Отговори
# 570
  • Мнения: 3 161
Мари Руж, за съжаление доста лекари само на думи ни подкрепят и като дойде моментът се чудят как по-бързо да ни вкарат в операционната. Това важи за първораждащите също, какво да говорим за ентусиастки като нас. Истината е, че повечето лекари са "цезаристи", както самите те се определят. По друг начин не мога да си обясня почти 50% секцио в Тина Киркова, например. Просто операцията е по-лесна по отношение на планиране, изпълнение и предвидимост, че и заплащане...  Tired
Не искам да внасям черни краски в темата, просто искам всяка една от нас да е наясно, че шансовете са малки, независимо какво казва статистиката в другите страни. При нас факторът подкрепа от лекар липсва, затова трябва да сме подготвени и за по-лошия вариант. Иначе разочарованието е още по-голямо.
Другият вариант е да четем много, наистина много, за да можем да отстояваме позицията си и да знаем кога можем да откажем секцио, защото рискът от него не е оправдан. (Например преносване с един-два дни, голямо бебе, бебе, което е "високо" на термин, увита пъпна връв и пр.)

А един съвет към теб - стой си във Франция и си раждай там!  Joy Хич не ти и трябва да се прибираш.

Много силно подкрепям. VBAC е съвсем нормално нещо, но не и у нас - за повечето от нас изисква огромни усилия, за да се преборим с недоверието на околните и най-вече на мед. персонал. Разказвала съм и в 'моята' тема (благодаря ви, че сте я изровили), ама ще го кажа пак: отивам при един свещеник да ми прочете молитва за леко раждане и той пита: нормално или секцио? И аз казвам, нормално, надявам се; първото е секцио. И той: Аааа, аз знам, че ако първото е секцио, то и второто е такова.

Не знам дали сте пускали линк, не съм чела цялата тема (влзязох само от любопитство, темата вече не ме вълнува толкова), но тук сме събрали също много интересни материали и разкази за раждането и конкретно за VBAC. http://www.estestveno.com/childbirth/stories#stories Моят разказ е тук: http://www.estestveno.com/node/87

# 571
  • Мнения: 705
Криси, много пъти съм го казвала и пак ще повторя: единствения мерител за таза на майката е главата на бебето! Тя е съставена от подвижни пластини, които се наместват в хода на раждането, затова я има и фонтанелата. Т.е. обиколката на главата не е константа. Диаметърът на таза още по-малко. Под въздействието на хормона релаксин по време на бременността и раждането тазът се отваря неимоверно много. Има и пози, които помагат за отварянето. Много от акушерките са на мнение, че освен ако майката не е карала рахит или полиомиелит, тазът и е устроен просто прекрасно за бебето, което тякото и може да отгледа. Ето пак ще пусна тази статия: http://www.estestveno.com/node/426
Искам да подчертая още нещо: усукана пъпна връв не може и не бива да е предпоставка за секцио! Нито пък голямо бебе за планова операция! 

# 572
  • Мнения: 9 052
Подвижни са , да , но в процеса на раждането има още едно zавсртане, което е наложително ...  и отвора и главата на бебето са елипсовидни и ако zастанат напреки се получава неприятна ситуация. При мен това беше причината zа секцио. Всичко беше на финалната линия, раzкритие , виждаха главичката, но не можа да иzлеzне и тоновете вzеха да падат ....

# 573
  • Мнения: 705
В случая не размерът на таза, а недоброто предлежание на бебето е причина за секциото. Но предлежанието подлежи на корекция понякога, понякога пък детето застава така в хода на раждането и раждането по естествените пътища става невъзможно. Но това се преценява в хода на раждането.
Говорех за друго. За това, че няма как предварително да се знае дали бебето ще мине през таза на майката (измерен като твърде тесен от лекаря  Crazy ) при оптимално предлежание. А това често е "причина" за планово секцио.

# 574
  • Мнения: 9 052
Да, права си.  В Германия никой не се zанимава да мери таzове и пр. Доколкото аz раzбрах бебето беше zастанало така поради неправилно напъване от моя страна ...

# 575
  • София
  • Мнения: 12 231
  На мен ми мериха таза, заявиха че е малък и че бебето е голямо, но въпреки това се съгласиха с мен и не насрочихме дата за планово секцио. След като съм искала да сме пробвали. Просто понякога трябва да сме по настоятелни и да си отстояваме правата.

# 576
  • Мнения: 3 453
 zozima, наясно съм с всичко което си описала.Лекарката ми също.Имам и пълно доверие.Много пъти съм разказвала по темите че родих секцио, но не планово!Много настоявах за нормално и лекарката ми каза че ще започнем нормално, надяваше се да се справим.Тя самата каза че не е невъзможно да родя нормално, но че е малко вероятно заради таза/това ми го каза след секциото, защото много се радваше че държа да опитам нормално/.
 5 часа бях със система и ме проверяваха за разкритие.От 1см след 5 часа беше около 4см разкритието.Завеждащият ми обясни че има голям риск за детето ако продължим да чакаме.Каза че раждането може да трае над 20часа./родих във ВМИ - всеки знае колко се толерира и дали се толерира там секцио/. Относно тази форма на таза незнам колко си запозната , но не е често срещана, затова и има голяма вероятност да се наложи секцио.Води се мъжки таз като структура и в долната си част е много, много стеснен.Ако беше по-малко бебето можело е и да стане затова и опитахме.За главата на бебето знаем че зависи от нея дали ще мине, на сина ми му беше сплескана първия ден дори защото не можа да мине.Синът ми не беше никак едър съвсем нормален 3500 се роди.

  

# 577
  • Мнения: 1 224
Подвижни са , да , но в процеса на раждането има още едно zавсртане, което е наложително ...  и отвора и главата на бебето са елипсовидни и ако zастанат напреки се получава неприятна ситуация. При мен това беше причината zа секцио. Всичко беше на финалната линия, раzкритие , виждаха главичката, но не можа да иzлеzне и тоновете вzеха да падат ....
И при мен се случи същото при второто раждане (ВБАК- май съм разказвала напред из темата).Аз бях с голямо разкритие много преди да се тръгне раждането, лежах и за задържане.И когато моментът настъпи всичко се случи страшно бързо и аз не успях да намеря най-удобната си поза (макар да имах възможност да родя както ми трекне).Просто в момента в който вдигнах крак за ад полегна на леглото и напъните започнаха. Всичко тръгна бързо, вървеше идеално, акушерката беше доволна, но...ударихме на кокал в буквалния смисъл на думата - двете елипси (на главичката и на изхода на таза) не се бяха напаснали.Тя се опита да понамести с пръст, да се оправят при напъните, да сменим позата, но нищо не помагаше.Чувах ги как говорят със завеждащия отделението по мобилния, той беше на път.Всички гледаха часовника - вече над час напъвах.Бях убедена, че завеждащия ще влезе със зелената престилка и маска на лицето и направо ще тръгнем към операционната  Cry Но Господ ми го изпрати този човек - влезе, погледна, изгони всички статисти (мъжа ми включително), взе вакуума и каза на акущерката да измести корема ми при следващия напън, като я предупреди в никакъв случай да не натиска - само да го придърпа отляво надясно.Той с вакуума също не изтегли а леко завъртя главичката за да я намести и ...бебо се роди!Никога няма да го забравя този лекар, беше при мен не повече от десетина минути, но беше по-потен и изтощен и от мен - от напрежение.Накрая му подадох ръка и  му благодарих, а той се смути и изчерви.
Извинете ме за емоционалните отклонения, но точно този момент ми е един от най-специалните в живота. Hug
Успех на всички момичета!

# 578
  • София
  • Мнения: 12 231
  samuraika радвам се че всичко се е развило по възможно най-добрия начин. Този лекар наистина е заслужил титлата си. А може ли да споделиш в България ли се развива действието?

# 579
  • Мнения: 9 052
И при мен , когато видяха какво става, искаше лекаря да приложи вакум, но тоновете паднаха страшно бърzо. Когато няколко мин. след това иzвадиха бебето то вече не дишаше и стоя иzвестно време в интенzивното. В същност в началото не беше ясно дали ще го спасят и слава богу го спасиха  Hug Та явно си има процедура при таzи ситуация, но и как ще реагират zависи от това как се чувства бебето .
И при мен нещата станаха много бърzо (да не би пск раждането като е бърzо и това zавсртане да се пропуска? ), но и аz имам голям страх от болката и иzобщо не слушах акушерките. Такава паника ме беше хванала . Та вината си е иzцяло моя в случая. 

# 580
  • Мнения: 1 224
  samuraika радвам се че всичко се е развило по възможно най-добрия начин. Този лекар наистина е заслужил титлата си. А може ли да споделиш в България ли се развива действието?
Не, не в България. Но навсякъде по света ВБАК си остава в по-голяма или по-малка степен стресово начинание за лекарите и не са много тези, които се заемат с него. Явно опита също е от голямо значение.Аз доста търсих болница,която да практикува ВБАК, защото по-малките отказват поради липса на дежурни анестезиолози 24/7 и прочее съображения.А въпросният лекар се беше съгласил да води ВБАК на приятелка с две предишни секцио и големи бебета (тя е много дребничка японка, а мъжът й - доста висок англичанин).
Адолар и при мен следиха тоновете много внимателно, предполагам ако се бяха влошили сценарият щеше да е друг.Не зная дали от значение бързината на протичане на раждането.Аз от 28ма седмица бях с 2,5-3 см разкритие и дефакто от тогава започна първа фаза при мен - последната седмица бях с 5 см разкритие и паднала тапа, нерегулярни контракции и в перманентно очакване да започне раждането.Даже една женица в супермаркета като ме видя с ръка обрисува контура на корема ми и ми каза "скоро, няма и седмица" - след 5 дена родих  Grinning Та дефакто това бързо ли се води, бавно ли - не знам...

# 581
  • Мнения: 9 052
може би бсрzината с която трсгва да иzлиzа или някой по силен напън в неподходящ момент ... не zнам. 

# 582
  • Мнения: 705
Криси, пет часа за разкритие 4 см не е твърде дълго време. Още повече, че за протрахирано раждане при първескини говорим след 14-тия час, а при многораждали след 10-тия, според АГ стандарта. Имай предвид, че в началото разкритието се прави най-бавно. И антропоидният таз не означава автоматично, че раждането не може да се осъществи по нормалните пътища. Не казвам, че 100% е възможно, но си мисля, че е можело да ви дадат още малко време.
Самурайка, не знаех, че лекарят е намествал бебчо с вакуум. Бравос на господина за упорството!!!  Party
Адолар, на много места не мерят таза, но тук държат хубаво да ошашкат майката и да ѝ обяснят колко негодна е за раждане всъщност и добре, че са те, за да я отържат от тежкото бреме на родилните "мъки". (Не отричам секциото, никой да не си го помисля! Също и не смятам, че няма свестни лекари. Просто аз не съм попаднала на такива.)

# 583
  • Мнения: 3 161
5 часа бях със система и ме проверяваха за разкритие.
  
Легнала ли беше, докато беше на система? Какво ти вливаха - окситоцин ли? Така бебето много трудно би заело идеална позиция. Обикновено се препоръчва движение и специални пози, за да позволиш на бебето да се намести оптимално в родилния канал. Виж този сайт: http://spinningbabies.com/ В легнало положение и системи точно това се прецаква...

# 584
  • Мнения: 10
Здравейте, бих искала и аз да се включа в темата, която следя от дълго време. Аз съм с 1 планово секцио и сега искам да се пробвам да родя нормално, до момента съм срещнала пълна подкрепа от страна на лекарката ми. До момента нямам противопоказания за нормално раждане. Имам само едно притеснение- виждате ми лентичката, искам да знам не теоритично, а на практика има ли сред вас някоя мама, която да е успяла да роди нормално с такава малка разлика...знам, че е възможно и т.н., но до момента не съм срещнала никой, на когото реално да му се е случило... Simple Smile Благодаря ви

Общи условия

Активация на акаунт