Здравословно хранене за децата - 3

  • 101 783
  • 1 446
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 9 052
аz не zнам колко е правилна нашата диета, но ние сме така
сутринта в къщи чаша мляко към 7
в градината zакуска 8и30 до 9
в градината обяд
в градината следобедна zакуска мюсли или плодова салата към 15 и 30
в къщи сме в 17 и се яде плодове докато приготвям вечерята (нар, пъпеш, ананас, грейпфрут, манго, диня, круша ... теzи основно се предпочитат )
ксм 18 и 30 се вечеря  и край с храната zа деня  Hug

Последна редакция: вт, 23 фев 2010, 15:38 от jabata_dil

# 376
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
jabata_dil   - вие сте с добра следобедна закуска в градината , в повечето знам ,че дават, вафли ,кроасани  и ей такива глупости  Tired

# 377
  • Мнения: 2 132


Да ви питам опитвали ли сте да желирате с пектин? И как става, колко време му трябва? Жени не успя с агара, дали с пектина ще стане?

Аз не му спазих инструкциите както трябва. То тогава нямах такива де Simple Smile Иначе пак ще го пробвам, а и съм взела един Вегегел на др. Йоткер от Анлглия.

# 378
  • Мнения: 129
Деси, смесвам плодове, например ябълка, банан и накисната сушена слива. Днес сутринта яде малко - около 1/3 ябълка, с парче банан и 1/2 слива. За интервала трудно може да се прецени, защото той суче за заспиване, което преди обяд е около 2-2.5 часа, след като е станал сутринта. Така между плодовете и сукането да има интервал от максимум 1 час.

Аз лично ям плодове на закуска и мога спокойно да изкарам до обяд без друго.

За солта - давам сол по малко, а останалите в семекството ядем в нормални количества. От няколко месеца сме само на хималайска сол.

# 379
  • Мнения: 1 048
Сол в която е добавян йод не трябва да се консумира. Прибавят една изключително вредна форма на йод, която е евтина за производителя.


Значи йодираната морска сол, евтината, която има масово навсякъде, не е за препоръчване. Confused

И аз това се питам?Тя с добавен йод ли е или не?Как можем да разберем?В
Вие каква сол ползвате?

Тези,които кърмите давате ли на децата си целенасочено млечни?

# 380
  • Мнения: 5 713
Норчи, за кремовете: най-различни; основата им обикновено е банан, авокадо, ядки или ядково мляко; с чиа, брашно от рожкови, слагам понякога и малко сурово какао, годжи бери или друг сушен плод, коноп и т.н.

Сусамовия тахан можеш да го ползваш за някакъв пастет/хумос: с нахут- варен или покълнал; броколи; тиквичка; или сос- чесън, лимон, магданоз. В сладък вариант със смлени орехи и сушен плод.

Овесените ядки омекват за минути. Изчаквам следобед 10-15мин и са готови. Отдавна спрях да ги кисна от вечерта и да ги варя след това.  Laughing Маги като беше 1-2 годишна така правех.

За плодовете ще напиша какви са препоръките за смесването им, аз не ги спазвам всеки път: банан се яде винаги отделно; сушените плодове също; диня и пъпеш може заедно, но не се смесват с други плодове; разделят се на 3 групи: сладки /грозде/, кисели /цитруси, ананас, нар, ягода, киви/ и полукисели /ябълка, череша, кайсия, манго, папая, нектарина, праскова, круша/; полукиселите се комбинират със сладки и с кисели, но сладки с кисели не може. Като писах, че не ги спазвам тези правила имам предвид, че понякога позлвам банана за кремове или го давам с мандарина. Маги най-често това си носи в училище сутрин за закуска- банан и 2 мандарини. Става в 7.30ч и не яде у нас, плодовете ги хапва в 9ч и след това обядва в 12ч. Засега не е искала да увелича количеството на лодовете или да и давам друго нещо. Веднъж и бях сложила за пробата плодове и мюсли. Беше изяла само плодовете. Вкъщи общо взето е същата работа. Рядко се случва да поиска нещо между закуската и обяда. А ако поиска, ще е шепа бадеми или ядково мляко. А какво ядат като видове плод? Добра купичка грозде; киви, мандарини, портокал колкото искат; ябълки по няколко или ябълка с папая, манго. Ясен яде най-вече боровинки неограничено количество и след час банан или ябълка; яде и другите предложени от мен плодове, но на банан, грозде, боровинки е голям фен. При него е все още малко неопределено положението, на моменти е. А и си посуква по малко и на често. Така че не мога да кажа какви интервали прави. Също така им предлагам зелен нектар за закуска, на Маги през почивните дни. Или сок /плод+зелено/, но това по-скоро, защото вижда мен или баща и да пием.

Норчи, млечни не давам.

# 381
  • Мнения: 483
Не съм чела цялата тема  Embarassed, може да сте обсъждали БАДЕМОВОТО МЛЯКО.
Аз давам на децата да пият много бадемово мляко, понякога от лешници и други ядки.

Бадемовото мляко е много богато на калции. Има повече калции от кравето мляко.
Протеин, ОМЕГА мазнини, манган, селен, витамин Е, магнезии, фосфор, цинк...

Елементарно е да се направи и си заслужава.

Ще ви трябва една чаена чаша СУРОВИ бадеми и 3 (може дори 4) чаши вода.
Количеството може да го увеличите или намалите.
Трябва да запазите пропорцията.
На това количество сложете 5 фурми (сурови), не забравяйте да махнете костилките Mr. Green
Или лъжичка две суров мед.
Може щипка морска/хималайска сол, но май по-добре да се избегне, въпреки че така е по-вкусно Crazy

Та така, процедурата:
Накисвате за поне 12 часа бадемите. Те ще удвоят обема си така че им сложете повече вода.
Сложете ги привечер на единият ден и на другата сутрин са готови.
На сутринта ги изплакнете хубаво.
Сложете ги в блендера/роботът с водата, фурмите (мед), солта (по желание).
Ако не побира такова количество блендерът ви, направете го на две половинки.
Пуснете блендера, и пасирайте докато се получи гладко мляко.

Тук ще ви е нужен тензух.
Първо прецедете млякото през един слой за да съберете най-грубото.
След това прецеденото мляко го прецедете още веднъж като сгънете тензухът на 4.
След тази стъпка млякото става абсолютно гладко.

Понякога слагам цял кокосов орех (водата и месото) и става БОЖЕСТВЕНО бадемово-кокосово мляко.

Остатъкът от бадемите оставете да се поизсуши и прибавете към хлябове/ сладки/закуски.

Моите деца ме чакат с чашите в ръка и на  секундата изпиват поне половината.
 

# 382
  • Мнения: 483
Ето едно видео:
http://www.youtube.com/watch?v=vhlwtHA6MSg

Разликата е само в момента в който мацката прибавя фурмите. И че не го прецежда втори път.
Но както се вижда е изключително бързо и лесно.
И МНОГО  вкусно Blush

# 383
  • Мнения: 5 713
Люлякови нощи, суровоядци ли сте?

На бадема му е достатъчен и 6 часа накисване. И ако се обели, ще е още по-нежно млякото.

# 384
  • Мнения: 483
Люлякови нощи, суровоядци ли сте?

На бадема му е достатъчен и 6 часа накисване. И ако се обели, ще е още по-нежно млякото.

Вери, не сме суровоядци.
На бадемите им стигат 6, но да покълнат добре мисля 12 е по-добре. Поне моето проучване така казва.
Не ги беля защото предпочитам да използвам всичко възможно полезно в млякото.
Двойното прецеждане го прави тотално гладко.
Препоръчвам сурови ядки, защото печенето прецаква толкова полезните мазнини и витамини, ама вие туй си го знаете Hug

# 385
  • Мнения: 483
jabata_dil   - вие сте с добра следобедна закуска в градината , в повечето знам ,че дават, вафли ,кроасани  и ей такива глупости  Tired

Това е ужасно, ходи ги храни здравословно после Thinking

# 386
  • Мнения: 5 713
На 12 часа почва вече да им шупва водата. Поне при нас е така. Кълнче се показва около 2-я час. Ако го накисна, предпочитам да го обеля заради цианидите в него.

# 387
  • Мнения: 1 849
И аз ги беля бадемите, орехите и лешниците - не.

Вери, а сушените плодове накисваш ли ги? Четох, че било добре поне за малко да се накиснат и хубаво отмият, че им пада част от мърсотията от складовете и евентуално напръсканите препарати против  мухъл и за консервиране-дезинфекция, от типа на сулфити - Е220 и нагоре.

# 388
  • Мнения: 483
Писах, писах и загубих всичко  Tired Tired

Накисването на бадемите за 12 часа е необходимо поради следните причини:
-бадемите покълнват, което многократно увеличава полезните им качества.
-разрушават се инхибиторите на ензими, което е важно за да можем да усвоим техните полезни вещества и ензими.
-най-добре се постига, чрез 10-12 часово киснене, няма как да стане добре с 6 само.
Дори се прави втори цикъл...ама няма кой да чака.

Пробвай, за по-дълго да ги накиснеш, ще видиш разлика Peace

Беленето не е добра идея, в кората на бадемите има над 20 флаваноида (антиоксиданти), комбинирани с вит Е-то удвояват силата си.
Цианиди има в "горчивият бадем" (и изключително малко в сладкият) набеден за отровен, той всъщност съдържа вит Б17 (както и ядките на кайсиите и черешите и семките на ябълката), който хората твърдят, че лекуват рак.
Така или иначе формата в която е цианидът  а и количеството, не е опасно за консумация.
Има хора които нарочно консумират ядки и семена с високо съдържание на Вит Б17.

Мисля, че информацията е манипулирана с цел хората да консумират все по-малко полезни витамини.
Просото също съдържа вит Б17.

# 389
  • Мнения: 5 713
Пробвай, за по-дълго да ги накиснеш, ще видиш разлика Peace
Пробвала съм. Simple Smile Говоря и пиша единствено от опит.

M_Nik, сушените плодове ги кисна по-дълго само, ако ще правим някаква торта или подобно; нещо, което сме го планували предварително. За следобедна закуска и ако имам време, ги накисвам за 10-15мин. А ако нямам, само ги изплаквам.

Общи условия

Активация на акаунт