Примерна схема за захранване (15)

  • 49 686
  • 507
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 782
erota , благодаря  Simple Smile

Аз реших за момента да се спра на супи,  супоманджи /както ги нарече Духи Пухи/ и каши. Когато въведа кис. мляко и изварата  ще имам повече варианти за вечеря Rolling Eyes но това най-вероятно ще е следващия месец  Thinking

# 76
  • Мнения: 1 062
Аз някъде около Вашата възраст дадох извара с пюре,
но всеки сам си решава как да процедира  Simple Smile


Моето дете повръща от сурови плодове и за съжаление се налага леко да ги бланширам.  Sad
Ще ги прояде и този период ще отмине. При нас повръщане нямаше, но не желаеше да ги яде - ябълките примерно. Първо ги бланширах, после започнах да ги рендосвам, когато прибавях към каша, овесени ядки и т.н...., след това ситно нарязани....  Hug

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 11:29 от Black_rose

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 326
Привет!
Педиатърката вчера каза да почвам да давам сутрин сок от ябълки, а вечер от моркови по 2-3 лъжички, докато стигна 30-40мл. Да давам ли, има ли смисъл и кога е добре да се почнат соковете? Смятам да захраня със зеленчуково в края на шестия месец и по-нататък да давам плодово. Иначе сме на кърма - 5-6 пъти на ден през 3-3,5 часа.

# 78
  • Мнения: 1 449

Предлагането на каквото и да било, различно от мляко, е захранване.
Даването на сок е захранване.

Сокът има много недостатъци, но не се отрича напълно в началото на захранването на възраст 5-6 месеца , включително от педиатричните школи, които препоръчват осъвременени схеми на захранване. В този случай сокът най-често се предлага като алтернатива на плодовото или зеленчуковото пюре при захранване не по-рано от 5-6 месеца - въпрос на личен избор е с кое да се започне. Освен това сокът се предлага за кратко и се прави сравнителен бърз преход към истинска твърда храна – плодово или зеленчуково пюре. В случая възрастта (5-6 м.) го позволява, в сравнение с едно бебе на 2-3 месеца, което може само да преглъща сок.

По тази логика сокът може да се пропусне като начална храна и да се въведе директно пюре по преценка на възраст 4-6 м. В началото на захранването е по-важно детенцето да свикне с истинска твърда храна и всяка негова хапка е ценна, за да покрие повишените му енергийни нужди - сокът не е толкова важен елемент от детското хранене за възрастта  преди 8-9 м. Така логически мястото на сока като продукт с реална хранителна стойност идва някъде около 9-12 м., когато вече не може да бъде за сметка на млякото или другата храна, а е полезно допълнение към тях. Дечицата вече упражняват дъвкателните си умения и 'тренират' храносмилането с плодове и други храни, така че сокът не може да обезсърчи детето да яде повече твърди храни или да увреди стомахчето му.

# 79
  • Мнения: 1 449
Днес купих био просо на зърна и от утре почвам да правя каша.
...
/линкът по-горе накратко Wink/

Зърната задължително се мият:
Това е много важно за всички цели зърна от гледна точка на хранителната безопасност.

Зърната се накисват:
Не е задължително, но е препоръчително, защото полезните минерали, включително желязото, се усвояват по-ефективно. Просото е богато на желязо, но се усвоява много малка част от него след приготвянето му. Освен това, след накисването се скъсява времето за варене, а това също повишава хранителната стойност на зърната.

Количество вода за накисване:
1.5-2 пъти повече от зърната. Просото не поема много вода при накисването за разлика от елдата например, но за варенето съотношението е зърна:вода е горе-долу 1:3.

Водата от накисването се маха или се ползва:
Има аргументи и в двата случая, но може все пак да се изхвърли. Другият вариант е зърната да се накиснат в толкова вода, колкото могат да поемат (с 2-3 опита се вижда колко да е), после се добавя още вода и се вари.

Време за варене:
Обикновено са нужни поне 10 мин. варене, докато зърната се разпукнат хубаво. Зависи и от самата марка просо.

Брашно или зърна:
Каша от брашно = 6-7 м.
Цели зърна (пасирани, намачкани, добре разварени) = от 8 м. нататък или при готовност на детето.

# 80
  • Мнения: 1 062
Косе Босе  Hug

# 81
  • Мнения: 840
Момичета, кисеото мляко трябваше ли да е краве newsm78 или може и овче?

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 326
мерси, Косе Босе Hug
И на мен не ми се отварят примерните схеми в началото, дава ми грешка името или паролата Sad

# 83
  • София
  • Мнения: 391
Искам да попитам кога мога да дам халва? Имам предвид като съставка от крем, направен от разтопена халва и кисело мляко.

# 84
  • Мнения: 1 449
Записвам се да ви следя . 
До сега съм въвела тиква ,  тиква с картоф и преди 2 дена му дадох морков с картоф , сега гледам по гърдичките и гръбчето са му избили малки пъпчици (...)
Дали да спра захранването за няколко дена ?

Няма нужда да се спира захранването - продължава се с безпроблемно въведените храни (тиква и картоф), докато се изчисти обрива.

Захранването спира и се минава само на мляко в случай, че има по-сериозни неразположения като болки в стомахчето, диария и др. Щом тиквата и картофът са въведени правилно, може спокойно да се дават. Морков може да се пробва пак след седмица или две.

При истинска алергична реакция трябва да има и други признаци, по правило различни от кожните (т.е. кожните реакции се придружават от проблеми с  храносмилането например). Но често е трудно да се разпознаят. Освен това обиривите от претопляне представлят дребни, единични пъпчици, като точици, докато при алергична реакция е по-вероятно да бъдат сливащи се по-големи или по-малки червеникави петна.



А от кой месец може да даваме вече два пъти на ден зеленчуци- мисълта ми е вечер да се дава супичка
като казвате супа, какво ще рече- пак пасирани зеленчуци със сухар или.....

След 9 м. могат да се дават зеленчуци 2 пъти дневно.

След зеленчуци на обед, за вечеря може:
- зеленчукова супа
- зеленчуково пюре
- зърна или каша със зеленчуци
- пресни зеленчуци със сирене или жълтък, според възрастта

Супата се дава по два начина:
1. Основно хранене = пасирани или намачкани зеленчуци с или без месо, с добавка на високовъглехидратна храна за калоричност (сухар, ориз, картоф, нишесте за сгъстяване и т.н.). Може да се добави и сирене или сварен жълтък за допълнителни калории и хранителна ценност.
2. Преди хранене = до 40-50 мл преди основното хранене, подготвя храносмилането и събужда апетита, удачно допълнение към обедното или вечерното меню след 9-10 м.

# 85
  • Мнения: 225
Духи    bouquet,
може би не съм го обяснила добре.Една майка (мед. сестра) ми каза че трябва да се да се дава препечен хляб/сухар,а така хляба натюр може чак след годинка.Та много интересно ми стана защо да не може.А и мисля ,че съм чела нещо подобно,може и да греша newsm78

# 86
  • Мнения: 2 762
Косе Босе,  Black_rose    bouquet

# 87
  • Мнения: 204
Аз пък се чудя с какво да разнообразя закуската! newsm78Давам попара,кус-кус,овесени ядки,но май му омръзнаха.Не ми се иска каша,защото всеки ден я предлагам следобед.Помагайте с идеи! Praynig

Mishche  bouquet

# 88
  • Мнения: 1 512
Ето в тази тема има един доста изчерпателен пост на Free Soul за сокчетата, с още линкове по темата  Grinning

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=272602.60

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Разбрах, че има проблем с логването в примерните схеми. Ще направя нова регистрация, защото старата наистина не работи. И аз не мога да вляза, незнам какъв е проблема, може би собственика е сменил паролата. И ще публикувам данните тук.  Hug

Ето обещаната нова регистрация. Данни за вход:

Имейл: heka3bam@abv.bg
Парола: mamiteshema


Всеки, който желае може да влезе и да публикува своята примерна схема там, за да може всички да се възползваме от нея. Аз вече качих моята

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 20:54 от Здравка Желязкова от село Стомана

Общи условия

Активация на акаунт