Как излекувахме зъбите на детето без зъболекар и лекарства

  • 79 243
  • 523
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 5 877
Много интересно. Имам проблем със зъбите, ще опитам такъв хранителен режим, най-малкото няма да навреди.
Доколкото разбрах от видеото, което изгледах, човекът препоръча масло от дроб на моруна (това и в Англия беше много популярно, cod liver oil).
Във видеото не се говореше за поници, но нищо не пречи да опитам и тях. Ще сложа семена, да.
 

# 406
  • Мнения: 167
cod значи треска, не моруна. Въпреки че за мен няма значение, едва ли има някаква голяма разлика между рибеното масло извлечено от различните видове. Аз бих яла и треска и моруна.  Simple Smile

# 407
  • Мнения: 2 746
....... всеки ден салата от поникнал слънчоглед и люцерна + омега комплекс (ленено олио) + ядки + козе сирене.

След няколко месеца петната изчезнаха и зъбите станаха отново бели!


Рецептата не е лоша /окобено подходяща е за имунитета/, обаче не мога да си представя малко дете да консумира такива нещица без да протестира. Е, всъщност ако е свикнало отрано да похапва тревни специалитети, защо не? А детето хапва ли шоколад и шоколадови изделия? Ако да, то е повече от желателно да се мият зъбките му с четка и паста.

# 408
  • Мнения: 15 379
А детето хапва ли шоколад и шоколадови изделия? Ако да, то е повече от желателно да се мият зъбките му с четка и паста.
Недей така!
Шоколадът е анатема Laughing.

# 409
  • Мнения: 2 746
Винаги ми е било много интересно едно нещо. Родителите, които са последователи на напълно здравословно хранене, не дават храни с консерванти, шоколади и др.подобни вредности. Това е много добре. Но какво става, когато детето тръгне на у-ще? Как ще се избегне похапването на хамбургер, пица или чипс от близкия павилион?

# 410
  • Русе
  • Мнения: 11 928
  Принципът въсщност не е да забранявам, а да обсъждаме, обяснявам и да говоря. За мен е по важно да изградя позиция по въпроса, а не да дресирам какво може и какво не може. това и аз не съм сигурна, че го зная  Simple Smile

# 411
  • Мнения: 19 373
Според мен е много по- вероятно, ако детето има изграден вкус към натурални храни без консерванти и др. вредности, да ги избягва и като стане по-голямо. Естествено, че ще опитва, но не в тези количества, в които ги ядат децата, свикнали с тях от малки. Аз не забранявам също, но обяснявам. Давам и шоколад, и сладолед, и бисквити. Шоколад избирам без хидрог. мазнини, бисквити био, но и други е яла. Сладолед яде 5-6 лъжички и губи интерес. Понякога изяжда и цяла топка, но сравнително рядко. Поне засега наблюденията са ми, че има ефект от това. Времето ще покаже по-нататък.
Кълнове винаги ям пред нея. Тя не е захранена от самото начало с тях, а някъде като стана на 2 и половина. Преди това аз не съм консумирала. В началото ги отделяше от салатата. Сега не яде големи количества от тях, но не ги отделя. Имало е случаи, когато е яла поници алфалфа директно от тарелката за покълване. Ако едно дете от бебе вижда, че родителите ядат такива неща, няма да ги възприема за нещо различно и няма да ги отказва. Съгласете се, че няма как едно дете да разбере дали харесва нещо, ако никога не го е опитвало в различни варианти. За родителите е много удобно да кажат, че така или иначе ще се сблъска с другите деца, ядящи боклуци. Тогава какъв е смисълът да го учим от малко на други храни. А и не мисля, че може изолирано детето да се учи да се храни  здравословно, ако самите родители не се хранят така. Така че се стига до това дали те са готови да се променят или не. Wink

Последна редакция: ср, 30 юни 2010, 14:42 от Soleil*

# 412
  • Мнения: 2 746
Ако едно дете от бебе вижда, че родителите ядат такива неща, няма да ги възприема за нещо различно и няма да ги отказва.



Със сигурност ще иска да опита, но пък ако не хареса вкуса?

Според мен е много по- вероятно, ако детето има изграден вкус към натурални храни без консерванти и др. вредности, да ги избягва и като стане по-голямо.

Или да си навакса пропуснатото Wink Laughing Това в кръга на шегата.
Права си според мен, защото виждам резултат при сина ми.Като беше малък го ограничавах максимално от сладки нещо. По настоящем не яде шоколади, торти, не му харесва вкуса. Обича вафли, сладолед, но не често. На 11 години има 1 пломба, абс.здрави са му зъбите.

# 413
  • София
  • Мнения: 130
Абе, как ще реаигира детето е много трудно да се предвиди.По мои наблюдения по голяма част от децата,които са били ограничавани в храната ,когато тръгнат на училище стават "лакоми".Като гледат какво ядат другите и им се прияжда не ,ами са готови да го грабнат от чина на съседа и да си го натъпчат в устата.И това не се стопира,колкото и да е свикнало в къщи и да е убеждавано в полза на обратното.Защото храненето,както и всеки друг аспект от детския живот ,има и социален компонент.А за малкитв деца-6-16г.най-доброят начин да се впишат в социума е да са като другите.Различното не е ценно,по скоро е повод за срам или насмешка.Та:" Другите ядат шоколад,аз хрупам люцерна.А дали шоколада е по-вкусен?Мама казва,че не е и е вреден,ама защо всички го ядат?" И когато се осмели да опита ,въпреки всички препоръки(защото влиянието на мама и тати отстъпва с порастването) му е трудно да се спре.
Е ,разбира се ,сигурно има изключения.Но аз досега не съм попадала на такива.Никога не съм ограничавала децата си в храненето,нито съм ги насилвала,Ядат каквото си поисакат,в приблизителни часове и колкото поискат.Нямат птоблеми,нито със зъби,нито с килограми,нито със социално приобщаване.Позволявам им сладолед и при минус 10 градуса.Пият вода от чешмата.Понякога се случва 2-3 приятелчета в парка да пият сок с една сламка,да си разделят една пица или да ближат един сладолед.Да ,сигурно "не е хигиенично,но е педагогично"(казва го много известен,страхотен грузински педагог.)
А пък в крайна сметка,храната не е само строителен материал за тялото,а и емоционална наслада.Защо да се лишаваме от нея.(И никой на света не може да ме убеди ,че онази трева на снимките,може да бъде толкова вкусна,че да ми достави насладата от голяма мелба с горски плодове.)

# 414
  • Русе
  • Мнения: 11 928
 Логиката, колкото повече ограничаваш, толкова повече ще иска, не ми е убедителна. Имам доста примери, около себе си с деца, които закусват с вафли и вечерят с шоколад. Не само че не са загубили интереса си км този вид храна, ами са стигнали до маниакалност при вида или дори при мисълта за сладко.
  Лично аз не забранявам, но ограничавам. У дома сладкиши няма, и когато пожелае сладко, специално излизаме и си избира едно нещо.

# 415
  • Мнения: 20

Никога не съм ограничавала децата си в храненето,нито съм ги насилвала,Ядат каквото си поисакат,в приблизителни часове и колкото поискат.Нямат птоблеми,нито със зъби,нито с килограми,нито със социално приобщаване.Позволявам им сладолед и при минус 10 градуса.Пият вода от чешмата.Понякога се случва 2-3 приятелчета в парка да пият сок с една сламка,да си разделят една пица или да ближат един сладолед.Да ,сигурно "не е хигиенично,но е педагогично"(казва го много известен,страхотен грузински педагог.)
А пък в крайна сметка,храната не е само строителен материал за тялото,а и емоционална наслада.Защо да се лишаваме от нея.(И никой на света не може да ме убеди ,че онази трева на снимките,може да бъде толкова вкусна,че да ми достави насладата от голяма мелба с горски плодове.)
+1,напълно подкрепям!
Аз също постъпвам като теб,или по точно постъпвах.Моите деца са вече доста големички.Големият син е на 24 години.Няма нито една пломба,само един изграден зъб,който беше счупил при едно падане.Малкият е на 16,няма пломби също.Не е  е наследствено, защото аз тръгнах по зъболекари от 6 годишна и сега мои зъби са само предните.Като дете,живеех на село и се храних както е модерно сега да се казва,само с екологично чиста храна.Много рядко хапвах вафли, шоколад и пих газирано,защото такива неща нямаше редовно в магазина.Затова мисля,че храната не е винаги  виновна  за болните  зъби.

# 416
  • Мнения: 1 161
автор: Лазар Радков

Д-р Уестън Прайс (1870-1948) е зъболекар от Кливланд, още наричан ”Чарлз Дарвин на храненето”. Търсенето на причината за все по-влошаващото се състояние на зъбите и здравето на хората като цяло го отвежда в кътчета на света, откъснати и недокоснати от модерната цивилизация. Д-р Прайс изследва факторите, отговорни за перфектните зъби, на които се радвали членовете на отдалечените, изолирани от цивилизацията ”примитивни” племена.

Експедициите на Уестън Прайс

Д-р Прайс посещава силно отдалечени и дори напълно отделени от модерното общество кътчета на света като уединени селца в Швейцарските Алпи, Галски общества във Външните Хебриди, северноамериканските индианци и ескимоси, островитяните от Меланезийските и Полинезийсктие острови, африканските племена, австралийските аборигени, новозенландските Маори и индианците на Южна Америка. Изследванията, които провежда по време на пътуванията си, го довеждат до идеята, че зъбният кариес, деформираните захапки, зле позиционираните и криви зъби и неатрактивните външен вид не са нищо друго освен пряко следствие на общия упадък на физическото здраве, дължащ се до голяма степен на силно изразен недостиг на хранителни вещества в модерния начин на хранене.

Храненето на примитивните племена

Диетите на здравите примитивни племена, които Д-р Прайс изследва, са доста различни на пръв поглед:

В швейцарското селце, където Прайс започва изследванията си, хората живеят основно от млечни продукти - непастьоризирано мляко, масло, сметана и сирене ; плътен ръжен хляб, месо то време на време, бульони от кости ,както и малко количество зеленчуци, които успяват да отгледат през кратките летни месеци. Децата никога не мият зъбите си в тези селца. В интерес на истината зъбите на деца дори били покрити със зелена слуз, когато Д-р Прайс ги преглеждал. Въпреки това едва 1% от всички имали каквото и да било зъбно заболяване. Децата влизали боси в бурни потоци, при това във време, което карало Уестън и жена му да облекат вълнени палта. Детските заболявания практически липсват , и докторът не открива нито един случай на туберкулоза в селото.

Галските рибари, обитаващи северозападните острови на Шотландското крайбрежие , не консумират каквито и да било млечни продукти. При тях рибата и овесът под формата на овесена каша и овесени питки, съставляват основна част от менюто. Рибешки глави, натъпкани с варен овес, както и кълцан рибешки дроб е традиционно блюдо, което се счита за много важно за подрастващите.

Диетата на ескимосите, съставена от риба, хайвер и морски животни, както и мас от тюлен и китова мас, позволява на жените ескимоси да раждат едно след друго здрави деца, без да изпитват каквито и да било здравословни проблеми или заболявания на зъбите.

Мускулестите ловци-събирачи в Канада, в блатистата степ край бреговете на Флорида, в Амазонската джунгла, в Австралия и Африка консумират основно дивеч и по-точно тези части от животните, които цивилизованото общество избягва - органи, жлези, кръв, костен мозък и най-вече надбъбречните жлези. След като животното бъде убито - една от първите задачи на ловците е да отрежат задбъбречните жлези заедно с прилежащата към тях мазнини да ги разпределят по равно. Индианците разкриват на Д-р Прайс, че консумацията на суровите органи ги предпазва от скорбут. Освен това се хранят и с редица зърнени култури, грудки, плодовете и зеленчуците, които успеят да съберат.

Африканските племена, отглеждащи едър рогат добитък, като Масаите, не приемат абсолютно никакви растителни храни - хранят се изключително с месо, мляко и кръв.

Островитяните от Тихия Океан както и новозенландските маори консумират основно морска храна - риба, акула, октопод, стриди, морски червеи - заедно със свинско и свинска мас, както и редица растителни храни (основно кокос, маниока и някои плодове)

Когато тези изолирани племена имат възможност да се сдобият с някакъв вид морска храна , те го правят - дори и индиансктие племена, живеещи нависоко в Андите. Тези племена оказват голяма почит на хайвера, който се намира в сушена форма дори в най-отдалечените селца в Андите.

Насекомите са друга традиционна храна навсякъде с изключение на Арктика.

Храните, които позволяват на хората от всяка раса от всеки климат да да са здрави, са цели, естествени храни - месо с мазнината си, органи, пълномаслени млечни продукти, риба, насекоми, цели зърна, грудки, зеленчуци и плодове- не измислиците на хранителната индустрия - бяла захар, рафинирано брашно, както и гранясали химически изменени растителни мазнини.

В следващата статията по темата ще разгледаме общите черти на различните традиционни диети - основни хранителни вещества, витамини и минерали.

# 417
  • Мнения: 1 161
автор: Лазар Радков

В Част 1 на "Характерни черти на традиционните диети" разгледахме племената, изследвани от Д-р Прайс, като обърнахме внимание на бита и специфичният начин на хранене на различните племена, както и спецификата на климата, в който тези хора живеят. В тази статия ще разгледаме общите за тези примитивни общества черти.

Общи характеристики на различните традиционни диети

Изследвайки хранителните навици на различните примитивни племена, Уестън Прайс откроява 11 характeрни елемента, присъстващи в храненето на всяко от изследваните населения. Нека ги разгледаме:

1. От диетите на здравите неиндустрилизирани племена отсъстват рафинираните и денатурирани храни като рафинирана захар или царевичен сироп; бяло брашно; храни в консерва; пастьоризирано, хомогенизирано, обезмаслено или нискомаслено мляко; рафинирани (преработени) или хидрогенирани растителни мазнини ; протеини на прах; изкуствени витамини или токсични добавки и оцветители

2. Всички традиционни култури консумират някакъв животински протеин и мазнина - от риба или други морски животни; от водни и сухоземни птици; от сухоземни животни; от яйца; мляко и млечни продукти; от влечуги и насекоми.

3. Примитивните диети съдържат поне 4 пъти повече калций и други минерали и ДЕСЕТ пъти повече мастно-разтворими витамини (А, Д и К) от животински мазнини в сравнение с типичния за американците начин на хранене. (виж Таблица 1 по-долу)

4. Във всички традиционни култури някои животински продукти се консумират сурови (черен дроб, очи)

5. Примитивните традиционни диети имат богато на ензими съдържание, идващо от суровите млечни продукти; суровото месо и риба; суровия мед; тропически плодове; студено пресовани мазнини ; вино и не пастьоризирана бира; както и естествено запазени, лакто-ферментирали зеленчуци, плодове, напитки, меса и подправки.

6. Семената, зърнените и ядките биват накиснати, оставени да покълнат, да ферментират или естествено подквасени, за да бъдат неутрализирани естествените анти-нутринети (анти хранителни вещества), които са част от тези храни, като фитиновата киселина, ензимни инхибитори, танини, сложни въглехидрати.

7. Общото съдържание на мазнини в традиционните диети като част от калориите варира 30% до 80%, но едва 4% идват под формата на полиненаситени мастни киселини естествени съдържащи се в зърнените, бобовите, ядките, рибата, животинските мазнини и зеленчуците. Останалата част от калориите, идващи от мазнини, се разпределя почти по равно между наситени и мононенаситените мастни киселини.

8. Традиционните диети съдържат почти еднакви количества от есенциалните омега-3 и омега-6 мастни киселини. (Само за справка - модерните диети съдържат 5 : 1 = n-6 : n-3 в най-добрият случай и 25 : 1 = n-6 : n-3 в общия случай)

9. Всички примитивни диети съдържат някаква сол

10. Традиционните култури консумират животински кости, обикновено под формата на богати на желатин бульони от кости

11. Традиционните култури се грижат за здравето на бъдещите поколения като осигуряват специална богата на хранителни вещества диета за бъдещите родители, бременните жени, както и растящите деца; планират времето между ражданията, както и учат младите на принципите на правилния начин на хранене.

Сравнителни таблици

Дадената по-долу таблица илюстрира по-високите в пъти абсолютни стойности на витамини и минерали, съдържащи се в храната, консумирана от примитивните населения, която Уестън Прайс изследва.


*Не е дадено
1. Минерали: Ca=калций, P=фосфор , Fe=желязо, Mg=магнезий, Cu=мед,
I=йод


2. Мастно разтворимите витамини включват витамините A,D,E,K. Водоразтворимите витамини включват витмаините от В групата (фолат, пантотенова киселина, тиамин, рибофлавин, ниацин,
B6, B12) и витамин C Занимаващи се със земеделие племена


От таблицата се вижда, че приемът на отделните минерали е от 2 обикновено до 5-6 пъти, а в някои случаи до 20 и дори до 50 пъти по висок минералния прием на средностатистическия американец. Примът на водоразтворимите витамини също е доста по-голям, а този на мастниразтворимите е над 10 пъти по-висок.

С практиката си Д-р Прайс е открил, че заболяванията и патологията на зъбите, захапката и устната кухина като цяло е един от първите симптоми на дегенрацията на общото здраве на човек. При много от пациентите в зъболекарския му кабинет денталните проблеми почти винаги били придружени с един или повече от маркерите на общия упадък на човешкото здраве - високо кръвно налягане, артрит, хиперунсулинизъм, диабет, сърдечносъдови заболявания ...

Като пълен контраст на това Уестън Прайс документира правилните черти на лицата, правилните и здрави захпки и практически лишените от каквито и да било заболявания по зъбите членове на примитивните племена. Таблицата по-долу показва сравнителен анализ на случаите на кариес на 100 души между примитивните хора, хранещите се според традициите си, и тези, вече станали част от модерното общество напълно приели модерния начин на хранене и живот.
Сравнение между членовете на притивните племена и модернизираните такива по отношение случаите на поява на кариес


От таблицата е видно, че в днешни дни имаме между 10 и 20 пъти повече случаи на кариес в сравнение с хоата, хранещи се така, както са се хранели предците им поколения наред.

Яжте истинска храна

Примитивните хора са се хранили са се хранили простичко, но в никакъв случай не са били прости. В менюто им няма да открием нито пици, нито пасти, торти, хамбургери, вафли или кроасани. В същото време всеки един от се намира в много по-добро здраве от повечето цивилизовани люде.

Интересен факт е да се отблежи обаче, че състояния и заболявания като високо кръвно налягане, високи триглицериди, хиперинсулинизъм, диабет, рак, атеросклероза, инфаркт, инсулт, артрит, подагра и т.н. твърде познати и широко разпространени сред модерното общество за членовете на примитивните, неиндустриализирани общества са напълно непознати.

Може би си заслужава човек да обърне по-сериозно внимание на общите черти на традиционните диети на примитивните общества.

Във връзка с това ви предлагам да гледате няколко филмчета представящи изследванията му, истинската причина за кариеса и как да го лекуваме:

   1. Представяне работата на д-р Уестън Прайс
   2. Как да излекуваме кариеса - лекция, част 1
   3. Как да излекуваме кариеса - част 2
   4. Как да излекуваме кариеса - част 3

Последна редакция: нд, 25 юли 2010, 23:22 от Людмил

# 418
  • София
  • Мнения: 1 326
Cod Liver Oil трябва да пише, мисля, че има доста такива добавки и в големите вериги и в аптеките. Аз купувам на доста добра цена от мола в Бургас, някаква немска фирма, DM е логото, която има цяла стена с добавки в магазина. Продават детски храни, козметика, парфюмерия, доста неща. Освен стандартните марки, от почти всеки продукт имат и на тяхната си марка на по-добра цена. Ще погледна имат ли и ленено масло. Но ние доста обичаме и хапваме рибка, все пак морски град, тези добавки ги взех скоро, най-вече търсих нещо за големия ми син за стимулиране на мозъка.
Dulzz, книгите са у мен, но не съм отишла до пощата, ще гледам днес да мина.
А китайците са няколко крачки пред нас. За разлика от нашата народна медицина, която се води от баби и дядовци без образование, при тях се учат нещата сериозно.

Здравейте!
Cod Liver Oil не е маслото споменавано от Прайс в книгата за дегенеративните храни. Той препоръчва масло от черен дроб на моруна. Такова може да се купи и от България ( марка Фортекс 60 перли/5лв ).
.................
Ortodoksalen_Anorektik, знаеш ли дали има разлика между Cod Liver Oil  и масло от черен дроб на моруна? И би ли написал английското название на "масло от черен дроб на моруна"  Simple Smile

# 419
  • Мнения: 15 379
Ortodoksalen_Anorektik, знаеш ли дали има разлика между Cod Liver Oil  и масло от черен дроб на моруна? И би ли написал английското название на "масло от черен дроб на моруна"  Simple Smile

Въпросът не е отправен към мен, но ще си позволя да се намеся.
Думата Cod означава моруна/треска. Т.е. масло от черен дроб на моруна на английски звучи така - Cod Liver Oil.
Cod Liver Oil - превеждаме просто като "Рибено масло".

Общи условия

Активация на акаунт