Откога на бебето се предлага сок?

  • 1 536
  • 19
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 326
Привет!
Педиатърката вчера каза да почвам да давам сутрин сок от ябълки, а вечер от моркови по 2-3 лъжички, докато стигна 30-40мл. Да давам ли, има ли смисъл и кога е добре да се почнат соковете? Смятам да захраня със зеленчуково в края на шестия месец и по-нататък да давам плодово. Иначе сме на кърма - 5-6 пъти на ден през 3-3,5 часа.

# 1
  • Мнения: 3 718
Здравей, правилно си се ориентирала за посоката на захранването. Няма никакъв смисъл захранването да започва със сок и това е по няколко причини.
Първо, дете готово за захранване (5 - 6 месеца) спокойно може да приема по твърда храна, пюре, каша или микро парченца сварен и мек плод или зеленчук. Един от основните признаци на готовност за захранване е изчезването на рефлексът за избутване на езичето. Той съществува в първите месеци за да предпазва бебето от задавяне, когато изчезне (около 6 месец, но при всяко дете е индивидуално), детето може спокойно да се справи с твърдата храна.

Второ, сокът реално не съдържа толкова полезни вещества както целия плод (зеленчук). Изцедения плодов сок съдържа доста киселини и може да раздразни незрялото стомахче. От друга страна, плодът, заедно със фибрите, които иначе се премахват при изцеждането, е в много по - добър баланс на вещества и се усвоява много по - добре.

Трето, прясно изцеденият сок е суров, много по - щадящо за стомахчето на бебето е захранването да започне с термично обработен плод, зеленчук или каша. За соковете има време, те са много полезни (говоря за прясно изцедените, а не за бутилираните), но когато им дойде времето. Много майки предпочитат да ги отложат за след годинка, но спокойно можеш да ги въведеш след като детето ти е опитало и добре възприело суров плод или зеленчук.

И последно, препоръката за 30 - 40 мл. сок, два пъти дневно може да се окаже опасна за бебето, особено ако то има тенденция към по - слабо наддаване. Сокът няма почти никаква хранителна стойност и давайки 60 - 80 мл. сок, детето ти ще изпие толкова по - малко мляко и така може да се лиши от известно количество храна.

Кога да започнеш да захранваш зависи от теб, а и от готовността на твоето дете. Споменах ти вече за един от признаците на готовност, ето тук  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557 можеш да прочетеш повече и за останалите. Ако още не си прегледала сектора за захранване в библиотеката, там можеш да намериш много идеи и варианти на захранване и да решиш кое ви пасва най  - добре. Има и няколко много добри статии точно по темата за сокчетата.

Успех в захранването  Peace

# 2
  • Мнения: 2 011
Аз дадох на 1годинка.

# 3
  • Мнения: 8 952
Аз захранвам по следната схема :
зеленчукови пюрета
каша
месни пюрета
плодови пюрета
сок

От няколко дни сме започнали захранването с каша. Сокът ще го оставим за най-накрая!  Peace
Това е новата схема, която в момента широко се препоръчва от педиатрите. Сокът е на последно място, защото има доста голяма опасност от алергизиране на бебето. Колкото по-зрял е организма му, толкова вероятността от алергии намалява!  Peace

# 4
  • Мнения: 1 174
На мен също ми препоръча педиатъра да започна със сокчета от морков и ябълка когато бебето навърши 40 дни. Абе точно същите неща, които и ти си написала, с оправданието че иначе ще му липсват витамини, а на толкова малко бебе друго освен сок не може да дадеш  Crossing Arms Пропуснах препоръката покрай ушите си  Grinning и захраних на 6 месеца и няколко дни със зеленчуково пюре. Досега съм вкарала морков, картоф, ябълка. Скоро ще дам и круша и още някой зеленчук. Соковете ще ги дам след като дам сурова ябълка, тогава ще дам и прясно изцеден сок, пак от ябълка и така нататък. Даването на сокове е остаряла практика, въпреки че още се препоръчва от доста педиатри. Няма смисъл, вярвай ми, рискуваш да получи колики детето. Виж тук:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199 много добре е обяснено  Peace
А забравих да напиша, че на детето ми "липсата на витамини от сокове" хич не му се отрази, кръвните изследвания бяха перфектни на 6 месеца  Hug

# 5
  • Мнения: 2 376
Аз още не съм дала сок, въпреки, че педиатърката ни посъветва да започнем със сок на 6 м. Е започнахме на 7 с пюре.
Понеже се разстрои, че отказвам да давам лекарства хей така, пък и виждаш ли и сок не давам и казах, че стържа наситно ябълка в кашата и то става като гъст сок  Grinning и тя си записа в картона - сок  hahaha

# 6
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ех този сок Simple Smile



аз дадох на 8-9 месеца, след като бях въвела зеленчуково пюре и каша 


# 7
  • София
  • Мнения: 12 114
Детето ми е на година и половина, но още не пие сок, а яде пресни плодове. Захраних с оризова каша, а след нея тиква, картоф и морков. След това месо и след него плодове. Захранването със сок сигурно се корени в препоръките за захранване от 40-тия ден, но на 5 месеца можеш да започнеш с каша, зеленчуци или дори плодови пюрета, но сок- не виждам смисъл.

# 8
  • Мнения: 24
И на нас педиатъра днес ни препоръча да започна да му давам сок! Е аз мисля да изчакам и да започна захранване в шести месец със зеленчуково пюре, а сока ще давам по късно. Ама вече ми писва да давам обяснения и да се отбранявам срещу баби, дедовци, лелки, стринки и т.н. /Бебе Виктор е само на кърма/

# 9
  • Мнения: 567
За сока и аз мсятам че е рано. ПО добре почни захранване с каша или със зеленчукови пюрета Peace

# 10
# 11
  • Мнения: 4 915
Моите бебета ги захраних със сок на преклонната възраст година и няколко месеца.  Laughing

# 12
  • Мнения: 83
здравейте моето педи ми каза след 40 тия ден да давам сок.малката е на 2 месеца изпи сока и голям рев беше .аз ги спрях.правилно ли е. Thinking

# 13
  • Мнения: 9 481
здравейте моето педи ми каза след 40 тия ден да давам сок.малката е на 2 месеца изпи сока и голям рев беше .аз ги спрях.правилно ли е. Thinking

Абсолютно правилно си постъпила! Peace
Не го давай преди годинката...не че ще има пак проблем с коремчето, но няма да загуби нищо ако го спестиш до тогава Wink

P.S. сина ни пропи вода на 11мес, а сок след година и 1-2мес.

# 14
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
здравейте моето педи ми каза след 40 тия ден да давам сок.малката е на 2 месеца изпи сока и голям рев беше .аз ги спрях.правилно ли е. Thinking
МНого добре си постъпила- действала си по твоята майчинска интуиция. Сокът дразни стомахчето и не се препоръчва за първа храна.

Общи условия

Активация на акаунт