Деца с увреден слух-8

  • 58 076
  • 721
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 206
Аз ще се свържа с председателя на БАКИ.
За срещата предлагам на 27.02. от 16.00часа Мак Доналд-а на пл. Славейков на 2-рия ет. Там е широко, отдавна няма голям интерес и се надявам да е празно и спокойно.

# 361
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
      Освен, че и аз съм за събота, 27-ми, се сетих, че на 28-ми е рожденият ден на Центъра на Таня Димитрова, и сигурно много от нас ще искат да заведат децата. Иринка, приемам предложението ти!

# 362
  • Мнения: 554
Да и аз съм съгласна за 27 ми в 16ч в Макдоналсдс

# 363
  • Мнения: 2 543
О, за мен дори е чудесен този вариант в МкДоналдс. Тъкмо,ако ми се наложи да дойда с някое дете (както най-верятно ще стане), ще има с какво да се забалява.

# 364
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
    Ще се опитам да се свържа с Теди, майката на Ивета. Дори и да не пише вече тук, мисля, че не би имала нищо против да дойде, ако е свободна.

# 365
  • Мнения: 950
Здравейте ,
много сте изписали ,сега ще пиша само по последния обсъждан проблем ,а при първа възможност  повече ,наистина когато се пишат писма до институции е добре това да стане от името на една или няколко организации , дори и да цитирате че писмото е от група родители това не ангажира никого с отговор .Преди съм писала че имаме скромна фондация тук във Варна ,писали сме много писма за включването на КИС  в списъка и за обезпечаването с батерии ,като писмен  отговор получихме само от Г.Ганев -омбудсмана и горе долу написаното беше в духа на това че на тоя етап трябва да сме благодарни че операцията за КИС се извършва по Здравна каса и това е достатъчно (всички бяхме втрещени )и че потребителите или нуждаещите се от КИС  не са чак такава многобройна група !
За Съюза  на глухите мисля ,че  умишлено се държат в изолация хората  за да се манипулират по-лесно и за лична изгода на определен кръг от хора ,системата е тромава и остаряла ,макар че усвояват някакви пари но на практика къде потъват  newsm78
А относно децата и аз не съм си отговорила на въпроса какви са- глухи(тази дума не я обичам защото често се използва за обида ,предпочитам" нечуващи " ) или не  и към какво се стремим ?Мисля ,че самия факт че сме подложили децата на имплантиране говори че вече се разграничаваме дори" с една идея само " от т.нар.общество на глухите !

Последна редакция: пт, 19 фев 2010, 22:35 от FEN

# 366
  • Мнения: 2 563
Лони ме помоли да пиша по темите, които разисквате.

Аз съм расла "като чуваща" и до 20-годишна възраст не познавах други хора с увреден слух. Един ден отидох на един международен семинар на тежкочуващи и направо се преродих. Беше толкова хубаво да съм с хора, които разбирам как общувам и с какво ми е трудно. Чувството може само да се сравни с това да си си у дома, сред близките си. Затова си мисля, че децата ви един ден ще поискат да имат и общност от нечуващи хора. А и човек расте по-самоуверен, по-спокоен като знае, че не е сам с проблемите си.

За отстояването на правата - няма как да се отделите от останалите хора с увреден слух, защото носителите на КИ сме прекалено малка група. Останалият свят никога няма да ни забележи освен ако не сме част от голямата, хетерогенна група на хората с увреден слух.

# 367
  • Мнения: 950
Нека ФЕН ви разкаже какви трудности срещат в училище! А, уверявам ви, нейният Хари се справя чудесно с общуването и говора. Вчера пък ми разказаха за студент с увреден слух, който изпитва огромни затруднения, защото не може да си води записки на лекциите, а преподавателите отказват да му ги дадат. Става въпрос за неща по-различни от това човек просто да се научи да говори. И въпреки, че моите мечти за Йоан засега стигат до там - да се научи да общува нормално с хората - на мен не ми е все тая, че да кажем, на Калина утре ще й се падне зла учителка, която ще й пише двойки, защото не чува на диктовките. Ми, не ми е все тая. Не знам. Може би на мен нещо ми има, та ги взимам навътре тия неща, кой знае...
.  
Лони благодаря ти за милите думи за Хари !Права си за много от нещата които си написала и те вълнуват !
А относно проблемите на децата ни в училище съм писала много ,мисля че отношението към нашите  деца в нормалните училища и въобще в реалния свят ще бъде променено трудно ,дори и при намесата на организации  и  законова подкрепа и уредба .И  на мен ми е тежко ,но това е истината ,промяната в хората около нас -как и по какъв начин да стане ,за да не страдат децата ни ?Това  пък не означава че трябва да спрем да търсим пътища за справяне !

# 368
  • София
  • Мнения: 215
Аз също съм о.к. за 27-ми

# 369
  • Мнения: 950
Затова си мисля, че децата ви един ден ще поискат да имат и общност от нечуващи хора. А и човек расте по-самоуверен, по-спокоен като знае, че не е сам с проблемите си.
Съжалявам но не мисля по този начин ,общността на напълно нечуващи хора е доста капсулирана и затворена ,още повече че преди време присъствах на лекция ,на която  беше споделено че точно тази общност е против КИС и това се разглежда като намеса в света на детето и че един ден ние родителите може и да бъдем обвинени че сме решили да променим кармата на детето и други от тоя род (това също го споделих преди време и се повтарям )!
Коя от майките ще избере детето да се интегрира в този нечуващ свят ?
Искам правилно да ме разберете не съм против децата да знаят за това общество и общуват ,но  там няма бъдеще на този етап ,щяхме ли да говорим за интеграция тогава ,в крайна сметка какво искаме тези хора да се отворят към света или да ги затваряме в общности ?
Това е мое мнение ,може да ме нападнете ,но наистина мисля по този начин ,убедена съм че децата имат потенциал и с наша подкрепа и с помоща на техниката ще успеем  ,въпреки всичко !
Нека тази общност  се отвори,да се промени  и да се обединим !

# 370
  • Мнения: 2 543
ФЕН, аз мисля, че ти не разбра правилно нито Яна, нито мен, когато говорим за общуване с останалите глухи хора. Става въпрос за това, че няма как да разберем децата си, ако не познаваме добре света на хората с увреден слух, а също така и че децата ни ще имат нужда да общуват с други, като тях. Ще ти дам прост пример. Всяка от нас си има съмишленици и хора, с които може да общува по определен проблем по начин, по който не може да общува с всеки. Дали ще са кърмачки (като в моя случай:))), дали ще са дюканки, с които спазват обща диета и само помежду си намират разбиране, дали ще са родители на деца с увреден слух (съгласете се, че не можете с всекиго да обсъждате нещата, които си обсъждате с другите родители на деца с увреден слух) - това са все начини човек да се чувства по-уверен. Така или иначе нашите деца не са затворени само в обществото на глухите - няма начин да е така - най-малкото семействата и близките им са от чуващи хора. Но какво ще загубят, ако общуват с хора от общността, не разбирам? На мен това малко ми мирише на дискриминация, честно казано. Нямам нищо против глухата общност, ама не искам детето ми да има нищо общо с нея! Но защо? Колко възрастни познати с увреден слух имате вие самите, че да се боите от общуването на децата ви с тях? Аз пък ще ви призная, че откакто познавам повече хора с увреден слух, се чувствам много по-спокойна и проявявам много повече разбиране и търпение към собственото си дете. Не всички хора с увреден слух общуват само с жестове, и не всички са неграмотни. Въпросът е как тез хора да се превърнат в болшинство, така че заедно да защитаваме правата си. Ако ние самите дискриминираме хората с увреден слух, откъде-накъде очакваме някой да зачита правата на нашите деца?

# 371
  • Мнения: 950
Но какво ще загубят, ако общуват с хора от общността, не разбирам? На мен това малко ми мирише на дискриминация, честно казано. Нямам нищо против глухата общност, ама не искам детето ми да има нищо общо с нея!
Аз познавам и възрастни и деца  с увреден слух ,всички деца във Варна си общуват помеждуси ,Хари не прави изключение ,не разбирам къде има дискриминация ,искам да кажа че не може да затвориш детето си само в тази нечуваща общност ,всички ходят тук във Варна в нормални училища .
 

# 372
  • Мнения: 2 543
Добре, де, ама кой говори да ги затваряме децата в общности? Това, което се опитвам да кажа е, че не можем да си измислим различно общество на нашите деца, което да няма нищо общо с онези хора, които ти нарече "напъно нечуващи" и капсуловани. Глухите и тежкочуващите хора са една общност навсякъде по света. Те заедно са извоювали правата си и само заедно могат да представляват достатъчно влиятелна група от хора. А така докъде ще я докараме - едни са нуждите на хората, които общуват с жестове, друго на тежкочуващите, хората с импланти пък си имат техни специфични проблеми - коя от тези групички сама е силна? Ако не се научим да приемаме присърце проблемите на останалите хора с увреден слух, боя се, че все по-зле ще стават нещата, вместо да се подобряват. Не забравяйте, че е само въпрос на добър късмет това, че нашите деца са родени сега и са имали този шанс, какъвто допреди 10 години не е имал никой тук.
Между другото за това, че глухата общност смята имплантите за отнемането на избор на детето - по света това е дебат, който продължава и до днес. Нормално е да го има и дори е радостно донякъде, защото това означава, че все в някаква степен тези хора имат този deaf pride, дето с Яна все си коментираме, че тук тотално липсва. Но така или иначе те не могат да ти отнемат правото да вземаш решения за детето си и просто биха искали да зачетем и тяхното право да изберат нещо друго за своите деца. Щото предполагам, че много от нас ще сметнат за безобразие, че глухите не имплантират децата си и така им отнемат много възможности. Та, неразбиране има и от двете страни...

# 373
  • Мнения: 950
Добре, де, ама кой говори да ги затваряме децата в общности? Това, което се опитвам да кажа е, че не можем да си измислим различно общество на нашите деца, което да няма нищо общо с онези хора, които ти нарече "напъно нечуващи" и капсуловани. Глухите и тежкочуващите хора са една общност навсякъде по света.
Лони ,за мен общност = организация
Визирам  Съюза на глухите ,не отделните хора,не можем да се разберем нещо !
Как да не им съчувствам ,та аз до преди месец два пъти седмично ходех в Съюза на глухите във Варна и виждам и знам за какво става въпрос ,виждам как хората са подвеждани и лъгани и ги държат точно като затворена общност ,работят в едно единствено предприятие и контактите са им там ,те не се допускат навън не им се съдейства или помага за нещо по-различно .
Какво реално означава в нашата действителност общност,за България говорим нали  ?
Хора с еднакви проблеми и идеи,добре дори да го афишираме сега в момента,че ето ние сме една общност ,какво от това какво ще се промени тук и в този момент , това искам да кажа !?
След като казваш ,че "Та, неразбиране има и от двете страни...",как ще повярват на  нуждите на децата ни от нов процесор или батерии или т.н.
Та те имат толкова неразрешени проблеми  ,казвам го от личен опит дали те самите ще поискат да се разширят ,много се съмнявам ,защото тук във Варна ние се опитахме да се приобщим към тях но не се получи ,това се случва в живия живот ,иначе  много можем да си говорим !
АРДУС според мен са вратичката ,но спирам вече !

Последна редакция: сб, 20 фев 2010, 16:04 от FEN

# 374
  • Мнения: 2 543
FEN, общност не е равно на организация. Глуха общност не е равно на СГБ. Ето защо не ме разбираш.Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт