Операция и некърмене 24 часа после - как да стане?

  • 621
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте!
Предстои ми скоро гинекологична операция, която не трябва да отлагам повече. Чаках да се оправи от самосебе си, но уви...
Според лекарката ми отивам сутринта и се прибирам в късния следобяд вкъщи, но ще съм с упойка, т.е. не трябва да кърмя поне до другия ден. И понеже кърмя малкия 5-6-7 пъти в денонощието не знам какво да правя... Той не пие от шише с биберон, аз не мога да изцедя нищо, така че приспиване с шише отпада.
Надявам се сутринта да успея да го накърмя преди да отида до болницата, за дневния му сън - дано татко му успее да го приспи в количката... Следобяд все ще се оправят някак... Но вечерта и през нощта нямам идея какво да правим. Ако ме види мен вкъщи, със сигурност ще е голям рев като му откажа, от друга страна ако изчезна и не се появя до другата сутрин да не го травматизирам?? При всички положения си мисля, че през нощта татко му ще спи при него (по принцип аз спя с малкото на спалнята), но как ще го приспива? Идеи някакви, и въобще какво да правя аз, за да мине най-безболезнено за всички моето отсъствие?

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Колко е голямо детето? От чашка с човка може ли да пие?
Упойката знаеш ли каква ще е?
Идеята да накърмиш сутринта е чудесна, остава да се измисли нещо за останалите храненета Thinking

# 2
  • Мнения: 92
Става дума за дедето на 1,3 год.
Той трябва да е захранен, и тогава критичните ви кърмения да са само за приспиване, нали?
Ако не те вижда ще му е по-добре, така няма да му отказваш директно, просто амките ги няма. Той вече разбира това и предполагам ще се държи различно с друг човек Wink На тази възраст оставих Лора за една нощ с баба й. Приспали са се някак си като са се гушкали на леглото, не е мрънкала много.
Ще трябва в определен момент и ти да се изцедиш, да не направиш мастит!!!
Имай в предвид че като те види ще те нападне да си вземе своето, така че най добре да се прибереш в къши когато си готова за кърмене според мен.

# 3
  • Мнения: 214
За Стефан става въпрос, на година и 3 месеца. Към момента на операцията ще е на 1 г. 4 месеца.
Може да пие от сламка, но като цяло не е фен на течностите освен кърмата Simple Smile Тия дни ще го пробвам пак от биберон, ако не го плюе въпросната вечер да пие айрян например... Ако не стане - дано гушкане с тате помогне.
Той си похапва твърда храна и то доста добре. Далеч съм от мисълта, че ще гладува без кърмене, но точно приспиването ще е проблем сигурно. Оставяла съм го на баба му тия дни (от скоро е на гости), 3-4 часа буден при това - държал се е чудесно, но в момента в който се прибера и започва да ме дърпа Simple Smile
За цеденето - определено ще го направя поне 2-3 пъти, защото имах кошмарни месеци на запушвания и мастити. Дали така по-бързо ще се изчистя от упойката - цедейки и хвърляйки кърмата? Самата упойка не знам каква ще е, ще попитам. Съмнявам се да е пълна, щом ще ме пускат същия следобяд да си ходя. И как да разбера кога мога да кърмя, дали 24 часа наистина е достатъчно?

# 4
  • Мнения: 346
Здравей!
Първо ад ти пожелая успех с операцията и дано бързо да се възстановиш след това! Praynig
Имаш ли взможност да попиташ каква точно упойка ще използват?
Принципно много малко са тези упойки, при които трябва да се преустанови кърменето за по-дълъг период. Повечето упойки са с кратък период на действие и изследванията показват, че малка част от веществото преминава в кърмата. От друга страна дори и да премине в майчиното мляко, то много бързо се разгражда и бързо изчезва.
Ако се притесняваш и не искаш да рискуваш,можеш да не кърмиш няколко часа след като излезнеш от нея, а и ще е минало време докат се прибереш вкъщи.

# 5
  • Мнения: 214
Благодаря, момичета!
Ще попитам за упойката непременно, в понеделник като се обадя за резултатите от цитонамазката. Ще пиша тогава Simple Smile
Надявам се упойката да е от тия, които по-бързо се разграждат. А има ли такива след които се кърми още вечерта или през нощта??

# 6
  • Мнения: 346
Благодаря, момичета!
Ще попитам за упойката непременно, в понеделник като се обадя за резултатите от цитонамазката. Ще пиша тогава Simple Smile
Надявам се упойката да е от тия, които по-бързо се разграждат. А има ли такива след които се кърми още вечерта или през нощта??

Точно това имам предвид, че при повечето упойки е възможно да се кърми веднага щом майката се събуди. Дори се смята, че прекъсването на кърменето крие по-голям риск, отколкото кърменето след нея. Вярно е, че товето детенце е голямо, и може да се замести неговото хранене с друга твърда храна, но пък ти трябва да се изцеждаш, за да се избегнат запушвания и да поддържаш лактацията.
Ето малко инфо:
While the instruction to stop breastfeeding is certainly safe, it may be a bit too conservative. For a mother that is motivated, breastfeeding certainly can occur during the time period surrounding anesthesia and surgery. Many studies have found that the use of general anesthesia and most commonly used medications for pain relief are safe and should not interfere with breastfeeding. Mothers that have anesthesia or pain relief during labor and delivery are encouraged to breastfeed almost immediately - and it should be no different for mothers breastfeeding their infants. A nursing mother should be allowed to breastfeed as soon as she is awake and aware after general anesthesia.�
и от Келимом:
General anesthesia should not affect breastfeeding. You can safely nurse once you are awake and alert enough to hold your baby. By that time, the amount of medication in your bloodstream is low enough that the amounts in your milk would not be significant. The point at which you wake up after general anesthesia is the point where enough of the drug has left your system that it no longer has an effect. In addition, pediatric surgeries require anesthesia - and that is a more serious exposure than through mom's milk. Mom might want to nurse just before the procedure in case she's out for a while or too groggy to function normally for a bit. See the articles and references below for more detailed information.

Но за да си спокойна, попитай и ще проверим със сигурност!

Последна редакция: сб, 06 фев 2010, 12:39 от ika_d

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Ами...има, при секцио например понякога също се налага пълна упойка и после дават новороденото да се кърми (поне тук де). Или пък такава, дето се слага, докато правят шевовете при родилката.
Стефан ако може да пие от сламка е най-добре, не е нужно да го мъчиш с биберон.
Нека първо се разбере каква упойка все пак ще имаш и дали изобщо ще трябва да прекъсваш приспиването с кърмене.

# 8
  • Мнения: 214
ОК, в понеделник ще разбера каква ще е упойката и ще пиша!
Цитираната информация звучи успокоително Simple Smile

# 9
  • Мнения: 214
Здравейте отново!
Операцията ще е с пълна венозна упойка, такава използвали за абортите. Лекарката ми не знаеше каква точно, решението било на анестезиолога, предположи някаква - с П започваше.... но толкова и запомних. Ако някой е наясно с упойките за аборт, да сподели! Каза, че ако няма някакви усложнения, малко след обяд се прибирам вкъщи. Или в моя случай се скатавам някъде, за да не ме вижда детето...

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Предполагам, че ще имаш предварителен разговор с анестезист? Значи остава да се разберете с него за упойка съвместима с кърменето. Със сигурност има такава!
Пожелавам ти всичко да мине леко и безпроблемно!

# 11
  • Мнения: 346
Здравей!
Мога само да предполагам как се чувстваш в тази трудна ситуация и колко ти е притеснено в този момент, и от това, което ти предстои, и заради мислите за твоето детенце, и как ще се храни без теб! Hug
След като интервенцията е такава предполагам, че ще използват Диприван /Propofol/, който е венозен анестетик с кратко действие. Според LactMed нивата на активното вещество са ниски и се счита, че кърменето може да бъде възобновено веднага щом майкатта дойде в съзнание и е добре.
Amounts of propofol in milk are very small and are not expected to be absorbed by the infant. No waiting period or discarding of milk is required before resuming breastfeeding after propofol anesthesia. Breastfeeding can be resumed as soon as the mother has recovered sufficiently from general anesthesia to nurse.[1][2] When a combination of anesthetic agents is used for a procedure, follow the recommendations for the most problematic medication used during the procedure.

In one case, milk was noted to be green in color 8 hours after a procedure in which propofol was administered; however, several other medications were also used during the procedure.

В E-Lactancia нивото на риск е 0.

При всички положения е хубаво да информираш анестезиолога, че кърмиш.
Ако имаш притеснения и силно се тревожиш, може би е по-добре  да се изцедиш след операцията, да изчакаш няколко часа и тогава да кърмиш!

Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 00:32 от ika_d

# 12
  • Мнения: 3 638
Ако става въпрос за Propofol, при мен го използваха веднага след раждането, защото се наложи да ми вадят ръчно плацентата с пълна упойка. Бебетата ги кърмих 3 часа след това, нямала съм и проблеми със събуждането, бях си напълно адекватна още на излизане от операционната. Предполагам, че ако имаше негативни ефекти никой не би ме оставил да кърмя 2 новородени веднага след това. Всъщност и при бебетата не съм забелязала абсолютно никакъв проблем  Peace
Както вече са ти казали момичетата, уточни с анетстезиолога каква упойка ще бъде използвана, за да може след това да се провери със сигурност дали може да има някакви последствия за детето при кърмене. И евентуално поискай да се използва нещо съвместимо.
При наличие на проблем може да е решение да събереш изцедена кърма преди операцията за периода без кърмене след това. Повечето деца не понасят чак толкова тежко липсата на кърменето, когато мама я няма за кратко, а твоето детенце предполагам вече разбира доста и татко ще може да му обясни, че мама ще дойде скоро сега млякото ще му го даде татко.  Simple Smile

Ще видиш че всичко ще бъде наред и бързо възстановяване!   bouquet

# 13
  • Мнения: 214
Благодаря ви за отговорите!!!
Точно Пропофол каза лекарката Simple Smile Ще говоря с нея освен да попита анестизиолога, ако ще работят в същия екип, който вече познавам. Аз съм сигурна, че те ще се презастраховат и ще ми кажат да не кърмя до сутринта на другия ден, но щом си пише, че не е проблем ще преценявам според ситуацията и поведението на детето ми Simple Smile
Надявам се да няма последващ прием на антибиотик само, не че не може и той да е съвместим евентуално с кърменето, но да не се съберат много лекарства в кръвта ми.
Малкото няма да преживее тежко непиенето на кърма... т.е. цедене май няма да се наложи. Дано само да е здрав тогава, защото в момента е болен и положението е Мамааааааа нон-стоп на разположение...

Общи условия

Активация на акаунт