Деца с увреден слух-7

  • 39 134
  • 369
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 147
Привет и от мен!
Бих искала и аз да се запиша във вашата тема.Мисля,че малкият ми племеник(6мес.) също има проблеми със слуха.Не мога да кажа много повече от това,защото сестра ми утре ще отиде до личната му лекарка за направление за подходящ специалист.Това,за което искам да ви помоля е да споделите на лични телефони на добри лекари,с който ще бъде добре да се срещнем.Попрочетох доста неща,от тези които сте написали в другите теми по въпроса и горе-долу се ориентирах какви са необходимите първи стъпки.Естествено ще продължа,докато не прочета всичко,но ви моля да споделите с мен някои имена и тел.Бяхме се настроили да ходим в Исул,но дали да не се "пренасочим"към ВМА?Записахме и час за някакъв специален преглед в Токуда,но май ще го отложим.Засега.Благодаря ви предварително!!!
Ако нямате нищо против ще ви пиша за развитието на нещата и ще разчитам на съветите и помощта ви! Мислех си какво ли е за една майка да разбере подобно нещо и в какъв ли "мрак" би потънала без безценната информация,която може да открие в сайтове като вашите...Момичета,браво на вас!!!




Здравей , разбирам те напълно какво изпитвате , но дано всико да е наред, добре е да се изследва. Изследването не е сложно ,важното детето да е здраво по време на изследването ,за един ден го правят. Добре сте се насочили към Исул , там са добри специалистите аз съм много доволна , но вие ще прецените . Мисля че за сега е добре да се отложи специалиста от Токуда първо да се изследва слуха, после предприемете нужните мерки. Тук в темите може да намериш много ценна информация за всичко и знай че имаш и нашата подкрепа и помощ. Наистина детето ти да не чува е тежко и трудно за възприемане но си има коригиране със слухови апарати или в крайния случай коклеарен имплант. То ако наистина детето има проблем със слуха , то е още малко и много бързо ще навакса загубата.
Ето тел на Доц. Попова-0888672177 от Исул знам нейния телефон , тя и Доц. Спиридонова правят изследването на слуха в Исул
 п.п Нещо обърках и не можах да оправя , и се оказа в цитат с горното съобщение.

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 10:52 от gyulcem

# 46
  • Мнения: 554
Здравей, Августа!
Аз мисля, че не е лошо да направите и изследването в Токуда. Там правят слухов скрининг, който се прави без упойка и дава бърз отговор дали детето има проблем.
Изследването, което правят в Исул и ВМА се прави под упойка и естествено е по-добро, но като първоначално ориентиране може би е добре да отидете до Токуда.
Хубавото е, че в "мрака" има светлинка....

# 47
  • Мнения: 2 543
Здравей, Августа!
Моето мнение е, че щом имате сериозни подозрения, че бебето не чува, по-добре е да се свържете веднага с аудиолог. Изследването в Токуда не е достатъчно точно и дава както фалшиво положителни, така и фалшиво отрицателни резултати. Дали ще изберете ИСУЛ или Военна болница не е от голямо значение за самото изследване. А щом бебето е толкова малко, може и да не се наложи да се упоява, ако го заведат по времето, когато по принцип спи. Поне за ИСУЛ знам, че със сигурност ще се съгласят да опитат да се справят без упойка .
А вие как се усъмнихте, че има проблем? Педиатърът ли ви насочи или родителите само заподозряха нещо?

# 48
  • Мнения: 94
Здравейте момичета! Как сте вие и децата? Отдавна не съм писала, но сме се потопили до ушите в тези измислени матури, чиято единствена цел е да тормозят деца и родители. От сърце му пожелавам на този идиот, който ги е измислил, бял ден да не види. Дано тия глупости след време да отпаднат, че на целия ни ужас, само такива стресове ни липсват.
На въпроса на Августа мога да кажа първо- да не се паникьосвате излишно, второ -в Токуда си заслужава да се ходи /аз там направих изследване на моя малкия, когато беше на 3 дена/, но там изследват бебета до 6м. и е нещо като първичен скрининг; не съм чувала за случаи с невярна диогноза. Там ще ви обърнат голямо внимание, но всъщност истинските специалисти са в ИСУЛ /докторките Спиридонова и Попова, видях, че другите майки са подали телефони, аз имам някакъв сигурно стар, но за всеки случай го давам: 4344493/. Ненапразно ИСУЛ е национален център. Ако имате финансова възможност /а може би става и с направление/ и трябва да чакате много за ИСУЛ, пробвайте се и в Токуда. Но ако съмненията ви са сериозни - на всяка цена ИСУЛ. ВМА спокойно можете да го пропуснете.
Засега толкова от мене, отиваме да учиме Човек и природата и Човек и обществото и да се чудя какво да правя с толкова безмислено поднесен и усложнен материал. Чао!

# 49
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
  Здравейте всички!
  Добре дошла и ти, Августа! Може би, когато имаш малко повече време, ще разкажеш защо си мислите така, но, направете на детето най-елементарния тест: щракни с пръсти до ухото му, или раздрънкай ключове, когато не гледа. По никакъв начин не привличай преди това вниманието му. Това беше начина, по който ние разбрахме за Венци, при това той беше на три месеца! Тръгнахме от личната лекарка, след това през Детски Център "Здраве", и т.н., минахме и през ИСУЛ, и през ВМА. Момичетата са ти дали координати, дано сестра ти е взела направление.

Ако нямате нищо против ще ви пиша за развитието на нещата и ще разчитам на съветите и помощта ви!
 

   Дори настоявам, лично аз  Hug!

# 50
  • Мнения: 2 543
Ако ви е интересно, превеждам ви едно съвсем кратичко обяснение за фалшиво-позитивните и фалшиво-негативните резултати от слуховия скрининг на новородени:

" Отоакустичните емисии са бързо и ефективно изследване на периферното слухово усещане и за специфични честоти. И все пак, ефективността на изследването се намалява от "замърсяване" с нискочестотния фонов шум в отделението, верникс в ушния канал или каквато и да е патология в средното ухо.
Отоакустичните емисии не са достатъчен инструмент за изследването на децата, рискови за увреда на слуховия нерв (слухова невропатия). Всяко новородено, което е било за повече от 5 дни в интезивното неонатологично отделение, би трябвало да мине на ABR изследване, за да се изключи наличието на слухова невропатия. При децата с такъв тип глухота функцията на кохлеата, а от там и показателите на отоакустичните емисии, обикновено са нормални."

От своя личен опит ще споделя, че вече зная за 3 случая, при които д-р Папуров от град Варна, е получил лоши резултати при ОАЕ, а изследванията в София с ABR са били нормални.
Написаното е само за информация, а не за да се поражда спор.
Поздрави!

# 51
  • Мнения: 950
Здравейте момичета! Как сте вие и децата? Отдавна не съм писала, но сме се потопили до ушите в тези измислени матури, чиято единствена цел е да тормозят деца и родители.Засега толкова от мене, отиваме да учиме Човек и природата и Човек и обществото и да се чудя какво да правя с толкова безмислено поднесен и усложнен материал. Чао!
bea и нас ни тресе същата треска с малкия , а и каката ни абитюрентка и тя учи за матури  и ще кандидатства ,въобще в къщи напрежението е на max  успех на всички дечица  Peace
Признавам че нямам време да влизам често във форума и да ви чета !

# 52
  • Мнения: 502
Здравейте,

имам въпрос, на който смятам, че в тази тема ще получа най- добър отговор.

Бихте ли ми казали с 2 думи какво представлява аудиограмата като изследване, изисква ли се някакво съдействие от детето и колко време продължава? Вчера правиха изследване на слуха на сина ми (2г 9м), но се очакваше от него да реагира на различни звуци, идващи от различни посоки. Той е много стресиран и не иска да влиза изобщо в кабинет. Съответно плака през цялото време и не показа почти нищо. Лекарите директно ни казаха да отидем пак след 3 месеца. А това за мен е ценно време, което не искам да губя. Последното ми питане е, къде във Варна могат да направят аудиограма на детето ми? Бих се радвала на препоръки за кабинети и лекари с добър подход към децата. Благодаря ви предварително!   bouquet

# 53
# 54
  • Мнения: 2 543

Здравей, Мартини мама!
Съжалявам за забавянето на отговора - явно в последно време никой няма време да отговаря на питащите...
В България изследване на толкова малки деца се прави в София, в ИСУЛ и ВМА. Изследването, което правят тук, ако детето не може да съдейства, се прави под упойка и представлява следното: на главата на детето се прикрепят електроди, а на ушите му се поставят слушалки. Аудиологът започва да подава в слушалките звуци с различна сила, а електродите измерват отговора на мозъка на слуховите дразнения. Резултатът се появява под формата на графика в компютърна програма. Всичко продължава около 20-тина минути. Не е болезнено, но се налага да се упои детето, за да е в пълен покой, защото в противен случай резултатите може да са некоректни.
При положение, обаче, че живеете в Германия, аз бих се доверила на преценката на специалистите и бих изследвала детето си там. При положение, че каквато и терапия и каквото и лечение да се провежда, евентуално ще е там, няма смисъл да тормозите детето с тукашните изследвания - ако в Германия ви се е видяло стресиращо, не знам какво ще ви се види тук...  Tired Понеже сме били и в Германия покрай моя син, та мога да направя сравнение...

# 55
  • Мнения: 199
Здравейте,момичета!
Много,много благодаря за отговорите,които сте ми написали.Записах тел.и ще ги ползваме.За съжаление сестра ми още не е взела направление от личната на малкия.Д-рката и казала във вторник,цитирам:"В петък като дойдеш за ваксината ще видим.То си има ред за направленията и аз ще преценя дали да ти дам.Имам си система по която оценявам децата."(каквото и да значи това).Да ви кажа съм ужасно ядосана на тази госпожа и мисля да отида утре със сестра ми до нея,затова ви споделям.Не знам каква и е системата,но явно не е обърнала специално внимание досега на това.На Йепе отговарям-по-голямата ми сестра каза,че и се струва странно,че Мишо не се обръща на повиквания и др.силни звуци около себе си.Аз,да си призная,не бях забелязала,но направихме някои експерименти и наистина няма адекватна реакция на звуци,които го заобикалят.Пробвали са и през нощта,докато спи-нищо.(така ме посъветва моя позната докторка).Искрено се моля и надявам,че гршим,но ще разберем след прегледа в Исул.В общи линии е това.
Доскоро и ще пиша как се развиват нещата при нас. Hug

# 56
  • Мнения: 239
Здравей августа добре дошли  на новодошлите нас ни казаха че направление  за специалист не можело да се даде за дете трябва първо да ви изпратят на педиатър и той да ви препрати вече,поне при нас така процедираха.Успех дано да грешите но дори и да има проблем има светлинка в тунела така че не се притеснявайте  bouquet

# 57
  • Мнения: 554
Здравейте!
Августа дано лекарката даде направление, понякога са много безочливи личните лекари.Така си ги пазят тия направления....Все пак е малко бебе, трябва да реагира сега.
Настоявайте!
Добре дошла и на Мартини мама! Наистина не чакай тези три месеца, това е доста време. Дано успеете скоро да направите изследването!

Ние се върнахме от настройки вчера. Минаха добре. Сега работим за резултати, дано скоро имаме с какво да се похвалим

Поздрави

# 58
  • Мнения: 502
Здравейте отново!

 Благодаря, на всички, които ми писаха!  Hug

Ieppe, отговорът ти ми беше много полезен. Благодаря ти много!   bouquet
Аз пропуснах да направя уточнението, че Марти не говори и затова се налага прегледа на слуха. И понеже аз не съм забелязала някакви отклонения в тази насока, ще пропуснем аудиограмата. Болници, упойка, кабели и жици само ще повишат стреса, който и без това му е в повече.

Пожелавам на всички успех и много късмет и само добри новини! 

# 59
  • Мнения: 206
Здравейте на новите мами!
Августа 21, аз лично бих ви посъветвала да отидете във ВМА!
Ние сме правили изследване на слуха и на двете места, и повярвай ми много съжалявам че някой твърдо не ми каза как точно седят нещата в ИСУЛ.
Изследването във ВМА има няколко предимства.
1. На детето се дава слаба упойка, през устата за да почувства като на "6 ракии" и тогава поставят абоката за упоката. Тази процедура намалява значително стреса за детето.
В ИСУЛ 45 мин. дупчиха Мая навсякъде за да открият вена. През това време тя не спря да пищи!
Във ВМА Мая не спря да се хили
2. Ако не дай Боже се окаже че детето не чува, във ВМА веднага ще направят скенер на глава, със същата упойка, той е задължителен ако сте решили да правите кохлеарна имплантация.
В Исул ще трябва да запишете нова дата след 1-2 месеца за скенер, да минете през същата зверска процедура по поставяне на упойката.
3. не на последно място! Шансът да направите операцията по-бързо, преди навършване на 1 година на детето е във ВМА. В Исул категорично ми заявиха че ще чакат на направи 2 години.
Съвременните тенденции са да се прави колкото се може по-рано тази операция!

Давам телефоните на док. Асенова-0886 27 20 39,
доц. Цветков - 0888 90 11 00 - той е хирургът който прави КИ

Щях да забравя нещо много важно! В Исул казаха че детето няма остатъчен слух, във ВМА док. Асенова каза че правят малко по-друго  изследване и се оказа че Мая има остатъчен слух на едното ушенце. Сега на него има слухов апарат с който се справя доста добре, а другото е с КИ.  В Исул искаха операцията да е на това уше което има остатъчен слух. Ако бяхме направили така, сега Мая щеше да чува само с едното ухо, а сега чува и с двете-разбира се ухото с кохлеарен имплант чува много повече, но постъпва достатъчно инфо и в другото!

Общи условия

Активация на акаунт