Рискове при секцио

  • 29 803
  • 260
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 844
Здравейте момичета!
Знам,че много от вас са ЗА,а други ПРОТИВ плановото секцио по желание. GrinningИзчела съм всички теми,всеки има своето мнение.
Аз примерно бих желала да родя секцио-страх ме е от болката,такава съм лигла. WhistlingОсвен това съм чувала доста стряскащи истории-раждания,продължаващи мнооого часове,викове,красъци от болка,форцепси и т.н.
За да затвърдя или променя обаче положителното си мнение за плановото секцио,трябва да знам има ли и какви са евентуалните рискове при него.Има ли опасности за бебето и родилката,какви са?
Ще съм благодарна на мамите да ми дадат малко инфо. И нека темата не се превръща в поредния спор За или Против,а просто да обсъдим рисковете при планово секцио,предполагам,че има такива,както и при нормалното раждане.
Поздрави и ЧНГ на всички ви!  bouquet

# 1
  • Мнения: 9 441
Здравей!ЧНГ и на теб!
Аз родих планово секцио именно поради причините,които ти описваш.Казвах си по-добре да ме боли след като са извадили бебето,а не когато е още вътре.Рискаве естествено има,както за теб,така и за детето.Трябва да си сигурна обаче в доктора ,при който ще избереш да родиш.
Беше ме страх да родя нормално,защото бях чувала какви ли не легенди за него.
Не съжалявам за избара си и живот и здраве да забременея отново,пак така ще родя Peace

# 2
  • Мнения: 9 973
раждах и по 2-та начина
секциото ми беше по спешност,неподготвена!До последно ги молих да ме пратят на магарето  Joy а те тооолкова ми се смяха.

# 3
  • Мнения: 113
Краткосрочни рискове при секцио:

    * Смърт на родилката (точно така, това е първото, което се посочва)
    * Тромбоемболия – дефинира се като „блокиране на кръвоносен съд от тромб, който може да достигне по кръвоносната система до сърцето, белия дроб и мозъка и да нанесе сериозни вреди”. Ако тромбът навлезе в мозъка, тогава се получава инсулт. Ако навлезе в сърцето, тогава причинява инфаркт. Ако попадне в белия дроб, това е белодробна емболия. Нито едно от посочените не е безобидно.
    * Кървене – „Рискът от кървене, налагащо кръвопреливане нараства значително с нарастването на броя на предишните цезарови сечения.”
    * Инфекция – „най-честото усложнение след секцио” засяга 85% от жените с предишно раждане и 4-5% от жените с цял околоплоден мехур. „Инфекция на раната може да възникне при 2,5% до 16% от раждалите секцио”.
    * Инцидентни оперативни наранявания – най-често на пикочния мехур, червата или матката. Ако не се коригират навреме, могат да причинят други усложнения като сепсис (сериозна и опасна инфекция), бъбречна криза, образуване на фистула.
    * Продължителна хоспитализация – много хора гледат на престоя си в болницата като на ваканция, а аз предпочитам своята почивка безболезнена и с по-добра храна, но всеки си знае!
    * Спешна хистеректомия (оперативно отстраняване на матката) – това за съжаление се е случило на тази жена. „Хисторектомията е 13 пъти по-вероятна при цезарово сечение”.
    * Болка – тази малка дума е толкова силна. Болката лесно се пренебрегва, но когато се опитваш да се грижиш за новородено и по-голямо дете, рискът от болката е огромен. А болката при някои жени може да продължи с месеци. Трябваха ми 18 месеца, за да спре белегът ми да е странно изтръпнал и въпреки това чувствителен. Откъсът е от статията, акцентите са от мен: „Изследване на 242 първескини показва, че всички, подложени на секцио (планувано и по спешност) са се нуждаели от болкоуспокояващи средства, сравнени с 11% при родилите вагинално. Обезболяването с медикаменти може да има значителни последствия върху първоначалното изграждане на връзка между майката и новороденото, върху вероятността за успех с кърменето, както и върху дееспособността на майката след раждането; в допълнение, рискът от слеродилна депресия може значително да се покачи.”
    * Непълноценно преживяване на раждането – „по-често съобщават неудовлетворение от раждането в сравнение с родилите вагинално... по-рядък ранен контакт с новороденото... значително по-дълго време преди първия контакт с бебето... по-често отбелязват неудовлетвореност при първоначалния си контакт с бебето”.

Дългосрочни рискове при секцио:

    * Повторно приемане в болница – „... следродилно повторно приемане в болница е значително по-често при родилите с цезарово сечение”.
    * Болка – „по-често съобщават за болка през първите два месеца след раждането”. Изследване на 1500 жени, родили секцио през последните 24 месеца показват, че „болките при шевовете са били сериозен проблем през 25% от времето, а от сериозен до малък проблем 83% от времето”, а шест месеца след раждането 7% от родилите секцио съобщават за болки в областта на шевовете, сравнени с 2% от родилите вагинално жени, съобщаващи за болка в областта на перинеума.
    * Адхезия (срастване) – „... се случва често и покачва значително риска от усложнения при бъдещи раждания ... съобщава се за повишен риск от извънматочна бременност при жени с предишно секцио.”
    * Стерилитет/субфертилност – „... по-вероятно е да не могат да заченат повече от година”.

Рискове за новороденото при секцио:

    * Неонатална смърт (поставено е на първо място)
    * Респираторни затруднения – „... вероятно като резултат от това, че се пропускат механизмите, задействащи резорбирането на феталните белодробни течности при нормално вагинално раждане... три пъти по-чести при цезарово сечение по желание, отколкото при вагинално раждане.”
    * Астма – „за родените с планирано или непланирано секцио има 30% по-голяма вероятност за постъпване в болница поради астма в детса възраст, отколкото при родените вагинално”
    * Ятрогенна незрялост – това означава, че бебето не е зряло, защото секциото е извършено преди бебето да е готово да се роди. Това се случва обикновено при плануваните цезарови сечения.
    * Травма – има се предвид неволно порязване от хирурга.
    * Неуспех с кърменето.

Рискове при секцио за последващи бременности:

    * Руптура на матката – за повече статистика тук. Изследване на повече от 250,000 жени в Швейцария показва вероятност от руптура на матката за жена без предишно секцио 0.007%. Тази вероятност се покачва на 0.192% за жена с предишно раждане секцио, която е планувала следващо секцио и се качва дори повече до 0.397% за жени, които плануват опит за вагинално раждане при предишно секцио.
    * Абнормално положение на плацентата – това означава, че плацентата се прикрепя или на отвора на шийката на матката (плацента превия), което означава, че отново трябва да родите секцио или че плацентата расте през маточната стена (placenta accreata) което може да означава, че плацентата трябва да се отстрани по хирургичен път или мануално. Това води до по-голям риск от постпартален кръвоизлив. При жените с минимум едно секцио има най-малко 3 пъти по-голям риск от плацента превия, сравнено с жени без предишни оперативни раждания. Този риск значително нараства с нарастването на броя цезарови сечения, достигайки почти 45 пъти за жени с 4 или повече цезарови сечения.
    * Хистеректомия – „С нарастване на броя на цезарови сечения, нараства и риска от цезарова хистеректомия.”

# 4
  • Мнения: 1 796
Авторката ще се откаже като прочете това!Не казвам че няма рискове,но не е нужно да се обяснява чак толкова украсено,аз като го прочетох, макар че родих секцио и всичко беше ок,направо страх ме хвана...

# 5
  • Мнения: 2 521
maktub,направо ме стресна с тия рискове ooooh!
Добре,че не съм го прочела това преди двете раждания със секцио Mr. Green Laughing

# 6
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Мда, звучи доста стресиращо.В тоя ред на мисли - дали има такава информация и при нормално раждане, че ми е интересно  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 1 262
Рисковете и при двата вида родоразрешение са еднакви като варианти, но различни като статистическа вероятност.
Има и един риск, който много не се уважава в този форум и по принцип - риска от тежка психологическата травма на майката от кофти раждане или принудителен начин на раждане (което е валидно и за вагинално, и за оперативно раждане).

# 8
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Рисковете и при двата вида родоразширение са еднакви като варианти, но различни като статистическа вероятност.
Не е ли родоразрешение? Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 1 262
Рисковете и при двата вида родоразширение са еднакви като варианти, но различни като статистическа вероятност.
Не е ли родоразрешение? Rolling Eyes

Да, коригирах се, благодаря ти  Peace Малко съм снощна  Mr. Green ЧНГ   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 344
Горката аз,дето ми предстои второ секцио тия дни...ако оживея ще ви пиша... Tired

# 11
  • Мнения: 1 796
Няма къде да отидеш ще оживееш.Точно за това не харесвам подобно стряскане на бъдещите мами.И мен така ме бяха наплашили с тва секцио,че когато док ми каза,че се налага секцио по спешност бях убедена че ще пукна.Яд ме е че тогава никой не се сети да ми каже,че наистина няма нищо страшно.

# 12
  • Мнения: 400


По темата-риск при раждане винаги има,независимо от това дали е вагинално,или секцио.
И макар,че съм раждала 2 пъти секцио,се учудвам на избора на младите майки да изберат този начин,без да са опитали естествено раждане.

Последна редакция: нд, 03 яну 2010, 10:34 от uanda

# 13
  • София
  • Мнения: 504
Сестра ми роди секцио по медицински причини. Всичко мина като по учебник, но около час след раждането получи страшен кръвоизлив и за малко да умре. Добре, че роди в частна клиника и целият персонал само нея гледаше, а и зет ми в този момент е бил при нея.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 242
Определено при секциото рисковете и за майката и за детето са по-малко - доколкото е възможно, процесът е контролируем, предвидим и по-бърз. Особено за бебето, което не полага усилия да излезе само, а бива изваждано за минути. Не съм чувала за бебета, увредени при секцио (сигурно има), но пък за такива при нормално раждане, всеки се е наслушал (но пък и това е силно преекспонирано). Обаче болките след операцията, която не е никак лека, както и значително по-дългия период на възстаноовяване за майката са сигурни, срастванията, които могат да попречат на последващо забременяване - много вероятни. Докато при едно нормално раждане болката може да е съвсем малко, а възстановяването - за няколко дни. Чувала съм и теории (признавам, не са ми ясни), че при естественото раждане, самият процес подготвя детето за по-бързо адаптиране към новата среда, докато бързото му и внезапно изваждане при секцио е шоково за него. И двете ми раждания са със секцио. Второто по презумция, т.к. беше ин витро. факт е, че повечето заченали така раждат със секцио, т.к. рисковете са по-малко, но пък отново подчертавам едно нормално раждане е много по-малко стересиращо от здравословна гледна точка и за майката и за бебето, както е и с всеки естествен процес. За мен най-добро си остава нормалното раждане, но когато майката е в добра физическа форма и не изпитва панически страх.

Общи условия

Активация на акаунт