Въпрос за осигуровки и майчинство

  • 101 275
  • 782
  •   1
Отговори
  • Мнения: 119
Здравейте, ще се опитам да опиша моя казус, ако някой може да ми помогне ще съм изключително благодарна. Безработна и неосигурена съм от май месец тази година. В момента съм бременна във втория месец. Ако внеса по 12.48 със задна дата за периода от май месец до момента и подпиша договор с работодател, който да ме осигурява на 1000 лв., какво майчинство ще взимам? Термина ми е 1 юни 2010 г. Месеците от май до октомври включително на минимална работна заплата ли ще ми се изчисляват? И последен въпрос Embarassed Ако изляза в болничен по - рано от 45 дни преди раждането, каква сума ще получавам като болничен и това ще намали ли после сумата на майчинството. Знам, че на част от въпросите има отговори в някои от другите теми, но не мога да се ориентирам като цяло, затова се надявам някой от вещите да е благосклонен и да ми помогне.

# 1
за майчинството се вземат осигуровките 12 месеца назад от термина-това изключва внасянето на осигуровки от май месец насам.трябват ти за септември и октомври.можеш да си внесеш със задна дата,но няма май да може да са върху 1000лв.мисля,че няма как да стане да ти се направи договор със задна дата от 2 месеца.колкото по-скоро се осигуряваш върху по-голяма сума,толкова по-добре.желателно е да не ползваш болнични по време на бременността,освен 45 дневния-иначе после ти се намалява и майчинството,което вече не знам как се изчислява,но се губи смисълът на осигуровките върху 1000лв.ако не си вземеш болничен,ще вземаш 90% от осигурителната сума,което обаче пан няма да е 900лв,заради тези 2 месеца,които май няма да можеш да оправиш.ще ти ги сметнат върху минималната заплата.ако все пак вземеш болничен,ще е 80% от осигурителната сума. Laughing
не знам дали ти стана ясно.аз също бях объркана в началото.намери си някой добър счетоводител,който да ти обясни и да ти движи нещата.дано поне малко съм помогнала.пък може някой и по-добре да обясни. newsm78

# 2
  • Мнения: 13
Тъй като термина ти е на 01/06/2010, следва да ти издадат болничен лист 45 дни преди раждане от 17 април 2010г. Това означава, че базата, за изчисление на болничните ще включва дохода, върху който са внесени осигурителни вноски за периода от април 2009 до март 2010. Казваш, ако не бъркам, че си без работа от месец май 2009 година, но предполагам имаш осигурителен стаж преди това. Ако да - колко е? Знаеш, че за да имаш право на обезщетение за бременност, раждане и майчинство е необходимо да имаш поне 12 месеца осигурителен стаж въобще. Да предположим, че имаш...От тук следва
-договорът е прекратен месец май, ти си се регистрирала в Бюро по труда и получаваш обезщетение или си без регистрация , тогава за месец април и част от месец май ще се вземе дохода, върху който си била осигурена; от датата на освобождаване но датата на новото ти назначаване в месец октомври 2009 ще се вземе като база минималната заплата за страната, а от датата на назначаването ти до края на месец март осигурителния доход, който казваш, че искаш да бъде 1000лв. Мога да ти кажа какъв ще е размерът на обезщетението приблизително, но трябва да ми дадеш информация относно това - какъв е размерът на брутното възнаграждение, какъв е размера на личните осигуровки, размерът на удържания данък, чистото възнаграждение. Ако ми изпратиш тези данни ще ти сметна с точност до почти 100%, като държа да те предупредя, че ако започнеш да взимаш болнични преди болничния за 45 дни преди раждане, това ще промени базата за изчисление и размерът на обезщетението ще намалее.

# 3
  • Мнения: 13
И още - ако към датата на издаване на болничния лист за 45 дни  ти си работеща по трудов договор , тогава ще получаваш обезщетение за бременност и раждане в размер на 410 дни, от които 45 дни са преди раждане/с първия болничен лист/, 42 дни от датата на раждане /втори болничен лист, издава се от родилния дом/, 48 дни след като свърши втория болничен/това е трети болничен лист, издава се от личния лекар на бебока/, с третия болничен се подава декларация, прил.1, като изтече и той се подава декларация прил.2, която е до края на 410-ия ден/приблизително до навършване 1 година на детенце/. Следва нова декларация, прил.3 , тя вече е за майчинството, което е фиксирано като сума, в момента е 240лв и не зависи от дохода, върху който си осигурена. Майчинството се получава до навършване 2 годишна възраст на детенце. Имай предвид също, че ако се осигуриш на висок доход и съпругът ти има също висок доход е твърде вероятно да не можеш да получаваш детски надбавки, които към момента са в размер на 35лв.

# 4
  • Мнения: 4
Здравейте !Аз бих искала да попитам за майчинството,все още не съм бременна ,но планираме с моя приятел, да имаме дете,имам зад гърба си стаж около 7 години ,но последната 1 година не съм работила,въпроса ми е ако сега започна работа ,но не в България ,а в Русия и забременея,в България ще ми признаят ли Руския стаж и ще получавам ли майчинство?Благодаря на всички предварително!

# 5
  • Мнения: 119
Огромни благодарности момичета  bouquet LID78 аз всъщност фиктивно ще започна работа, като ще си плащам осигуровките сама. Ще плащам около 400 лв. /не помня конкретната сума/ общо от служител и работодател, за да се води, че взимам чисто 1000 лв. заплата. Имам доста години трудов стаж, така че това за 12 месеца не ме притеснява. Идеята ми за болничния е, ако  намеря лекар, който да ми го изпише, да спра примерно последните 2 месеца да плащам осигуровките и да давам само по 12.48. Правилно ли те разбирам, че за месеците през които не съм осигурявана, при изчисляването ще се вземе за база 240 лв.? Не съм била в бюрото по труда. Ако имаш възможност и време да ми направиш поне приблизителни изчисления, ще ми помогнеш безкрайно много. Ако имаш нужда от допълнително разяснение, само кажи. Още веднъж благодаря!

# 6
  • Мнения: 13
Трябва ми следната информация, която ще получиш от колегата, който/която прави осигуровките - осигурителен доход/за всеки месец поотделно/, размер на личната осигуровка+данък върху доходите на физ.лица, нетно възнаграждение и още веднъж - термина. За да ти отговоря по-бързо изпрати ми лично съобщение  Wink

# 7
  • Мнения: 1
zdraveite.imam edin vapros i 6te se radvam akonqkoi ot maikite e imal sa6tiq problem kato moq. v momenta sam mai4enstvo sina mi sega noemvri 6te navar6i 1 godinka,ta iskam da popitam dlajna li sam da si pla6tam osigorovkite na rabotodatelq.poneje mi kaza 4e sam trqbvalo da davam vseki mesec po 20 leva.ta vaprosat mi e koi pla6ta osigorovkite.rabotodatelq ili darjavata?BLAGODARQ PREDVARITELNO.

# 8
  • Мнения: 105
Искам да се вместя в темата и аз.  Embarassed
Бременна съм - осигуряват ме на 240лв. Колко ли ще бъде майчинството ми? Имам трудов стаж повече от 8 години. На колко би било добре да ме осигуряват оставащите месеци (да речем 6м, препоръчаха ми да съобщя за бременността си след третия месец), за да си докарам майчинство поне 300лв. Дайте съвет!

# 9
  • Мнения: 12
Здравей, можеш ли да помогнеш и на мен? в момента съм безработна и получавам обезщетение за безработица 6 месеца, но съм и бременна. след борсата ще се назнача във фирма за 2-3 месеца, преди това имам стаж 4 години. въпроса ми е за тези месеци които съм в борсата, каква база ще се вземе при изчисляването на размера на майчинството- МРЗ ли? и при двете ли суми участва като 240 лв доход на месец- и при среднодневното брутно възнаграждение и при среднодневното нетно възнаграждение ли? моля те за отговор? и предварително ти благодаря.

# 10
  • Мнения: 119
LID78, опитвам се да ти пратя ЛС, но ти е запълнен лимита. Изчисти си пощата, ако имаш възможност.

# 11
  • Мнения: 2 908
Здравейте!
Искам и аз да попитам нещо-не съм бременна,но имаме намерение този месеца вече да действаме за второ дете. Обмисляме го от месеци, но имах и здравословни проблеми. Проблема е,че аз искам да напусна работа, поради куп причини и въпроса ми е-ако напусна сега работа, дори преди да е станало детето, какво майчинство бих вземала,като родя и колко време ще го вземам? Сега ме осигуряват на 530 лв, имам 4 години стаж,като работя сега без прекъсване след като се върнах от първото майчинство 1 година и 2 месеца вече. Ако напусна работа и ако се самоусигурявам някак има ли шанс да вземам някакво майчинство 410 дена, а не 240 лв от самото начало?

# 12
  • Мнения: 12
здравей, направи си една табли4ка в excel, с 12 реда, за дохода последните 12 месеца , въведи си заплата за тези месеци, из4исли си осигуровките всеки един месец, около 31% (общо за работодателя ти и за теб), от брутото заплата вадиш тези осигуровки, и от останалото изваждаш 10% ДОД, и това ти е нетната заплата. Всичко това ако ти си се самоосигуряваш. събери за 12-те месеца брутния доход и намери 90% от него , намери и нетния доход за 12 месеца, сумите ги делиш на 252 дни, и което е по-малко, това ще вземеш като обезщетение на ден. но си събери и всички данъци и осигуровки които ти ще платиш като се самоосгуряваш, и да видиш дали ще има смисъл. т.е от всичките пари, които ще вземеш за първата година ще извадиш това което си дала.
най добре е да си стоиш на работа, шефа да ти плаща осигуровките, а ти да си намериш работа или да си плащаш допълнително вноски по втори трудов договор
ако си безработна, както е при мен сега, за месеците които не си на работа ще ти се вземе МРЗ като доход, но май към м омента на излизане в болничен 45 дни преди раждане, тр да си на трудов договор.

# 13
  • Мнения: 2 908
А ако напусна и стана на трудов договор към някоя фирма,пък било то фиктивно(приятелка има фирма) и да се осигурявам аз,защото естествено няма от тази фирма да ме осигуряват-как стоят нещата? Мисля си,че ще са по-благонадеждни?

# 14
  • Мнения: 12
нали ти казах да си изчислиш всеки месец какво ще даваш и колко ще вземаш и ще си прецениш ,ако се самосигуряваш, т.е да си плащаш осигуровките сама

Общи условия

Активация на акаунт