Българско гражданство на чужденец, женен за българка

  • 10 599
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
cvetyab, именно за това споменах, че за живеещите в България чуждестранни съпрузи, е по-лесно  Peace
Иначе този 5-годишен срок при сключен брак с български гражданин е 3 годишен.  yes

в т.2 има условие да са минали най-малко 5 години откакто е получил постоянно пребиваване

Не зная дали други държави дават при по-леки условия гражданство на съпрузи/съпруги. Чувала съм за Унгария, че го прави, но май практиката по света е по-близка до тази в България...  Thinking
Може би след години ще има промяна, ако от българска страна решат, че имат интерес и им е приоритет "да върнат" емигрантите си... (вместо напр. да внасят работна ръка - бяха ми разказали за такава статия, за внасяне на специалисти)

За мен на този етап по-актуален е въпросът как да си науча съпружието на български  Mr. Green Приемам съвети, насоки и информация за дистанционни програми, най-вече търся дискове с разговорен български (от тези, при които обучаваният повтаря като папагал). Да чете и да пише съм го научила, с граматика го оттегчавам  Confused

За американска виза мога да се досетя, че е улеснено  Wink
щастлива, ако нямаше риск за незаконна емиграция и на български граждани, и те биха третирани по друг начин в американското посолство  Wink За съжаление, американците все още не се доверяват в това отношение на източноевропейците.

# 16
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За ученето на български език - насоката, която търсим, е методиката на Pimsleur. За сега не са издали курс по български, но, ако някой знае за нещо подобно, ще съм благодарна за инфо  Peace
Мъжът ми учи руски и малко италиански по тази методика и определено и е фен  Peace

# 17
  • Мнения: 276
Мента къде го пише това за 3те год ако имаш линк, просто ми е интерсно Peace и това за годините, които трябва да чака след като вече има постоянно предполагам или за да вземе постоянно ? Съвсем се оплетох надявам се ме разбра  Laughing

# 18
  • T"A
  • Мнения: 2 515
cvetyab, линкът е даден от щастлива в по-горен пост, използвах него, за да извадя тези цитати:
Цитат
Чл. 13. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Лице, което не е български гражданин, отговаря на условията по чл. 12, т. 1, 3, 4, 5 и 6 и преди не по-малко от 3 години към датата на подаване на молбата за натурализация е получило разрешение за постоянно пребиваване в Република България, може да придобие българско гражданство, ако отговаря и на едно от следните изисквания:
1. не по-малко от 3 години има и продължава да е в законно сключен брак с български гражданин;
2. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)
3. родено е в Република България;
4. разрешението за постоянно пребиваване е получено преди да навърши пълнолетие;
5. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)

т.е. трябва 3 години брак и пребиваване със съответното разрешение и условията по чл.12, забележи, че са изброени няколко точки, но не и т. 2, която гласи:
Цитат
2. преди не по-малко от 5 години е получило разрешение за постоянно пребиваване в Република България;

# 19
  • Мнения: 276
Благодаря  Peace

# 20
  • Мнения: 1 813
Здравейте !
Темата ми е нужна и изчетох всички постове. Но не можах да разбера : може ли в България да имаш двойно гражданство или не? Защото до колкото зная скоро е приет/или ще приемат закон, според който, не може. Тоест, ако сключа брак с чужд гражданин, независимо, че е от близо 10 години в БГ, той трябва да се откаже от неговото гражданство, за да получи българско. Правилно ли съм разбрала ?

Понеже той има проблем с пътуването в Европа и българско гражданство би го услеснило доста, но никога не би се отказал от своето. Както и моето пътуване в неговата държава става с визи. Удобно ще е и за двама ни,но не зная дали е възможно.

# 21
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 269
...Тоест, ако сключа брак с чужд гражданин, независимо, че е от близо 10 години в БГ, той трябва да се откаже от неговото гражданство, за да получи българско. Правилно ли съм разбрала ?



Съвсем правилно си разбрала, за съжаление.
Моят съпруг е от 26г. в БГ, но гражданство на този етап не може да получи, ако не се откаже от собственото си.

# 22
  • Мнения: 1 813
Много ни била важна държавата.  Tired

# 23
В България може да имаш двойно гражданство. Не зависи кое е другото изобщо. просто някои държави разрешават а други не. Например ние като българи ако сме женени за чужденци и получим гражданство в тяхната страна, то ще е признато в България. Но ако в съответната страна не признават двойно гражданство, за тях няма да сме вече български граждани. Което не значи че не може да си останем такива но те няма да го признават вече. А съпрузите ни ако са от страна която не признава двойно гражданство няма да могат да получат българско. Освен ако не решат че искат да живеят в България, но не съм много запозната по въпроса.

# 24
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 269
...А съпрузите ни ако са от страна която не признава двойно гражданство няма да могат да получат българско. Освен ако не решат че искат да живеят в България, но не съм много запозната по въпроса.

Не е така. На предишната страница има линка към закона за българското гражданство. Виж чл.12, ал.6.
Съпругът ми е от страна, която признава двойното гражданство, но това няма нищо общо.

Общи условия

Активация на акаунт