Нов проблем 300 куб.вода на гл.водомер .

  • 7 332
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 259
Сега ново 20.Преди седмица с 300 зора накарах инкасаторката за водата да засече главния водомер и да видим дали някой не пипа вода.
Ооооо чудо Shocked.Разлика почти 300 кубика.После разбрах ,че като ги е засякла стават изискуеми.
Като домоуправител на мен се пада честта Mr. Green да реша най вероятно как и по колко да събера парите.Споделих с някой от съседите ,но има от  тях, които са категорични ,че няма да платят и стотинка.Мислих и реших да е на човек,но за 4 години има 6 апартамента ,които се дават под наем и броят на хората в тях варира ,как да разпределя сумата.
Мислих за вариянт на водомер ,но нестава.В еднакъв размер апартамент живеят от 1 до 4 човека.
Мислих и за вариянт идеални части.
Дайте една идея как е най-правилно?
И не е ли инкасаторката за бой ,че 4 години  не се накани на засече главния за да си нямаме проблеми сега с такава голяма сума над 600 лева?

# 1
  • Мнения: 931
Мисля че по наредба се разпределят на всички абонати от въпросното жилище.Прочети и общите условия на ВиК оператора за града.Там пише и ако някой съсед не желае да плаща няма как да откаже ще му бъдат начислени на партидата

# 2
  • Мнения: 2 259
Мерси.
Ще погледна.
Ние по принцип сме т кооперациите създаващи закони.Никой не спазва съществуващите и на събрание се измислят нови правила ,но и всички ги гласуват. Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 930
Преди 10 месеца си смених жилището. Сега живея в 13 етажен блок. Няколко месеца след настаняването ми получих фактура от "Софийска вода". В нея беше отбелязано, че засеченото потребление от индивидуалните водомери е около 2000 кубика (за 3 месеца), а отчетеното по общия водомер е 3000 кубика вода. Т.е. 1000 кубика вода са откраднати от живущите в блока за 3 месеца. Тази разлика от 1000 кубика беше служебно начислена от "Софийска вода" на всички абонати, на принципа, на всеки отчетен кубик от домашните водомери, трябваше да платим по половин кубик открадната вода. То, математически така излиза. Но тези сметки бяха направени от "Софийска вода" и сумите за доплащане бяха вкарани във индивидуалните партиди. Аз и преди бях чувала, че в този блок се краде яко вода и никой не проверява, но 1000 кубика за 3 месеца, направо ме хвърли в ужас. Отидох в "Софийска вода" и поисках да се направи проверка на индивидуалните водомери и как са свързани, но оттам ми отговориха, че тях не ги интересува, защото те си искат парите по общия водомер, а вътрешните водомери и кражби си били наша вътрешна, на блока работа. Да съм се обърнела към домсъвета и т.н. Още се чудя какво да правя, но щом всички така масово крадат и на никой не му пука, ще си имам неприятности с тях.

# 4
  • Мнения: 2 259
Е да но,как дават документ?
Какво пише?
Няма ли старо и ново показание?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 329
Vali, защо като домоуправител ТИ отговаряш и за студената вода? И индивидуалните ви водомери ли не са засичани 4 години??? Тогава за какво са ви? За тези 4 години никой нищо ли не е плащал?
Само при вас ли е така?

# 6
  • Мнения: 2 259
То ние нямаме топла вода централно само студена.Всеки у тях си има водомер ,но в мазата има главен и там идва разликата.Има и друго .Аз съм страшилище  Mr. Green и всеки ме пуска да видя у тях за всеки проблем и по принцип ме преизбират по тази причина Embarassed всяка година.На никой не  му се занимава.Сега се чудя дали като се пооправи времето да си вдигна задника и да отида до ВИК и видя кой прав кой крив.Че като са ни изправни водомерите а долу има липси кво ни интересува.Може и ВИК да ни мамят знам ли?
Съкооператорите ми са точни определено и нямам съмнение някой да краде.Все пак имам и сведение кой колко плаща и няма пеоблем .Срено по 3-4 куб на член .Мился ,че няма как да се краде и то не е малко .И пак кавам мога да вляза във всеки апартамент  ,така сме се разбрали.Никой не кръде на 100% съм убедена и затова и никой не му се плащат май чужди грехове и  бонуси на ВИК Варна ,че имам такова инфо от преди.

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 905
Аз за първи път чувам нещо подобно. Когато има разлика между общия водомер и индивидуалните водомери, тя се плаща от всички като се разпределя по Наредба 4, чл.30. Това си го пише на самата фактура, когато си плащаш водата.

Чл. 30. Изразходваната вода се отчита по водомера на водопроводното отклонение, а за сгради-етажна собственост-по общия водомер на водопроводното отклонение. Изразходваното количество вода се разпределя между потребителите в сграда-етажна собственост, въз основа на отчетите по индивидуалните им водомери по реда на тази наредба, като в разпределението се включват всички разходи в общите части на сградата и загубите на вода в сградната водопроводна инсталация.
.................................................
Чл. 32.(1) Услугите В и К се заплащат въз основа на измереното количество изразходвана вода от водоснабдителната система на оператора, отчетено чрез монтираните водомери на всяко водопроводно отклонение.

(2) За сгради-етажна собственост, или за водопроводно отклонение с повече от един потребител изразходваното количество вода се заплаща въз основа на измереното количество, отчетено по общия водомер на водопроводното отклонение за определен период от време. Отчитането на водомерите се извършва, като се прави първи отчет на общия водомер, а след това се отчитат индивидуалните водомери. Отчитането на общия водомер се извършва в присъствието на представител на потребителите. Датата и часът на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери се обявяват с писмено съобщение, поставено на подходящо място в сградата, в срок не по-кратък от три работни дни преди деня на отчитането.

(3) Отчетеното по ал. 2 количество вода се разпределя между отделните потребители въз основа на отчетите за същия период от време на всички индивидуални водомери след общия водомер при условията и по реда на тази наредба, като се вземат предвид загубите в сградната водопроводна инсталация и разходите за общи нужди, приети от общото събрание на етажната собственост.

(4) Отчетените данни по ал. 2 и 3 се установяват чрез отбелязване в карнета, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или негов представител, освен в случаите на отчитане по електронен път.

(5) При разлика в отчетеното количество вода по ал. 2 и в сбора на отчетите по индивидуалните водомери по ал. 3, по-голяма от 20 на сто, в 7-дневен срок операторът уведомява упълномощения представител на етажната собственост. При подаване на молба от упълномощения представител на етажната собственост в 10-дневен срок от уведомяването за установяване на причините операторът определя комисия, в която се включват молителят и представители на оператора.

(6) В 14-дневен срок комисията съставя протокол, в който отразява установените причини и предложенията за тяхното отстраняване. Когато установените причини се дължат на неизправност в сградната инсталация, те се отстраняват от потребителите в етажната собственост, които заплащат разходите за извършената проверка.

(7) Установяването на разлики по ал. 5, по-големи от 20 на сто, не е основание за неплащане на изразходваното количество вода.

 8/ Отчитането по ал. 1 се извършва от длъжностни лица на оператора на водоснабдителната система или от лица, на които това е възложено от оператора въз основа на договор.

(9) Отчитането по ал. 2 и 3, както и разпределението на количеството вода, изразходвано за общи нужди в етажната собственост или за водопроводно отклонение с повече от един потребител, включително загубите на вода в сградната водопроводна инсталация за потребителите по чл. 3, ал. 1, т. 2 и 3, се извършват от:

1. длъжностните лица на оператора на водоснабдителната система или от лица, на които това е възложено от оператора въз основа на договор;

2. управителя или председателя на управителния съвет на етажната собственост или друг потребител, упълномощен от общото събрание на етажната собственост, с когото операторът сключва договор.

# 8
  • Мнения: 2 259
Сега се сетих и още нещо.Стрителят с когото си имаме проблеми има гараж без партида май.Покрул се от 4 години и го търсим и за други проблеми.Него  как мога  да го предизвикам за нещо ? Може ли той да отнесе разликата?
Все пак 4 години знам ли,може и теч при него да има .Ако е така и водата му платим на тоз мухльо?
Няма кой да отвори помещението ,а водата ще се трупат лихви ако не я платим .

# 9
  • Мнения: 646
А някъде да има течове?

Ако няма такива и сте сигурни , че няма кражби в кооперацията, изискайте проверка на главният водомер.
Лошото е ,че тази отчетената вода ще трябва да я платите  Sad


Писала си малко преди мен , да направете всичко възможно да проверите и този гараж. Може там да се окаже проблема.

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 905
Ами ти нали си била заедно с инкасаторката, когато е засичала? Значи тази вода е изразходвана, може и течове да има, може и в някои от апартаментите доста време да е нямало никой, когато тя е минавала и да е писала някакви данни наизуст. И в един момент се натрупва. Но при всички положения щом си видяла числата, значи и водата е минала от там. А този в гаража задължително го намерете.

# 11
  • Мнения: 283
а колко вода имат право да ми пишат служебно ако ме няма когато минават да отчитат за месеца?

# 12
  • София
  • Мнения: 7 992
Момичета, дайте акъл какво да правим. На баба ми й е дошла сметка от Софийска вода за 180 лв., което е около 130 кубика вода разход за един месец! Както се досещате, баба на 85 години, самичка, надали се е сринала да чисти, къпе и хигиенизира. Направо се потресохме, като го видяхме. Каква е процедурата и как да се отреагира, има ли някой идея?

# 13
  • Мнения: 646
Първо вижте показанията по ф-ра и показанията на водомера. Ако там има разминавене, звъниш в Соф. вода или отиваш в техен офис и искаш повторен отчет/ ако е в от София /. Ако не си редът предполагам е същият.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 992
Благодаря, ще погледнем. А ако показанията на водомера са като във фактурата? За 1 месец не е възможно да се изразходят 130 кубика, освен ако не сменяш водата на басейн...

Общи условия

Активация на акаунт