В помощ на кандидат-осиновителя

  • 281 225
  • 1 504
  •   1
Отговори
# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 270
Имам едно основно и няколко по-дребни питания  Wink. Днес ми се обадиха и ми казаха, че делото ми е насрочено за 01.07, адвокатът ми каза, че трябва да се изчака 15 - дневен срок след делото преди да си взема детенцето. Тук вече идват въпросчетата ми - коя е датата на която мога да си взема детето - 15,16 или 17.07. Вторият въпрос - ако евентуално отговорът е 17, а той съответно е събота - изписват ли децата в почивните дни, т.е. събота и неделя. И трети въпрос - ако отговорът на първият въпрос е евентуално 16 има ли някакъв начин тази дата да се изтегли с един ден по-напред и да си го взема на 15. Въпросът е, че на 17.07 се жени сестра ми и по някакъв начин трябва да комбинирам евентуално двете събития, като не забравяме че пътят м/у Пловдив и Добрич е 400+ км и пътуването трае около 6 часа, а напълно отхвърлям като вариант да оставя детето и ден повече в дома. Благодаря предварително за отговорите.

# 151
  • София
  • Мнения: 9 519
Много зависи от съдията - ако произнесе решението на делото, 14-дневния срок тече от тогава - значи смяташ, май в петък ще можеш да го вземеш, но пак зависи от съдията - за да го вземеш, трябва да е готово и подписано решението. Дано съм права, по-добре е някой юрист да се включи.
Все пак моя съвет е - не си правете сметките предварително - на нашето дело съдията помня, че каза че можем да го вземе на една дата, но като отидохме да си вземем решението, се оказа, че било следващия ден - що сълзи изревах този ден, а и къщата бяхме окрасили.... така че не се настройвай, не си прави планове - вижда му се края  Peace

# 152
  • Мнения: 12 060
Ако всичко е наред с делото и не се отложи/ това е съвсем теоретична възможност, която споменавам, очевидно във вашия случай-няма да се отложи/ ще успееш да си вземеш детето на 16.VІІ.Разбира се, ако няма вътрешни правила в дома, в кой точно ден се изписват деца.Защото аз взех моето не след влизане на решението в сила, а ден след това- когато беше денят за свиждане.
На 15 вечерта в края на работния ден изтича срокът за обжалване.На 16 сутринта би трябвало да имаш решение и да вземеш детето.Дано не съм слънчасала и не греша с аритметиката, с правото не греша Simple Smile

# 153
  • Мнения: 847
ми със сватбата как ще стане съчетанието?! то ще му е първи ден на бебешора и ще го опънете на слънце и навалица?! аз съм се женила в Пловдив по това време и знам, че не е за хора, камо ли за бебе ... в дома до понеделник нищо няма да му стане, изкарайте си сватбата, пък си го вземи. ще й изместиш и на сестра ти акцента от празника, това си е нейният специален ден!

# 154
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Самира, радвам се за теб! Hug На 16.07. ще можеш да си вземеш детенцето, но със сватбата...не мога да дам съвет. Само си мисля, че шокът за дребчо и без това е огромен ще стане още повече ако го направиш сватбарин още с идването му във вашия дом. Rolling Eyes Аз бих пропуснала по-голямата част от сватбата, но пък нямам сестра... Thinking Май Вела е права...Успех!  bouquet

# 155
  • София
  • Мнения: 117
Самира, и аз си правих едни сметки и разчети на времето, пък се оказах с провалени планове. Нашето дело беше в Окр.съд Монтана, гледа се на 11.02.2010г, а решението влезе в сила на 09.03.2010г. Ето какво пише в съд.решение: Решението може да се обжалва пред Соф.апелативен съд в 14-дневен срок, който тече от днес /11.02/ за осиновяващата и прокурора; от деня на съобщаването на майката на осиновеното дете. Т.е аз смятах, че на 24.02. ще можем да си вземем детето, а се оказа, че на тази дата пускат писмо до БМ и започват да текат нови 14 дни, които изтичат на 09.03. 14-те дни ги смятаха като за 1-ви ден се приема денят на съд.заседание. Тогава бях в шок, че БМ може да обжалва /детето имаше деклариран отказ още при раждането си/ а социалните ме убеждаваха, че нямала право и тази процедура е едва ли не бутафория. Самото съд.решение изобщо не ми го дадоха, независимо, че съм страна по делото, наложи се да злоупотребя с некомпетентността на служителка в нашата община... И като видях, че БМ е могла да обжалва, си дадох сметка какъв късмет сме имали! Очаквах, че в заключението ще пише примерно"решението влиза в сила от...", но не, под подписа на Председател има мокър печат: Гр.дело №/дата, влязло в законна сила на 09.03.2010г . Дори щяха да ни забавят с още един ден за да подготвят документите за отписване от дома, но аз такъв вой нададох, ми точно на 09.03. дъщеря ми правеше годинка - как да не си я вземем вкъщи!?
Така че, ако съдя по нашия опит, би трябвало на 14.07. да влезе в сила с.решение, стига да не уведомяват БМ /това ще го разбереш в деня на заседанието/ Питай как броят 14-те дни, от 1-ви вкл. ли или от деня следващ този на заседанието. В почивни дни не изписват децата. А пък за сватбата - аз не бих товарила детенце с подобни преживявания, просто се постави на мястото на малката душичка, достатъчно шокова за него е промяната, дай му време да се адаптира в домашна обстановка... хубавите моменти тепърва ви предстоят  Simple Smile

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 270
Сватбата като сватба ми е най-малкият проблем - аз ще се водя по детето и как то ги приема нещата. Може би ще отида само на подписването и после ще се приберем. Това е най-лесната част, но все пак искам да съм си тук. Повече ме занимава частта с 14-те дни. Адвоката ми се кълне как най-късно на 16-ти в 12 ч съм щяла вече да съм след Варна - живот и здраве и ми каза, че от съдията зависело от кой ден ще се броят 14-те  дни, но ми каза че на 15-ия ден може да се вземе детето, а не на 14-ия. Охх ще видим каква ще стане. Само се моля да не ме замотат и мен по този начин  Praynig Ти направо силно ме притесни  Sad

# 157
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
По принцип БМ не се уведомява, когато има деклариран отказ при раждането, но има съдилища, които работят по една много странна процедура/Стара Загора пр./, където уведомяват кого ли не и чакат писмени отговори от всяка страна и сама се сещаш какво протакане настава. Това обаче не е навсякъде и някъде точно след 14 дни можеш да си вземеш детето, затова не си вкарвай излишни притеснения предварително. Зная какво ти е, но това според мен е по-скоро изключение отколкото правило. Hug

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 270
По принцип БМ не се уведомява, когато има деклариран отказ при раждането, но има съдилища, които работят по една много странна процедура/Стара Загора пр./, където уведомяват кого ли не и чакат писмени отговори от всяка страна и сама се сещаш какво протакане настава. Това обаче не е навсякъде и някъде точно след 14 дни можеш да си вземеш детето, затова не си вкарвай излишни притеснения предварително. Зная какво ти е, но това според мен е по-скоро изключение отколкото правило. Hug

Дано да си права и благодаря за успокоението  Hug

# 159
  • Мнения: 262
Самира, на 15тия ден и аз си я взех, нали се чака вкл.14дни Sad

# 160
  • Мнения: 83
Успех на всички чакащи времето да минава бързо и може би някак неусетно  макар от опит да знам че това е не възможно.
Моля за помощ,ако някой може да отговори по повод как мога да разбера или се помоля на съответната инстанция-Софийиски градски съд кога ще бъде насрочено делото ,а в нашия случай нямаме отказ от БМ.
               А за десерт  SickВТОРИЯ му рожден ден съвпада с августовските отпуски Sick или поне малко инфо за наскоро случили се .Може и на лични.Благодаря !

# 161
  • Мнения: 10
Здравейте мили дами, току що се регистрирах във форума и бих искала да се включа в дискусиите, които вървят тук. Аз вече трети месец съм в очакване да се обадят за детенце. Докато чакам обаче, реших да проверя какви са ми правата по отношение на отпуските, ако детенцето е над 2 години. /Заявила съм желание за детенце от 6 м до 2 годинки, но дори и по-големичко да е, ако се харесаме, ще си го взема/. Та, учудването ми беше доста голямо, когато разбрах, че ако малчугана е навършил вече 2 години се полагат 6 месеца неплатен отпуск и ...толкова. Честно казано доста се издразних, защото след като дойде детенцето в къщи нали тепърва ще започне работата с него-да разговаряме, да се учим на разни неща, да се запишем при лекар и т.н. все неща, които ще изискват присъствието и вниманието ми. През това време обаче, аз няма да получавам никакви доходи от никъде, освен евентуалните "детски". Значи държавата от една страна иска да няма деца в институциите, от друга страна различни организации все казват, че никой не искал по-големите дечица и т.н, а в същото време за осиновителите на децата над 2 години, отпуск неплатен 6 месеца...ако искаш. Написах писмо до Държавната агенция за закрила на детето и съответно ми отговориха, че майката-осиновителка има същите права и задължения като рожден родител, т.е. в зависимост от възрастта на детето и условията за ползване на съответния вид отпуск, вкл. и правото на неплатен отпуск по чл. 160 и на платен годишен отпуск по чл. 155 от КТ. Т.е.-нищо ново под слънцето. Моля ви, ако някой, някога се е занимавал с този въпрос би ли могъл да ми напише какъв е бил резултата. Моята идея е да се инициира някаква поправка в съответната нормативна уредба, с която на родителя-осиновител на дете над 2 години да се полага макар и пак 6 месеца, но платен отпуск, в някакъв процент от заплатата му. С нетърпение ще очаквам вашите коментари, отговори, идеи и всичко, с което да помогнем и на нас и на тези майки и татковци осиновители, които ще дойдат и след нас. Да се подкрипяме и да си помагаме взаимно!

# 162
  • София
  • Мнения: 9 519
Здравей, аттос, добре дошла и бързо чакане ти желая   bouquet

Ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234795.0 се занимавахме с този въпрос, към края на темата се вижда, че бяха подадени писма с искане за платен отпуск за осиновителите на доста места, но ... промени няма.

# 163
  • Мнения: 10
Фоксче, благодаря за бързия отговор ще прочета всичко много внимателно. Аз няма да се откажа, поне не скоро и мисля да занимая с въпроса и народните представители от нашия регион. Тъй като работя и в сферата на медиите, разговарях с някои колеги, които са готови да подкрепят инициативата. Е, разбира се първо на регионално, а после и на национално ниво...пък "каквото сабя покаже". Но трябва да сме много и да бъдем упорити. Благодаря ти още веднъж за бързия отговор.  bouquet

# 164
  • Мнения: 1 249
Самира, и аз си правих едни сметки и разчети на времето, пък се оказах с провалени планове. ...
.
.
.
Самото съд.решение изобщо не ми го дадоха, независимо, че съм страна по делото, наложи се да злоупотребя с некомпетентността на служителка в нашата община...


През февруари директно ти подчертах, че вместо да ръсиш обиди по форумите, най-разумното би било да следиш дали и кога е уведомена БМ и от деня, следващ тази дата,  да броиш дните.


А за това, че съдът ти отказал препис от решението, въобще не ти вярвам.


Моля,
Уважавай мамите, които са в процедура, и не им губи времето и нервите с, наааай-меко казано, фантасмагории.

Общи условия

Активация на акаунт