Великденски пости

  • 95 435
  • 495
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 187
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=271346.msg6919161#msg6919161
Препоръчвам с двете ръце този меден-постен сладкиш на Labrex   bouquet.  Днес сме на него и на бобче  Wink
Иска ми е да си направя пица, но всички рецепти дето зная не са постни. Дайте някоя постна, ако знаете   Peace
Този кекс е фантастичен, направих го преди няколко часа и половината вече го няма. И аз го пперопъчвам Peace

# 226
  • Мнения: 22 867
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=271346.msg6919161#msg6919161
Препоръчвам с двете ръце този меден-постен сладкиш на Labrex   bouquet.  Днес сме на него и на бобче  Wink
Иска ми е да си направя пица, но всички рецепти дето зная не са постни. Дайте някоя постна, ако знаете   Peace
Този кекс е фантастичен, направих го преди няколко часа и половината вече го няма. И аз го пперопъчвам Peace

Момичета, радвам се, че сте одобрили сладкиша.   bouquet Аз не постя, но си го правя от време на време, защото е бърз, без кой знае какви специални продукти, а резултатът винаги е отличен. Просто рецептата е наистина сполучлива. Peace

А ето и варианти на постна пица : мажеш с доматено пюре, отгоре лук на тънки колелца, царевичка, маслини, гъбки. Отгоре ръсиш със соева майонеза или кетчуп и печеш. Може и тофу да се сложи.

Може да се намаже тестото с кетчуп и соева майонеза, отгоре гъбки, запържени с лук в олио, домати и маслини, а отгоре един пакет размразени зеленчуци смес, леко посолени. Подправки по желание.
Мисля, че  тази растителна майонеза също би свършила работа.

# 227
  • Мнения: 994
Същото според мен е с маргарина,течната сметана  и постния кашкавал- това са "синтетични " #Cussing out продукти,които само залъгват навика ни да ги ядеме,но нямат никаква стойност за организма освен калориите.
С две ръце подкрепям това мнение и не си търся заместители на естесвените продукти. Мисля, че вредата от тях е по-голяма отколкото удоволствието от гъдела по небцето.

И аз не ги ползвам, особено като видиш етикет 5-6 реда дълъг, няма никакакъв смисъл да вкарваш толкова химия в тялото - какъв в смисъла от постите тогава?  newsm78

И аз правих сладкиша на labrex, но не ползвах масло, а олио.

# 228
  • Мнения: 175
У нас този сладкиш също се тачи.  Аз съм луд фен на рецептите на Лабрекс  bouquet

Тези дни правих постен качамак със заливка от праз, гъби, соев сос (това пак оттук го научих); картофено-спаначена крем супа; една измислена манджа от зелен боб с грах.
 Въобще започнах да слагам грах на най-невероятни неща -  и в лещата и в супа със спанак вместо картофи, лещата пък пробвах със спанак, с карфиол, с тиквички. Всички тези необичайни за мен комбинации се оказаха вкусни и се приготвят бързо. Ако на някой му е омръзнало еднообразието може да пробва. 
От предишните теми научих пастет от моркови, с който закусвам. Но не успях да намеря линк, за да цитирам и благодаря на майсторката    bouquet . Ако някой я намери, нека ме поправи. Аз взех идеята и си я нагодих по мой вкус. Сварих 4-5 моркова и ги пасирах със 100 гр. маслини и 1 с. л. маргарин, няколко стръкчета копър, добавих мащерка, малко черен пипер, щипка къри

# 229
  • Мнения: 384
Наскоро хапнах чудесна ,постна пица,която беше и простичко приготвена.Блат,салца-домати и жълто сирене за основа,а отгоре беше аранжирана с тиквички,патладжани,чери доматчета и 2 вида гъби,като вс.зеленчуци бяха приготвени по 2 начина :на скара и париновани.
Можеби ако се замести сиренето с тофу и не  се слага мая в тестото за блата ще стане 100%постна.Аз постя,ама не съвсем Winkне ям месо,риба и яйца и гледам да избягвам млечните храни,но чад-пад хапвам сирене или кашкавал  Blush

# 230
  • Мнения: 120
Благодаря на Steisi r КТВ  за подкрепата.  HugАз съм твърдо убедена ,че трябва да си държим очите отворени постоянно за " машинациите " на родните производители и вносители на хранителни продукти. В нашата държава няма стандарти ,които да се спазват и всеки продава това ,което е с най- малка себестойност,т.е. излиза най- евтиното за самия производител. Не бих дала на детето си "телешки салам" правен от телешка кожа,само защото е вкусен. Не бих ползвала маргарин,само защото се маже лесно на филийката.Не бих купувала нискомаслено  мляко,което съдържа "растителни мазнини".Не бих купувала продукти с дълъг списък  от Е-та,защото това противоречи с физиологията на моя организъм. Е,вярно ,че прекарвам дълги часове в кухнята - за да е сока прясно изцеден ,да е изпечен у дома сладкиша,да е сготвено и за постещите и за блажещите. След 12 часов работен ден не винаги това е само и единствено удоволствие  Cry-но нали затова сме МАМИ Laughing

# 231
  • Мнения: 3 550
Вчера бяхме на карфиол с ориз. Довечера - мусака от соева кайма и картофи.
Тия дни мисля да опитам онзи меден сладкиш и качамака с гъби.

# 232
  • Мнения: 5 228
Вчера правих доматена супа с фиде, днес и аз мисля да направя мусака. Последният път като правих мусака, сложих и малко спанак и стана много вкусно.

# 233
  • Мнения: 384
Момичета във фидето има яйца!
Аз ще сготвя боб+ориз и кисело зеле,пресен лук и чубричка и според мен трябва да стане?!
Снощи вечерята в къщи беше картофи,моркови и броколи на пара и ни се усладиха много Simple Smile

# 234
  • Мнения: 5 228
Едно време фидето се правеше с яйца, но от години се произвежда само от пшеница.

# 235
  • Мнения: 214
За фидето не знам (но то нали си пише на опаковката) ,но може да е замените със спагети  Peace
Днес сме на боб-чорба с градински подправки и закуска от постни бухтички  Heart Eyes.  Вчера на зелена салата и гъбки на тиган с много лук. Мисля (ако ми пуснат водата  #Cussing out) да спретна и едни мини-пици  Praynig
Аз да ви кажа, доста си хапвам и май ще кача 100 кила, а как е при вас?

# 236
  • Мнения: 87
Oтносно постенето Христос е казал, че по време на пости трябва да се храним като него, а той се е хранил изключително малко - точните му думи са - "трябва да се храним като просяци".

Тоест не се замества месната и млечната храна просто с постна, а изключително се намалява и количеството - тоест не се ядат много плодове и зеленчуци, а много малко хляб, някой и друг плод, маслина, зеленчук. По време на Великденския пост, който моята прабаба - майка на свещеник, грижливо и съвестно спазваше не е разрешена растителна мазнина, а се готви , в дните, когато е разрешена сготвена храна - а това са вторник и четвъртък постно - гола чорба. Понеделник, сряда и петък са сухи дни. Пиша това, защото гледах календарче в което олиото по време на великденски пости беше разрешено след първата седмица - всеки решава сам за себе си, но по принцип олиото се изключва по време на целия великденски пост, който е най-строгия пост в годината. Първите три дни след Сирни заговезни и Разпети петък трябва да са пълен глад т.нар. тремерене, но това е само след благословия на свещеник. Суха храна - неготвена в дните понеделник, сряда и петък - това означава една салата, малко хляб и вода.
Риба, зехтин(елей) и вино се разрешават само на Благовещение и на Цветница.

Не бива да сте тъжни по време на пост, а напротив да сте весели и винаги да сте измити, вчесани. Забавленията обаче като театър, кино по време на пост не се препоръчват.

Това знам аз от моето семейство.

Има и облекчени режими в които събота и неделя се готви със зехтин и се разрешава вино , става дума само за червено вино - другото не се препоръчва. Всеки решава сам за себе си какво му е нужно и какво иска - намесих се само за да дам и оригиналния пост. И неговата идея.

# 237
  • Варна
  • Мнения: 791
Brazilka,  искам да направя бутерки с маслинова паста- кажи ако има някоя подробност , която не бива да пропускам?

Как си ги засукала така? Аз се боя ако ги направя на триъгълници да не би вътре да остане клисаво?

# 238
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Момичета кус-кус може ли да се яде?

# 239
  • Мнения: 5 228
Може, разбира се.
За храненето по време на постите - аз се старая да не прекалявам, храня се основно с прости, но вкусни храни, като изключим специалните поводи. Шоколади и т.н. не си купувам, защото не виждам смисъл от постенето, ако всичко може да се замести с друго нещо. Идеята е да се лишиш от нещо, а за мен лично преяждането не ми се връзва с тази идея.

Общи условия

Активация на акаунт