Модериране във форума

  • 7 299
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 380
Уважаеми съфорумци, ако желаете изразете вашето мнение по този въпрос.

Ако е възможно закачете анкетата.

Благодаря

# 1
  • Мнения: 955
Не ми е много ясно с модераторите. Гледам по другите форуми пише кои са, а тук? Кой е модератор?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 324
Не знам кой е виновен, но ниво отдавна няма. Както и друг път съм казвала, това полезно място се превърна в селски плювалник - тесен кръг на "клюкарник"-а и "дом и семейство". Жалко. Благодарение на този подфорум се запознах с много стойностни хора, които ще останат мои приятели завинаги. Е, те вече не пишат тук. Защо ли?

# 3
  • Враца
  • Мнения: 5 204
По принцип всички модератори имат права да модерират в този форум и се отзовават при докладвана публикация от страна на потребителите.

Поради тясното ми свързване с темата, аз съм по-често тук и заключвам теми надвишили страници и пускам нови, заковавам важни такива и т.н.

Ще се изкажа, защото анкетата частично е срещу мен или изцяло срещу мен.
В този форум винаги е било горещо.
Аз като модератор не мога да забраня на никого да пише тук. Не съм и имала желание да го направя. Всеки си има глава на раменете.
Както и поради очевидни прчини модераторите не са цензури.
При докладвана публикациясе опитвам да реагирам своевременно, но не мога да трия мнения или теми, защото съм на различна позиция от пишещите.

Ако закова темата, може да бъде пропусната от потребителите, които не обръщат внимание на закованите теми, но ако настояваш за това ще я закова.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
Форумът се казва bg-mamma
Подфорумът тук е "Осиновяване, осиновители" със свой подфорум "Осиновени"
Форумите се "правят" от потребителите и само се контролират от административния и модераторски екип.
Правата и функциите на последните, прякорите им и тясно модерираните от тях подфоруми  са описани в "Правила, условия и указания".
Потребителите имат възможност активно да участват в модерацията на всеки подфорум използвайки функцията "информирай модератор".
Преценили сме, че характерът на този подфорум не изисква специално назначение, а права върху модерирането му имат всички модератори.
Абсолютно нормално е модерирането да не се харесва на всички. Не може апелите за толерантност да са свързани едновременно с "който не му харесва, да подмине" и с "тъпа тема. да се изтрие". Нивото на подфорума се формира от самите потребители и както вече написах има функция за алармиране при публикации в разрез с правилата на форума или противоречащи на добрия тон.

# 5
  • Мнения: 380
Wa wa това не е първия форум, в който пиша. Имам и доста други интереси. Имам някакви наблюдения върху работата на модератора.

Незнам дали ти модерираш основно темите тук, но бих искал с този форум да се занимава някой по-сериозно. Така, че през цялото време мисленето ми е било насочено към един модератор познаващ мъничко спецификата на форума, но най-вече на правилата за комуникиране в общо пространство каквото е този форум.

Аз лично обвинявам най-много модератора (явно теб) за сегашното състояние на форума. В него съм от около 3 години и познавам и други времена.

Форума е пълен с плява, клюки, обиди от няколко човека, които сякаш са толерирани от модератора( толерирани означава, че модератора ги толерира да преминават многократно най-малкото границата на добрия тон). При подобно поведение от нетолерирани потребители следва триене на постове без обяснения. (Днешното триене от темата за циганетата където ако ти си ги изтрила бих искал да ми отговриш на въпросите. Ако ли не моля те кажи ми към кой да се обърна.)

Форума напълно е обезмислил неговото си предназначение - място за помощи и взаимопомощ по всички въпроси свързани с осиновяването. Причината? Същата. Няколко (няколко означава около 10-на) форумци могат да спамят всяка тема. И никой никога не им го показва. Форума стана като личното място на тези съфорумци.

Може би това не било лошо ако същите съфорумци бяха широко скроени хора с широк мироглед и знания. Но даже и тогава мненията на останалите поне няколко стотин заинтересовани могат да са полезни на интересуващите се от тази тематика. И даже ако десетината съфорумците не ги харесват и приемат, останалите няколкостотин, които четат биха се заинтересували. СЪС СИГУРНОСТ.

А останалите няколкостотин не пишат, защото всеки с различно мнение от 10-ната бивят изяждани с дрехите.

Къде е модератора тук? Кога се намесва? Колко пъти? И кава е целта на модерирането на този форум Wa Wa?

Аз виждам един модератор поне с двоен стандарт. Който трие без да дава обяснения, ако това го пожелае приятел (или да кажем по авторитетен съфорумец). Виждам един модератор, който не може да спре гамените в този форум. Виждам един модератор, който предпочита да се скрие ако стане проблем вместо да вземе отношение.

Wa wa ако това си ти опитай се да ми повярваш няма нищо лично. Имам осиновено дете. И съм дълбоко свързан с процеса. И вярвай ми сърцето ми се къса като гледам какво става тук. Не смятам, че трябва да продължава повече.

Още малко. Защо Wa wa според теб се налага на съфорумци, а не на модератори да се опитват да укротяват тона, да омиротворяват пишещи и защо след толкова мнгого неуспехи на подобни акции защо много се отказаха и си тръгнаха оттук? Защото просто има явна липсва на модератор във форума.

И кой спечели от всичко това Wa wa? всичките четящи канещи се да осиновят? Или осиновените? Или осиновилите големи деца? Или всички осиновени и осиновители, които търсеха трибуна и помощ?

Аз не мисля. Спечелиха само тези 10 на човека, които се чувстват толерирани и които направиха това място такова, че чета една от 10 теми (и отново съжалявам, че съм я отворил).

А защо се опитаха да се отделят осиновените в отделен форум? И защо там продължават да пишат осиновители? И въобще какво става тук?

Не искам да продължава така. Ако след написаното не си успяла да се убедиш Wa Wa, че не си подходяща за модератор на този форум, те моля да заковеш анкетата за да видиш мнението и на останалите.

Нямам идея как се избира нов модератор, предполагам можеш да ни помогнеш с това.

Отново наблягам. Думите ми са тежки, но са обективни. Бих искал да помагам на повече хора. А не успявам. И от това ме боли. А причините да не успявам вече съм описал. Със сигурност съм пропуснал някои. Ако някой иска да допълни.

# 6
  • Мнения: 380

Правата и функциите на последните, прякорите им и тясно модерираните от тях подфоруми  са описани в "Правила, условия и указания".
Потребителите имат възможност активно да участват в модерацията на всеки подфорум използвайки функцията "информирай модератор".


Явно и аз съм започнал да се отъждествявам с това място щом наричам форум един подфорум. Взимам си бележка.

Предполагам повечето от нас са ги прочели. Но аз наблягам, че тук модераторството не е обективно. Веднъж едно нещо казано от един е приемливо, после казано от друг става неприемливо. И се трие без да е ясно за6то. Възможно е причината за това да е и многото модератори, които го модерират и внясат своя уклон.

Затова и смятам, че е необходимо само един модератор да се занимава с него. За да може да бъде максимално обективно модерирането му.

Тати предполагам, че си зает човек, и че не си успял да прочетеш повечето теми тук. Абсолютно съм съгласен, че нивото на подфорума се формира от самите потребители (които пишат). И точно тук е проблема. Че 10-на пишещи не позволяват на почти никой нов да навлезне в това пространство. А това според мен е проблем. И то модераторски проблем.

Защото те имат отношение и поведение, което не е прието даже и в други подфоруми на същия форум администрирани от вас.

Което отново за мен е странно. Защото не би трябвало да има 10 правилни неща. Едно често е достатъчно.

В заключение апелирам да остане само един модератор в този подофрум. И това да не е досегашния.

Предполагам, че ако се съгласите с моето мнение, четящите и пишещите тук биха могли да ви помогнат с предложения. Разбира се субективни, но вярвам, че на хората, които им милее за това да се помага по всички въпроси свързани с осиновяването, биха предложили и избрали най-подходящите.

Тати възможно е всичко написано от мен тук да е напълно погрешно, ако разбираме необходимостта от този подфорум по коренно различни начини.

Но ако целта му при създаването е била форум за помощ и взаимопомощ, то отдавна не е това. Опитвам се да помогна пак да се случи. Но си прав - зависи от теб, не от мен.

Така, че те моля да направиш всичко възможно.

Благодаря 

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
Отново наблягам: Атмосферата в един подфорум, още повече специфичен като този, се създава от потребителите. Няма модератор, който да направи това вместо вас. Имате функция с която обръщате внимание на модераторите върху определени публикации. Той се запознава с тях и взима решения според правилата на форума.
Трактатите "как трябва да бъде" са чудесно нещо, но без активното участие на потребителите си остават призив в нищото. Модераторът не може да "въведе" никого, който и да е той.

# 8
  • Мнения: 2 084
Аз съм за "не мога да преценя". В интерес на истината на мен това май ми е единствения форум, а правилата така и не прочетох. Лично аз се старая да не пиша неща, които биха наранили някого, дори това да е недоизречено мнение. Правя го, защото от много неща, които съм чела съм изпитвала силна, наистина силна болка. И се опитвам да не го причиня на някого. Не зная дали успявам.
   Вярно е, че има хора с различно мнение, но поне думите могат да се подбират.
Май почти от година съм тук. И за тази година много хора "изчезнаха". Някой след определени теми...
За какво служи модератора аз научих от клюкарника, където се замотавам от време на време. Там по-често съм виждала модератор. А точно тук, където не се наднича като в клюкарник не би следвало да се вихри модератор, ако тук изразяват мнение хора, свързани с осиновяването, а не случайно преминали благотворители или осенени от идея за благотворителност.

# 9
  • Мнения: 358
Магьосника от Оз  smile3501

Аз също съм от четящите

# 10
  • Мнения: 955
Подкрепям Магьосника като една от тези, чието мнение беше изтрито поради простата причина, че призовах една многоизвестна съфорумка да не използва нецензурни изрази в постингите си.

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Виждала съм как се прогонват хора. Не всички са с толкова дебела кожа. Аз самата много дълго време не смеех да пиша.
Доста време четох и получих много от постингите на хора, които изчезнаха, наистина защо ли?

Сега обаче ще пиша и призовавам всички, които смятат, че този форум е важен и заслужава по-качествени дискусии от повечето сегашни, да се включват. Не анонимно, не на лични, а пряко. Иначе нищо няма да се промени и ще продължаваме да четем за качеството на немския вурст, вместо за проблемите, които ни вълнуват.

Тук има наистина един канон на "правилно" мислене за осиновяването. В много случаи това мислене може и трябва да бъде поставено под въпрос. Такъв е смисълът на форума. Няма "нови" и "стари", това е публично пространство, влизат хора с различен опит, различна култура, различна възраст.

Призовавам модераторите строго да се придържат към правилото да не се допускат нецензурни изрази (и аватари!), както и лични обиди по адрес на пишещи във форума.

Нека се държим цивилизовано и покажем на махленците, че може и по друг начин.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 3 033

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Искам да знам, кога и кого алармирахте за това?

Инак, авсолютно подкрепям призива от последното изречение

# 12
  • София
  • Мнения: 9 517
Отговорих "Не" и ще обясня защо. Преди година и половина зададох подобен въпрос. Тогава мислех, че модераторите следва да четат всяка тема и да трият постовете, които не са по нея. След като въпросът беше обсъден и не се стигна до смяна на модератора си направих някои изводи. Ние модерираме форума. Има си функция "информирай модератора" и аз съм я използвала 2 или 3 пъти, винаги когато някоя тема ме е касаела и разискванията са стигали отново до лични обиди. Винаги е откликвал модератор. И аз смятам, че от нас зависи качеството на форума.
Сега нещо лично - не съм близка с ва-ва. Предполагам, че бях дадена като пример, надявам се да е така.
И понеже най-вероятно аз съм една от онези 10 /така мисля, понеже точно аз бях дадена за пример/, дето все не са ми ясни и ми се ще някой да ги изясни, се извинявам, ако съм обидила някой волно или неволно.

# 13
  • Мнения: 380

Къде бяха модераторите, когато една шепа хора тук ме засипаха с обиди и клевети, пряко и непряко (в така наречения Хайд парк)? Имена няма нужда да споменавам, но извинения не съм получила от никого.

Искам да знам, кога и кого алармирахте за това?

Инак, авсолютно подкрепям призива от последното изречение

Тати аз съм алармирал модератор. но нищо не се получи. Нищо означава нито реакция, нито обяснение за липсата и. Освен информиране съм приканвал и в постове намеса на модератор. Отново нищо.

Аз бих искал независимо от решението на модератора да получавам неговото мнение за реакция или липса на реакция. Това според мен е начина, по който бих могъл да си създам критерии за правилно и неправилно в един форум. Нещо, което според мен сега липсва.

Според мен в този подфорум информирането на модератор не помага.

За съжаление, това, че сме се предали и почти не информираме модераторите за обидите и отношението на някои съфорумци определено е било грешка, защото така и ти не си видял колко много са тези случаи. Въпреки, че не съм сигурен, че четеш всички покани за намеса на модератор.

Но определено щяха да са доста и може би щеше да разбереш част от мотивите за написаното от мен.

Аз лично нямам нищо да против да започна да алармирам модератор за всеки случай, в който смятам, че поведението на форумци е неприемливо, обидно или се отклонява от темите, по които се пише.

Но бих искал да има реакция от негова страна. И бих искал тази реакция да е публична. Нещо като коментар по темата. Независимо какво е вашето решение.

За мен когато изказвате гласно и ясно вашата позиция много повече от пишещите ще могат да се съобразават с нея и следователно би трябвало скоро да ви намалее много работата тук.

Точно това ми липсва. И то изисква намеса на модератор.

 За мен няма значение как ще се казва. Има значение да доведе до качествено подобрение на атмосферата във форума.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
... бих искал да има реакция от негова страна. И бих искал тази реакция да е публична. Нещо като коментар по темата. Независимо какво е вашето решение.


Извинете, но това не е отчетно-изборно събрание. И аз бих искал повече разбирене, толерантност и самоконтрол, както и по-малко агресия и мнителност.
За четвърти път пиша нещо, което би следвало да е ясно от правилата на форума.
Вие информирате модератор, ние преценяваме и вземаме или не отношение.
Предполага се, че тук пишат разумни хора и не виждам смисъл някой да размахва непрестанно, възпитателно пръчка и да пише обяснителни бележки.
Отново ви обръщам внимание, че това е форум, а не детска градина и функцията на модераторите е контролна, а не педагогическа.

Общи условия

Активация на акаунт