Кога родителите изпускат юздите на децата си?

  • 5 674
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
В България наблюдавам една особеност. Така да се каже малките деца са добре гледани, обикновено относително възпитани, имат основните обноски, занимават се с разни кръжоци или други занимания като танци, спорт, рисуване и т.н. Един вид не се различават съществено от  децата от западноевропейските държави на същата възраст. Изведнъж обаче идва сблъсъкът с българските тийнейджъри, които са груби, нахакани, пушат, пият, бият се, не почитат родителите си и другите възрастни, дрогират се. Могат да ти се нахвърлят с бой и ножове на улицата, защото си "гледал лошо". Не се прибират до късна доба и често родителите им ги прибират от районното полицейско управление сред поредното провинение. Къде се прекъсва нишката? Защо добре гледаното, много често от интелигентни и културни родители, малко дете се превръща в арогантен грубиян, който налита на бой и псува като стар каруцар? Защо изведнъж децата излизат от контрол? Някой има ли обяснение на този феномен? И как на запад успяват да предотвратят това?

# 1
  • Мнения: 984
Не са го предотвратили "на запад". Примери: тийналкохолизмът в Англия е проблем №1 на младежта; Финландия и Швеция имат друсани тийнове - всеки трети се друса. Въпросът е как после ги вкарват в пътя! А отговорът - имат централно финансирани програми и отлични специалисти по ресоциализация.

# 2
  • Мнения: 991
Никак даже не са го предотвратили на запад. Тенденцията е глобална. Да, къса се връзката някъде. По-скоро, потепенно се губи. Бебето и малкото дете и родителите му имат някак си инстинктивна връзка помежду си. Колкото повече детето става независимо и самостоятелно, толкова по-трудно е да останеш силно свързан с него (като че ли). Естествено, аз нямам готов отговор какво трябва да се направи. Търся, чета какви идеи имат различни хора, които се занимават професионално с тези проблеми. Дано успея да налучкам пътя...

# 3
  • София
  • Мнения: 12 611
Отговорът се крие във въпроса. Децата трябва да се научат сами да държат юздите си, да са независими и да се обичат. Ако имат тези умения няма да имат желание да се самоунищожават подражавайки на други свои връстници. Погледни повечето теми в този форум свързани с възпитание и ще разбереш още- децата са възпитавани с насилие, агресия, манипулации, наричани с най- различни обидни думи, забраните, които се налагат не се обясняват и като цяло с децата се води война. Още повече родителите като пример за подражание не са в особено добра форма, притиснати от проблеми нерви, неувереност, със сбъркани модели за родител и дете, за мъж и жена. И накрая- свръхочаквания от децата, перфекционизъм, или пълна свобода, без никакви, абсолютно никакви ограничения. Има и още много различни причини, но най- лошата е, че се сещаме за тях, когато е късно. Ако повечето деца се възпитават в самостоятелно мислене, обич и себеуважение и виждат подобен пример у родителите ще си държат юздите и сами.

И не е вярно, че в другите страни са се справили с проблема. Но там се опитват да взимат сериозни мерки и да ги обвържат с цялостна стратегия. Тук се правят някакви хаотични опити, но шапка свалям на всички, които се занимават с проблемни деца безкористно и всеотдайно.   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 879
В България наблюдавам една особеност. Така да се каже малките деца са добре гледани, обикновено относително възпитани, имат основните обноски, занимават се с разни кръжоци или други занимания като танци, спорт, рисуване и т.н. Един вид не се различават съществено от  децата от западноевропейските държави на същата възраст. Изведнъж обаче идва сблъсъкът с българските тийнейджъри, които са груби, нахакани, пушат, пият, бият се, не почитат родителите си и другите възрастни, дрогират се. Могат да ти се нахвърлят с бой и ножове на улицата, защото си "гледал лошо". Не се прибират до късна доба и често родителите им ги прибират от районното полицейско управление сред поредното провинение.

Струва ми се, че сравняваш две различни групи деца. Тези, които "са добре гледани" и се занимават с "кръжци и други занимания" са едната група и другата, които обаче даваш за пример, чак когато са тийнейджъри. Но дали са били като първата, когато са били по-малки?! Вероятно има преливане, но да приемаме, че всички, които са ходили по разни занимания, стават задължително част от втората група, не е сериозно. Има всякакви и не бих генерализирала така децата. Зависи и в кой район наблюдаваш съответните групи. Според мен нито масово като малки получават описаните от теб грижи, нито масово като пораснат са толкова заплашителни, че "могат да ти се нахвърлят с бой и ножове на улицата". Вероятно имаш конкретен пример и е по-добре да обсъждаме нещата конкретно.

# 5
  • Мнения: 4 399
В България наблюдавам една особеност.

........

 Защо изведнъж децата излизат от контрол? Някой има ли обяснение на този феномен? И как на запад успяват да предотвратят това?

А на теб кой ти каzа че на zапад това е предотвратено? Защо мислиш че това е особеност в България? Според мен проблемът е повсеместен и в никакъв случай "на zапад" не е поъмалък. Всеки ден се сблъсквам с невъzпитани и груби тинейджъри "на zапад" и не виждам да са с нещо по_добри от българските. В същото време децата на моите в приятели в България върху които имам блиzки наблюдения не са такива като описаните от тебе. Т.е. не опира до държава, а до раzлични социални прослойки в рамките на едно и също общество. Не zнам дали точно децата които са обгрижвани, получавали са много любов и внимание, били са насочвани към интелектуални zанимания стават асоциалнии тинейджъри. Сигурно и от тях има една малка част, но според мен основната група проблемни тинейджъри идва от друга социална група. Има много деца които са бити и обиждани от най_ранна детска въzраст, които никога не са получили внимание, не са водени по кръжоци и т.н. Струва ми се нормално ако са те били когато си бил беzzащитен, да биеш когато си достатъчно голям zа да можеш да го направиш. Такъв модел zа справяне с проблемите ти е zаложен.

И не на последно място е криzата на ценности, която обаче също е глобална и zасяга не само България. Когато те водят на кръжоци, не ставаш непременно добър човек. В съвременното общество състраданието към друго човешко същество не е ценност. Ценност са парите, обраzованието като път към тях, обществения статус. Но да си много обраzован не zначи че си добър човек. С една дума нишката се прекъсва някъде в училищната въzраст когато акцентът zапочне да пада върху успеваемостта на детето като самоцел.

# 6
  • Мнения: 4 841
Личи си, че авторката няма наблюдения върху тинейджъри от други страни. Тъй като имам известни наблюдения, ще кажа само - да се радваме, че българина е по-скоро индивидуалист и не обича да се организира и да се бори за колективни клаузи, че е и етнически толерантен... Защото ми настръхва косата като си представя какво би могло да се случи, ако ... ама хайде да не продължавам  Peace

# 7
  • Мнения: 11 607
Юздите трябва да се отпускат бавно, плавно и постепенно. И през това време детето да се научи да мисли и да разсъждава само. Защото ние - родителите - не можем всяка една ситуация да предвидим...Но....можейки да мислят, те с по-голяма лекота ще преминават през проблемите.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 506
Мисля, че обяснението е в годините, когато са израснали тези деца. Сега, ВЪПРЕКИ ВСИЧКО, има по-голямо спокойствие и родителите имат възможност за обърнат внимание и да водят децата на кръжоци и тям подобни. Имат и повече финансова възможност. Не казвам, че сме цъфнали и вързали, но като се чудиш как да купиш кило боб и се редиш на опашки за хляб с купони, някакси духовното и чисто човешкото внимание остават на страна. Сегашните тийнейджъри са родени в най-страшните години на прехода - мутрите, кризите, страхът, стресът.... Точно в първите години от живота им родителите са се опитвали повече да изхранят семейството и после да го обгрижват. Но нека не хвърляме камъни по тях - има ситуации, в които не може иначе.
Съгласна съм и че повечето пари и ходене по занимания не винаги решават проблема, но определено помагат.
Дано родените в по-добри времена да бъдат по-добри! Praynig Но това пак зависи от нас.

# 9
  • Мнения: 285
Юздите трябва да се отпускат бавно, плавно и постепенно. И през това време детето да се научи да мисли и да разсъждава само. Защото ние - родителите - не можем всяка една ситуация да предвидим...Но....можейки да мислят, те с по-голяма лекота ще преминават през проблемите.

Напълно съм съгласна Peace Като чели това е основното за да не се превърне свободата в свободия. Но тогава говорим за отпускане, а не изпускане на юздите. Naughty

# 10
  • Мнения: 991
И не на последно място е криzата на ценности, която обаче също е глобална и zасяга не само България.
Ей тука според мен е ключът от палатката. Навлизайки в тийнеджърските години, децата започват да търсят отговори на основни ексистенциални въпроси. Защо съм тук? Какъв е смисълът на всичко? Има ли нещо, за което си струва да живея? Ако не намерят задоволителни отговори, идва агресия и бунт към обществото, което следва някакъв път, който на тях им се струва безсмислен. Когато религията е имала силно влияние, тя е давала отговор на тези въпроси, в БГ едно време младежите са се вдъхновявали от соц идеите. Наистина са се вдъхновявали много от тях, говорила съм с възрастни хора. Имали са усещане за някаква мисия, за смисъл на съществуването им. А сега... Има криза на ценностите, няма идеи, които да вдъхновят човечеството.

# 11
  • Мнения: 25 818
Не съм съгласна с авторката изобщо.
Нито малките са толкова добре възпитани, нито тийновете - толкова ужасни. Не знам откъде са и впечатленията, но са много повърхностни.
Но все пак и благодаря - умирам да чета и слушам изказвания по въпросите на отглеждането и възпитанието на деца от хора, които никога не са го правили. Голям майтап е!  Laughing

# 12
  • Варна
  • Мнения: 506
Как` Сийка , хубаво, че се забавляваш за чужда сметка, ама къде тук видя хора, които са без деца и нямат опит във възпитанието ?newsm78 Пък и като гледам само ти си с други впечатления. Дали пък твоите не са погрешни Thinking
Лично аз смятам, че изказването ти е малко обидно спрямо хората, които са изказали мнение тук. Но пък може и аз да греша Simple Smile Нека не бъдем толкова категорични, а

# 13
  • София
  • Мнения: 12 611
умирам да чета и слушам изказвания по въпросите на отглеждането и възпитанието на деца от хора, които никога не са го правили. Голям майтап е!  Laughing
Нима единствения вход за достъп към информация за света се нарича личен опит?  newsm78

# 14
  • Мнения: 25 818
Нима единствения вход за достъп към информация за света се нарича личен опит?  newsm78

Но, но наличието на такъв е задължително, според мен, преди човек да си позволи да прави обобщения и особено преди да тръгне да поучава останалите.
Направо е природно чудо как при наличието на толкова "велики" възпитатели без деца или с дечица на няколко месеца, по света бродят толкова невъзпитани и нагли тийнейджъри.  Laughing
И къде остават педагогическите теории на родителите с израстването на децата им? Загадка.  Mr. Green

Как` Сийка , хубаво, че се забавляваш за чужда сметка, ама къде тук видя хора, които са без деца и нямат опит във възпитанието ?newsm78

Огледай се из форума - пълно е с такива. Но пък имат богат опит в даването на съвети как се възпитават чужди деца.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт