пете, малауах как се прави? прили4а малко на нашата дебела фтира? дай рецепта!

# 355
  • София
  • Мнения: 338
Мента може ли рецепта за салата от хумус с лимон на която си дала снимка, гледах , гледах, но не я намерих.
Благодаря ти предварително! 

# 356
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента може ли рецепта за салата от хумус с лимон на която си дала снимка, гледах , гледах, но не я намерих.


barabenka, с удоволствие! Аз ползвам консервиран хумус, което ми спестява предварителното му варене, така че за половин час имаме вечеря  Grinning
Хумус/нахут на тиган
Продукти:2 кутии хумус на зърна, или 500 гр. замразен и допълнително задушен хумус
сок от 1 лимон, галета за сгъстяване; подправки - черен пипер, магданоз, сух джоджен или пресни листенца мента (нана и казват тук), глава лук и скалидка чесън. Може да се прибавят и готови смески за подправяне - ние слагаме понякога една провансалска смес от зелени сухи подправки... (може и вегета вместо сол или малко лучена супа на прах - но това са само опции за обогатяване на вкуса)
Приготовление:Лукът и чесънът се задушават с малко мазнина (зехтин), прибавя се нахута, тиганът се покрива с капак и се оставя на тих огън за няколко минути. Добавя се лимоновия сок, подправките и се оставя за още около 5 минути на средна топлина на котлона. В последните минути се слага галета за сгъстяване, като най-добре става, ако тя леко се запържи, но се внимава да не захване на тигана. Бързо и лесно, а  става вкусно и ароматно. Топло се поднася като гарнитура или основно ястие, а студено е вкусно като салата (ако се поднася студено, галетата е опция)

Някога ни го сервираха като мезе към бира в един бар - колко бира съм изпила, за да ми дадат чинийка с това мезе. Накрая си помислих "Айде, стига, ще се пропия, по-добре да си го правя вкъщи"  Laughing


marsy, а многолистно тесто месиш ли? Защото това му е майсторлъкът на приготвянето на малауах, при нас ги продават готови, само йеменските семейства ги месят и то е заради традицията в техните домове  Peace

При нас пристигат в този вид:
... и ние само си ги печем  Blush По-особени са листовете, не е точно многолистно, но не са и фини кори  Thinking
Иначе от тях мъжът ми прави бързи кроасани, когато идват неочаквани гости - докато се научат околните, че предпочитаме да ни уведомяват преди да дойдат, винаги имахме замразени в камерата  Mr. Green

# 357
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
като каза за многлистно тесто, но на ръка правено ми светна, а с мая ли е? меси се, омазнява се,  прави се на плик и  да престои, после пак се раздърпва, после пак така до 2/3 пъти! не е като многолистното в бг, нали? а с  пълнеж доматки ли е твоят?

# 358
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Доматките ги мелят и ги слагат отгоре, след като изпържат малауха  Peace

Значи, основната техника е такава, прави се тестото, разделя се на топки (от 1 кг брашно излизат около 8 топки) - раздърпват всяка топка, мажат я с маргарин, сгъват я на две и пак раздърпват  - така правят едно 2-3 пъти, но самото тесто излиза тъничко, на листове, не е така плътно като многолистното,  yes А, и замесват тестото със сода (като газирана вода). Прилича на джахнуна, за който Тали беше писала, но не се навива, а се прави на листа и не се пече цяла нощ, а всяко листи се пържи  Peace На мен ми е по-вкусно от джахнун, но получавам страшни киселини   Confused

Ще потърся по-точна рецепта тези дни или, ако Петето и Тали знаят, да я пускат  Hug

# 359
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
На мен малко ми заприлича на микица  Embarassed Не съм яла...ще купим. А със сладко може ли да се яде или със сиренце?-ако прилича на вкус на джахнун не си го представям със сладко...

Общи условия

Активация на акаунт