За здравното осигуряване

  • 44 715
  • 575
  •   1
Отговори
  • Мнения: 917
От 1 януари 2010 г. здравноосигурителният статус за хората, които сами внасят здравноосигурителни вноски, се увеличава на 36 месеца, докато досега този период беше 12 месеца.

Това означава, че те ще имат здравноосигурителни права, ако са платили поне 33 от дължимите 36 вноски за последните три години.

Според изчисленията на експерти от НАП към 1 декември 2009 г. 380 хил. души имат повече от три неплатени вноски за последните 36 месеца.

От тази година самоосигуряващите се трябва задължително да подадат нова декларация по образец "7". Тя трябва да се подаде до края на месеца, последващ месеца, в който е възникнало задължението хората сами да плащат здравноосигурителните си вноски.

Глобата за неподаване на декларация по образец "7" е от 500 лв. до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 лв. до 3000 лв.

От тук

Тоест, ако през 2007, имам 5 неплатени вноски, в момента не съм здравно осигурена. Така ли е?

# 1
  • Мнения: 111

Тоест, ако през 2007, имам 5 неплатени вноски, в момента не съм здравно осигурена. Така ли е?

Аз доколкото разбирам, за да си здравно осигурен трябва през последните три години да си си плащал всичко. Така че ако имаш неплатени вноски за 2007-ма ще си здравно не осигурена, както и сигурно 80% от българският народ. Вече тотално ми омръзна от тая НЗОК. Ако това е начина да се справяме с кризата, като бъркаме в джоба на самоосигуряващите се, евала, нямам думи.
Използвам темата да задам въпрос, който зададох и в здравният подфорум:
Интересува ме някой знае ли какви са вноските за доброволно здравно осигуряване към Токуда и заслужава ли си да плащам и там?

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 18:53 от nevermind

# 2
  • Мнения: 2 019
записвам се да следя

# 3
  • Мнения: 662

Тоест, ако през 2007, имам 5 неплатени вноски, в момента не съм здравно осигурена. Така ли е?

Аз доколкото разбирам, за да си здравно осигурен трябва през последните три години да си си плащал всичко. Така че ако имаш неплатени вноски за 2007-ма ще си здравно не осигурена, както и сигурно 80% от българският народ. Вече тотално ми омръзна от тая НЗОК. Ако това е начина да се справяме с кризата, като бъркаме в джоба на самоосигуряващите се, евала, нямам думи.
Използвам темата да задам въпрос, който зададох и в здравният подфорум:
Интересува ме някой знае ли какви са вноските за доброволно здравно осигуряване към Токуда и заслужава ли си да плащам и там?

Nevermind, не става дума за 80% от хората, защото това ще важи само за тези, които се самоосигуряват.А не за всички осигурени.

# 4
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Точно така трябва.
Браво за това на правителството.
Не може аз да плащам от 1999 г., т.е 10 г., а някой дявол да си плати само 1 година и половина.

Какви самоосигуряващи се, какви пет лева. За всички важи.

Контролът по разходването на тези средства трябва да е завишен и да се знаят къде отиват парите и за какво.
А иначе всеки трябва да си плаща. Не може един да плащат за сметка на други.

П.С. Дано сега и социалните плащания ги оправяти да стане по-справедливо, за тези, които винаги са били стриктни.

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 19:26 от Гери

# 5
  • Мнения: 917
Безработните трябва ли да подават декларация по образец "7" ?

# 6
  • Мнения: 672
Безработните трябва ли да подават декларация по образец "7" ?

Ако не получават обезщетения като безработни, а си внасят сами здравното, трябва да подадат.
http://www.odit.info/?s=6&i=189899&f=3 Ето тук тепърва ще се нищи темата, че доста неща не са ясни.

Гери, абсолютно съм съгласна с теб, ако искат не за 3, а за 10 години назад да гледат, но! Като самоосигуряващо се лице, ако реша да не си плащам здравните, а да си плащам лечението, когато се наложи, не искам да ме глобяват 1000 лв. Искам право на избор!

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 20:30 от _Nat_

# 7
  • Мнения: 158
Точно така трябва.
Браво за това на правителството.
Не може аз да плащам от 1999 г., т.е 10 г., а някой дявол да си плати само 1 година и половина.

Какви самоосигуряващи се, какви пет лева. За всички важи.

Контролът по разходването на тези средства трябва да е завишен и да се знаят къде отиват парите и за какво.
А иначе всеки трябва да си плаща. Не може един да плащат за сметка на други.

П.С. Дано сега и социалните плащания ги оправяти да стане по-справедливо, за тези, които винаги са били стриктни.

През това време в което ти си си плащала, ти си ползвала услугите им почти " безплатно" а такива като мен които не са, просто на ги ползвали....Просто това е начин, да измъкнат още някой лев за скъпите си коли, какво получаваме с/у тези осигуровки!?
И един въпрос, аз имам и от миналата година няколко месеца да си платя, трябва ли да ги платя на новата цена, знаете ли!? Благодаря!

# 8
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
През това време в което ти си си плащала, ти си ползвала услугите им почти " безплатно" а такива като мен които не са, просто на ги ползвали....Просто това е начин, да измъкнат още някой лев за скъпите си коли, какво получаваме с/у тези осигуровки!?
И един въпрос, аз имам и от миналата година няколко месеца да си платя, трябва ли да ги платя на новата цена, знаете ли!? Благодаря!
Системата на здравно осигуряване е социална.
Т.е. всички плащат, а потребяват само тези които имат нужда.
В този ред на мисли, ако ти започнеш да плащаш сега и да потребяваш ще вземеш от някого, който си е плащал съвестно и преди.
Защото само един преглед струва 20 -30 лв. Я сметни като самоосигуряваща се колко прегледа ще покриеш за 1 месец. А ако ходиш 2 пъти на преглед, ами ако ти се наложи и 3 пъти в месеца?
А ако, недай си Боже, се ползва клининична пъка, средната ценаза която е 400 лв., тогава кой от баламите ще заплати за това.

# 9
  • Мнения: 125
Да така трябва.

# 10
  • Мнения: 47 986
За осигуровките съм ОК, но декларация 7 ми се струва че тепърва ще създаде мноого проблеми....колко ли хорица ще изгорят с по 1000 лева
Имам здравно точно в Токуда, според мен си заслужава, от както го имам се преглеждам , имам и болнично лечение, без направления и без да вися при личен лекар, доволна съм и си заслужава парите, има различни пакети  за различен обем услуги и могат да с еползват както в Токуда, така и в ред други болници в цялата страна

# 11
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
декларация 7 ми се струва че тепърва ще създаде мноого проблеми....колко ли хорица ще изгорят с по 1000 лева

Затова си права.
Как пък не успяха да го напишат ясно, защо не сложат допълнителни указания или просто да отворят гореща линия.
Малко поне да помогнат на хората без да ги озлобяват.

# 12
  • Мнения: 9 990
Съкратени миналата година и намерили нова работа едва след повече от 3 месеца какво ги правим?Те подават ли декларация.В какъв срок?

# 13
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Съкратени миналата година и намерили нова работа едва след повече от 3 месеца какво ги правим?Те подават ли декларация.В какъв срок?
Ако са били на борсата не би следвало да подават.

# 14
  • Мнения: 9 990
а ако не са-трябва, ок, в какъв срок?човекът е зад граница, друг може ли да му я подаде?Става въпрос за месец отгоре.И то за човек, който е плащал винаги, а Не е ползвал услугите...Никога... TiredЧовек, който е Здрав...за сега, излиза, че е плащал, но утре, ако му се наложи-нъцки, че и глоба... TiredИзвинете, но аз съм работила и осигурявана била винаги и не съм в час-мога ли някъде да проверя за въпросния човек-има ли драма при неговия казус или не...дължи ли нещо или не, че да задвижа нещата...

Общи условия

Активация на акаунт