Машина за хляб - 17 част

  • 96 763
  • 1 047
  •   1
Отговори
# 420
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 342
eli dechkin,

само да те предупредя за сладката. Чувала съм, че ако човек иска машинката му да издържи по-дълго, трябва да избягва правенето на сладка в нея.
Бъркалките се спичали.

# 421
  • Русе
  • Мнения: 7 801
Сладкото замина в кофата за боклук. Едва ли ще се хвана някога да правя пак  Crossing Arms

# 422
  • Русе
  • Мнения: 24
Благодаря ви! А течността  ми е 400гр/кофичка кис.мляко/ по-горе съм сгрешила в рецептата. Утре ще сложа по-хладък айрян, че досега беше топличък и да се  надявам newsm78,че ще стане....

и 400гр(мл) течност е много(може би това е главната причина за вдлъбването), трябва да е близо между 325 и 350 гр(мл)
Мислех и аз да го кажа, но съм още много нов и в момента се уча.
Не смятам и доводите , че сега е топло времето за основтелни за превтасването на хляба.
Според мен освен течността, трябва да намалиш малко и маята.
Вътре в контейнера , машината си поддържа температурата според програмата и, от там и настройката на терморегулатора.
Във фурната на печката , например 200 градуса през лятото са си точно колкото 200 градуса през зимата.
Мога да се съглася само с едно, че в стайната температура през лятото и зимата  има разлика.
Тесто, което при първоначалното замесване изглежда сухо и твърдо, след частично втасване , може да се окаже , меко, лепкаво и мокро.
Така, че най-добрия начин докато уточниш количествата в рецептата е да наблюдаваш консистенцията на тестото по време на премесванията и стриктно да си отбелязваш добавените количества брашно или течност, за да можеш в последствие да внесеш корекция в рецептата.
Меките теста превтасват по-лесно.

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 23:50 от ivodoc

# 423
  • София
  • Мнения: 1 312
 Благодаря! И да прави сте за течността.може да е много за това количество. Но,някак става по мекичък хляба и не изсъхва бързо. Та трябва да избера между това да е  Simple Smileмекичък и вдлъбнат или не толкова мек и хубав на вид.....???!!!!
  bouquet Но,ще пробвам, да видя какво ще стане с по-малко течност- както казвате.

Последна редакция: сб, 20 юни 2009, 07:21 от мм

# 424
  • Мнения: 1 147
ivodoc, аз не съм убедена, че машината поддържа определена Т при втасване, надали има терморегулатор ... според мен нагрява определено време ... и ако температурата в стаята е по-висока, това се отразява и на температурата в машината ... надали ако Т в машината е по-висока от необходимата за втасване има механизъм да я намали но .... само си разсъждавам, не съм чак толкова навътре в устройството на машинините за хляб ...

Иначе да, съгласна съм, че и течността е повече в конкретния случай ...

# 425
  • Варна
  • Мнения: 29
ММ,аз имах същия проблем и намалих маята ,смених и програмата сега пека хляба на 6 програма която е 2ч. и 20мин. и сега ми става перфектен хляба.

# 426
  • Русе
  • Мнения: 24
Машината си има термо регулатор. То няма и как да стане без него . Ако се вслушаш в паузита, когато машината не меси, се чува как той от време на време "цъка" (включва/изключва).
Права си, че ако температурата в машината е висока, няма механизъм той да я намали,
Ако температурата обаче е  по-висока от тая зададена на терморегулатора в програмата, той няма да включи за да топли.
Ще включи чак когато температурата спадне до зададената му от програмата. Температурата необходима за втасването определено е по-висока от 30 градуса и няма как стайната температура на  вложените продукти, (ако не са предватително загрявани) да бъде такава.
Когато се меси на ръка, температурата на околната среда е от съществено значение, защото продуктът(тестото) е в пряк контакт с околния въздух, а не е както в случая в контейнера на машината. При месенето на ръка в студена и топла среда, в съчетание със студен или топъл плот на който се меси,  разликата вече е голяма. При студено време, слагаме тавата с тестото да втасва, по радиатори, на задния край на хладилника(дето излиза топличкото) а аз дори го слагам във фурната, като предварително съм я затоплил. Когато е топло е достатъчно само да завием и да оставим тестото да си втаса.
Споделям личното си мнение и не искам да го натрапвам, но според мен разликата в стайната температура през лятото и зимата е пренебрежимо малка, за да окаже съществена разлика в температурните процеси в затвореното и изолирано пространство на контейнера в машината за хляб.

# 427
  • София
  • Мнения: 372
Да си кажа: днес забърках сладко в машината и нещо не съм доволна от резултата. След като го извадих се оказа че захарта не се разтопила и на вкус сладкото е несварено. Иначе на гъстота го докарах, но малко му беше времето според мен. А, и не беше разбъркано добре, в единия ъгъл така си стояха плодовете. Спазих точната дозировка.
 newsm78

ееей, как ме е яд  Sad каква ти е машната. моята е Мулинекса с багетите. мисля 1,25 ч е програмата. ми защо не я пусна втори път, щом ти се е сторила кратка или можеше сладкиши да правиш примерно или торти нещо. как ме е яд за продуктите и нервите ....
при мен се беше разбъркало всичко много добре. а колко са готови плодовете ... нямам идея - пробвах, ама не ми направи впечатление нищо  Rolling Eyes то и нямаше много за пробване. едно парченце плод да съм хапнала. ама сега като казваш така, задължително ще отворя едно бурканче преди сините сливи  Naughty

# 428
  • Русе
  • Мнения: 7 801
addicted™ ,и моята е Мулинекс но от малките и точно затова не е станало. Слабичка е машината. Час и 5 мин. е програмата. Трябваше да я пусна още веднъж ама от къде толкова акъл  doh

# 429
  • Мнения: 411
Благодаря! И да прави сте за течността.може да е много за това количество. Но,някак става по мекичък хляба и не изсъхва бързо. Та трябва да избера между това да е  Simple Smileмекичък и вдлъбнат или не толкова мек и хубав на вид.....???!!!!
  bouquet Но,ще пробвам, да видя какво ще стане с по-малко течност- както казвате.

аз го правя на бързата програма,4е на дългата съЩо ми превтасва а пък и нямам много време да го 4акам,няма да си уморя дому4адието от глад я .използвам винаги  жива мая

# 430
  • Мнения: 383
Машината си има термо регулатор. То няма и как да стане без него . Ако се вслушаш в паузита, когато машината не меси, се чува как той от време на време "цъка" (включва/изключва).
Права си, че ако температурата в машината е висока, няма механизъм той да я намали,
Ако температурата обаче е  по-висока от тая зададена на терморегулатора в програмата, той няма да включи за да топли.
Ще включи чак когато температурата спадне до зададената му от програмата. Температурата необходима за втасването определено е по-висока от 30 градуса и няма как стайната температура на  вложените продукти, (ако не са предватително загрявани) да бъде такава.
Когато се меси на ръка, температурата на околната среда е от съществено значение, защото продуктът(тестото) е в пряк контакт с околния въздух, а не е както в случая в контейнера на машината. При месенето на ръка в студена и топла среда, в съчетание със студен или топъл плот на който се меси,  разликата вече е голяма. При студено време, слагаме тавата с тестото да втасва, по радиатори, на задния край на хладилника(дето излиза топличкото) а аз дори го слагам във фурната, като предварително съм я затоплил. Когато е топло е достатъчно само да завием и да оставим тестото да си втаса.
Споделям личното си мнение и не искам да го натрапвам, но според мен разликата в стайната температура през лятото и зимата е пренебрежимо малка, за да окаже съществена разлика в температурните процеси в затвореното и изолирано пространство на контейнера в машината за хляб.

направо е статия написаното, подписвам се под нея, браво

температурата е от значение за някои машини(както и за втасването), за моята не е, защо? защото пред всяка програма, дори и за тесто, машината ми предварително затопля продуктите, за това аз продуктите си ги слагам направо от хладилника, без да се притеснявам за температурата им, тя машината си ги затопля до програмираната и температура в паметта, за това съм много спокоен с моята машина.

обаче много машини нямат си презатопляне, някои пък имат само на програмата за пълнозърнест хляб

цитирам от книжката на Fagor 850, във всички машини е така:
Машината за хляб преценява началните условия. Уредът трябва да е на стайна температура – ако температурата е твърде висока
(>50ºC) или твърде ниска (<-10ºC), не е възможно да се активират функциите, дисплеят показва “E00” или “E01” и издава звуков сигнал. В този случай трябва да извадите хляба и след като оставите машината за хляб да достигне стайна температура между - 10ºC и 50ºC, включете я отново.

аз не съм имал още много опити(понеже машината я притежавам от 3 месеца) но според някои майстори, разликата в стайната температура през лятото и зимата не е пренебрежимо малка,  например тука във фурните си имат спец.стая за втасване където потдържат винаги една и съща температура и през зимата използват малко по топла вода а през лятото използват малко по хладна вода.
комшу Simple Smile,  лятото едвааам почва.... черпя всички с по една студена Загорка хубаво е да се живее, радвайте се на живота, всичко останало е "лъжа".

поздрави,
ердинч

# 431
  • Мнения: 9 776
Привет! Нямам време да пиша тук напоследък, иначе ви чета редовно. Тая сутрин в 5 часа станах /имам си будилник Mr. Green/ и пуснах хляб на програма 3 часа за сандвичи / с Аляска съм/. Докато полегнах да си доспя, и той си стана bowuu. Записала съм си рецептата като Френски хляб, с прясно мляко е, аз го направих с айрян:

# 432
  • Мнения: 383
Привет! Нямам време да пиша тук напоследък, иначе ви чета редовно. Тая сутрин в 5 часа станах /имам си будилник Mr. Green/ и пуснах хляб на програма 3 часа за сандвичи / с Аляска съм/. Докато полегнах да си доспя, и той си стана bowuu. Записала съм си рецептата като Френски хляб, с прясно мляко е, аз го направих с айрян:



polin_a, страхотно изглежда,

# 433
  • Мнения: 9 776
Ердинч, beer! Голяма жега е тук, като при вас , предполагам.

# 434
  • Мнения: 411
и тук е жега 36 градуса,пийте 4ай,стига с тези бири,4е на моя покрай бири4ката май Ще му спра хляба,4е.....килцата....

Общи условия

Активация на акаунт