За джобните пари

  • 17 500
  • 314
  •   1
Отговори
  • France
  • Мнения: 726
Тази сутрин, разбрах, че дъщеря ми / 1-ви клас/ е похарчила 8лв, които й бяха дадени вчера. Не казва за какво са отишли тези пари.
Питането ми е, по колко лева седмично давате на децата си?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Много подобни теми сме обсъждали тук. Ако не се лъжа съвсем скоро /да не беше преди седмица-две/ пак това се коментираше. Ако искаш погледни няколко страници по-назад.

Аз в първи клас пари не съм давала. Те нямаха възможност да излизат и да обикалят навън. От втори клас им давам по 1 лв. на ден, сега давам вече по два. Давам цялата сума за седмицата наведнъж. Ако я профукат още в понеделник ще стоят без пари до петък. На дъщеря ми давам по 25 лв. седмично /на 12 г. е в момента/, защото тя е на стол и сама си плаща обяда. Успява вече да си планира разходите много разумно. Няма начин да похарчат по-сериозна сума и аз да не знам за какво. Преди ден-два моята е похаричла 15 лв. Каза, че й е затрябвал малък тълковен речник и нови цвички за ФВС. Но рядко харчи така накуп. Средният го хванахме, че играе на някакви игрални машини всеки ден, не ходи на стол и сега е с напълно спряни джобни и прикрепен надзорник. Снощи се молеше да не го взимаме на обед, че сме го тертирали като бебе. Казах му, че след като се държи като бебе, ще бъде третиран като такова. Не позволявам да се харчи неразумно и да ме лъжат.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 206
Ти за цялата седмица ли й ги даваш?
Мен също ме интересува темата, ще я следя...

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, давам ги накуп за цялата седмица. Парите ги давам всеки петък. Могат да си ги разпределят както поискат, могат да ги похарчат още в понеделник, а могат всичко да спестят. Не им поставям ограничения и не ги следя кой ден какво харчат и колко им остават. Но и не давам пари допълнително. Ако са похарчили всичко, ходят без пари и точка! Е, сега на Наталия й възстанових тези 15 лв., защото не са от нейния "ресор" така да се каже, но иначе не правя компромиси. Единственото, което следя и на което много държа е да се хранят на стол двамата големи всеки ден и това проверявам съвестно. Така практикувам от мига, в който започнах да им давам джобни. Майка все ми дудне, че децата са прекалено малки, за да могат отговорно да боравят с пари и разумно да ги разпределят, но аз не съм убедена и не смятам да променям схемата.

# 4
  • Мнения: 2 700
Джобните са й по 2 лв./ден. Когато вкъщи няма готвена храна й давам по 3-4 лв. за обяд по нейно усмотрение.
До миналата година й ги давах накуп и нямаше проблеми откъм разпределние. Тази година се наложи временно да се вдетеним и да й ги давам ден по ден, защото отказа да носи портмоне (не можела да тича с портмоне в джоба) и няколко пъти губи банкноти, които после гордо си "изстрада". Сега пак си получава сумата накуп, но раздробена на по 2 лева, за да губи по-малко.
И аз съм на мнение, че рационалното харчене може да се възпитава от ранна възраст.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
моят син е първокласник и отскоро започна да има джобни - в началото на годината му давах по лев или два от време на време и вечер се връщаше без нищо, при условие, че обядът му е платен отделно на госпожата, в училище имат и закуска, а в раницата всяка сутрин му слагам сокче и нещо за ядене, след дълги разпити какво ги прави, ми каза, че купувал дъвки, хамбургери и т.н.... явно и на други деца, после въведох практиката - по 5 лева  на седмица, давам ги в понеделник, ако иска да харчи, ако иска да си ги спестява, също му давам по левче, ако отиде да хвърли боклука в събота или неделя, това даде резултат, от началото на месеца е похарчил само 2 лева, а другите са в касичката, казах му, че за бели ще го глобявам, миналата седмица например счупи кошчето за боклук, купихме ново и сега знае, че трябва да плати 18 лева за него, засега това ни е системата

# 6
  • Мнения: 2 132
И аз давам за цялата седмица- учебните дни.Давам й 20лв.Пети клас е.Те са за някой сандвич събуей (сори ако не се произнася така) и коли за пиене.Ако трябват помагала или нещо си за у-ще го купувам аз.Също й давам допълнително пари, ако решата да ходят да гледат филм.
В първи клас не са носили пари в у-щето.Беше забранено.

# 7
  • Мнения: 2 134
Тази тема явно е много актуална.Не давам джобни! Само когато поиска,но това са дребни суми .Има от два месеца в
портмонето си около 25 лева,които си стоят и не се пипат.Против съм даването ежедневно на пари в начален курс.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 820
При нас положението е много интересно,  когато и давам джобни тя не харчи, а си ги спестява ,седи си гладна по цял ден.Затова сега и пазарувам храна която обича да си хапва и отделно си има  10 лв. в нея , от 3 месеца не ги  е пипала.КОгато е на кино пъ рзалка или с приятели на почерпка пак и давам пари и тя ги харчи до стотинка.

# 9
  • България
  • Мнения: 2 164
 Винаги съм давала парите на дъщеря ми наведнъж. Справя се перфектно със собствения си бюджет. От тази година живее на общежитие в София и получава 40лв. на седмица. Храни се на стол, който е платен предварително. По коледните празници забелязах завидни спестявания. Simple Smile
 Миналата година /7кл/ бяха 15лв. на седмица, мисля че започнахме с 2.50лв. на седмица в 1кл., но това беше доста отдавна и не съм сигурна.
 Смятам да действам така и със сина ми, но все още е малък и джобните не са на дневен ред.

# 10
  • Мнения: 7 325
В първи клас му давах по 1.50 на ден. Втори и трети по 2 лв. Имаше и няколко касички, ако му притрябват за нещо да си вземе. Двата лева си ги харчеше до стотинка в училище, а като излизаше след това му се даваха отделно по лев два. Правила съм неуспешен експеримент с парите на куп за цяла седмица. Изобщо не може да си направи сметката. Няма никаква представа за стойността на парите. Сега е в 4 клас даваме по 5 евро на седмица и храна от в къщи. Няма за какво да ги харчи. Беше решил да събира за някакви маратонки и ние да му додадем, но се отказа и тъй като не може така без да се харчи ония ден си купи бакуган.

# 11
  • Мнения: 62
Винаги съм давала парите на дъщеря ми наведнъж. Справя се перфектно със собствения си бюджет. От тази година живее на общежитие в София и получава 40лв. на седмица. Храни се на стол, който е платен предварително. По коледните празници забелязах завидни спестявания. Simple Smile
 Миналата година /7кл/ бяха 15лв. на седмица, мисля че започнахме с 2.50лв. на седмица в 1кл., но това беше доста отдавна и не съм сигурна.
 Смятам да действам така и със сина ми, но все още е малък и джобните не са на дневен ред.

Съжалявам предварително, но не се стърпях - давате на момиче 8 клас което живее отделно, по 40 лв за цяла седмица? То е ясно че всеки дава според възможностите си, да, разбирам го, но все пак?
Това е дете в такава възраст, че му се правят вероятно милион неща. На кино ли да отиде, на кафе с приятели или пък да хапне веднуж в седмицата нещо различно от столова храна?
Не го приемайте като укор, моля, просто се дивя как момичето се справя, че и завидни спестявания трупа? За мен е мистерия.

Син ми, откакто навлязоха дебитните карти, така се оправяме по финансови въпроси. Сумата, което получава е за месец, и зависи пряко от моито доходи. Ако е бил добър финансов месец, превеждам му повече. Ако е бил лош, ще кара и той с по 40 на седмица.
При всички положения се старая да разполага с по 5-10 лв на ден. Уикендите харчи повече и това съм го калкулирал.
Дрехи,обувки, аксесоари, козметика - всички пазаруваме заедно и аз плащам, така че неговите пари са си отделно.

# 12
  • България
  • Мнения: 2 164
 Девойката разполага и с дебитна карта, но забелязвам че не я ползва Simple Smile. Събота и неделя обикновено е с нас и не излиза повече от веднъж през уикенда. Никой не й го е наложил, тя си е решила така.
 През седмицата също не излиза ежедневно. Има достатъчно за учене.
 Не мисля да поощрявам безразборни харчове, не одобрявам сандвичи и пици като ежедневна храна. Кафе с приятели не ми се вижда да е повече от 10лв.  Naughty
 Не е случила на майка! Това е положението!

# 13
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Нашият син е на 17 години и джобните са му 3 лева на ден. Никога не е искал повече. Дори, когато се опитам да дам и лев отгоре той ги връща. Участва наравно с нас в разпределението на семейния бюджет и е наясно с всеки похарчен лев.  Peace

# 14
  • Мнения: 5
Здравейте, и аз да се включа давам му от  2лв. до 3 лв. най -много на ден  и ако не  ги е изхарчил за деня на другия пропускам. По отношението на парите , когато беше в 1 - ви клас ни бяха забранили да носят децата пари  ,  имаха бизплатна закуска,  стол и ядяха с купони така , че пари не им трябваха, и по този въпрос да Ви разкажа една случка.Моят калпазанин се изхитрил и още на третия ден от училище си взел всичките пари от касичката, а те по това време бяха към 150 лева, наскоро беше имал рожден ден. И решил да пазарува в училищното барче, като естествено черпи наляво и надясно.  Money   Звъни ми телефонът  и се представя директорката на училището  това е трети ден откакто той е тръгнал на училище   в 1-ви клас , а на мен колената ми умекнаха , рекох си или е пребил някой, или се е пребил той Praynig и докат чух въпросът  щях да умра от притеснение  .Въпросът  : "Госпожо знаете ли с колоко пари разполага Вашият син? "- и аз вече полуприпаднала смотолевям нещо като не. Човекът от барчето видял какво прави малкия и от там за ръката и право при класната , а оттам при директорката. Така  приключи това фиаско с парите, а мъжът ми го прие много спокойно и с чувство за хумор- "ми да си казала , че това са джобните му пари". hahaha

Общи условия

Активация на акаунт