Спомени и сънища от Магреб - 21 нощи

  • 44 302
  • 740
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: X
Ох, хич нямам време днес ама влизам набързо да ви разкажа какви глупости сънувах, че се смея сама.  Laughing Аз ви бях казала,че ви чета отдавна. Повече от година. И снощи, като предложихте да се видим така мило ми стана.Благодаря!   bouquet Та под въздействието на емоцията сънувам аз, че съм с Марсианка в някакъв голям магазин из арабско, но къде точно не знам. Ще трябва да е било из Египет. Марси, като почна на купуваш обувки ама направо на килограм.  #Crazy Аз взех да се шашкам ама ти една такава спокойна и продължаваш да купуваш. Викам ти по едно време – как ще ги носим тия обувки сега? Да извикаме такси. И ти ми отговаряш – Ааа, то тука при нас няма таксита. Имаме едни специални свирки и сега като свирна Файма ще докара камили и ще ги пренесем. Mr. Green Нататък нямам спомени и ме е яд. Сега четох в съновника, че ако сънуваш, че купуваш обувки е на късмет и сватба. Blush Марси, ти колко нещо купи душа, не знам, колко сватби трябва да спретнеш.
Далка, тази година ме цаниха за отговорник по Коледната украса. Не ми стига другата работа ами и това, но пък поне е приятно.... донякъде. С тоя ограничен бюджет и за всяко нещо лимит, нямам възможност да се вихря, както си знам и ме е яд.  TiredАз съм перфекционист и това често ми изяжда главата. Обичам, като се прави нещо или да се направи, както трябва или изобщо да не се почва, но обикновено така става. За командировки и други безполезни неща, бюджета е неограничен, а за нещо, което се прави веднъж в годината няма пари.

# 586
  • Egypt
  • Мнения: 132
Еййй, то аз съм човека по купуването на такива количества обувки  Laughing
Делтич, ще ти напиша после рецептата на лични, не е кой знае каква философия, таман за тебе е  Wink
А тука като тръгнат хората за Мека, знаете ли как се познава- на колите слагат да се веят бели знамена. Мъжът ми каза, че тая година и ние ще раздадем агне.

# 587
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ФАЙМИЧ Hug
Благодарско Душо, тъкмо преди малко си мислех дали си ми прочела поста.  Имам пилешки гърди и се чудех какво да ги правя . Да се поглезя себе си, че моя синковец със неговата диета мЪ пУбърква. Пък и със нЯщУ новУ да посрещна Бате, че той уважава Ориенталската куФня, многУ. Ще е много зарадван newsm47
РАЛИ- Hug
много се смях на сънят ти, ама много. Joy Марселинка спокойна аз не я виждам. Тя е дама коят не се спира бе.  Laughing Много ми е интересно каква свирка е изкарала Марселинкова ама много JoyБожеййй, не мога да се спра да се хилотя Joy Тя свирката трябва да е от Тунис, не може да е от ЕгипетскУ. Обаче ако сте били във Тунис, тая свирка доста мощтна трябва да бъде щото Файма трябва да е чуе от Египет пък newsm78 Joy Да си жива и здрава, че така ме разсмя  bouquet
МАРСЕЕЕЕ- Hug
Душко, глей сЯ ко разправя Ралито. Напълнила си чувалите със обувки и трябва дая черпиш щото късметлийски е сътят и точно тебе е сънувала. За сватба незнам дали шЪ праЙш ама дай Боже късмета да е там при тебе thumbsup

# 588
  • Мнения: 126
Марси-аз само влезнах и го видях-в интериора,благодарение на мой познат,който ме придружаваше.През деня не работи-така поне разбрах ,то е повече за частни събирания-с ориенталски плъх-танцьорки,наргиле-..виж-за храната няам на идея.
Отзивите ми за бара са от този познат -той е от Йордания.Ама миризмата нахубавото наргиле-ти знаеш...си остава във въздуха-усеща си се Partyта-подуших аз веднагически  Heart Eyes
Иначе четох и в форума на арабистите-
http://ruslantrad.wordpress.com/2009/11/03/arabian-underground-night/
че се събилат там

Рали -ееее супер -значи ти правиш украсата  Hug....сложи ни  някое фото по нататък  -идеи да видя и аз
Пак ще отида до брат ми-да сме заедно на празника Hug и реишихме със снахата да си украсим-за наше си настроение
ама тук продават готова украса-но е скъпа,пък и удоволствието е в  самото приготвяне
По Шанз Елизе сложиха украсата- по нататък и аз ще кача малко видео-интересно е.Аранжирани витрини-децата зяпат с отворена уста.....
А иначе-...за бюдЖета!Тази година почти символични подаръци съм решила да правя-колкото за под Елхата.Кризата си е криза..... Sick Whistling
Значи Марсито обувки купувала... Joy.

Фаима-виж не го знаех това със белите знменца.
Гледах един  филм-за един баща и синът му-решиха да пътуват от Франция до Мека с кола...и минаха прз България.Там един сняг-студ....пътуваха с кола,защото бащата неможеше със самолет.Ама не помня как се казваше филма....Много интересн беше-чисто човешки...накрая бащата почина в Мека.А синът преосмисли много неща от живота си...и реши  че ще се ожени за приятелката си-французойка... дълго време е криеше -от страх ...ама баща му разбра,видя снимката и..и му обясни че смисла на живота  е да го живеем   като  се чувстваме щстливи...И щом кат тази жена е влязла в сърцето и жвота  му-то не е случайно и..пак е божия намеса.Не бива да е крие и отхвърля-защото има какво да научат взаимо един от друг-може би такъв е висшия замиъл...Противопоставяха се два Живота-на младия мъж-горделив,самовлюбен,честолюбив и..на  Възрастния мъж-улегнал,преживял,преосмислил
Ей такива неща-много хубав  филм беше...ама пусто как се казваше newsm78 Sick

Делтичка-замислила ли си вече...трапеза за колдата.Или е рано..
Ама вие сте майторки готвачки...та и Дядо Хаджия и той е голям кулинар  Hug ....
Чудя се аз -с мойте две леви  ръце какво да направя..та хем да  е хубаво-хем..подобаващо да се представя и пред Снахата.
Миналата коледа спретнх на Другаря едни сърми....от лозов лист...дето цяла вечер  се редуваме  после в ОО щото  в листата-в марината имаше нещо в приготвянето...странно на дъх-ама тук етака !Трудно е тук..такова кисело зеленце,като на Файма на картинката да се намери...все в буркани-и странно на дъх и вкус
Таз година-без експерименти.Ако могада  намеря от готовите баници-на Белла..със сиренцето-дето ги има У дома...Супер ще е!Кофи е че -е храна и..по колет не може да се прати...ама се  надявам по магазините с балкански стоки да докарат-макар че цената 5пъти по висока оттази в България

# 589
  • Egypt
  • Мнения: 132
Далка, как се казва тоя филм, дали имабългарски или английски субтитри? А моите сърмички не са с кисело зеле, с прясно са, тука няма кисело и не става да направя, че сорта им не е подходящ.

# 590
  • Мнения: 171
такааа.... аз пък ще подмина някои намеци и твърдеци и ще ви разкажа неща, които може да прочетете навсякъде в нета, но пък защо да се ровите. ако на някой нему харесва - ще махна поста след като го прочетат хората, на които им е интересно, така че никой да не се корка.

Хадж - поклонението е един от арканите на исляма и е единственият не напълно задължителен, т.е. извършва се, когато имаш необходимите условия за това, ако ги нямаш Господ няма да те съди за това. за нещастие много хора не могат да си го позволят, а много богаташи вместо да помогнат на някой друг да отиде, те самите ходят по няколко пъти, регистрирайки е от различни страни с квоти, които по-трудно се запълват (например от България). има и такива, които помагат естествено. та така, да мина към същественото, след като си казах част от мъката.

традицията е свързана с Ибрахим и Исмаил (не е редно да се свързват само с исляма и юдеизма, все пак и християните почитат старозаветните пророци), които построяват наново храма Господен (построен първоначално от Адам). Ритуалите на поклонението са свързани с Пророка Мохамед /сааас/: обикаляне, в посока обратна на часовниковата стрелка, около Кааба и целуване на черния камък (или посочването с дясна ръка към него, защото множеството рядко позволява да се доближиш много), изминават бързо пътя между двата хълма Ал-сафа и Ал-маруа, отпиване от извора Замзам (изворът, който избликва под крачетата на малкият Исмаил, докато майка му Хаджер търси вода, а по-късно тя го огражда, за да не залее местността), изкачването до връх Арафат, хвърлянето на камъни и проклинането на дявола и накрая избръсването на главите, заколването на жертвеното животно и началото на тридневния Ид Ал-адха (празникът на жертвоприношението или познат тук като Курбан байрам). целуването на черния камък има стари корени много преди исляма.

по време на поклонението мъжете носят ихрам (бял неразкроен плат покриващ долната част на тялото и второ подобно парче за раменете и торса), а жените класически хиджаб (не се покриват ръцете от китките надолу и НИКОГА не се покрива лицето). това е, за да се покаже, че пред Господ всички са равни. докато носят ихрам мъжете не могат да покриват главата си, а жените ръцете и лицето си, не се носи парфюм, не се бръснат, не режат нотите си, не убиват никакво живо същество (включително растения), не повишават тон, не се карат, не всяват раздор, не носят обувки над глезените, нямат сексуални отношения, не сключват брак, не носят оръжие, с две думи -  никакви нечисти неща.

на първия ден от преклонението (седми ден от 12-ия месец на ислямската година) поклонниците започват първото обикаляне на Кааба (тауаф). почти всички изпълняват ритуала седемкратно, макар само първите три обиколки да са задължителни. вече казах за целуването на камъка. при всяка обиколка се казва: "В името на Господ, Господ е велик (3 пъти) и слава на Бога." по време на обиколките не се яде, но може да се пие вода, за мъжете се препоръчва да направят първите три обиколки бързо, а следващите четири с по-бавен ритъм, но по-близо до Кааба. Следва кратка молитва в джамията на Кааба.

следва на същия ден, седемкратно притичване (при невъзможност може и ходене) между хълмовете Сафа и Маруа - символизиращи отчаяното търсене на вода от Хаджер (тя непрекъснато се връща да види как е Исмаил). по време на този ритуал се пие и вода на Замзам. на следващия ден отиват до Мина, където прекарват нощта в молитви. След това на деветия ден от месеца се изкачват на Арафат - Хълмът на опрощението (Джабал ал Рахма), откъдето Пророкът /сааас/ казва последната си проповед. на този хълм, хората се молят, преосмислят живота си и се разкайват за извършените грехове - няма специални ритуали (достатъчно е да се замислиш, колко пъти си казвал нещо само, за да всееш раздор и да си начешеш крастата, като се направиш на интересен, знаещ и безгрешен или просто, за да се отървеш от лицемерите, като им покажеш, че знаеш що за стока са, както правя аз с тези скоби).  

след залез слънце, поклонниците тръгват от Арафат, минавайки през Муздафила, за да съберат камъни за ритуала на следващия ден. седем пъти се хвърлят камъни, символизиращи отричането от дявола (а през живота си хората хвърлят седемдесет пъти тежки думи уж в името Господне, а всъщност следвайки дявола). след като хубаво затрупат дявола с камъни, поклонниците пристъпват към жертвоприношението (символ на жертвения агнец, заместил Исмаил). на същия ден или следващия пак се връщат да обиколят Кааба (поклонение или по-точно преклонение пред божията милост), а на 11-ия ден е повторното хвърляне на камъни по дявола. поклонниците трябва да напуснат Мина на 12-ия ден, ако не успеят на 13-ия ден повтарят ритуала с камъните. Преди да заминат правят още едно обикаляне (прощално). повечето поклонници отиват до Медина (да се поклонят на гроба на Пророка /сааас/ и да посетят гробовете на видни лица в исляма - много от тях жени) - това не е задължително.

е те това е - кратко и ясно. липсата на подробности се дължат на нежелание да се натоварва темата, а не на незнание. допълнителните коментари са лично дело, не се хващайте за религията.

# 591
  • Мнения: 126
Хадилче-мерси за интересната информация  Hug  bouquet

Фаима-ами...там е проблема-че не помня името на филма...ама ще разпитам-еда ли само на мен ми е направил впечатление,може някой от познатите ми да помни.В България имаше доста снимано-от центъра,там-бащата постъпи в болница,че премръзна -хвана ги много сняг из пътя и ги блокира....Като разбера веднага ще пиша-  bouquet

А за сърмичките....ееееееее!на мен са ми на сърце-с кисело зеленце....оф!По гръцко ги правят едни малки и г нареждат в керамиен съд-као мозък стават.Ама ти ме зачуди-аз пък от прясно зеле не съм яла newsm78

# 592
  • Мнения: 610
Привет момичета и дядо .   bouquet

Почерпка за следобедното кафенце от мен -



и едни много вкусни и мекички курабийки.. Crazy http://berova.snimka.bg/other/berova.345685.15950602 мен пак ме " удари сладката вълна"  Laughing  и започнах всеки ден да правя нещо сладичко .. Blush  eat

Файма- може ли и на мен да напишеш рецептата за панираното пиле ?
Рали  Joy значи обувки купува Марси  Laughing
Хадил- интересна информация  Peace мерси.

# 593
  • Мнения: 24
Файма я направо в готварската вземи я пусни тази рецепта че по-лесно  Hug

# 594
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
хадил, благодаря за систематизираното предлагане на инфо!
рали, много ми хареса сънят ти, ама го искам истински бре, как оби4ам да си купувам обувки, само да има на4ин да си ги пренасям! така от бг си тръгваме поне с  8 4ифта разнородни ходилоподложни обекти!но се кефих тази година на изобилието на обувки ,варианти и цветове!аз за какво съм се прибирала с  120 кила багаж ;само ръ4ния беше  30 кила!
 е; сега свирката, делта,ти не знам защо ме подсети за полицаите в англия със свирките, от преди век и малко!ама тука о4ите на таксиджиите са специални ,бре, за ушите също, как 4уват като им се каже стой или такси? даже и отзад да се е провикнал някой! ама рали, нали бяха хубави обуките ,а не някои 4ипици, ей !
далка ,подкисели ги зелевите, стват много добре,аз си правя ,но при нас зелето още не е масово на пазара! а това за кускуса е зелено ,искам бяло! bowuuв бг се  спуках да правя сърми лозови!децата ги обожават, моите ,де! аз не мисля занапред,4е не оби4ам да правя планове!за коледа и новата година ,да сме живи издрави, ще е на момента,ако има възможност навън да се спасим по морето добре,ако не нещо леко!  chef bowuu
рали, ама сватба ли зна4и сънят ти, ей сега ме хвърли в размисъл? да не са разрешили ..............!4е моите са уж още зелени, ама май се сещам за някой!

# 595
  • Мнения: 126
Марси-и като кза така...май се сещам за някой...Малка ти е Какичката още на теб
и понеже съня е на Рали Буба..аз се сетих  за другото Рали-египетско..а и Фаима е в съня...

Абе..ей!Делтичка-беше намекнала нещо...
Да няма нещо - я пизнавайте
тя-Рали все симисля че от много работа е заета и не пише....
Така си мисля и за Белчето...
Ама да не би ..да стяга някоя нещо

Марси-хич ме няма в готвенето..ти знаеш!Мерак голям имам..ама накрая резултата е все-О
После ме боли сърцето да хвърлям храна на боклука...а Другаря е един каприз-дори трябва в чинията да му е ететично подредено...иначе прави физиномии.

# 596
  • Мнения: 126
Фаимааааааа

намерих го филма....
питах-никой не  помни...ама добре че днес е студ и съм се заседяла
Чичко Гугъл-Да е Жив и Здрав

http://www.dvdbeaver.com/film2/DVDReviews28/le_grand_voyage.htm

Филмът се казва-Голямото Пътуване
Le Grand Voyage (2004)

http://www.kamera.co.uk/reviews_extra/le_grand_voyage.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Le_Grand_Voyage

http://www.youtube.com/watch?v=mDIu4mjXKTg&feature=related
Франция-Мароко
http://www.liberationfilms.be/spip.php?article937



ето го-из Ю Туба е целия качен
ето я Баланската Час...бабата е Събраха по пътя-тя отива..далеЧЕ!далеЧе....същност-слезе в София

http://www.youtube.com/watch?v=V-2UBqkmDPE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=V-2UBqkmDPE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wGil3m3pwI0&feature=related
ето тук в България

Последна редакция: нд, 15 ное 2009, 19:03 от dala

# 597
  • София
  • Мнения: 7 970
Когато се разказва за традиции и религия като човешко възприемане, без личностни нападки и без мерене на знания не виждам причина дискусията да продължи.

Та в тази връзка да попитам - гледал съм по телевизията колко много хора се събират в джамията в Мека. Пишете, че мъжете трябвало от четвъртия път на обиколката на черния камък да минават по близо. Освен това при всяка обиколка трябвало да го целуват. Ми как става тая процедура при толкова много население - освен да ги пускат на части например, щото това многохилядно население няма как да спази иначе ритуала.

А какво е малък хадж - вероятно посещение в Мека извън този голямия ли ?

# 598
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ХАДИЛЧИК-
благодаря за инфото  bouquet Аз като бях във Саудията това ми правеше впечатление, че и мъжете и жените бяха облечени във беличко и мацките не бяха забулени.
ДАЛЧЕ- аз със другото Рали се бъзиках а и със другите моми, че съм готова за шаферка. Но нищо незнам за нея във действителност. Знам, че е много заето момичето със работата си. Поговорихме си но за другите планове нищо нямаше. За Коледата Далче аз винаги правя задължително от тия малките сърмички които ги наричаш гръцки но пък комшиите Турци си им казват Турски ние си казваме, че са си наши и така нататака но май са си Арабскиии Laughing Сърмичките ми са точно такива мънички. Мъжо много ги обича, но пък са голяма играчка. Иначе за Новогодишната нощ винаги

приготвям капама във глинения гювеч. Аз във такъв гювеч правя и
лозовите сърмички. На тая вечер всичко ми е троянска керамика и се чувствам някак си все едно съм със бабичката ми. Тя правеше страхотни сухи пиперки леко лютиви пълнени със ориз и сърмички.
А капама знаЙш Душо ко е. Пече се бавно и славно и става мозък. И вътре вече има сърмички но вече със зелце и пълни със каймичка и другите меса отгоре. Абе разкошшшшш. И ми е най разкош като ми искат гостите допълнително. Умирам си от кееееефффф.
БЛИЗНАЧКОВЧЕ Hug
много вкусно изглежда тази баклавичка. Да ти кажа и на мене напоследъка много ми се готви и сладости също ама нали ви казах, че синО го раздава диетичен и аз няма как да готвя, че и няма на кого да го занеса, че бях ви казала, че ако занеса на комшиите ще мислят, че ще им искам нещо щом им нося Sad
БЛИЗНАЧКОВЧЕ- тези меките курабийчици от къде мога да прочета за тях?

# 599
  • Мнения: 4
Здравейте момичета и момче!   bouquet
 Аз отдавна не съм се разписвала при вас, ама си ви чета редовно.
Дядо Хаджия, за хаджа аз точно днес си говорих с египтянина и той ми обясни доста неща. Потърсих и в нета и най-лекото обяснение беше това http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%B4%D0%B6 . Там пише и че не се целува камъка, а се сочи, заради болестите най-вероятно. Този египтянин е правил хадж веднъж и няколко умра (в уикито пише какво е), а сега щял да прави хадж заради майка си, която е починала. Аз само затова не можах да намеря инфо в нета, тъй като не ми стана много ясно защо и как ще прави заради нея, щом е покойница жената. Бихте ли дали инфо за това?
Дала, добре че си намерила как се казва филма, аз днес цял ден се молих за това, че много ме заинтригува с него. Няма го в замундата обаче, ще се наложи да го гледам онлайн май  Wink
Опс сега забелязах, че Вещица обичаща чесън е дала същият линк  Embarassed Извинете  newsm51

Последна редакция: нд, 15 ное 2009, 19:44 от tess_of_durbervilles

Общи условия

Активация на акаунт