Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и други глупости

  • 125 369
  • 742
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 800
Давай на сина си от Ескимо-3 - до 3 г на ден, а ти си купи от големите капсули. Ескимо кидс е за малки деца, които не могат да гълтат перли.

# 376
  • Мнения: 514
Благодаря ти!

# 377
  • Мнения: 573
Здравейте и от мен! Много се зарадвах на тази тема! Искрено се надявам да бъде прочетена от повече хора, за да се замислят над тези жизненоважни въпроси. Преди повече от година се опитах да се включа в една тема относно мазнините, с които българина обикновено готви и бях поразена, колко малко се знае и колко много се нехае по този въпрос. Радвам се, че Пинки е подхванал темата.

Майка ми също имаше висок холестерол, от порядъка на 7-8 . С диета и прием на ленено и рибено масло успя да го вкара в норма за около 6 месеца. За съжаление не успя да свали триглицеридите  и започна лекарство, което забравих как се казваше. В момента всички показатели са в норма. Но за последния 1 месец получи два микро исхимични инсулта, за щастие няма последствия. В момента не пие рибено масло, но искам да попитам дали е хубаво да продължи да го пие, понеже пие някакви съдоразширяващи? И дали приема на LDN би имал някакъв ефект? Ако Пинки намери 2 минути да драсне едно мнение по въпроса.

Относно тахана, мога да ви препоръчам да си го купите от Турция. Там от векове се яде сутрин тахан/тахин/ + петмез, профилактично. Аз сериозно се навих покрай тази тема да пробвам двете лъжици тахан + петмез сутрин. Това лято си купих петмез от Рожков /Harnup (Keçi boynuzu) на турски /.   В Турция има славата  на силен антиоксидант поради високото си съдържание на витамини и редица минерали.  Все по-често се убеждавам, че нашите баби и дядовци са знаели с какво да се хранят по-добре от нас. Може би е време да обърнем поглед назад.

Чеки, благодаря за информацията относно исландскато рибено масло. Виждам, че се внася дори в Косово, но не и в България, за съжаление. В момента живея в Унгария, а тук има вносител и мисля да го пробвам. Чудесно е , че правителството оказва контрол върху производството. Досега си купувах рибено масло от немските дрогерии тук, което е доста по-евтино от България. За качеството не мога да кажа, но дори майка с множество алергии каза, че се чувства много по-добре след приема му.

# 378
  • Мнения: 800
kaigi - блаодаря за подкрепата и идеите. За рошкови и питмез от тях не съм чувал, но ще се поровя.

За майка ти - ако си абсолютно сигурна че инсултите са и исхемични, трябва отново до пие рибено мосло - по 4 г дневно.

Ако, обаче са хеморагични, т. е. кръвоизливи, рибеното масло е абсолютно забранено! Просто ще я умориш. Затова провери внимателно.

Ако има силно стеснени артерии, ще помислим за друго "съдопромиващо" средство - сок от нар (още не сме го учили). Отмива атеросклеротични отлагания по артериите.

За прилагане на LDN не виждам основания. Няма автоимунно заболяване.

Приятна събота и неделя!

# 379
  • София
  • Мнения: 3 090

Ето как продават тахан с петмез в Турция - готово за закуска   Wink
Интересно ми е за сока от нар, Пинки, когато можеш, ще чакам за инфо   bouquet
Още веднъж ти благодаря за всички усилия и времето, което отделяш за нас!  bouquet

Последна редакция: пт, 09 окт 2009, 19:45 от krikri

# 380
  • Мнения: 573
Пинки, за LDN идеята ми беше подсилване на имунната с-ма, но явно се престаравам. Между друго има и други болежки, но ще ти пиша на лични, за да не разводняваме темата.

Между другото сока от нар е високо ценен в Турция, особено прясно изстискания. За съжаление в  домашни условия е малко трудоемко. Също има и nar ekşisi - преварен сок от нар, който наподобява вкуса на балсамик оцет. Използва се най-вече в салатите. Това пак е част от средемноморската диета, за която беше споменато някъде в темата.

krikri, не бях ги виждала тези опаковки, много хитро.  Laughing

# 381
  • Мнения: 1 725
А този петмез от какво е? От грозде? Аз взех тук гроздов петмез, мислех да го давам с тахан на детето, вместо мед (заради опасността от алергии), но въобще не ми хареса, а и малката не го хареса. А от рожков имам брашно - като заместител на какао. Взех го по едно време като се бях хванала да се лекувам с хомеопатия - нали кафе, какао и т.н. се забраняват. Приятно е прясното мляко с него, всъщност почти не се усеща, много е леко, а щом е добър антиоксидант, значи супер!
Пинки, Вигантола има ли значение как се приема - в течност (вода, мляко) или така директно? Сори за глупавия въпрос.  Blush  На Настя преди като и давах, и слагах 2-те капки в ч.л-ка вода, но реших да питам дали е правилно така.

# 382
  • Мнения: 800
kaigi - до сока от нар не сме стигнали, щото непрекъснато трябва да отговарям на разни ругатни, тук таме из темите. Ако ти се чете на английски, почни от тук:

http://search.lef.org/cgi-src-bin/MsmGo.exe?grab_id=0&page_i … %20pomegranate%20

От посочения материал става видно, че приемането на сок от един нар дневно или две супени лъжици меласа - т.н. "сос от нар" води за шест месеца до увеличаване на кръвния поток с 20%, а за година с 44% ! (измерено на сънната артерия, за по-лесно)

А материали има много...

desi_sunshine -  вигантолът може да се према всякак. Вече писах по този въпрос. Няма ограничения.

# 383
  • Мнения: 573
Започнах да давам на детето по една чаена лъжица рибено масло от това http://www.lysi.eu/ConsumerProducts/CodLiverOil/ChildrensCodLiverOil/ Но го смесвам с сок от портокал и с един дозатор на Панадол го давам, иначе отказва да го пие. На вкус, а и на мирис не е много приятно.

Пинки, да попитам още нещо. 3г. на ден Омега-3 или Polyunsaturated fatty acids е желателно да се приемат?
Например на опаковката пише
Polyunsaturated fatty acids 3.0 g
Thereof omega-3 fatty acids 1.8g

desi_sunshine и аз не съм голяма фенка на петмеза, но вкуса му не е чак толкова зле. Смесен с тахан обаче става доста приятна комбинация. Но аз от България петмез не съм купувала. В момента    ползвам от рожков, но преди съм имала гроздов. Също смятам да се пробвам и с петмез от черница като привърша този.

Друг болен проблем за мен са т.н. Е-та. Знам, че част от тях са безопасни, но кой!? Трябва ли да пазарувам със списък на Е-тата в ръка. Оня ден купувам сол, йодирана и какво виждам в къщи - 2 бр. Е-та  ooooh! Whistling  Пинки, понеже имаш познания в областта на химията дай малко повече информация по въпроса, моля те. Като ти остане време, де. Виждам, че си на няколко фронта едновременно. Между другото едно от нещата, които научих от този форум е, че на някой хоря е абсолютно безпредметно да се отговаря.  ignore2 е единственото лекарство.

# 384
  • Мнения: 800
kaigi -  или аз съм пропуснал нещо, или ти. За детето не помня да е ставало въпрос. (може би по-рано?)
Рибеното масло което си взела е от черен дроб и съдържа вит.А!!!

Много внимавай за предозиране!

Препоръчвам ти да вземаш рибено масло НЕ ОТ ЧЕРЕН ДРОБ, за да няма вит.А и да ти е чиста работата.

Обикновено давам препоръки за количество рибено масло. Количеството омега-3 или не го соча, или го давам в скоби. Напиши за възрастта на детето.

Добавките, стандартизирани по реда Е... са няколко стотин. Огромна тема! На първо време, като срещнеш някоя добавка и я напишеш в Гугъл ще имаш отговор. Иначе аз като ти пиша, че Е100 е безвредно (куркума), знаеш ли колко души ще скочат!

Затова чети тук:

http://www.ukfoodguide.net/enumeric.htm

# 385
  • Мнения: 2 603
От няколко седмици пия рибено масло на Фитофарма 37,5 мг и случайно попаднах на тази тема. Това за витамин А не го знаех, та почнах да се чудя колко да пия. На опаковката не пише дали има витамин А или не. Пише да се пият по 3 хапчета 3 пъти на ден (това е за деца). Аз съм около 53 кг, тази доза  дали е добре за мен или трябва по-малко? Благодаря предварително.

# 386
  • Мнения: 573
PinkPanther, за детето не съм писала. Това между другото го споменах. На 2,5 години е. Специално за витамин А пише, че съдържа в  5 ml, 138 µg   или  35 % от дневните нужди. По скоро за витамин Д се притесних, че е 92 %  newsm78  Лесно ли се предозират двата витамина?

За Е-тата  разбира, но явно няма някакво правило, което да ни улесни. newsm78

# 387
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
kaigi, аз лично не виждам смисъл Пинки да ти отговаря, тъй като ти така или иначе не четеш
Относно предозирането на вит. Д си говорим от доста време.

# 388
  • Мнения: 800
Първо да успокоим топката...


kaigi - за вит.Д има цяла отделна (активна) тема. Прочети я!
Детето ти на 2.5 години трябва да приема около 2 г рибено масло (700 мг омега-3) за профилактика. Допийте си това масло и после му вземи друго, не от черен дроб.
А за вит.А му давай моркови.

Витамините не се предозират лесно с храната, но с добавки се случва. Опасен е вит.А.
С моркови не можеш да го предозираш. Точните числа за 2.5 год. дете не ги знам, трябва да ги търся.

Bellamore - прощавай, но това което пиеш е нищо. Дозата е подходяща за канарче.
Ти трябва да пиеш 3 г рибено масло на ден, като спазваш другите изисквания за баланс на мазнините, описани в началото на тази тема. Иначе това рибено масло не е лошо, но... трябва да пиеш по 80 перли на ден! Вземи си Фортекс или GNC от аптеката.

И прочети началото на темата! Твърде много е за да го преразказвам. Там пише и за вит.А.

veihaivei - какво стана с настинката на детето?

# 389
  • София
  • Мнения: 2 521
Пинки, извинявай ако си го казал вече, но искам пак да попитам
на Фортекс  капсулите не пише, че съдържат витамин А, нали това не се подразбира за знаещите,
ако се съдържа отбелязват ли го в съдържанието?
Пише, че съдържат витамин Е!

Общи условия

Активация на акаунт