СВАТБАТА-пити,сладкиши,ястия,примерни менюта,разни идеи със снимки и обяснения

  • 51 172
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 503
Поздравления за младоженците и хубавите сладки ,които си направила.   smile3501Същите ги правих миналата година за бала на дъщеря ми.Няма нищо по хубаво от домашно приготвените сладки.Наистина са малко трудоемки,но излизат много бройки и труда си заслужава.Например фунийките ги правих единия ден, а на другия ги напълних с крем.Прасковките също . За листенца им слагам чемшир.
Би ли написала рецептата за локумените топки.  bouquet

# 31
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
...да , да ...ще дам за всички сладки и пити, не съм скръндза, само малко търпение , че започнах работа и много се уморявам...и от писане на копма - очите ми лютят...
За фунийките трябва и да направя снимка как си сгъвам формичките....

Пепика - от дадените сайтове, смъквах снимката на екрана, увеличавах , залепях лист и прекопирвах - така се сдобих с гълъба, а за момичето си поиграх с макетното ножче в/у дъската за хляб и после лепнах върху втасалото теста...Сещаш се нали , ти си майстор и имаш нужда само от лека подсказка.

Перления оцветител злато е от Пловдив , от тук

http://www.tornado-trip.com/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82 … %D0%BB%D0%B8.aspx

донесе ми го снабдител на хлебозавода ни ,който редовно пътува до там и ми спести 12ч. път до там и обратно в жегите-Бог да го благослови !

Тук съм говорила с момичетата от тортената и са ме упътили
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=418990.msg12116662#msg12116662

Работа с перления оцветител -  в малко водка(алкохол) се сипва от перления прах, разбърква се да стане на кашица. С четка за рисуване се нанася по фигурите. Изчаква се да се изпари алкохола и се повтаря или потретя , ако има нужда.
Когато изсъхне ефекта е най-видим.


Смятам да пробвам с непечени фигури , само изсушени и после залепени с белтък и боядисани , ако се получи ще ти пиша.

Последна редакция: пн, 12 окт 2009, 10:42 от Миг незабравим

# 32
  • Мнения: 197
Миг Незабравим, много благодарим за рецептите!  Heart Eyes Hug Flutter
Страхотна си!   bouquet

# 33
  • Мнения: 2 803
Миг незабравим, поздравления за младоженците! Много любов и семейно щастие им желая. А на тебе ти се възхищавам на желанието и топлотата с която всичко си приготвяла.

# 34
  • Мнения: 1 283
Миг незабравим chef невероятна си   bouquet. Сега очаквам да напишеш и рецептите на отделните питки и много ме интересува /нищо не разбрах от руския/ ти точно по тази рецепта ли я прави и как я пече, както е описано с вода ли.?  С какво намаза фигурите отгоре - там пише с белтък? След като я опече как разтвори боята, /не ми е проблем да я купя, живея в Пловдив и доста пъти съм ходила в Торнадо/. Самите фигурки от какво тесто ги прави, много ми харесва изпълнението ти newsm51

# 35
  • Мнения: 940
Страхотна тема. Защо нямаше такава през Май, когато аз се омъжвах Simple Smile Тогава страшно се лутах, за да намеря всичко което ми трябва. Накрая така се получиха нещата, че купих всичко готово, защото сама трябваше да приготвя всичко, а бях на работа до предпоследния ден преди сватбата...
Ще си запиша някои рецепти, защото ние сме си оставили църковния брак за друга дата Simple Smile Та, пак ще се приготвя това онова.   bouquet

Дано темата да се задържи доста дълго.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 133
Миг незабравим,
пожелавам на младото семейство здраве,късмет и много много щастливи мигове!!!
Възхитена съм от всичко,което си приготвила.Това е ден,който няма повторение и всичко трябва да е перфектно.Ти си успяла! Браво!!!!
Аз ще изживея всичко това пролетта.Малкото момче реши да се задоми.Сега предстои годеж.Ще следя темата.

# 37
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
KIKI_nik  и  dalka  -  радвам се , че се намериха първите реално нуждаещи се от тази тема , което много ме радва , защото бях в дилема дали има място разискването на такъв въпрос въобще...Ще се опитам да ви обясня всичко , което ви интересува и което би ви свършило работа.
За вас и за всички момичета , които просто искат да си сготвят нещо от сватбените ми предложения , продължавам с даването на рецептите...


Локумени топки





1чч=200мл

300-350 мл. свинска мас (при мен половин буркан от 700гр) омекнала на стайна температура
3 яйца ( при мен 4 белтъка останали от застройка)
1чч - кристална захар
2чч кисело мляко
1чл с връх сода бикарбонат
Брашно до средно твърдо тесто
200-300гр пудра захар
За пълнежа : локум нарязан на малки парченца или едри парчета плод от конфитюр


Първо си нарежете локума. След това в кексова купа с обло дъно разбивате с миксер на пълна скорост яйцата и захарта на пяна.
Прибавете размекнатата свинска мас и на първа скорост поразбиркайте. Прибавете и останалите продукти на порции докато забъркате тесто. Измесете и оставете да почине 10-тина минути завито на масата с найлон. Подгответе си тавите - застелете ги с пекарска хартия. Късайте от тестото топки колкото голям орех, размачкайте , сплескайте на диск , сложете парченце локум и пак свийте на топче. Подредете в тавата и изпечете така , че да останат белички. След като ги извадите и леко се охладят за 2-3 мин ,едно по едно отъркаляйте всяко топче в пудра захар. Подредете красиво в поднос !

Приятен апетит!

Последна редакция: пн, 12 окт 2009, 10:53 от Миг незабравим

# 38
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Фунийки




За тази вкусотия първо трябва да се потрудим няколко дни предварително и да си свием формички , които ще ползваме ....до живот Simple Smile , ако не сме си намерили по магазините - като мен Simple Smile
Вземате около 40-50 ( може и по-малко, ама ще ви е продължителен процеса по печенето) изхабени и чисти капачки за буркани тип "Омния". Изрязвате ги с ножица ето така:


Свивате полученото кръгче на фунийка


 ....и така процедирате с всичките капачки , седнали удобно пред телевизора или с компания , че да не ви писне , пък и да има кой да помага , евентуално Simple Smile  Съберете получените формички в торбичка и сте готови за направата на сладките.

1чч=200мл

За тестото:
2 яйца
1чч кристална захар
1/2 чч кисело мляко
1чл , равна , сода бикарбонат
1/2 чч олио
ванилия , брашно до средно твърдо , нелепнещо по ръцете тесто


В кексова купа с обло дъно разбивате яйцата и захарта с миксер на пълна скорост до гъста пяна. Последователно добавяте останалите продукти и замесвате тестото. Разделяте го на 3 топки, оставяте да починат и си подготвяте - точилка , дълга пластмасова линия , ножче (може и такова за пици , кръгло , много е удобно), формичките и тавите заслани с пекарска хартия. Пристъпвате към оформяне на фунийките. За целта първо разточвате с помоща на малко брашно едната топка тесто. Дебелината на разточения лист може да е около3-4мм, ще станат по-фини , но може и да е 5-6мм ще станат като за наяждане Simple Smile
Второ - с помоща на линията и ножчето нарежете тестото на тънки лентички. Всяка лентичка увийте около ламаринената фунийка от долу , от тясната част , нагоре към широката. Ако лентата тесто е дълга , отрежете на нивото на формичката. Подредете внимателно навитите фунийки в тавата, с отрязаната лента отдолу.

Този процес ще ви е труден в началото , но ще му хванете цаката с опита , с грешки и попадения , не бойте се , ами опитвайте по-често.
Аз се старая да са по-малки и финни, а комшийката не се туткаше , ами режеше едни едри ленти и фунийките и бяха ...фунии , една да хапнеш и да се наситиш Simple Smile

Изпечете до бледо златно-жълто. Извадете тавата и оставете сладките да се охладят. Освободете тестото от ламаринената формичка с издърпване и леко завъртане , като внимавате да не счупите тестяната фунийка. Когато са студени това е много лесно.

За крема за напълване:

1л. прясно мляко
300-400гр кристална захар(може толкова , колкото сладко харесвате)
8-9сл с връх брашно
7-8 жълтъка
4-5 ванилии
Ако е купешко мляко сложете и половин пакетче краве масло в крема след като го смъкнете от огъня


В купа с обло дъно, с помоща на тел, разбивате на каша брашното с част от студеното мляко и жълтъците.
Останалото мляко слагате да заври. Подслаждате го със захарта и ароматизирате с ванилията. На тънка струя изсипвате кашата от брашно и жълтъци във врящото мляко. Бъркате енергично с телта докато стане на гъста пльокаща каша.
Оставяте крема настрана да се поохлади , като често го разбърквате да не хване кора.

Напълване на фунийките

Приготвяте си предварително в купа около 200-300гр смлени орехи  или фъстъци , може примесени с шоколадови пръчици, кокос и подобни ,...може и микс.
С помоща на супена лъжица напълвате всяка фунийка с крем и посипвате и потупвате отвора с приготвените смлени ядки , за да не изтича. Подреждате в поднос.
Приятен апетит !

Последна редакция: пн, 12 окт 2009, 10:57 от Миг незабравим

# 39
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Миг незабравим , много ти благодаря за рецептата за фунийките Hug!

# 40
  • Мнения: 1 283
Миг незабравим  Flutter ти мен забрави ли ме с въпросите ?

# 41
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пепика нищо не съм забравила но съм много ангажирана с пуска на новата учебна година, а на всичкото отгоре и в почивните дни нета ми беше много зле...

Тестото на всички пити е едно и също , само се различава по количеството на продуктите.
Меся си едно тесто от много години , одобрено е многократно и затова него си замесих , да не съсипя продукти. Пекох в тава с подложена пекарска хартия в незагрята фурна- така правя винаги.

Тестото на питите

350-400мл топла вода
1кубче мая или 1пакетче суха
1равна с.л сол
1 с куп с.л. захар
1 яйце
около1кг брашно, може и малко почвече до измесване на нелепнеща топка тесто.


Меся го и на ръка и в машината, втасва или в подмазан найлонов плик или на програмата месене с втасване.
След като ми е втасало веднъж , го премесвам без нищо , така на плота, ако лепне слагам малко мазнина-олио.
Готовата топка прехвърлям в тавата (за сватбена пита трябвало да е единно тестото) и украсявам

Украсата на голямата сватбена пита е ето това-

и е от тесто , което замесих само от брашно, вода и малко сол. Много твърда топка, почти бетон Simple Smile
Разточих платка с дебелина около 7-8мм , изрязах си гълъба , листата , играх си с буквите в/у ленти, розите гледах как се правят в тортената...Всичко прилепих към питата с разбито яйце , не съм делила само белтък, омазах цялата пита и внимавах при печенето да не ми изгори - покривах с алумин. фолио.

В руския сайт , дето съм го дала има стъпка по стъпка как се украсява и аз така действах.
http://www.povarenok.ru/recipes/show/10935/
За да извадиш шаблон на гълъба отвори последната картинка в руския сайт , дето са два гълъба и ножица. Изтегли си картинката на десктопа на твоя комп. Отвари , уголеми колкото искаш с лупичката, лепни блоков лист с малко тиксо върху екрана и прекопирай. Така съм процедирала и с момичето от питата за кръстниците , само , че след като го прекопирах , трябваше и да изрежа излишното - направих го с макетно ножче върху дървената дъска за хляб.
Лабрекс ми обясни после как да намажа с перления оцветител - две глътки водка в чашка + 2-3 щипки перлен оцветител и с кашата мажеш по фигурите ...с четка за боички.
Водката бързо се изпарява и златото изпъква. За да е по ярко го минах 3-4 пъти. Това е.

Последна редакция: сб, 13 мар 2010, 18:21 от Токачка

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 133
Благодаря ти миличка ,че сподели всичко с нас   bouquet
С помоща на децата трябва да успея да направя тези шаблони с гълъбите Grinning

# 43
  • Мнения: 503
Формичките за фунийките могат да се намерят в магазините за домашни потреби.Все пак са метални и могат да ти останат за цял живот.А в нашият град има и една малка работилница ,където правят различни формички от теникия-за фунийки ,тарталетки ,малки къдрави тавички и т.н.
наистина формичките трябва да бъдат по малки, за да станат фунийките по мънички.Моите са дълги и не навивам тестото до края, иначе стават едни грамадански фунии. Laughing

# 44
  • Мнения: 1 196
Страхотна тема!
Миг незабравим    bouquet  Поздравления за всичкия труд,прекрасните снимки,лакомства,идеи и рецепти!
Веднага ще се възползвам от една от рецептите ти!
Дълъг живот и здраве на младоженците!
Да са много щастливи!И да предават на поколенията напред,тези прекрасни рецепти,които са спомен и от моето детство!

Общи условия

Активация на акаунт