Пъпна херния

  • 1 336
  • 14
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 7 947
Здравейте,
Бебчо се роди с по издадено пъпче и въпреки че слагахме лепенки в момента е с херния Sad. Доколкото четох в повечето случай се изчаква до годинка и ако не се е прибрала се оперира, но при нас доста нарасна и се притеснявам да не кажат че трябва операция веднага. Днес сме при педиатъра, но ми се иска да чуя повече мнения.
 

# 1
  • Мнения: 647
Здравейте,
Бебчо се роди с по издадено пъпче и въпреки че слагахме лепенки в момента е с херния Sad. Доколкото четох в повечето случай се изчаква до годинка и ако не се е прибрала се оперира, но при нас доста нарасна и се притеснявам да не кажат че трябва операция веднага. Днес сме при педиатъра, но ми се иска да чуя повече мнения.
 

Не бързай с операция, колко време слагахте лепенка?

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 328
Пъпната херния на дъщеря ми я откриха като навърши 1 месец. Пратиха ни на преглед при хирург. Той каза, че веднага трябва да се оперира детето, но тъй като бях много уплашена, потърсих второ, че и трето мнение. Другите двама хирурзи казаха, че е добре да пробваме първо с лепенки. Единият (който е завеждащ детско отделение в Университетската болница в Стара Загора) й сложи "коланче". Представлява широка лепенка, която е от 2 части и се залепва по специален начин на коремчето. Буквално 2/3 от корема й бяза залепени. Стоя 15 дни така. После направихме втора и трета процедура - общо 40 дни. Още след втората се беше затворила хернията, но сложихме трета за всеки случай. Докторът каза да я слагам да спи по коремче и да не я оставям дълго да плаче. Разказа ни случаи на деца в неговата практика, които са били с голяма херния на 6-7 месеца и как са им слагали монети и тогава лепенки, за да я затворят, така че не се е стигало до операция. Каза също и че до годинката трябва да се опитат да затворят хернията по друг начин и че това е за предпочитане при толкова малки деца пред операцията.
А на вс колко голяма ви е хернията? Нашата беше средна към голяма. Докторът каза, че са 4 степени: малка, средна, голяма и много голяма, но не обясни точно размери за всяка.
П.П. На малката имаше и гранолом, който лекувахме с лекарство и след първата лепенка доторът отряза, това беше по-големия проблем  Cry

Не се притеснявайте и потърсете повече мнения на специалисти, преди да прибегнете до операция. Hug

# 3
  • Germany
  • Мнения: 7 947
Благодаря за мненията момичета!
Лепенката слагахме 2 пъти по 2 седмици и сега залепихме пак. Лошото е че след 1вата беше добре, но 2рата се беше разместила и като я махнахме имаше подутина колкото череша, а като се напъва става и по голяма. Аз хич не искам да бързаме с операция и затова питам и тук и ще потърся няколко мнения от лекари.

# 4
  • Мнения: 79
синът ми също имаше такъв проблем като беше на около месец. носихме няколко лепенки и всичко се оправи. казаха ми че нетрябва да се напъва много от реване. гушкала съм го, люшкал съм го и какво ли още не, но той беше адски ревлив - нищо не помагаше. много ме беше страх, но в крайна сметка всичко се размина.

# 5
  • Germany
  • Мнения: 7 947
И нашият е ревлив и като почне нищо не помага. Така се гърчи че едвам го удържам в ръцете ми.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Лекаря най-добре ще ви каже, но това е често срещано. На мен ми обясниха, че се чака поне до 1 година за операцията, тъй като в 90% от случайте пъпната херния се прибира сама. А и наличието й не било толкова опасно като при другите хернии, тъй като отвора на стомаха там е естествен и нямало опасност от прищипване.
Моя син се оправи за около 4 месеца с лепенки. Обясниха ми как и ги слагах аз. Има и едни лепенки, които са с топче в средата, били много ефикасни при по-големите хернии. Ако не слагате от тях, може да пробвате. Някой по-горе беше пикал за монета - едно време така са процедирали, а сега тази роля играе топчето на лепенката.

# 7
  • Мнения: 820
Здравей  Moni,
Синът ми също имаше доста голяма пъпна херния. Когато го заведох в Пирогов за консултация се оказа, че педиатъра не беше поставила лепенката правилно. След това започнах да  го водя там за смяна на лепенките и хернията се затвори до 6ия месец. Моят съвет е изобщо да не занимаваш педиатъра с това. Взимай си направления и води детето в детската коремна хирургия в Пирогов. Малко се дърпат там (мързи ги да се разправят), но като си с направление не могат да те върнат. Всеки път се опитваха да ме убедят сама да си ги слагам, но съм сигурна, че не бих могала да ги поставя добре сама, така че упорито си ходех там. Не бързайте с операция.  Изчакайте поне 6 месеца. Знам, че е некомфортно малко за бебето, но по-добре така отколкото цялата процедура по една хирургична интервенция (не трябва да яде 6 часа, упойки и т.н.) на такава крехка възраст.

Последна редакция: пт, 24 юли 2009, 13:46 от Didka_M

# 8
  • Мнения: 1 167
Какво представлява външно хернията? Защото сина ми има една малка бабунчица на около 3 пръста от пъпчето. Така си стой от около година и нещо. Педи не каза какво точно е това и ако не растяло няма страшно.  Confused

# 9
  • Мнения: 117
Здравейте!Моето бебче също имаше подутина на пъпчето втория месец  и казаха да слагаме лепенки.Слагахме лепенки 2-ва месеца всеки ден след къпане вечер.Лепенки слагахме от най-обикновените защото по-добре стягат.Веднъж лепенка се слага хоринзонтално и веднъж вертикално.Подутината изчезна и лекарката каза че пъпчето се прибрало добре.

# 10
  • Мнения: 3 804
При мен и 2те бяха с хернии ,но на голямата хернията наистина беше голяма,водих на детски хирург,но ми казаха,че само с лепенки ще се оправи.Понеже тя пък се роди и дребна,когато и лепих лепенките,те покриваха почти целият и корем.Сега е на 14 и следа няма от хернията.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 079
Дъщеря ми също имаше в по - лека форма. 2 пъти слагахме лепенки по 15 дни, след това дружка от Отчетната ми каза едни упражнения, които тя е правила на бебето си и е имало ефект. Незнам от тях ли, от лепенката ли, или от двете накуп, но щерка ми се оправи.
И ... главното - никакво напъване, т.е. не оставяйте детето да реве въобще!!! Peace

# 12
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 811
И ние се разминахме само с две лепинки Simple Smile

# 13
  • Мнения: 657
Ninia, ето така или така. И нас съвсем наскоро ни диагностицираха с пъпна херния, ето така изглеждаше като беше бебе, съвсем лека вдлъбнатина точно над пъпчето. Сега е по-мъничка, почти незабележима.
Според нашият доктор и BabyCenter пъпната херния може да изчезне сама до 2-3 години, а понякога дори до 5 годишна възраст. Не се прави нищо и не се третира или оперира, ако не е подуто, прекалено меко, оттекло или видимо притеснява детенцето. Ако забележите, че нараства, най-добре е да се обърнете към специалист и да се оперира.

# 14
  • Мнения: 1 167
Мимченце благодаря за разяснението.

Общи условия

Активация на акаунт