Българско гражданство на чужденец, женен за българка

  • 10 591
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 545
Има ли нечий съпруг, приел българско гражданство напоследък? Питам, защото моят има голямо желание, но според закона може само, ако се откаже от досегашното си такова. Поне аз така го разбрах, макар да ми изглежда странно. Та ако някой от вас се е сблъсквал скоро с проблема, би ли ми дал повече информация? Благодаря.

# 1
  • Мнения: 1 473
Не съм се сблъсквала с този въпрос, но доколкото знам, едно от условията за получаване не бг. гражданство е да живееш в БГ постоянно. Аз бих се консултирала с адвокат по този въпрос.

# 2
  • Мнения: 669
Моят съпруг мисли да вземе българско гражданство, защото неговото сега не му дава много право да пътува.
Той ще има право да кандидатства през май догодина.
Ако не се променят законите дотогава, ще трябва да се откаже от сегашното си гражданство.
Хубавото е, че българските граждани нямат нужда от виза за неговата страна, така че проблемите би трябвало да са минимални... дано!

# 3
  • T"A
  • Мнения: 2 515
dessita, аз исках мъжа ми да има и българско гражданство, но процедурите са много сложни, ако основанието за гражданство не е български произход, т.е. ако искаш гражданство по натурализация. Навсякъде, където съм чела (вкл. и закона, и мнения на юристи), пише, че при натурализация е необходимо да се откажеш от чуждото гражданство, което мъжът ми не би направил, а и тук не дават туко-така да се отказваш от гражданство. Така че - да, мисля, че правилно си разбрала  Peace

според закона може само, ако се откаже от досегашното си такова. Поне аз така го разбрах, макар да ми изглежда странно.

Всъщност нещата са по-лесни за тези чужденци, които живеят в България, но, тъй като нашият случай не е такъв, аз лично се отказах от идеята  Peace

А от къде е желанието на твоя съпруг да придобие българско гражданство (ако не е много лично да споделиш)?

# 4
  • Мнения: 1 545
Благодаря за отговора, Мента! Мъжо се самоопределя като "половин българин", научи български, много обича да ходи в България, яде таратор и шкембе чорба на поразия  Laughing...... И понеже и децата имат българско гражданство, а аз кандидатствах наскоро за италианско, той искаше българско, за да сме "равни". Много ясно, че няма да се откаже от своето гражданство, тъй че отпада.....

# 5
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Е добре,а защо аз мога да имам двойно гражданство-българско и израелско а мъжа ми ако поиска може да има само българско  newsm78 Няма ли някакви спогодби между дуржавите?Странна работа....

# 6
  • Мнения: 2 786
По принцип има и нещо, наречено "възстановяване на гражданство", Боряна, може би мъжа ти може да възстанови и израелското след като вземе българско?  newsm78

Ето тук www.mjeli.government.bg/Naredbi/Zakon_za_BGgrajdanstvo.doc можете да прочетете закона за българското гражданство и какви изисквания има.
Ако не можете да отворите документа, просто напишете в Гугъл закон за българското гражданство и отворете първия линк като HTML версия.

# 7
  • Мнения: 6 390
Благодаря за отговора, Мента! Мъжо се самоопределя като "половин българин", научи български, много обича да ходи в България, яде таратор и шкембе чорба на поразия  Laughing...... И понеже и децата имат българско гражданство, а аз кандидатствах наскоро за италианско, той искаше българско, за да сме "равни". Много ясно, че няма да се откаже от своето гражданство, тъй че отпада.....
Mr. Green Mr. Green Mr. Green еиии Деси, твоя младеж голяма работа  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Браво на него!!! Пък и на теб Wink малко чужди мъже са се научили бг...

# 8
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
и аз я поздравявам dessita Grinning
със сигурност това го прави мъж, който много обича жена си  bouquet

# 9
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
По принцип има и нещо, наречено "възстановяване на гражданство", Боряна, може би мъжа ти може да възстанови и израелското след като вземе българско?  newsm78

Ето тук www.mjeli.government.bg/Naredbi/Zakon_za_BGgrajdanstvo.doc можете да прочетете закона за българското гражданство и какви изисквания има.
Ако не можете да отворите документа, просто напишете в Гугъл закон за българското гражданство и отворете първия линк като HTML версия.
Благодаря за отговора  Hug По приницип засега нямаме такива идеи,но ми стана интересно защо след като аз мога да имам двойно гражданство той не може...Ще следя определено темата за развитие по въпроса  Peace

# 10
  • Мнения: 2 786
По принцип има и нещо, наречено "възстановяване на гражданство", Боряна, може би мъжа ти може да възстанови и израелското след като вземе българско?  newsm78

Ето тук www.mjeli.government.bg/Naredbi/Zakon_za_BGgrajdanstvo.doc можете да прочетете закона за българското гражданство и какви изисквания има.
Ако не можете да отворите документа, просто напишете в Гугъл закон за българското гражданство и отворете първия линк като HTML версия.
Благодаря за отговора  Hug По приницип засега нямаме такива идеи,но ми стана интересно защо след като аз мога да имам двойно гражданство той не може...Ще следя определено темата за развитие по въпроса  Peace

Различните държави имат различни правила.
Може би има значение кое е "оригиналното" гражданство или пък няма сключена спогодба в това отношение  newsm78
Ако ви стане актуална темата, поинтересувайте се в посолството - те ще знаят най-добре  Peace
Във всички случаи българското гражданство ще улесни пътуването из Европа  Peace

# 11
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Щастлива, не е голямо улеснение, израелски граждани се пропускат свободно из цяла Европа, макар и да влизат с паспорт, а не с лична карта. Извън Европа също си има предимства (американска виза се издава лесно), единствено за някои арабски държави няма пропусквателен режим. И въстановяването на израелското гражданство е възможно и лесно, та дори пари дават на завърнали се емигранти. (докато отказването от гражданство е по-трудно и... не си струва)
Мисля, че Боряна имаше предвид, че тъй като двете държави позволяват двойно гражданство и тъй като тя не е принудена да се откаже от българското, за да придобие израелско, би било добре и, ако обратният вариант съществуваше  Peace


На мен лично би ми се искало да имаме възможност да живеем в двете страни. Семейството ми е в България, преди 10 години, ако някой ме беше попитал - не съм имала намерение да емигрирам, но животът е непредвидим  Peace Съпругът ми също много обича България, пътуваме си всяка година, дори и да е за сметка на пътешествия в чужбина, на които той е свикнал. С гордост казва, че е женен за българка и се представя за българин, прави страхотна реклама на страната. И аз се опитвам да го уча на своя език, той има и възможност да работи там (може би не сега, но след години), тъй като фирмата, в която работи е международна и изпраща служителите си в различни клонове по света. Т.е. българското гражданство би ни било улеснение, ако решим да си пътуваме за по-дълги периоди и наистина се опитаме да се устроим и на двете места един ден, когато имаме деца... (аз и те ще бъдем с двойно гражданство, той - не)

# 12
  • Мнения: 2 786
Мента, не знаех, че гражданите на Израел пътуват без визи в Европа (но и да си призная никога не съм се интересувала особено от тази държава  Embarassed )
За американска виза мога да се досетя, че е улеснено Wink

Много е хубаво това, което казваш за мъжа ти Simple Smile
Особено ми харесва това, че го учиш на български (и аз лека-полека го въвеждам в езика).
Моят мъж е очарован от българската кухня и от природните красоти, които вижда там Simple Smile
Не е очарован от други неща, но България не е само храна и природа  Tired
Дано живеете там, където искате и най-важното - където се чувствате добре Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 545

Благодаря за отговора, Мента! Мъжо се самоопределя като "половин българин", научи български, много обича да ходи в България, яде таратор и шкембе чорба на поразия  Laughing...... И понеже и децата имат българско гражданство, а аз кандидатствах наскоро за италианско, той искаше българско, за да сме "равни". Много ясно, че няма да се откаже от своето гражданство, тъй че отпада.....
Mr. Green Mr. Green Mr. Green еиии Деси, твоя младеж голяма работа  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Браво на него!!! Пък и на теб Wink малко чужди мъже са се научили бг...
и аз я поздравявам dessita Grinning
със сигурност това го прави мъж, който много обича жена си  bouquet

Благодаря, девойки  bowuu!

Мента, напълно си права, доста е нечестно ние и децата ни да можем да имаме две гражданства, а мъжете ни - не . Недообмислили са според мен закона. Има огромна разлика да искаш гражданство на основата на обща натурализация, и да го искаш като съпруг/а на български гражданин.

# 14
  • Мнения: 276
Има и друго освен отказване от гражданството в т.2 има условие да са минали най-малко 5 години откакто е получил постоянно пребиваване, което за да получи трябва първо да има поне 3 години продължително пребиваване а мисля че го направиха и 5год. За продължително пребиваване се подава всяка година и трябва да е стоял в страната поне 6 месеца,  ако живееш в чужбина става доста трудно и дълго

# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
cvetyab, именно за това споменах, че за живеещите в България чуждестранни съпрузи, е по-лесно  Peace
Иначе този 5-годишен срок при сключен брак с български гражданин е 3 годишен.  yes

в т.2 има условие да са минали най-малко 5 години откакто е получил постоянно пребиваване

Не зная дали други държави дават при по-леки условия гражданство на съпрузи/съпруги. Чувала съм за Унгария, че го прави, но май практиката по света е по-близка до тази в България...  Thinking
Може би след години ще има промяна, ако от българска страна решат, че имат интерес и им е приоритет "да върнат" емигрантите си... (вместо напр. да внасят работна ръка - бяха ми разказали за такава статия, за внасяне на специалисти)

За мен на този етап по-актуален е въпросът как да си науча съпружието на български  Mr. Green Приемам съвети, насоки и информация за дистанционни програми, най-вече търся дискове с разговорен български (от тези, при които обучаваният повтаря като папагал). Да чете и да пише съм го научила, с граматика го оттегчавам  Confused

За американска виза мога да се досетя, че е улеснено  Wink
щастлива, ако нямаше риск за незаконна емиграция и на български граждани, и те биха третирани по друг начин в американското посолство  Wink За съжаление, американците все още не се доверяват в това отношение на източноевропейците.

# 16
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За ученето на български език - насоката, която търсим, е методиката на Pimsleur. За сега не са издали курс по български, но, ако някой знае за нещо подобно, ще съм благодарна за инфо  Peace
Мъжът ми учи руски и малко италиански по тази методика и определено и е фен  Peace

# 17
  • Мнения: 276
Мента къде го пише това за 3те год ако имаш линк, просто ми е интерсно Peace и това за годините, които трябва да чака след като вече има постоянно предполагам или за да вземе постоянно ? Съвсем се оплетох надявам се ме разбра  Laughing

# 18
  • T"A
  • Мнения: 2 515
cvetyab, линкът е даден от щастлива в по-горен пост, използвах него, за да извадя тези цитати:
Цитат
Чл. 13. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Лице, което не е български гражданин, отговаря на условията по чл. 12, т. 1, 3, 4, 5 и 6 и преди не по-малко от 3 години към датата на подаване на молбата за натурализация е получило разрешение за постоянно пребиваване в Република България, може да придобие българско гражданство, ако отговаря и на едно от следните изисквания:
1. не по-малко от 3 години има и продължава да е в законно сключен брак с български гражданин;
2. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)
3. родено е в Република България;
4. разрешението за постоянно пребиваване е получено преди да навърши пълнолетие;
5. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)

т.е. трябва 3 години брак и пребиваване със съответното разрешение и условията по чл.12, забележи, че са изброени няколко точки, но не и т. 2, която гласи:
Цитат
2. преди не по-малко от 5 години е получило разрешение за постоянно пребиваване в Република България;

# 19
  • Мнения: 276
Благодаря  Peace

# 20
  • Мнения: 1 813
Здравейте !
Темата ми е нужна и изчетох всички постове. Но не можах да разбера : може ли в България да имаш двойно гражданство или не? Защото до колкото зная скоро е приет/или ще приемат закон, според който, не може. Тоест, ако сключа брак с чужд гражданин, независимо, че е от близо 10 години в БГ, той трябва да се откаже от неговото гражданство, за да получи българско. Правилно ли съм разбрала ?

Понеже той има проблем с пътуването в Европа и българско гражданство би го услеснило доста, но никога не би се отказал от своето. Както и моето пътуване в неговата държава става с визи. Удобно ще е и за двама ни,но не зная дали е възможно.

# 21
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
...Тоест, ако сключа брак с чужд гражданин, независимо, че е от близо 10 години в БГ, той трябва да се откаже от неговото гражданство, за да получи българско. Правилно ли съм разбрала ?



Съвсем правилно си разбрала, за съжаление.
Моят съпруг е от 26г. в БГ, но гражданство на този етап не може да получи, ако не се откаже от собственото си.

# 22
  • Мнения: 1 813
Много ни била важна държавата.  Tired

# 23
В България може да имаш двойно гражданство. Не зависи кое е другото изобщо. просто някои държави разрешават а други не. Например ние като българи ако сме женени за чужденци и получим гражданство в тяхната страна, то ще е признато в България. Но ако в съответната страна не признават двойно гражданство, за тях няма да сме вече български граждани. Което не значи че не може да си останем такива но те няма да го признават вече. А съпрузите ни ако са от страна която не признава двойно гражданство няма да могат да получат българско. Освен ако не решат че искат да живеят в България, но не съм много запозната по въпроса.

# 24
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
...А съпрузите ни ако са от страна която не признава двойно гражданство няма да могат да получат българско. Освен ако не решат че искат да живеят в България, но не съм много запозната по въпроса.

Не е така. На предишната страница има линка към закона за българското гражданство. Виж чл.12, ал.6.
Съпругът ми е от страна, която признава двойното гражданство, но това няма нищо общо.

Общи условия

Активация на акаунт