Диастаза - разделяне на правите коремни мускули

  • 31 432
  • 29
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Има ли и други, получили такава "екстра" от бременността?

Ако някой не знае за какво става въпрос - когато се набирам, все едно за коремна преса, по средата на корема ми (отвесно) се образува дупка между мускулите.

При мен се оказа, че се дължи на активното спортуване в миналото и на огромния корем при втората бременност. Според гинеколожката ми единственото решение на проблема е оперативно, но все още не съм се консултирала със специалист (тя ми препоръча хирург, но не съм сигурна дали не е добре преди това с друг вид специалист да се консултирам, но нямам представа какъв  Thinking).

Има ли някой, който е успял с упражнения или други неоперативни методи да си събере мускулите?
Гинеколожката ми каза, че в никакъв случай не трябва да правя коремни преси, за да не се влоши положението... Tired

Ще помоля модераторите да не ми местят темата в здравния подфорум, защото там едва ли ще получа много отговори. Rolling Eyes

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз имах. С времето и с напредването на бременността се превърна в епигасрална херния. Много неприятно и неестетично. 1 год след раждането се оперирах и сега нямам проблем (освен огромния, грозен белег). Няма друг специалист освен хирурга, който да се занимава с това. Моят съвет е ако се налага операция да я направиш колкото се може по рано. Когато дупката е малка може да се направи лапароскопски и няма да има белег. Аз чаках прекалено дълго. А с упражнения няма как да стане, защото дефекта всъщност е на сухожилието между двата мускула, а не на мускулите. Правилно ти е казала да не се напъваш излишно.

# 2
  • Мнения: 6 365
Аз имах нещо такова, пръстите ми се побираха между правите мускули. Отмина около 10-15 дни след раждането с правене на мост с помощта на гимнастическа топка.

Никакви коремни преси не съм правила точно поради тази причина. Само гимнастика за трансверсните мускули- лицеви опори, мост, йога пози.

Но предполагам, че може да има и по-тежки форми, за които си трябва друго лечение.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мерси за отговорите! Hug

savina_33
, няма смисъл да се подлагам в момента на операция, защото след някоя и друга година смятаме да имаме още едно дете.  Rolling Eyes Но все пак ме интересува - операцията ти пластична ли беше или с направление, защото се налага (заради хернията)? При кого се опирера и колко ти излезе?

Mamacita Bandida, ще съм ти благодарна да споделиш йога позите, които си правила. Praynig

# 4
  • Мнения: 6 365
Всичко, което опъва коремчето- мост, лък, кобра, скакалец. Също и "дъска"- това е всъщност горното положение за лицева опора.

Имаше и една поза, "твърдост" май се казваше, в която се седи на колене и ръцете хващат петите, докато гръбнакът се опъва назад.

Също и "котка"-"крава"- седи се на 4 крака и гръбнакът се опъва нагоре като котка, после се отпуска надолу като крава:)

Правех и "триъгълник" (триконасана)- може да намериш снимка в нета, че е трудно за обясняване.

Да уточня, че раждах нормално.

# 5
  • Мнения: 453
Запис.

Същата работа, но никога не съм се занимавала със спорт.

Гинекологът ми каза, обаче, че операцията била само за "обиране" на излишната кожа, а за мускулите трябва гимнастика.
За първи път тук научавам, че коремните преси са противопоказни!
Плс, препоръчайте специалисти, които се занимават с проблема.

# 6
  • Мнения: 49
И двете ми деца имат такава херния. Казаха ми че се дължи на вродена слабост на съединителната тъкан. И аз се интересувам ще следя темата.

# 7
  • Мнения: 171
нормално е след раждане да имаш диастаза , аз поне имах....ползвах колани  тип корсет...Колко време след раждане имаш?С много коремни преси и масажи ща си събереш корема.. Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 39 845
При мен беше по-различно. Не съм имала дупка, ами мускул стегнат по средата на корема (през пъпа), имам хлътвания от двете страни. Дълго време носех колан. Едва ли е имало ефект в/у мускулите.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Малко повече от 5 месеца са минали от раждането. Ако е обичайно състояние, защо гинеколожката ми беше обезпокоена?! newsm78

кукла, вчера доста четох из нет-а, операцията може да е и само за свързване на съединителните влакна, не е нужно да има мазнинки ( аз и почти нямам). Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 293
А за бъдещи мами може ли да препоръчате начини на превенция или това е генетично заложено и няма такава? Това че коремните преси са противопоказани е само в случаите, когато този проблем е вече на лице нали така  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 830
Аз имах диастаза. И моята гинеколожка спомена за преглед от хирург , но след като дълго ме опипва , каза че май няма нужда.,
Упражнения с топка , както е споменато , правех много  - специален комплекс от физиотерапията ми го показаха - за гръб ( със сколиоза съм ) и за корем. Много голям ефект.
В момента съм супер доволна от fitcurves - фитнес само за жени , с уреди без тежести , но хидравлични , създадени за женското тяло и проблемните му зони. За коремче е екстра , както и за цялото тяло.

п.с. CHOCKOLINA  , честито бебче !!!!!!!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Наде, мерси! Приятно ми е да те засега из форума отново! Hug

Поръзтарсих се снощи из нет-а за fitcurves и ми хареса идеята, видях, че и във Варна имат салон, та смятам да отида и да видя дали ще ми хареса. Peace

А тези упражнения с топка къде ги правите?

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Операцията се води вид пластика, но се покрива от здравната каса. Оперираха ме в Пирогов, д-р Христо Цеков. Не ми е взел 1 ст. А се наложи, защото моето не беше само диастаза, а херния. Имах буца по средата на корема колкото портокал.
А по повод следваща бременност - след като вече има слабост и диастаза, по-добре да се оперираш преди бременността. Да сложат платно, което ще държи мускулите при следващата бременност. Иначе тогава ще се влоши и ще стане херния. Консултирай се с хирург за всеки случай.

# 14
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
И аз съм в клуба. Имах огромен корем през бременността + коремна операция в 9 г.с. След раждането коремът ми не се прибра въобще. При мен  дупката, която се е образувала между мускулите, е огромна и като се опитам да се надигна като за коремни преси, не се получава хлътнало, ами издутина по дължината на корема, поне 10 см широка.  Като съм изправена, коремът е изпъкнал като на бременна в 5-6 месец, мек е, чувствителен и леко болезнен при натиск или удар. За капак и пъпът ми стърчи...
Явно ще трябва да направя консултация с хирург.

Савина, ще споделиш ли, ако е удобно, тежка ли е операцията, за колко време се възстанови, колко време се лежи в болница? И колко време може да се отлага? Аз гледам сама децата, кърмя ги и за момента ми е невъзможно да се отделя от тях дори и за няколко часа. А и ми се иска да ги кърмя по-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт