Български език

  • 91 214
  • 746
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 25 646
Форумът има кредор, ползвай го. Намира се точно до бутона за Изход в горната дясна част на страницата. Като цъкнеш на него, ти изкарва и двете кирилици - фонетичната и БДС. Избираш си едната и пишеш.  Laughing

moje da ima i dva metara ako stava vapros za 6iva6ki metar  Wink  Hug


Не, не става въпрос за шивашки метър, а за мерната единица "метър", каквато се явява и "диоптър". Същото е и с "литър - литри".

# 196
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Сега се сетих да си отворя учебника... Преписвам дословно:

Подвижните /вмъкнатите/ гласни - и  -е- при бройната форма се запазват, докато при обикновената форма за мн.ч. изпадат, напр. :
ед.ч.- диоптър, мн.ч.- диоптри, бройна форма- колко диоптъра
ед.ч.- прозорец, мн.ч.- прозорци, бройна форма- 3 прозореца
ед.ч.- кадър, мн.ч.- кадри, бройна форма- няколко кадъра.
Изключение правят съществителни, образувани със суфикса -изъм:
афоризъм, афоризми, 2 афоризма
цинизъм, цинизми, 2 цинизма
организъм, организми, 2 организма

# 197
  • Мнения: 426
Предварително се извинявам, ако е публикувано
http://gueorguiev.borislav.googlepages.com/home

# 198
  • Мнения: 1 817
Камерън Hug

------------
 ед.ч.- диоптър; мн. ч. -диоптри; бройна- 2 диоптъра smile3521
Ама за метър нещо не ми върви. За мерните единици си има други правила. newsm78

# 199
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Ох, да ви се похваля, една мацка ми помогна да си оправя нещата без да качвам никакви програми  Heart Eyes

Напоследък ми прави впечатление употребата на думи от сорта на:
прЕписвам - прИписвам
прЕнасям - прИнасям

... за други не се сещам в момента, но съм сигурна, че има още. Та като кажеш на някого, че думата, която използва, е написана грешно, той започва да те убеждава, че еди-къде-си (не знам дали се пише с толкова много дефисчета Blush ) го видял така написано, а за семантика не дава да му се говори  ooooh!

Важно е да се знае, че е правилно изписването и по двата начина, НО в зависимост от контекста:
Преписвам домашни - Приписвам си заслуги
Пренасям се - Принасям в жертва, Принос в областта на изкуството

Ей такива работи  Wink   bouquet

Случаят с метъра все още си мисля, че е за оразличаване на предмета метър от мерната единица метър... може би е възникнала съвсем спонтанна употребата, въпреки че е неправилна, но езикът е бил принуден да я зачете като правилна... случват се и такива неща  smile3506

ПП: Сетих се за още един пример:прЕвеждам и прИвеждам
Превеждам текст от чужд език.
Привеждам в ред стаята си.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 12:28 от unchita

# 200
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Това не го написах, защото мислех, че е ясно, но... ето, допълвам:

Изключение:
При образуване на бройната форма от съществителните за мерки:
метър    метри    2 метъра и 2 метра
литър    литри    3 литъра и 3 литра

/В значението на уреди за измерване вметнатото -ъ- не изпада. -Купих си няколко метъра, защото започваме строеж./


И това е интересно:

При съществителното име ден наред с бройната форма се използва и обикновената форма за мн.ч.
Два дена/дни бяхме в Банско.
Бурята продължаваше вече десет дена/дни
.

# 201
  • Пловдив
  • Мнения: 647
искаш да кажеш, че за двойнствено число са дублетни форми ли?  Thinking

# 202
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Не, написах, че в значението на уреди и предмети -ъ- не изпада: 2 метъра /като предмети/. Но 2 метра като мерна единица.

# 203
  • Мнения: 884

 Трябва, поне според правилата, по които сега се подготвям.

А кои са те, че ми стана интересно?
Аз също бих написала "два диоптъра", може би. Но дали в случая не става въпрос за някакви други правила, които засягат чуждиците?
Все пак казваме "метър", но "два метра", а не "два метъра".  Thinking
Ами правилата в българската граматика, како Сийке.
 И още за мн. ч.-когато говорим за лица-професори, лекари-няма бройна форма. Двама, много-професори /а не професора/.Същото се отнася и за широкоразпространени, но грешни форми, като сина и синове. Вярното е "синове".

# 204
  • Мнения: 750
Същото важи за ученици.

# 205
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Не е ли правилно двама ученика  Thinking

А за синове мога да кажа, че сме учили, че едносричните получават наставка -ове за мн.ч., с малки изключения, като например "царОВЕ", което сега не съществува, но във възрожденски текстове се е срещало като нормално  Wink
Затова се казва столОВЕ, синОВЕ, джамОВЕ  Mr. Green (но кракА, защото са 2 по принцип  Mr. Green и е останало от старобългарското такова число), вицОВЕ, репОВЕ, фалОВЕ, сърфОВЕ, чипОВЕ (както виждате и при привнесени от чужди езици думи важи това правило) и се казва фарОВЕ, но светофарИ (вече е многосрична дума, не важи правилото).

# 206
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
И два столове звучи много добре и граматически правилно?!

Вярното е двама ученици, два стола и много столове.

Бройната форма за множествено число -
Това е специална форма за множествено число с окончание -а, -я на съществителните от мъжки род за не-лица.

Употребява се след числителните бройни и след някои наречия за количество, като колко, няколко, толкова и др.: два коня, десет автомобила, няколко броя.

Бройната форма не се употребява след съществителни, означаващи количество: стотици левове, а не стотици лева; една дузина чинове, а не една дузина чина; милиони долари, а не милиони долара.

Грешки се допускат и в някои случаи като следните: три от най-големите градове, а не града; два от верните отговори, а не отговора.

При съществителни имена за лица се употребява обикновената, а не бройната форма. Правилно е двама ученици, а не двама ученика; петима футболисти, а не петима футболиста; двайсет шампиони, а не двайсет шампиона.

ВНИМАНИЕ: Непостоянното ъ не изпада при образуване на бройната форма за разлика от обикновената форма за множествено число, сравни два чехъла и много чехли; шест компютъра и много компютри.

# 207
  • Мнения: 50
Браво Тарталета!
Относно "не" и причастията - категорично отделно от деепричастията, с някои изключения/нехаейки, недочувайки/, защото няма дума хаейки...Някой беше писал, че правилото важи и за другите причастия, но не е точно така. Например сег. деятелно/с наставка "Щ"/ има двояк правопис в зависимост от смисъла. Напр.: Изпитаха не знаещите ученици, а незнаещите.
Минало деятелно причастие/на "Л"/ - ако е част от съставно сказуемо - отделно, ако е опредение- слято.
В израза "Аз ми се струва" грешката е ГРАМАТИЧНА. Става дума за падежна форма на личното местоимение. Лексикална е, ако е неточно употребена дума според нейното речниково значение.

# 208
  • Мнения: 3 484
Отново научих доста неща. Чудила съм се за лекари и т.н.
за "еди-къде си" и въобще има ли "Еди-", дефисът е само след "еди-"

# 209
  • Варна
  • Мнения: 2 737
нехаейки, недочувайки

Тогава да припомним някои глаголи, при които "не" не се отделя.

*нехая, ненавиждам...
*недочувам, недовиждам, недоумявам...

Допълвайте.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт