Захранване на бебето с твърди храни (с таблица за принтиране)

  • 146 612
  • 155
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 532
Благодаря за таблиците!

Само да вметна, че медът Е МОЩЕН АЛЕРГЕН, заради полените. Има хора, които от мед правят невероятно силни алергични реакции.

А иначе е вярно, че до 1 годинка на бебето не трябва да се дава мед, тъй като в червата на кърмачето не се унищожават евентуално попадналите с него спори на бацилус ботулинус, причиняващ тежко протичащо хранително отравяне - ботулизъм.

В Северна Америка е доста разпространена алергията към царевица, но тъй като царевицата е безглутенова зърнена култура, царевичното брашно/нишесте се използва в доста бебешки каши/пюрета.

Преди 6-месечна възраст не трябва да се дават храни, съдържащи ГЛУТЕН - белтъчина, съдържаща се в житните растения - пшеница, овес, ечемик, просо и т.н. Причината за това е, че до тази възраст бебетата нямат напълно изграден така да се каже ензима, необходим за храносмилането на глутена. Систематичното даване на глутен преди 6 месечна възраст може да доведе до увреждане на тънкочревната лигавица и сериозни храносмилателни разстройства.

Безглутеновите зърнени култури са - ориз /чудесна първа храна за кърмачето, но доста запича/, царевица, елда, киноа /на етикета пише, че е без глутен/. Безглутенова пшеница, просо - но те вероятно са генно модифицирани, заради хората с цьолиакия.

Мощни алергени, които е добре да се знаят и да се внимава с тях при кърмене от майката кърмачка и захранване на бебето, за които е добре да се оставят за след 10 месеца - 1 годинка, а и по-късно ...

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща (коприва);
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе /за кърмачката/
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Някой може да каже - абе какви ядки на бебе ... - да, ама мога поименно да назова каши за след 5-6 месец, в които има ЯДКИ, стрити на прах.

ЗАТОВА Е МНОГО ВАЖНО ДА СЕ ЧЕТЕ СЪДЪРЖАНИЕТО НА ХРАНИТЕ!


Като общ принцип:
Да се внимава за белтъци /глутен, млечен протеин/, хистамини /банани, пресни домати, коприва, ягоди/, семки с/или власинки /ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови/ ...

Бебетата като начало се захранват с по-въглехидратни храни, с ниско съдържание на протеини - ориз, царевица, картоф, морков, тиква, ябълка .... а за възрастта за започване на захранването - всички знаем.

Глутен след 6 месец, месо и жълтък - след 8-10 месец, трудно смилаеми и алергенни - след годинка, а и по-късно.

За първа среща с глутена е по-добре да се избере безмлечна глутенова каша с по-малко други примеси /като банан, ягода или там каквото им слагат/, т.е. глутен, ама за бебе направен.

А не например пшеничен сухар, в който има и хидрогенирани мазнини - бебето се разстроило, хайде проблем с глутена, пък бебето реагира на хидрогенираната мазнина.

И хайде нека си пожелаем такива бебоци - по-дълго кърмени и то изключително; късно, бавно и хипоалергенно захранени; и станали големи и здрави хора, които с удоволствие и без проблеми могат да ядат всичко !!!

 Heart Eyes

# 61
  • Мнения: 5 713
Само да вметна, 4е просото по принцип е без глутен.
Глутеновите са: овес, ръж, е4емик, пшеница.

# 62
  • Мнения: 532
Да, да ... Party имала съм превид ръж, а не просо  ooooh!, ама като се има предвид късния  Mr. Green ранния час на писането ... моля да бъда извинена!

Щом не съм писала все пак, че е най-добре бебето да се захрани със спагети Болонез  Mr. Green, пак добре.

 Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 1 735
sneji_73 ,огън си! Hug
 Много ми е полезно инфото ,което си постнала!!!   bouquet

# 64
  • Мнения: 2 897





Като общ принцип:
Да се внимава за белтъци /глутен, млечен протеин/, хистамини /банани, пресни домати, коприва, ягоди/, семки с/или власинки /ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови/ ...






Веднъж съм му давала на бебчо пюре от банани-60g(беше на 5.5 месеца)
фатално ли е това,защото го вземам много насериозно и доста се притесних Cry

Последна редакция: нд, 18 юни 2006, 14:58 от Zorie

# 65
  • Мнения: 532
Еееех, няма нужда чак толкова да се притеснявате пък сега  Heart Eyes

Това е строг списък за деца, проявяващи някакви непоносимости или алергии.

5.5 месеца си е достатъчно голяма възраст  Laughing за банан в пюре  Party и е много вкусен и засищащ  Mr. Green

Някои продукти са доста опасни в суров вид за някои бебета - като бананите и доматите, но сготвени или в пюре не са толкова.

Всички бебета реагират различно, повечето въобще не - дай боже повече такива.

Ако бебето е захранено достатъчно късно и храните се въвеждат правилно и според възрастта /и съответната кулинарна обработка  Hug/ и ако няма наследствени обременености - всичко е ОК!

Трябва да се има предвид, че е хубаво майките да имат в главата си такава информация, но всичко е до бебето/детето.

Правилно е винаги нова храна да се дава бавно, по лъжичка 1-ви ден, 2 л. втори, 3 л. трети и така до достигане на пълната порция, която пълна порция е относително понятие /всяко дете иска различно да яде, но пък разликата обикновено е 10-20 гр./ и да се следи за реакции - обриви, колики, разстройства, слуз в акито, хреми, сополи.

Ако бебето не реагира - чудесно! След 2 седмици може да пробвате с друга храна - не с друго пюре, в което има сто неща  Mr. Green

Бебето не се захранва с нова храна ако:

1. е болно - някое от: разстройство, сополи, температура, гърло или др.;
2. избива зъбче и бебето е неспокойно;
3. дни покрай ваксина - преди и след.

Трудно смилаеми за бебето са много протеинови храни /затова и в бебешките месни пюрета месото обикновено е около 14%/, мазнините /ако пюрето е по-мазно напр., има и слънчогледово олио и рапична мазнина може много да не понесе на бебето, но има и бебета, които успешно се справят и с по-мазничките неща  Mr. Green/, а опасни са силните алергени, дадени в по-ранна възраст, но пак е относително.

Картофът и ябълката се водят за най-хипоалергенните храни, но аз съм виждала бебе със страхотен ринит от картофи /хрема и сополи непрекъснато/ и дете с наследствена обремененост към полени, което ако хапне ябълка в периода на цъфтеж на дърветата - прави отоци.

Хубаво е да има повече информация и всеки да отсява за своето дете.

Zorie, щом твоето бебче не е реагирало на банана - ПРОСТО ЧУДЕСНО, хапвайте си го с апетит и удоволствие.

И който знае много не се притеснява, защото по-малко греши!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 66
  • Мнения: 8
Здравейте, мами! Аз съм начинаеща и затова да ви попитам нормално ли е бебето да се захрани със сок от ябълка още на един месец? На 13.06. бебка навърши 1 мес. и бяхме на консултация. Джипито каза да почна да давам сок по 1 лъжичка първия ден, 2 лъж. втория и така за една седмица да стигнем 30 мл. Днес вече изпи 20 мл и засега нямаме проблеми, но като чета таблицата ми се струва, че много сме подранили. Вие как мислите?

# 67
  • Мнения: 3 760
Страхотна си Снежи!!!  Heart Eyes
Славеа77. До 4-6 навършен месец не се дава нищо освен кърма (АМ). НИЩО!!!
Влез в темата библиотека и прочети статиите за сока и захранването!

# 68
  • Мнения: 8
Извинявам се, сега видях, че темата вече е била обсъждана и след като прочетох статиите още повече се притесних. Дано не съм си създала проблеми за в бъдеще!
Мъни, благодаря!

# 69
  • Мнения: 5 713
slavea77, не се притеснявай. Не е късно да ги спреш соковете и да се водиш единствено и само по детето. Аз също бях по4нала да захранвам с тея пусти сок4ета, но ги спрях о време и си карахме до края на 5-ти месец само на АМ.

# 70
  • Мнения: 1 353
Благодаря, защото ще ми влезе в употреба smile3521

# 71
  • Мнения: 2 292
аз четох наскоро една статия за захранването в едно немско списание . естествено става въпрос за захранване след 6 месец - такава си е практиката в тук. Бяха дадени рецепри на организацията и институт за храненето на деца. Занимават се именно с това как да се предотвратят много заболявания и алергии ...
та рецептите бяха със пълномаслено прясно мляко . да . за след 6 месеца . и беше пояснено, че не трябва да се дава до годинка пълномаслено прясно ляко в ГОЛЕМИ количества, защото не можело да се преработва добре, но в малки количества , колкото за картофено пюре или каша може  Wink после обърнах внимание , че пюрето спанак на ХИП за след 4 месеца е със пълномаслено прясно мляко ...
това за царевицата и мен ме учуди - дават я от рано, защото е безгултенова

# 72
  • Мнения: 8
Вери , благодарство и на теб ! Спрях сока и вече ще знам да не се доверявам толкова на джипито! Така си и мислех, че бебето е по-умно от майка си! Laughing Laughing Laughing

# 73
  • Мнения: 1 353
 Бях забравила, че при слуз в акото не може да се захранва. Ще трябва още да почакам. Благодарение на Снежи разбрах,че ще сгреша

# 74
  • Мнения: 4 428
Ако бебето не реагира - чудесно! След 2 седмици може да пробвате с друга храна - не с друго пюре, в което има сто неща  Mr. Green

Това на мен ми е най-трудно да го спазвам. Защо няма пюрета от един зеленчук или най-много два  Crossing Arms Като изключим картофа и моркова, други "чисти" пюрета аз не съм виждала. Сега искам да й дам тиквички и трябваше аз да ги правя, за да са чисти. Като гледам положението с другите зеленчуци и същото - чушки, домат, грах, зел фасул, спанак и т.н. Няма пюрета с постепенно въвеждане на повече неща, а направо разни асортита с каквото се сетиш вътре Crossing Arms Tired Ще трябва аз да се занимавам с правенето на пюрета, докато не започнем да ядем повече неща и да се възползвам по-пълноценно от готовите Tired

Общи условия

Активация на акаунт