Старчески дом?

  • 34 773
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 291
Можете ли да ми кажете какъв е реда за приемане в старчески дом.И може ли това да стане спешно?Ако жената е със склероза може ли?
И не на последно място моля да ми препоръчате хубав старчески дом.
Благодаря  bouquet

# 1
  • Мнения: 3
Не съм запозната, но един от най-хубавите домове за възрастни хора е в с.Орешак. Склерозата, обаче усложнява нещата.

# 2
  • Мнения: 37
Можете ли да ми кажете какъв е реда за приемане в старчески дом.И може ли това да стане спешно?Ако жената е със склероза може ли?
И не на последно място моля да ми препоръчате хубав старчески дом.
Благодаря  bouquet

документите се подават чрез агенциата по социално подпомагане...за държавните домове. питай социалния работник в общината

# 3
  • София
  • Мнения: 71
За държавен дом може да чакаш с години обаче..... За спешноастта забрави, още отсега ти го казвам. Ако можеш да си го позволиш, има вече доста частни домове, които обаче струват майка си и баща си. Но дори и в тях избягват да приемат хора с деменция, склероза, Алцхаймер..... Те са трудни за гледане, изискват почти постоянно наблюдение, защото правят бели, особено ако са още в движение и общо взето никой никъде не ги иска. Съчувствам ти, имаме същия проблем и досега не сме намерили решение.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 994
Процедурата за настаняване в държавен старчески дом в гр. София трае с години и в нея не присъства думата "спешност". Както е казала и Grizanka, възрастни хора със задълбочени старчески изменения не се приемат и по-скоро се насочете към частен хоспис или нещо подобно.
За жалост не мога да помогна с координати, тъй като този, от който имах наблюдения, го затвориха.

# 5
  • София
  • Мнения: 71
Частните хосписи и домове пък искат между 38 и 50 лева на ДЕН, което, като го сметнеш за месец колко излиза и падаш възнак........... Отделно от тия пари си купуваш и носиш памперси, лекарства, консумативи, каквото там трябва за болния човек. Сметката излиза дявол на магаре......... Ние, както и повечето хора, които познавам, не можем да си позволим в никакъв случай такъв разход. И като не можем, си гледаме бабичката вкъщи, полудяваме и ние с нея бавно, но сигурно, няма почивка, няма пътуване нанякъде, няма спокойствие и личен живот. Това е положението. Не е никак успокоително, но много, много хора са в същата ситуация. Човек все си мислии се надява, че не може да няма изход, обаче в крайна сметка разбира, че наистина няма и се примирява. Да не забряваме, че живеем в България, където за болни и стари хора място няма. ooooh!

Последна редакция: пн, 11 яну 2010, 14:19 от Grizanka

# 6
  • София
  • Мнения: 7 994
Мдам, за жалост България не е социално ориентирана държава. Частният хоспис не е евтина алтернатива, но понякога е единствена. Моите спомени са за по-ниски цени, около 500 лв. на месец, без консумативите. Успех пожелавам на авторката, дано да намери някакво рационално решение!

# 7
  • Мнения: 79
Уви, както са ти казали- за държавен дом е голямо чкане и проблем склерозата.
Но знам, че в София има такъв хоспис- частен.Там струва 600лв.А обгрижването на подобни болни е на много добро ниво.Ако искаш мога да попитам за подробности.

# 8
  • София
  • Мнения: 71
Уви, както са ти казали- за държавен дом е голямо чкане и проблем склерозата.
Но знам, че в София има такъв хоспис- частен.Там струва 600лв.А обгрижването на подобни болни е на много добро ниво.Ако искаш мога да попитам за подробности.
Кой е този хоспис??? Мен също много ме интересува, така че, моля те, поразпитай за подробности и сподели. Макар че обикновено цената не е твърда, а подлежи на договорки. И винаги излиза повече, отколкото са ти казали, защото все намират начин да ти измъкнат повече пари. Та за по-малко от 1000 лева изобщо не се надявам да се намери нещо. Все пак, ще ти бъда благодарна за всякаква информация. Никога не се знае откъде може да изскочи заек. Laughing

# 9
  • Мнения: 362
Уви, както са ти казали- за държавен дом е голямо чкане и проблем склерозата.
Но знам, че в София има такъв хоспис- частен.Там струва 600лв.А обгрижването на подобни болни е на много добро ниво.Ако искаш мога да попитам за подробности.
Да,и аз знам със сигурност,че има такъв PeaceНа мой роднина бабата беше там(и жената беше напълно некомуникативна).Не мога да дам обаче координати Confused

# 10
  • Мнения: 7 947
В Сф съм виждала хоспис в преките около пазара Кирков.
Но...честно казано темата ме натъжи - спешно, как, къде - прозвуча ми като искам най-скоро да се оттърва от някой възрастен - нещо, което съм абсолютно против  Tired

Иначе ето реда /и малко инфо/ http://www.econ.bg/law86434/procedures/article115302/nastanyavan … dom_za_stari_hora

В нета има достатъчно инфо за частни домове с такса 600-700лв.

# 11
  • Мнения: 121
Ето тук има инфо за предстоящото откриване на Дом за възрастни хора в с. Врачеш, което е на 50 минути път от София. Баба ми живее там и този уикенд видях сградата. В интерес на истината изглеждаше доста добре. Ако се интересуваш, мога да ти потърся контакти. Успех!

# 12
  • Мнения: 47 996
В Токуда има хоспис, но цените не вярвам да са ниски

# 13
  • Мнения: 1 581
В Сф съм виждала хоспис в преките около пазара Кирков.
Но...честно казано темата ме натъжи - спешно, как, къде - прозвуча ми като искам най-скоро да се оттърва от някой възрастен - нещо, което съм абсолютно против  Tired

Иначе ето реда /и малко инфо/ http://www.econ.bg/law86434/procedures/article115302/nastanyavan … dom_za_stari_hora

В нета има достатъчно инфо за частни домове с такса 600-700лв.

Темата е тъжна наистина, но не бързай да съдиш кой, кога, какво... Ако си гледала болен човек, особено човек със склероза, би трябвало да си наясно, че това изисква денонощна грижа без почивка, отпуска, отсъствие от дома... Това означава един член от семейството да е на пълен работен ден до болния, без заплата... Не всяко семейство може да си го позволи, но за съжаление някои семейства нямат алтернатива Sad Не е въпросът да се отървеш от болния, а да намериш приемлива алтернатива за всички, включително и другите членове на семейството, както и децата.

В този сайт http://roditeli.bg/, във Възрастни родители (линковете отляво) има детайли на домове, вкл. специализирани.

Последна редакция: пн, 11 яну 2010, 18:45 от иВарна

# 14
  • Мнения: 79
Утре ще отида да питам.Хората бяха настанили там баба си и бяха изключително доволни, а са медицински лица и хора с високи изисквания.Щом те са останали доволни, мисля, че мястото е било добро.
А иначе звучи страшно, така е, но не казвайте Жестоко.Аз лично моята майка си я гледах в къщи с помоща на медицински работник, но и с бебе на ръце.Ако нямах възможност да си позволя помощ, признавам си- може би не бих могла да се справя.Този, който не е виждал колко е жестока тази болест, той може да съди.Има моменти, когато само в такива заведения е спасението за сигурността на болния човек, а и на близките му.
Съжалявам, че трябва да преминавате през този ад  bouquet

# 15
  • Мнения: 7 947
Дядо ми - 2 години на легло, баба ми - 3 и половина на легло  Crazy
Склероза, дименция, операции, невъзможност за никакво обслужване, нито ставане.
Но в дом не сме ги дали. Това е въпрос на възпитание и виждане. Вместо да даваш 600-700лв за дом - дай ги на помощно лице вкъщи. Но...всеки знае себе си. Не съдя никого, изказвам мнението си, защото ми стана малко криво, но темата не е за или против, така че спирам и ще се опитам да помогна:
http://domslance.com/ - 499-599лв
http://hospismarinela.com/index.html - хоспис
http://iv-sezona.hit.bg/about.html - 440лв
Също така знам, че към доста манастири има старчески домове. Също така цените малко по-далеч от Сф са много по ниски.

# 16
  • видин
  • Мнения: 358
тези дни ми попадна вестник "Ретро" - имаше обява за набиране на хора в новооткрит старчески дом. подробности не мога да дам - само мернах обявата. вестника е от минала седмица, предполагам,че майка ми вече го е изхвърлила.

# 17
  • Мнения: 2 961
Много се съмнявам, че това са действителните цени! Лятото ми се наложи за един месец да намеря такъв дом - най-евтиното беше по 35 лв . на ден / под една седмица по 40 лв/.Другото  беше по 50лв. на ден. Не съм давала обаче допълнително пари за други консумативи/ памперси и др./ Така че за  тези цени, които са доста ниски, трябва да се види и какво  искат още....

# 18
  • София
  • Мнения: 7 994
Дядо ми - 2 години на легло, баба ми - 3 и половина на легло  Crazy
Склероза, дименция, операции, невъзможност за никакво обслужване, нито ставане.
Но в дом не сме ги дали. Това е въпрос на възпитание и виждане. Вместо да даваш 600-700лв за дом - дай ги на помощно лице вкъщи.

Моли се да не ти идва до главата, за да не разбираш какво означава. Възрастни хора в такова състояние изисват преди всичко адекватни и денонощни медицински грижи, които колкото и да се старае семейството, в повечето случаи не може да осигури. А ако старците са двама (двойка), тогава купонът е още по-пълен. А и ако е повече от 5-6 години, съвсем. Не бързай да съдиш чуждите действия и да ги обявяваш за въпрос на виждане и възпитание, защото не е. Хората прибягват до такива действия, когато са изчерпали всички други алтернативи и са безсилни да помогнат на близките си.

# 19
  • Мнения: 7 947
Абе какво да се моля, като това ми се случи  ooooh!
Никога, при никакви обстоятелства няма да дам болен възрастен роднина в дом! Няма аз да живея спокойно в безхаберие, когато знам, че тоя човек си отива далеч от мен! Защо ме караш да изреждам защо съм против? Сто пъти казах, че не съдя, просто не го приемам! И се опитах да дам полезно инфо, което явно не ви интересува, защото сте гузни и се оправдавате само, ОК - няма да помествам повече, нито ще пиша  Whistling

# 20
  • София
  • Мнения: 7 994
Не съм гузна, защото съм минала по моя път и съм решила въпроса по един или друг начин. Това, на което обърнах внимание, е да уважаваш чуждите решения. Това, че ти "никога, при никакви обстоятелства" няма да дадеш болен възрастен в дом, не означава, че друг не е принуден от обстоятелствата да го направи.
Както и да е, спирам и аз да спамя по темата.

# 21
  • Мнения: 2 029
Момичета, не се карайте!
Тук става въпрос за най- доброто решение за всички!
Не всеки може да си позволи да плаща много пари, не само за дом, но и за помощ у дома!
Ужаса, стреса и взимането на решението не го пожелавам дори и на врага си!
Ако имаше начин бих предпочела близките ми да бъдат обгрижвани в дом, защото никога не си простих, че е можело да бъде и по- добре!
Дори съм решила като усетя, че моя момент е дошъл, лично да си запазя ред в такъв- ако съм с акъла си!
Аз съм се грижила за 3 човека на легло, работила съм в частна фирма и сама съм гледала и издържала финансово и тинейджърче!
Има много самотни хора и ако някой се съгласи може да помогне в такъв случай- като изход от ситуацията.
Срещу храна, подслон, мин. заплащане или според договорка.
Да попаднеш на такъв човек е като да удариш 6/49, ама...
Каквото и да решите в такъв момент, то е най- доброто!

# 22
  • Мнения: 79
За сега разбрах, че хосписа е в Лозенец, някаква малка и много хубава къща.Цената е била 600лв.Утре сутринта ще ми донесат визитка, така че ако искаш, можеш да се обадиш за справка.
Хубаво е да няма повече спорове по темата- тежка е. Аз лично направих своя избор, но има ситуации, в които просто само това е решението.Болно ми е да се връщам към тези моменти, но само ще кажа,че е имало толкова стресови ситуации, пълни с толкова много болка...преди да се обездвижи имаше моменти, в които беше опасно за живота на детето, и за нея също...Боже...
И ако си сам, например, или с бебе, тогава ще се наложи да вземеш такова решение.Едно е медицинско лице да идва и да помага, но при мен жената си заживя в къщи...иначе как щеше да е...

# 23
  • София
  • Мнения: 71
За сега разбрах, че хосписа е в Лозенец, някаква малка и много хубава къща.Цената е била 600лв.Утре сутринта ще ми донесат визитка, така че ако искаш, можеш да се обадиш за справка.
Аз също ще съм благодарна за информация, пък и живея в Лозенец. Досега не бях чувала обаче, че някъде в квартала има хоспис. Може би е новооткрит? newsm78 600 лева също не са никак малко пари, но все пак може да се попита и провери.
nachi   bouquet

# 24
  • Мнения: 7 947
хоспис Дар
Телефон: (02) 9385130; 8985130
Електронна поща: hospis_dar@bg.com
Мобилен телефон: /0888242363
хоспис Милосърдие http://www.hospice-miloserdie.hit.bg/resource.html

# 25
  • София
  • Мнения: 71
хоспис Дар
Телефон: (02) 9385130; 8985130
Електронна поща: hospis_dar@bg.com
Мобилен телефон: /0888242363
Изпратих запитване до този хоспис, като описах в какво състояние е нашата баба и ето какво ми отговориха:

Здравейте!
Месечната такса за такива пациенти е 850 лв. В цената е включено
лекарско наблюдение, 24 часово обслужване, рехабилитация и храна. Не
влизат медикаменти и консумативи, които на определен период от време
или се възстановяват или се заплащат допълнително, въпрос на
договаряне. Жената може да бъде настанена не по рано от 15.01.2010 г.
Управител: Ася Шопова

Такъв отговор съм получавала и от други хосписи, с малки вариации в цената, но общо взето не пада под 1000 лева месечно, като се прибавят разходите за памперси, консумативи и прочие неща, като лекарства например. Абсолютно непосилен разход за мен......... ooooh!
Все пак благодаря на viliko!  bouquet

# 26
  • Мнения: 7 947
Слушах за програмата снощи за соц.помощник/асистент или нещо такова - че роднини имат право да кандидатстват.
Дали няма да помогне на някого от вас...

ето тук има в софия http://maps.google.com/maps?hl=bg&source=hp&um=1&ie= … p;ved=0CCEQtQMwAA

и тук още http://www.---спам-спам-спам---/content/%D1%85%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F - оф линка не излиза, но е от хапчето.ком

Последна редакция: чт, 14 яну 2010, 14:17 от viliko

# 27
  • София
  • Мнения: 71
Доколкото разбрах (не твърдя, че е точно така), за асистент могат да кандидатстват безработни хора. Ние все още, слава Богу, си имаме работа. Но тази информация би могла наистина да помогне на някого.  bouquet

# 28
  • Мнения: 79
Извинете за забавянето- аз и корема ми бяхме в наложителна почивка.
Ако все още ви интересува утре сутрин ще попитам.

# 29
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 792
За свекърът ми използвахме този дом:  http://www.buonavita-bg.com/index.html
Предлагат наистина страхотни условия, рехабилитатори. Проблема при нас е , че той се самоизписа и трябваше да го приберем. От там насетне започна ада- плащахме на гледачки и на кого ли не. А те дори не го поглеждаха, а това че обраха всичко ще го оставя без коментар. Единственно се молихме да не му направят на него нещо.

# 30
  • Мнения: 1 291
титина пиши цената каква е, и бързо ли стана записването?Какво се изискава.Защо не му хареса?

# 31
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 792
Миналия януари цената беше 1000 лв. Имат си точно определени часове за посещение, непрекъснато медецински работник, непрекъсната телефонна връзка ( това беяе много важно за нас и него, да не си мисли че сме го изоставили). По негови думи ги хранят добре ( а той беше с доста претенции за храната).
 Бяха постигнали забележителни резултати, от човек които не можеше да се движи, за месец слизаше сам по стълбите. Имат стаи за по 1 и 3-ма. Той си избра с 3-ма , за да не му е скучно (после искаше да вземем и другите в къщи).

Не беше съгласен с режима. Имат си денем  занимания и никого не оставят да си лежи по стаите, имат си дни за къпане, и др от този вид. За един възрастен мъж на 88 години, смяната на режима се оказа непосилна задача. Спря да се храни и се наложи да го приберем.

Най-добре се обади там, те ще ти кават точно какво се изисква. Мисля, че имаха и тур, да се разгледа дома.

# 32
  • София
  • Мнения: 71
Извинете за забавянето- аз и корема ми бяхме в наложителна почивка.
Ако все още ви интересува утре сутрин ще попитам.
Интересува ни.  bouquet

# 33
  • Мнения: 1 291
само да ви кажа какъв беше изхода за нас.НАмерихме една жена-безработна.Гледала е стара жена преди това.Даваме й 20 лв за цял ден.Гледа и баба и дядо.Прави всичко-чисти готви пере.Те са си в къщи и са си двамата.Понякога не идва всеки ден , а през ден.

# 34
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 792
Дано не се отметне тази жена. И при нас беше така - 300 лв само да отива сутрин да го види какво прави и да му приготви ядене. евентуално да излезе на разходка с него. След 3-я месец започнаха проблемите. Няма да спестя и това, че изнесе каквото сме имали в къщи, цялото и семейство стоеше на топло там, а и за да има за него храна изхранвахме още 4 човека.

Общи условия

Активация на акаунт