Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 955
  • 168
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46



Цитат
maly , от къде  е този уред ?

Perah, bye


Продава се във всеки супер  или шук тук, но положително го има и в Бг, защото на една от разновидностите му( а те са доста) е написано  "as seen on TV"

тук може да се види и как се работи с него Simple Smile


http://www.kleibait.co.il/prodPage.asp?prodid=3967









Последна редакция: пн, 27 апр 2009, 20:12 от maly

# 16
  • Мнения: 388
Записвам се да следя новата темичка, че все не ми остава време за готвене напоследък Sad

# 17
  • София
  • Мнения: 1 341




Момичета, има такива белачки за жулиени и в БГ - цена 24лв.


# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз имам такава белачка за жулиени, но не съм доволна.
оставя доста от зеленчука неоползотворен...
май на ръка ги режа по-бързо.

на алабаша не му ли слагате в салатата и листата?
в Германия слагат листенцата наситнени, като част от дресинга, защото са ароматни  Peace

# 19
  • Мнения: 2 952
Не , не се слагат по принцип. Може някой да е донесъл насам германско полъх в кухнята си ...знае ли човек.  Simple Smile

Салатка , която много обичаме - зеле, морков , сол , олио сок от цял лимон (е , на вкус , де ...) и много копър ... Силно намачкана с ръце !

Свекърва ми пече патладжан , обелва го и го намачква. Слага сол и тахан (тхина) , към който се прибавя малко вода , за да се разбърка добре.

Ето едно кексче  с ананас и бадеми  - обърнато :

За  кекса :

1/4  чаша масло
1  ч.  захар
2  яйца чаша и половина брашно
бакпулвер
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. ванилия
1/2 чаша пр. мляко

На  дъното на тавата се изсипва смес от :

2 л. топено масло
1  чаша кафява  захар
1/2  чаша  бадеми - начупени на едро
ананас на парчета (може от консерва)
1/2 ч.чаша джинджър

Отгоре се   изсипва тестото за кекса. Пече се на 180 градуса  за около 45 мин.Когато изстине се обръща обратно .











 

# 20
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Здравейте!
Отдавна бях хвърлила око на гвиниот и днес ги направих - божествени са Crazy! Децата току що закусиха с  по едно голямо парче /как е правилно в ед. число Rolling Eyes?/, аз едвам спрях на второто Embarassed...

Благодаря за чудесната рецепта  bouquet!

Да добавя, че месих в машината за хляб - рецептата е абсолютно точна - не добавих и прашинка - получи се чудесно тесто Peace.

Отивам на първа страница да си избера следващата вкусотия Grinning.

Ето ги:

# 21
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Здравейте!
Отдавна бях хвърлила око на гвиниот и днес ги направих - божествени са Crazy! Децата току що закусиха с  по едно голямо парче /как е правилно в ед. число Rolling Eyes?/, аз едвам спрях на второто Embarassed...

В единствено число е гвинит  Peace буквално означава сиренка, наистина - както на български си имаме дума, но израелските са сладички (както сте забелязали). Много ме радват реакциите за тези закуски  Hug , и аз ги обожавам, иначе имам страх от теста и не се захващам с всяка рецепта...  Blush

Аз съм в "Интернет-отпуска" за около седмица, обещавам да се завърна с рецепта  thumbsup, но за сега имам да покажа само снимка на вече давана салата (макар че много неясно описана, защото тогава ми лиспваше опит в приготвянето и...  Blush)

Салата с бакла, авокадо и краставица:
http://mentha.snimka.bg/cooking/priklyucheniya-v-kuhnyata.350402.11825818
(салат фуль ве-авокадо - от "Орна и Ела))

рени55, и моята резачка за жулиени е от България, донесох си я, защото ми е по-удобна за ползване, малка е и не взима място в шкафа... много са и предимствата  Peace

Сърдечни поздрави на всички готвещи и обичащи да си похапват като мен  Hug  bouquet  Mr. Green

Последна редакция: ср, 02 дек 2009, 03:35 от Mentha

# 22
  • Мнения: 1 263
Мента, поздравления за оформянето на темата!  Hug
bliznacite2004 , страшна си в украсяването на ястията!  Peace Браво!   bouquet
                                                                                                                 
Аз още веднъж правих от палачинките (двойна доза  Grinning ), защото съпруга ми по време на великденските пости само за тях си мечтаеше и ме питаше дали не можело да приготвим подобни без мляко  и яйца.  Laughing

# 23
  • Мнения: 7 418
  И аз да се запиша с моите Гвиниотчета. Grinning Наистина са невероятно вкусни! Hug  bouquet



# 24
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Ето от мен една много лесна , бърза и вкусна торта с ягоди Peace
ТОРТА С ЯГОДИ


продукти:

2 пакета бишкоти,

400 гр. заквасена сметана,
500гр. ягоди,
4-5 с.л.захар ,
1пакет крем без варене на д-р Йоткер.,
150гр. кисело мляко,
200мл. прясно мляко.

приготовление:
В тава или подходяща форма се нареждат бишкотите, плътно една до друга.
Заквасената сметана се разбърква със захарта и се прибавят ситно нарязаните ягоди. Готовата смес се изсипва върху бишкотите.
Отгоре се слагат няколко бишкоти или обикновени бисквити, по тази начин се разделят двата крема. Приготвя се другия крем на Д-р Йоткер (аз направих от банановия крем без варене  с кисело мляко) и се изсипва отгоре, заглажда се и се украсява се с парченца ягода Peace.
Хубаво е да престои в хладилника поне 5-6 часа.

Приятен апетит!
снимков материал:
http://snimka.bg/album.php?album_id=344829

# 25
  • Мнения: 1 526
Жаки, чудно! Отгоре и канели ли има или е друго?

# 26
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тали, поръсих с какао, но съвсем малко за красота Peace
честно, стана много вкусна и я приготвих буквално за 15 мин. трудното  беше да я "опазя" в  хладилника цяла нощ Laughing.

# 27
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Както бях обещала - споделям опита си в направата на така обичаната от мен салата, която иначе ми поднасят в семейството на съпруга ми  Grinning Консултирахме се допълнително и направихме няколко подобрения  Peace
Салата от алабаш (kohlrabi = > салат колораби)

Продуктите, които сложихме:
2 глави алабаш
2 чушки (1 червена и 1 жълта)
1 авокадо
1 круша
1 малка глава лук
1/2 връзка мента
сокът на 1 лимон, зехтин, сол и черен пипер
Нещо, което не направихме, но ни посъветваха - да сложим няколко капки табаско в заливката и да поръсим салатата с орехи  Grinning

Резултатът:

и снимка в близък план: http://mentha.snimka.bg/cooking/priklyucheniya-v-kuhnyata.350402.12164250

Относно приготвянето - както Maly беше отбелязала, с Nicer Dicer рязането беше най-удобно  Peace Hug

За пащидат теред - пай със спанак - някой ме беше попитал дали става с други зеленчуци: пробвах го със смес от спанак, царевица и карфиол - стана много хубав! Досега го приготвях с маргарин, но този път, поради липса на маргарин, сложих масло и е важно да отбележа, че, когато ползваме масло, трябва да се намали количеството, иначе мазнее  Peace (аз сложих вместо 100 гр около 60 гр)

Снимката е тук: http://mentha.snimka.bg/cooking/priklyucheniya-v-kuhnyata.350402.12139477

Последна редакция: ср, 02 дек 2009, 03:38 от Mentha

# 28
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Една лесна и бърза тортичка, която се замразява и е много подходяща за горещите летни дни  Hug

Замразен шоколадов десерт - угат шоколад кфуа

Продукти:
150 гр бисквити (хубаво е да са някакви бели бисквити)
малко коняк или ликьор за напояване на бисквитите

200 гр млечен шоколад, начупен на кубчета
4 с.л. вода
200 гр маргарин или масло
4 яйца с разделени белтъци от жълтъци
2 с.л. захар
1 кутийка сладка сметана (250мл) + още 2 с.л. захар
подходящо за съдинка с размер 30Х30 см

Приготовление:
Намокряме бисквитите с алкохола и "облицоваме" с тях повърхността на съдинката (служат за основа). В малък съд слагаме шоколада и водата и го разтапяме на котлон (на ниска температура, за да не загори шоколада) с непрекъснато бъркане (може да разтопим шоколада и в микровълновата и да разбъркаме добре, след като го извадим). Прибавяме марагарина (маслото) и продължаваме да бъркаме до пълното разтапяне на маргарина и смесването му с шоколада. Оставяме да изстине малко.
Разбиваме жълтъците и внимателно ги прибавяме към шоколадовата смес, като непрекъснато бъркаме, за да не се образуват бучки (като "съсиреци" от жълтъци се получава, ако не се бърка).. След това разбиваме белтъците със захарта на твърда пяна и тях също ги прибавяме към шоколадовата смес (получава се мус от шоколад). Тази смес я изсипваме във формичката, в която са бисквитите и слагаме в камерата да се замрази за около 2 часа.
Разбиваме сметана със захар (да стане стабилен крем) и покриваме шоколадовата смес, след което връщаме в камерата да си се замразява. За поднасянето се вади от камерата 5 минути по-рано - разрязва се и се поднася


Резултат:
(тъй като снимката е от сладкарница и е на нещо подобно, но не на същия десерт, са направили допълнителна украса и парченцата са във форма на сърце - това са допълнителни неща, за които и без инструкции, а просто с фантазия се получават...  Hug пък може и снимката да се ползва за вдъхновение)  Grinning


Специално чийзкейка, не тази торта, свекърва ми реже така: слага по средата една чаша - с нея отбелязва кръгче, което внимателно изрязва с нож, а след това нарязва цялата торта на триъгълничета, които се "спускат" от кръгчето по средата. Самото кръгче оставя за рожденика. Подходяща техника за рязане е и за този десерт - може да се направи на кръгчета; ако е замразяван в кръгла форма - може да се поднесе и на стандартни резанчета за торта; а, ако е в правоъгълна форма - може да се нареже на филийки...

Последна редакция: нд, 10 май 2009, 09:08 от Mentha

# 29
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Понеже и сам войнът е войн, пускам поредната си рецепта  Hug Този път - нещо като кекс от картофи с аромат на лук, много подходящо за вечеря със салатка и някакво сирене или сух таратор. От ашкеназката кухня е, ашкеназите ядат много картофи  Peace
Ползвала съм рецепта от книгата "Бишуля", но мъжът ми познава този картофен деликатес и от бабините му готвения  Grinning

Бобале - בובע'לה



Продукти:*
25 гр мая (половин изр. пакетче)
1 с.л. захар
2 с.л. вода
4 картофа, обелени и настъргани на едро ренде
2 яйца
2 непълни чаши брашно (за по-голяма точност 1 чаша и 3/4)
2 с.л. олио
1/2 ч.л. сол
1/4 ч.л. черен пипер (на вкус... търпи и повече)
1 голяма глава лук, нарязана на кръгчета и запържена до омекване (да станат прозрачни)
* това е половин доза от дадената в книгата и е подходяща за 1 тавичка "инглиш кейк", от тези дългичките за хляб - с дължина 30 см. Става и във форма за кекс, ако се прави цялата доза, т.е. двойно на това, което съм написала  Peace Ако ви стане течно и добавяте брашно за сгъстяване - ползвайте още една съдинка за печене, някаква малка, за да не прелее, като се надува

Приготовление:
1) В чашка се слагат маята, захарта и водата и се оставя за 10-15 минути, да се разтворят захарта и маята
2) В голяма купа разбъркваме настърганите картофи с останалите продукти (!! без лука) - яйцата, олиото, черния пипер, солта
3) Добавяме разтворената мая и захар към сместа с картофите - сместа трябва да е гъста, да наподобява тесто (макар че се различава от твърдото тесто...); ако е рядка - добавяме малко брашно.
4) Покриваме купата с кърпа и оставяме да втаса около час (или малко повече, ако е студено..)
5) Загряваме фурната на 160о. Във формичката за кекс аз слагам хартия за печене, на която се реди половината количество лук, изсипва се сместа и от горе се слага останалата част от запържения лук. Може да добавите и "бодлички" розмарин отдолу, много се връзва, аз  слагам  Grinning След това слагате тавичката (формичката) във фурната за 15 минути, след което увеличавате фурната на 180оС и печете още половин час.


Моите снимки:
тук и тук (на втората снимка - за поднасянето, бобале-то е обърнато върху чинията)
Формичките - "инглиш кейк" тук казват на тези: снимка, тези за кекс като алтернатива за по-голямата доза, наричат "кугелхоф" - снимка. Ако се прави по-голямата доза и то в една съдинка, е възможно печенето да отнеме малко повече време  Peace

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 15:29 от Mentha

Общи условия

Активация на акаунт