Полиомиелитна И ДТК ваксина

  • 5 485
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 173
Някой знае ли откъде може да се купи мъртвата полиомиелитна ваксина и как се съхранява тя?
Доколкото знам има няколко вида: Infanrix (ацелуларна ДТК ваксина), Imovax Polio (мъртва полиомиелитна ваксина) и Tetravac (мъртва комбинирана ДТК+полиомиелит). Някой ползвал ли ги е и може ли да ги препоръча? Какво мислите за нормалните ваксини (живите), които покрива здравната каса? Децата ви как ги понесоха?

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 11:06 от Gichka

# 1
  • Мнения: 667
Не си казала от кой град си.
Ще ти кажа за София.
В Търговска лига продават Imovax Polio fl. 0.5ml/doses на Sanofi Pasteur . Доколкото си спомням струваше 18,40 лв.
Съхранява се в хладилник както всяка друга васкина според мен - от +2 до +8 градуса. Ако има нещо специфично при съхранението й ще ти кажат в аптеката когато си я купувате.
Адресът е бул. "Г. М. Димитров" 1.

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 13:51 от SafeHeaven

# 2
  • Мнения: 161
Ами няма смисъл да си купуваш ваксина. Всички ваксини в момента в България се много качествени и от година на година ги пречистват и стават по - добри и с по-малко странични ефекти. Аз също като баща на детето си изпаднах в ужас преди първата ваксинация и имах своите нормални страхове като родител... но всичко мина нормално. Ето днес сме на втора полиомелитна ваксина.

# 3
  • Мнения: 667
Ехааа....
Този въпрос сериозно е променил съдържанието си в сравнение с вчера.
Значи това са три различни ваксини.
Първата е ДТаК - ако е в този си чист вид тя се покрива от касата, въпреки че може да е произведена от друга фирма. Ако става дума за Инфанрикс [Infanrix]-IPV-Hib ->> DTaP (ДТаК)+ IPV (инж. полио)+Hib (хиб ваксината), то в този случай вие нямате нужда от друга васкина! За тази ваксина има някои въпросителни относно резултатността на Хиб съставката й, и макар и проучванията да доказват чудесни резултати, все още има резерви в известна степен.
Не използвайте ваксини с 6 съставки в една спринцовка-Хекса на Авентис-Пастьор например.
Imovax Polio вече казах, че това е Inactivated Poliovirus (IPV). И двата типа ваксини (живата и инжекционната) са изключително ефективни. Причините за замяна на оралното полио не са в неговата неефективност. В Европа и САЩ от 1999 оралното полио се е заменило с инжекционно, поради възможността (много малка) детето да боледува от лека форма полиомиелит, резултат от ваксинацията (с оралната ваксина). Освен това, при ваксинация с орално полио, вирусът се излъчва с изпражненията на детето дълго време. Това създава опасност за околните, които могат и да нямат добър имунитет.
Не съм чувал нищо за Tetravac.
Следва да се има предвид, че В Европа и САЩ от 2000 г. е задължителна имунизацията Haemophilus influenzae type b. В българския календар фигурира като препоръчително ваксинирането с Hib. Така че можете да се замислите над някаква схема от рода ДТаК+Hib, която да си закупите (има ги по 22 лв. - 66 лв. за трите) и да ползвате оралното полио, което се покрива от касата. Така ще имате и само едно убождане в месеца на детето.
Не позволявайте импровизации на педиатрите с инжектирането на ваксините в ръка, гръбче и т.н...! До 2 год възраст ваксините (с изключение на ММР) се слагат само по предно-страничната част на бедрото, като се редува ляво->дясно.
___________________
Ами няма смисъл да си купуваш ваксина. Всички ваксини в момента в България се много качествени и от година на година ги пречистват и стават по - добри и с по-малко странични ефекти.
Моето мнение: Купете си качествени ваксини!

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 15:50 от SafeHeaven

# 4
  • Мнения: 3 777
Наистина си купете качествени ваксини, няма да пиша сто реда защо.

При нас Педито ги поръчва от доставчик и ги съхраняваше при тях при подходяща температура, питайте при вас не може ли така.

# 5
  • Мнения: 14
Някой знае ли откъде може да се купи мъртвата полиомиелитна ваксина и как се съхранява тя?
Знаете ли нещо по въпроса дали като се поставят мъртвите  ваксини, ще има проблем при приемането му понататък в детската градина. Една лекарка ми каза, че тези ваксини не се признават от ХЕИ, в което няма логика.

# 6
  • Мнения: 14
Някой знае ли откъде може да се купи мъртвата полиомиелитна ваксина и как се съхранява тя?
Знаете ли нещо по въпроса дали като се поставят мъртвите  ваксини, ще има проблем при приемането му понататък в детската градина. Една лекарка ми каза, че тези ваксини не се признават от ХЕИ, в което няма логика.

# 7
  • Мнения: 667
Някой знае ли откъде може да се купи мъртвата полиомиелитна ваксина и как се съхранява тя?
Мегленче, мила, моля събуди се! Още в сряда написах откъде може да се купи инжекционно полио и как се съхранява! Даже и цената съм насирал.
По втората част: Безумно е да се твърди, че някои в България няма да признае ваксинирането с Imovax Polio при условие, че в по-цивилизования свят това го правят от 5-6 г. (всъщност и това май го бях писал).
За справка можеш да се обадиш в ХЕИ (сега РИОКОЗ), много са любезни хората, на няколко пъти съм им се обаждал и винаги са ми отговаряли културно хората!!! Дори единия път прекалих с въпросите и жената ми каза - не се притеснявайте, питайте!

Последна редакция: сб, 10 сеп 2005, 12:29 от SafeHeaven

# 8
  • Мнения: 173
Първо да благодаря за отговорите и да продължа с въпросите.
1) Извинявам се за невежеството, но какво е Hib? Ваксината отделно ли се купува?
2) Оказва се, че Тетравакс е четворна ваксина (ДТК+инжекционно Полио), но в момента Търговска Лига няма внос. Отговориха ни, че може би ще има скоро.
3) Imovax Polio също липсва (струва около 18 лв в Търговска Лига). И него може би ще го внасят скоро, но не било сигурно.
4) Infanrix (което според брошурата си е само ДТК) струва 33 лв в Търговска Лига и в момента го има в наличност.
5) както изглежда тези ваксини не се набавят така лесно, та следващия ми въпрос е: ако при първия прием е сложена една от гореизброените ваксини, а за следващия липсва, има ли проблем да се сложи българската ваксина, т.е. може ли да се редуват различните "типове" ваксини?
Пак мерси и дано не съм отегчила някой.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 418
Така че можете да се замислите над някаква схема от рода ДТаК+Hib, която да си закупите (има ги по 22 лв. - 66 лв. за трите) и да ползвате оралното полио, което се покрива от касата. Така ще имате и само едно убождане в месеца на детето.
___________________

Кажи, моля те, как се казва тази комбинирана ваксина ДТаК+Hib и къде мога да я намеря (от Варна съм), тъй като сме се спрели на този вариант.

# 10
  • Мнения: 667
Така, да започнем поред, с уговорката, че аз не съм педиатър и не разбирам от ваксини, нещата които пиша са от опита ми които натрупах около набавянето и избора на ваксините за нашия бебо преди 3 месеца.
Цитат
1)какво е Hib? Ваксината отделно ли се купува?
Продава се и отделно. Hib е Haemophilus influenzae. Тази ваксина е задължителна за Европа и САЩ от 2000 г. Това е ваксинация срещу микроб, причиняващ широк спектър заболявания, вкл. и менингит. Тук рискувам да изпадна в спор с някой специалисти и да не успея да Ви убедя за менингита. Защото има и Pneumococcal (PCV). От 1999 PCV е задължителна в САЩ и броят дози зависи от това, от коя възраст на детето смятате да започнете с първата доза. PCV е 7 валентна ваксина срещу заболявания, причиняващи се от микроба Streptococcus pneumoniae. Този микроб е най-важният причинител на менингити, пневмония, сепсис, рецидивиращи отити при деца до 3-4 годишна възраст.
... и да отбележа. Дотук ставаше дума за 2 ваксини Hib и PCV! Моят син ваксинирахме с Hib, а PCV ще го прескочим - първо заради цената (чувал съм числа от рода на 75? едната) и второ - България попадала в регион с ниска концентрация на този вирус.
Цитат
2) Оказва се, че Тетравакс е четворна ваксина (ДТК+инжекционно Полио)
Това е прекрасен вариант. С едно убождане вкарвате и четирите ваксини. Ослушайте се някои правил ли е такава ваксинация, странични ефекти, защото аз съм чувал, но ме обори медицинско лице, така че по-добре да не ги споделям.
Цитат
3) Imovax Polio.
Безмислено е! Ако се насочите към инжекционния IPV ще имате две убождания наведнъж (ДТаК и IPV). Болезнено е. Мисля си, че не е нужно да причиняваме толкова болка на децата си.
Цитат
4) Infanrix (което според брошурата си е само ДТК) струва 33 лв.
Така е. Infanrix е чисто ДТК. Infanrix се ползва за бустер, когато в бъдеще започнат да се разминават приемите на ДТаК и Hib!
Цитат
5)ако при първия прием е сложена една от гореизброените ваксини, а за следващия липсва, има ли проблем да се сложи българската ваксина, т.е. може ли да се редуват различните "типове" ваксини?
Не може. С каквато започнете с такава трябва и да завършите. Затова като си купувате вече избраната ваксина си купувате по три опаковки, за трите приема. И си ги съхранявате в къщи в хладилника. Като отидете на консултацията си ги стискате в ръката, за да ги стоплите преди инжектирането им.
Цитат
Кажи, моля те, как се казва тази комбинирана ваксина ДТаК+Hib.
Ние ползвахме на Sanofi Pasteur. Ваксината се казва TETRAct-HIB. Нямам представа откъде можете да си я набавите във Варна. Попитайте в някоя голяма аптека и със заявка ще ви я доставят. Сигурен съм. Тук в София струва 22,10 лв. едната или общо 66,30 лв.
Много дълго стана това обяснение и сигурно е доста отегчително. Но с няколко думи и за самата схема. Това не е от съществено значение, държа да отбележа.
ДТаК- на 2м, 4м, 6м, плюс четвърта доза 15-18 м. Бустер (доп. доза)->4-6 год. възраст. Общо 5 дози до 6 год възраст.
Hib - 2м, 4м, 6м, плюс 4та доза във възрастта между 12-15месеца. Общо 4 дози до 15 мес. възраст. Hib няма бустер в късна възраст.
Полио - 2м, 4м, и трета доза между 6 и 18 месец. Бустер-->>4-6 год възраст. Общо 4 дози до 6 год. възраст.
Това е официалната програма на ААП (Американска Академия по Педиатрия).
В България се работи по немската ускорена схема. Това е календара.

Последна редакция: сб, 10 сеп 2005, 12:59 от SafeHeaven

# 11
  • Мнения: 14
Здравей Safe Heave! Можеш ли да ми дадеш телефон на РИОКОЗ и име на специалист към когото да се обърна. Благодаря!

# 12
  • Мнения: 667
Можеш ли да ми дадеш телефон на РИОКОЗ и име на специалист към когото да се обърна. Благодаря!
Нямам специалист с когото регулярно контактувам. Звъня на телефона и който ми вдигне.
Тук има няколко десетки телефона. За София можеш да потърсиш подходящ телефон тук. Дирекцията, която се занимава с имунизациите е “НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ”.
Успех!

П.П. По-често се обръщайте към гугъл.

# 13
  • Мнения: 173
Последен въпрос: защо педиатрите масово слагат ДТК в гръбчето? Четох и в другите форуми родители да се оплакват от това. Има ли значение мястото на убождането за ефективността на ваксината или едното е по-болезнено за детето от другото?
Благодаря.

# 14
  • Мнения: 3 777
В гръбчето се слага българската, тя е безплатна - стандартна.
Вносната се слага в крачето, поръчва се по желание на родителите.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 418
Извинявай, но аз пак не разбрах.

Така е. Infanrix е чисто ДТК. Infanrix се ползва за бустер, когато в бъдеще започнат да се разминават приемите на ДТаК и Hib!

До колкото съм чела Infanrix е ацелуларна ваксина/коклюшната компонента не е цяла/ и замества българската ДТК. Какво значи "ползва се за бустер"

# 16
  • Мнения: 667
Цитат на: Slunce
В гръбчето се слага българската
Не позволявайте това. Да повторя принципа отново: До 2 год възраст ваксините (с изключение на ММР) се слагат само по предно-страничната част на бедрото, като се редува ляво->дясно.
Цитат на: Faith
Какво значи "ползва се за бустер"
Не знам как да го обясня по-кратко. Това е допълнителна доза. Ще повторя схемата на ААП.
ДТаК- на 2м, 4м, 6м, + четвърта доза 15-18 м. Бустер -> 4-6 год. възраст. От друга страна имаме
Hib - 2м, 4м, 6м, плюс 4та доза във възрастта между 12-15месеца. Hib няма бустер в късна възраст.
Ако сме ваксинирали с ДТаК+Hib (в едно), какъвто е случая с TETRAct-HIB на 4-6 год. възраст ние НЕ се нуждаем от Hib компонента. Затова тогава се поставя Infanrix.
Подобно неудобство се среща и при немската ускорена схема, защото Act-Hib се приема една година след последната ваксина Act-Hib, (при нас 1 г и 4 м навършени), а ДТак се приема когато бебето навърши 2 г.
В тези два случай ДТаК и Hib трябва да се разделят!

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 09:11 от SafeHeaven

# 17
  • Варна
  • Мнения: 418
Сега разбрах, благодаря!

Но означава ли това, че Infanrix-a не може да се ползва вместо българската ДТК при ваксиниране според БГ имунизационен календар (2,3 и 4 месец)? Ние смятахме да закупим само Инфанрикс, а противоменингитната ваксина да сложим след годинката, защото тогава се бие само веднъж.

# 18
  • Мнения: 14
Благодаря за телефоните!!!

# 19
  • Мнения: 667
Цитат на: Faith
Сега разбрах, благодаря!
Но означава ли това, че Infanrix-a не може да се ползва вместо българската ДТК при ваксиниране според БГ имунизационен календар (2,3 и 4 месец)?
Аз смятам, че може!
На запад и на юг (чувал съм за Гърция) масово ваксинират с Infanrix, дори производителите го комбинират с 3 и 4 (дори 5) други съставки в една спринцовка.
Цитат на: Faith
противоменингитната ваксина да сложим след годинката, защото тогава се бие само веднъж.
Само да отбележа, за да сме точни - Act-Hib (НЕ Е ПРОТИВО-МЕНИНГИТНА ВАКСИНА, а ваксинация срещу микроб, причиняващ широк спектър заболявания, вкл. и менингит). Това го бях писал, както бях писал и за разликата между Hib и PCV.
Другото което смятам, че не е вярно в поста Ви е за самата схема. Ако първата доза се постави между 12м и 14м. Бустер ->> след 8 седмици. Една доза се поставя ако детето е на възраст от 15 м до 5 г. Ето и пълните правила за Hib.
Цитат
• HibTITER (HbOC) & ActHib (PRP-T): give at 2m, 4m, 6m, 12–15m (booster dose).
• PedvaxHIB or Comvax (containing PRP-OMP): give at 2m, 4m, 12–15m.
• Dose #1 of Hib vaccine may be given no earlier than 6wks of age.
• The last dose (booster dose) is given no earlier than 12m of age and a minimum of
8wks after the previous dose.
• Hib vaccines are interchangeable; however, if different brands of Hib vaccines are administered,
a total of three doses are necessary to complete the primary series in infants.
• Any Hib vaccine may be used for the booster dose.
• Hib is not routinely given to children age 5yrs and older.
__________________________
All Hib vaccines:
• If #1 was given at 12–14m, give booster in 8wks.
• Give only 1 dose to unvaccinated children from
the ages of 15m up to 5yrs.

HibTITER and ActHib:
#2 and #3 may be given 4 wks after previous dose.
• If #1 was given at 7–11m, only 3 doses are needed;
#2 is given 4–8wks after #1, then boost at 12–15m
(and must be at least 8wks after dose #2).
PedvaxHIB and Comvax:
#2 may be given 4wks after dose #1.
Adapted from the recommendations of the Advisory Committee on
Immunization Practices (ACIP) by the Immunization Action Coalition, August 2005

... и пак да предупредя, че това не е професионално мнение, а лично мнение на един баща.

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 09:56 от SafeHeaven

# 20
  • Мнения: 8 585
Извинявай, но аз пак не разбрах.

Така е. Infanrix е чисто ДТК. Infanrix се ползва за бустер, когато в бъдеще започнат да се разминават приемите на ДТаК и Hib!

До колкото съм чела Infanrix е ацелуларна ваксина/коклюшната компонента не е цяла/ и замества българската ДТК. Какво значи "ползва се за бустер"
Бустер е - допълнителна една доза (или две дози->в зависимост от случая) след приключване на основната схема от дози, чиято роля е да осигури по дълготраен имунитет. Бустер доза са например тези:

* ДТаК-15-18 месеца възраст, 4-6 годишна възраст.
* Хиб- 12-15 месечна възраст.
*Полио-4-6 год възраст.
* ММР-4-6 год възраст.
* Пнеммониокок-12-15 месечна възраст.

# 21
  • Мнения: 8 585
В гръбчето се слага българската, тя е безплатна - стандартна.
Вносната се слага в крачето, поръчва се по желание на родителите.

Никоя интрамускулна ваксинация не се поставя там ( на гръбчето). Атипичните места на поставяне са сериозен риск, поради намалена ефективност на ваксината. Единственото място за поставяне на интрамускулни ваксини при деца до 2 год възраст е предно-латералната част на бедрото, като се редуват ляво-дясно. 2 години е ограничение, защото второто подходящо място за интрамускулни ваксини-делтоидният мускул-при децата е не добре изразен ( няма много мускулна маса-дребни ръчички) и понякога оттока в тази област след ваксинация може да е значителен.

# 22
  • Мнения: 8 585
Последен въпрос: защо педиатрите масово слагат ДТК в гръбчето? Четох и в другите форуми родители да се оплакват от това. Има ли значение мястото на убождането за ефективността на ваксината или едното е по-болезнено за детето от другото?
Благодаря.
Масово ДТК в гръбчето? Поради липса на осъвременяване и грешни препоръки на производителя предполагам.
Интрамускулна ваксина значи да се слага интрамускулно. Установено е, че при поставяне на определени неподходящи места (отзад на седалищният мускул-например) ефективността на ваксината е много малка. Така се стигна до определяне на предно-латералната част на бедрото или делтоидният мускул високо на ръката ( около белега от БЦЖ) като единствени подходящи места за прилагане на ваксинации при човек.
Много важни са и две други подробности-иглата (дължина, диаметър) и техниката на поставяне. Ваксините се слагат след като предварително се притоплят в ръката до температура на тялото. Не се слагат ваксини от хладилника направо. Това е една от причините за силно изразени местни странични реакции.
Ваксинации се правят от лекар-опита и техниката са от значение.

# 23
  • Мнения: 667
Очаквах подкрепата на д-р Birdie, както и неговите компетентни разяснения. Прекрасно обяснение на booster и местата за поставяне на ваксини!

/OFF
Д-р Birdie сигурно забелязвате ваши думи в моите мнения. Надявам се да не се обиждате и да не ме смятате за плагиат. Все пак Вие сте моят учител по педиатрия. Ако мога да се изразя Вие сте ръката, която държи моята докато изписвам първите ченгелчета в педиатрията Wink, за което съм Ви много Благодарен и ще Ви бъда Благодарен занапред.

# 24
  • Мнения: 8 585
Очаквах подкрепата на д-р Birdie, както и неговите компетентни разяснения. Прекрасно обяснение на booster и местата за поставяне на ваксини!
/OFF
Д-р Birdie сигурно забелязвате ваши думи в моите мнения. Надявам се да не се обиждате и да не ме смятате за плагиат. Все пак Вие сте моят учител по педиатрия. Ако мога да се изразя Вие сте ръката, която държи моята докато изписвам първите ченгелчета в педиатрията Wink, за което съм Ви много Благодарен и ще Ви бъда Благодарен занапред.

E...преувеличавате... Това са общо разпространени практики. Писал съм неща, които могат да се намерят навсякъде. Лично-старая се да съм "в крак", и да помогна да се правят ПРАВИЛНИ неща-разумно съвременни. Както и родителите да са пълно информирани.

# 25
  • Мнения: 1 586
Последен въпрос: защо педиатрите масово слагат ДТК в гръбчето? Четох и в другите форуми родители да се оплакват от това. Има ли значение мястото на убождането за ефективността на ваксината или едното е по-болезнено за детето от другото?
Благодаря.
Масово ДТК в гръбчето? Поради липса на осъвременяване и грешни препоръки на производителя предполагам.
Интрамускулна ваксина значи да се слага интрамускулно.

В началото на миналата година имах сериозни пререкания с педиатърката на моето дете - исках да сложи ДТК ваксината в крачето, а не в гърба. Тя реагира много остро и заяви, че не може да я сложи там, понеже имало специално нареждане от МЗ да се слагат в гърба поради намаления риск от парези и още някакви страхотии. Писах едно запитване до пресцентъра на МЗ и ми отговориха, че в България ДТК се поставя подкожно в гърба под плешката по препоръка на производителя (забравих му името).

Добре де, може ли производителят да дава ГРЕШНИ препоръки? И още един въпрос: подкожно и интрамускулно не са ли две различни неща? Щото от МЗ писаха, че ваксината се слага ПОДКОЖНО в гърба. Подкожно е написано и в българския имунизационен календар.

# 26
  • Мнения: 8 585
В началото на миналата година имах сериозни пререкания с педиатърката на моето дете - исках да сложи ДТК ваксината в крачето, а не в гърба. Тя реагира много остро и заяви, че не може да я сложи там, понеже имало специално нареждане от МЗ да се слагат в гърба поради намаления риск от парези и още някакви страхотии. Писах едно запитване до пресцентъра на МЗ и ми отговориха, че в България ДТК се поставя подкожно в гърба под плешката по препоръка на производителя (забравих му името).

Добре де, може ли производителят да дава ГРЕШНИ препоръки? И още един въпрос: подкожно и интрамускулно не са ли две различни неща? Щото от МЗ писаха, че ваксината се слага ПОДКОЖНО в гърба. Подкожно е написано и в българския имунизационен календар.

Последнете тук:
http://www.immunize.org/catg.d/rules1.pdf

В графата DTaP е указано изрично IM-тоест->>интрамускулно. Страницата е официална "библия на американският родителя" и е напълно синхронизирана с официалните препоръки на ААП, както пише и под заглавието.
Подкожното приложение е неправилно-анахронизъм. Защо тогава го правят в БГ и при това масово? Не знам отговора за съжаление... .
От вносните ваксини ДТК никоя не се препоръчва да се прави подкожно.
Това за увредата на нерви и съдове бе валидно за случаите, когато ваксината се поставя отзад- в областта на седалищният мускул. Затова, и както и поради ниска ефективност, от десетилетия се забрани там да се правят ваксини.
По предно-латералната част на бедрото не "минават" никакви важни съдове или нервни клонове. Затова там е предпочитано място. Има значение разбира се и дебелината и дължината на иглата. Ако изберете къса игла правите ваксина почти подкожно, ако изберете дълга-поставяте ваксината над бедрената кост-пак е грешка.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 437

И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

# 28
  • Мнения: 1 586
И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

Ами не всички педиатри изпълняват тези препоръки. Ако пуснем една анкета "къде е поставена ваксината ДТК (осигурена от БГ здравна каса) на детето ви" сигурно доста висок процент ще са поставените в крака ваксини. Поне около мен доста майки съм питала - все в крачето им я слагат, въпреки указанията на МЗ. Ама мойта педиатърка се запъна здраво. И трите ваксини ни ги сложиха в гръбчето (сестрата ги прави тия неща, не лекарката). ДЪщеря ми е вече на година и 9 месеца и единият белег (дето е бил първият и третият прием) още личи. За затопляне на ваксината, бавно вкарване и пр. тънкости въобще и не се сети сестрата...

Бърди, благодаря за информацията, все си мислех че педиатърката ми е била права в оня спор...

# 29
  • Мнения: 8 585

И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

Попитайте, кой произвежда Българското ДТК, защото никой от чуждите производители не дава препоръка да се прави подкожно и то на гръбчето. Препоръката за поставяне на ДТК от всички реномирани производители е да се поставя интрамускулно. Интрамускулно се поставя само на местата, за които говорихме. Истината е една и е проста. МЗ просто не знае какво препоръчва ( както и по ред други теми) или просто им харесва да са оргинални. За такива неща отдавна времето е минало. Не е срамно да следваш една голяма школа ( било то Германската или Американската). Не е срамно също да развиваш собствено мнение, обобщавайки ред мнения.
Ние не разполагаме с научни възможности да развиваме собствена политика по въпросите на ваксинациите поради ред причини. Най простата от тези е, че сме само 6 милиона население и изследванията върху такава популация биха били много по-неточна от изследвания върху популация 150 милиона например ( Германия).
Следователно нямаме избор-иначе всички, заедно с МЗ ставаме обект на подигравки.
По въпроса дали да произвеждаме собствени ваксини не мога да се произнеса-може да се произвеждат по лиценз или по собствени технологии, ако имаме сили да предложим качествен продукт. Малка Дания произвежда най-добрите световни инсулини (Novo-Nordisk)... Simple Smile

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 20:51 от Birdie

# 30
  • Мнения: 1 586
Попитайте, кой произвежда Българското ДТК, защото никой от чуждите производители не дава препоръка да се прави подкожно и то на гръбчето. Препоръката за поставяне на ДТК от всички реномирани производители е да се поставя интрамускулно.

Производителят беше чужд, не български. Обаче не си пазят архивите във форума на МЗ, за съжаление, а аз не съм си запазила отговорът им...

# 31
  • София
  • Мнения: 2 437
уф...как да споря сега с педиатърката Rolling Eyes и сестрата Rolling Eyes
Освен да им кажа, че още има бучица от предишното ДТК и да я поставят интрамускулно...

Да разбирам ли, че ваксина (живата, поемана от ЗК) поставена подкожно в гръбчето не действа както трябва и се отслабва желаният ефект?
Ако нея я поставят мускулно няма ли да се получи по-силна реакция на организма, отколкото би трябвало?

Тези препоръки за интрамускулно поставяне за живите ваксини ли са или за тези умъртвените ( Infanrix ) ?
Доколото знам на запад се поставят умъртвени ваксини (може и да бъркам)

Извинете ме за многото въпроси, но искам да ми се изясни Embarassed
Благодаря за отговорите

# 32
  • Мнения: 8 585
Попитайте, кой произвежда Българското ДТК, защото никой от чуждите производители не дава препоръка да се прави подкожно и то на гръбчето. Препоръката за поставяне на ДТК от всички реномирани производители е да се поставя интрамускулно.

Производителят беше чужд, не български. Обаче не си пазят архивите във форума на МЗ, за съжаление, а аз не съм си запазила отговорът им...

Погледнете тук:
http://us.gsk.com/products/assets/us_infanrix.pdf

Това е Американската страница на производителя. И е посочено:

"INFANRIX should be administered by intramuscular injection. The preferred sites are the anterolateral aspects of the thigh or the deltoid muscle of the upper arm. The vaccine should not be injected in the gluteal area or areas where there may be a major nerve trunk. Do not administer this product subcutaneously or intravenously. "

Моля вижте и тук:
http://www.vaccineshoppe.com/secure/pdfs/parentbrochure.pdf
обща информация за родители-много информативна.

Тук ще се информирате директно от Авентис-Пастьор за нейното ДТаК ( търговско име Трипедиа):
http://www.vaccineshoppe.com/US_PDF/Tripedia_4620_4.04.pdf

Изрично там е посочено:
"After shaking, the vaccine is a homogeneous white suspension. Inject 0.5 mL of Tripedia vaccine intramuscularly only. The preferred injection sites are the anterolateral aspect of the thigh and the deltoid muscle
of the upper arm. The vaccine should not be injected into the gluteal area or areas where there may be a major nerve trunk.
Do NOT administer this product intravenously or subcutaneously."

Това са двата най-големи производителя на ДТаК в световен мащаб.


Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 22:23 от Birdie

# 33
  • Мнения: 8 585
уф...как да споря сега с педиатърката Rolling Eyes и сестрата Rolling Eyes
Освен да им кажа, че още има бучица от предишното ДТК и да я поставят интрамускулно...

Да разбирам ли, че ваксина (живата, поемана от ЗК) поставена подкожно в гръбчето не действа както трябва и се отслабва желаният ефект?
Ако нея я поставят мускулно няма ли да се получи по-силна реакция на организма, отколкото би трябвало?

Тези препоръки за интрамускулно поставяне за живите ваксини ли са или за тези умъртвените ( Infanrix ) ?
Доколото знам на запад се поставят умъртвени ваксини (може и да бъркам)

Извинете ме за многото въпроси, но искам да ми се изясни Embarassed
Благодаря за отговорите
Жива-ако имате предвид оралното полио-то се прилагаше пер.ос. Интрамускулното полио си е интрамускулно. Просто ваксините се прилагат съобразно упътванията на производителя. За ДТК не знам производител да го препоръчва за подкожно приложение.
Страничните реакции са същите ( или почти) както при подкожно приложение-проблема е в ефективността на ваксините, които се прилагат не по начина, който указва производителя.

# 34
  • Мнения: 173
Тъй като в момента в BG не може да се намери комбинираната ваксина Тетравакс (ДТК+Полио), защото е спрян вноса, може ли да се вземе Infanrix и Imovax Polio и да се комбинират в една спринцовка, за да няма две убождания? В брошурата на Infanrix пише, че може да се смесва с ваксина против Haemophilus Influenzae тип B,  но не пише изрично, че не може да се смесва с друга ваксина. Имате ли опит по върпоса?

# 35
  • Мнения: 8 585
Тъй като в момента в BG не може да се намери комбинираната ваксина Тетравакс (ДТК+Полио), защото е спрян вноса, може ли да се вземе Infanrix и Imovax Polio и да се комбинират в една спринцовка, за да няма две убождания? В брошурата на Infanrix пише, че може да се смесва с ваксина против Haemophilus Influenzae тип B,  но не пише изрично, че не може да се смесва с друга ваксина. Имате ли опит по върпоса?
Не можете да смесвате две ваксини (две отделни опаковки) в една спринцовка.
Това е възможно само за някои от комбинираните ваксини (например Infanrix-HEXA) където Хиб ваксината е на прах и се смесва със съдържанието на спринцовката малко преди да сложите инжекцията. Но тогава то е указано от производителя и всички компоненти се намират В ЕДНА ОПАКОВКА.

Общи условия

Активация на акаунт