Петровденски пости( 15-28 юни)

  • 7 780
  • 80
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 77
От утре, понеделник 15 юни започват двусемичните Петровденски пости, който продължават до Петровден(29 юни).
Какво се прави? Вярващите не консумират никакви храни от животински произход, спазват въздържание от празненства и веселия.
Още по темата!
Постите са въведени от християнската църква с цел да поддържат духовно-нравствените стремежи у християнина.
Някога нашите деди са ги спазвали много стриктно, но през последните десетилетия те са почти забравени. Ако погледнем на постите от съвременните позиции на рационалното хранене, ще установим, че строгият ритуал на храненето е същата онази психотерапия, но подкрепена с ритъм и определено меню.

Спазвайки поста, човек сякаш влиза в друго душевно състояние, изолира се от неблагоприятните чувствени възприятия, предизвикани както от външни, така и от вътрешни въздействия. При спазване на постите човек се чувства целеустремен, бодър, уверен в себе си и волеви.
Постите имат различни степени: много строги – само растителна храна без никакви мазнини, обикновени пости – може да се яде и риба.
 При постите не се пие алкохол, не се използват възбуждащи апетита подправки.
По време на постите се яде хляб, ястия без мазнина, плодове, зеленчуци, ядки, сушени плодове и гъби.

Спазването на постите от физиологична гледна точка е по-добро за организма, отколкото гладуването или разделното хранене. По време на постите се ядат предимно плодове и зеленчуци и сравнително еднородна храна. Пектините и целулозата спомагат за разграждането на токсичните вещества, нитрати, соли на тежките метали, пестициди и др. химически вещества, намиращи се в човешкото тяло. Храната, която се приема по време на постите е с меко, щадящо въздействие върху функционирането на ендокринната, нервната и сърдечно-съдовата система. През останалото време прекомерното количество храна води до претоварване на стомаха и сърцето, получава се непълно изгаряне на храната и се нарушава обмяната на веществата. По време на постите храната е по-безсолна, зеленчуците се ядат сурови или сварени без мазнини. Това допринася за намаляване на холестерина и други вещества, предизвикващи склероза. Подобрява се функционирането на бъбреците и отделителната система. Организмът се освобождава от животинските белтъчини.

Когато не сме свикнали с постенето, добре е то да се прави постепенно. Първо се намалява храната от животински произход. Особено полезен е този тип хранене през пролетно-летния сезон, когато има плодове и зеленчуци. Месото се отказва постепенно, като се заменя с риба, пиле, яйца, извара.

След постите обикновено следва някакъв празник, на който храната е по-обилна и по-калорична. Така организмът след постенето се подсилва.


Източник:Ел списание Аз -жената
http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=40

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 19:19 от pumpal

# 1
  • Мнения: 1 380
pumpal , браво мила, че си се сетила за тези пости.
Аз съм с теб.
По принцип не съм фен на месото, но май и от сирене, кашкавал и мляко ще трябва да се лиша, като прочетох в поста ти.
А сега е и сезонът на сладоледа, и него ще трябва да спра поне за 2 седмици.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 723
Пумпалче оправи месеца в заглавието Peace
и аз ще се пробвам да пося,пък да видим Grinning

# 3
  • Мнения: 131
 Mr. Green EE супер, добрече видях тази тема.Поне от утре почвам да постя.А имам само един въпрос оцет може ли да се аде, а сол може ли да се яде???

# 4
  • София
  • Мнения: 77
Пумпалче оправи месеца в заглавието Peace

Благодаря  Nedialka_81.
За първи път пускам тема и явно не съм обърнала внимание.  bouquet
Mr. Green EE супер, добрече видях тази тема.Поне от утре почвам да постя.А имам само един въпрос оцет може ли да се аде, а сол може ли да се яде???
Оцет и сол, не са от животински произход и смятам, че е разрешено.

# 5
  • Мнения: 1 380
Mr. Green EE супер, добрече видях тази тема.Поне от утре почвам да постя.А имам само един въпрос оцет може ли да се аде, а сол може ли да се яде???
В солта и оцета, няма нищо животинско, така, че си яж спокойно.....

# 6
  • Мнения: 131
А пчелен мед може ли, защото пчелите го правят, но е от растения правен???

# 7
  • Мнения: 1 380
А пчелен мед може ли, защото пчелите го правят, но е от растения правен???
Не смятам, че  е нужно да се си правиш майтап за наша сметка.
Ако не ти се пости, просто не се намесвай с глупави въпроси.....
Ако искаш сеир има подфорум :клюкарник.....
Лек ден

# 8
  • Мнения: 678
И аз се записвам за постите.  Peace
Всяка година постя по Коледа. За Великден ми е много трудно и ги пропускам, но сега е префектния момент - с всички тези плодове и зеленчуци на пазара.
Успех на всички!!!  bouquet

sladkish4e, не мисля, че soni4ka се подиграва. аз също съм чувала от някои постещи такива теории за меда. аз си ям мед, защото го смятам за растителен и полезен.

Апел към всички момичета: давайте интересни леки зеленчукови рецепти! Ще са супер полезни за всички постещи без въображение и за всички нас от темата за разделното хранене!
Благодаря  Hug

# 9
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз също мисля, да се включа! Не съм фенка на вегетарианството, като постоянен хранителен режим, но спазването на постите за мен е перфектната алтернатива. Мисля да се лиша само от месото, яйцата и млечните продукти. Мазнините в храната ще си ги оставя (и без това са в оскъдни количества).

Успех на всички!  Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 77
Аз обядвах спагети със зеленчуци.....
постно, лесно и здравословно.....

# 11
  • Мнения: 1 380


sladkish4e, не мисля, че soni4ka се подиграва. аз също съм чувала от някои постещи такива теории за меда. аз си ям мед, защото го смятам за растителен и полезен.

Ако, аз греша, извинявам се, но вече втори път пита, глупави въпроси....
Оцет и сол може ли? Пък сега и мед!!!
Ей писна ми от "пързалки" !!!

# 12
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз обядвах спагети със зеленчуци.....
постно, лесно и здравословно.....

Я кажи как ги направи, че аз се чудя как да направя един спагети по правилата.

# 13
  • София
  • Мнения: 77
Аз обядвах спагети със зеленчуци.....
постно, лесно и здравословно.....

Я кажи как ги направи, че аз се чудя как да направя един спагети по правилата.
Сваряваш спагетите с вода и сол, а зеленчуците в отделна тенджерка също със сол и малко зехтин.
После като се сварят спагетите ги изплакваш със студена вода, и отцеждаш в гевгир.
Сипваш в чиния, като върху спагетите, изсипваш сварвните зеленчуците(морков, броколи, карфиол, грах)....
Това е ....
Приятен апетит.....
 Hug

# 14
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря, pumpal! Аз се чудех какви зеленчуци да сложа по-скоро!

Общи условия

Активация на акаунт